Tercihler Hakkında Her Şey Tercih Rehberi

Tercihler Hakkında Her Şey Tercih Rehberi

Bu yazıyı sonuna kadar okumanızı şiddetle tavsiye ederim Aklınızdaki bütün soru işaretlerine cevap bulabileceksiniz 🙂 Tercih Rehberi ‘miz hizmetinizdedir 🙂

tercih tarihi ne zaman

tercih tarihi ne zaman

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

24 tercih hakkımız vardır.

PEKİ TERCİHLERİ NEREDEN YAPACAĞIZ ?

https://ais.osym.gov.tr/ den yapacaksınız

Şifrenizi unuttuysanız şifremi unuttum deyip kurtarmaya çalışın. O da olmazsa yakınınızda ki liselere danışıp şifre alabilirsiniz.

Sayfanıza girince önünüze Başvuru Sürecinde Olan Tercihler başlığı çıkacak ve altında 2017 ÖSYS Yerleştirme (2017 – ÖSYS Tercih) yazacak.Sizler oradan yapacaksınız.  Tercih Rehberi

NEYİ TERCİH EDECEKSEK EDELİM HERKES ÖSYM HESABINDAN ÖSYM ŞİFRESİYLE KILAVUZU DA Kİ KODLARI GİRİP TERCİH YAPACAKTIR

TERCİHLERİ İSTEDİGİNİZ ZAMAN YAPABİLİRSİNİZ YANİ İLK GÜN YAPANIN SON GÜN YAPANDAN HİÇBİR AVANTAJI YOKTUR VE DE TERCİHLERİNİZİ SON GÜNE KADAR DEĞİŞTİRME HAKKINIZ VAR NASIL DEĞİŞTİRECEĞİM SİLECEĞİM DERSENİZ BÖLÜMLERİN KODLARINI SİLİN KAYDET DİYİN O YAZDIĞINIZ YERİ SİLMİŞ OLURSUNUZ

HİÇ KİMSE TERCİH ÜCRETİ ÖDEMEYECEK

 

8 ÖNEMLİ UYARI

1 )Sınav sonucunuzun solundaki puanlar ve sıralamalar ham puanlar ve ham puandaki sıralamalardır. Sağında ki puanlar ve sıralamalar ise okul puanı eklenmiş tam puanlarınız ve tam puan da ki sıralamalarınızdır. Sizler sol taraftakilere göre DEĞİL sağ tarafktaki okul puanı ekli puan ve sıralamalarınıza göre tercih yapacaksınız. Önemli olan onlardır

2 ) İstediğiniz yerden geride olsanız da yine tercih verin.Kazanma ihtimaliniz her zaman vardır.Kazanabiliriz ,kazanırsak zaten amacımıza ulaşmış oluruz.Kazanamazsak da seneye okul puanımız kesilmez.Yani sorun olmaz.

3)Açık öğretimde dahil okumayacağımız bir yer kazanırsak eğer seneye sınava girdiğimiz de okul puanımızın yarısı kesilecektir.Hepiniz bunun bilincinde olmalısnız. Yoksa sonradan üzülebilirsiniz.

4 ) Tercih verip kazanmazsak da ek yerleştirme yapabiliriz.

5) Rastgele tercih yapmayın.Yazacağınız yeri araştırın.İstemediğiniz yerse yazmayın.Çünkü seneye sınava tekrar girerseniz okul puanınızın yarısı kesilir  ve çok büyük bir kayıp olur sizin için.Bu yüzden yazacağınız her yeri araştırıp tercih edin.

6) Eğer karşınıza VAKIF üniversitesi kelimesi gelirse bu özel üniversite yani PARALI üniversite demektir.Sakın ola yanlışlıkla bu yerleri yazmayın.Kazanıp okuyunca ücret ödemek zorunda kalırız.Ayrıca bu vakıf yani özel üniversitelerin yanında tam burslu % 25 % 50 % 75 burslu yazıları oluyor.Bunlar fiyattan yapılan İNDİRİM demektir.Yani burslu deyince onlar size burs vermiyor.BURSLU demek İNDİRİMLİ demektir .%25 burs demek % 25 indirim demektir.

Mesela üniversitenin ücreti 20 bin TL ise % 25 burslu yazınca 15 Bin TL ye.% 50 burslu yazınca 10 bin TL ye % 75 i burslu diyince 5 Bin TL ye düşer.Tam burslu diyince ücretsiz demektir.Bunun farkında olunuz.Sonradan devlet okulu yerine yanlışlıkla özel yazdım hata yaptım diye üzülmeyiniz.Kazanıp ,bırakıp seneye tekrar sınava katılırsanız eğer okul puanınızın yarısı kesileceğinden hangi okul özel hangisi devletin çok ama çok dikkat ediniz.Okulları arayarak ücretlerini öğrenebilirsiniz

Devlet üniversitelerinde böyle bir ücret söz konusu değildir.Sadece 2. Öğretim okuyanlar harç parası yatırmaktadır.

