YKS’ye Girecek Öğrencilere Uzmanından Tavsiyeler!

5.865
A+
A-
YKS’ye Girecek Öğrencilere Uzmanından Tavsiyeler!

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) sayılı günler kaldı. Sınava hazırlıkta zamana karşı yarışın başladığı bu dönemde uzmanların adaylara önemli uyarıları var.

3 milyona yakın öğrencinin gireceği YKS, 26-27 Haziran’da yapılacak. Uzmanlara göre bu dönemi iyi değerlendiren adaylar, bir adım öne geçecek.

“Bol bol deneme sorusu çözün”

Öğrencilere tavsiyelerde bulunan uzmanlar, “Konusu biten öğrenci bol miktarda deneme sorusu çözsün. Konu eksiği olan öğrenciler ise mutlaka eksiklerini çıkarsınlar. Konu eksiğine göre hızlı bir şekilde çalışarak ilerlesinler” dedi.

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

“Zaman yönetimi öğrenilmeli”

Özellikle öğrencilerin soruları yetiştirmekte zorlandığı Temel Yeterlilik Testi için zaman yönetimi çok önemli. Adayların son 1 ayda hızlı soru çözümüne yönelmeleri öneriliyor.

Uzmanlar, “Her gün mutlaka 35 tane paragraf sorusu çözülmeli. 15-20 tane problem sorusunu süreli bir şekilde çözerek kendilerini hızlandırsınlar. Hiçbir soruyla inatlaşmadan sorularını çözmeye devam etsinler” tavsiyelerinde bulundu.

“Son bir ay kala yetiştiremeyeceğini düşündüğü konuları şimdiye kadar çalışmamışsa bu konularda eleme yapabilir. Ama bu elemeyi yaparken çıkmış sınav sorularına mutlaka bakarak, hangi konudan ne kadar soru çıkmış buna baksınlar. Mümkünse daha az soru gelen konulardan eleme yapsınlar.” diye ekledi.

“Paniğe gerek yok”

Sınav esnasında öğrencilerde kaygının oluşmasının çok doğal olduğunu belirten Uzmanlar, aksine oluşacak kaygının öğrencileri daha tetikte tutacağını söyledi.

Uzmanlar, “Sınavın yüzde 10’u çok kolay, yüzde 20’si kolay, yüzde 40’ı normal sorular, yüzde 20’si zor ve son olarak yüzde 10’u çok sorulardan oluşuyor. Bunlardan ötürü bir öğrencinin sınav kitapçığı belki çok zor sorulardan başlıyor olabilir. Bu yüzden kendini biraz kötü hissedip kaygı oluşabilir. Kaygı düzeyi yüksek de olabilir. Bunlar hiçbir problem değil. Zaten kaygı düzeyi yüksek olursa insanı daha çok tetikte tutar. Kısacası sınav esnasında bunlar çok normal şeyler. Öğrencilerin paniğe kapılmasına gerek yok.” dediler.

“Uyku düzeni oluşturulmalı”

Sınav öncesi, öğrenciler uyku düzenlerini de ayarlamalı. Uzmanlar, 7-8 saatlik bir gece uykusu gerektiğinin altını çiziyor.

“Sınavda sevdiğiniz dersin sorularından başlayın”

Sınav günü en sevdiğiniz dersin sorularından başlayın. Beyin kolaydan zora, basitten karmaşığa doğru çalışmayı sever. Kolay olan sorudan başlar ve onu kolayca çözerseniz beyin başarıyı ödüllendirir. Dopamin dediğimiz bir sıvı salgılar ve aferin, başardın, devam et” mesajı verir. Eğer zor sorudan başlar ve çözemediğiniz sorulara takılırsanız bilinçaltına “sen bu işi yapamayacaksın” emri verirsiniz ve tabii ki yapamazsınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.