Hangi üniversitenin devlet hangisinin Vakıf üniversitesi yani özel ve paralı üniversite olduğunu ise bu linki açıp sağ taraftaki yerden istediğiniz ile göre seçerek öğrenebilirsiniz.Önce ili seçin sonra altından devlet üniversiteleri ya da vakıf yani özel üniversite seçimini yapın.Ona göre o ildeki üniversitelerden hangisi devlet hangisi özel üniversite hemen karşınıza çıkacaktır.Vakıf Üniversitesi demek özel üniversite demektir

http://www.yok.gov.tr/web/guest/universitelerimiz

7) Tercih Kılavuzu dediğimiz rehber her zaman bir önceki sene yerleşen adayların en düşük puanlarını ve sıralamalarını gösterir. Buradaki puanlar ve sıralamalar 2020 de en son yerleşen adayların puanları ve sıralamalarıdır.

8 )TYT ve AYT ‘ler de barajları geçtiğimiz türlerde TYT bölümlerini de AYT bölümlerini de ,2 senelik bölümleri de 4 senelik bölümleri de Açık ve Uzaktan Öğretim bölümlerini de Örgün Öğretim bölümlerini de aynı listede yazabilirsiniz. Yani dilediğiniz gibi karışık yazabilirsiniz

PEKİ BU KELİMELER NE İFADE EDİYOR ?

Uzaktan Eğitim =Bilgisayar üzerinden alınan eğitim demektir. Youtube ‘ de ders anlatan hocalar gibi düşünün.Canlı canlı ders dinliyoruz ama internetten dinliyoruz.Bunda okul yok ,kampüs yok.

Açık Öğretim =Bildiğimiz kampüsü olmayan üniversite öğretimi demetir. Yani hoca yok ,okul binası yok.Evde çalışıp sınavlara giriyoruz.

Örgün Öğretim =Bildiğimiz kampüsü olan üniversite öğretimi demektir.

Gündüz Öğretim =Genellikle sabah saatlerinde başlayan okul demektir.

İkinci Öğretim = Öğleden -ikindiden sonra başlayan okul demektir. Genelde saat 17:00 ‘ den sonra başlar. Daha erken saatlerde de başlatan yerler olabilmektedir

 

PEKİ 2 VE 4 SENELİK BÖLÜMLERİ VE AÇIK ÖĞRETİM BÖLÜMLERİNİ KİMLER TERCİH YAPMA HAKKINA SAHİPTİR ?

2 SENELİK BÖLÜMLERİN HEPSİ  TYT’DEN ALIYOR

2 senelik bir bölüm yazmak istiyorsak eğer istediğimiz puan türünde öncelikle ham puan da en az 150 puan almış olmamız gerek

(Yani sınav sonucunuz da ki sol taraftaki puanların en az 150 olması gerek.)

Ham puan da 150 olmayan türlere sağ tarafta okul puanı eklenmez ve bu türden alan bölümlere tercih edemeyiz.

4 SENELİK BÖLÜMLERDE TYT’ DEN ALAN BÖLÜM YOK

4 senelik bir bölüm yazmak istiyorsak eğer istediğimiz puan türünde öncelikle ham puan da en az 180 puan almış olmamız gerek.(Yani sınav sonuçlarında sol taraftaki puanların en az 180 olması gerek.)Ham 180 olmayan türlere okul puanı eklenmez ve bu türden alan bölümlere tercih edemeyiz. Mesela TM de 200 ham puan geldi TM’den alan 4 yıllık bölümleri yazabiliriz ama

AÇIK ÖĞRETİM BÖLÜMLERİNE TERCİH YAPABİLMEK İÇİN

TYT de ham 150 alan Açık Öğretim Fakültesi ‘nin 2 yıllık bölümlerini tercih edebiliriz. AYT’de ham 180 alan Açık Öğretim Fakültesi ‘nin 4 yıllık bölümlerini tercih edebiliriz. Ham puan da 150 olmadıysa 2 senelik okullara tercih edemediğimiz gibi Açık Öğretime de tercih edemeyiz.

HANGİ BÖLÜMLERDE SIRALAMA BARAJI VAR ?

Tıp-Hukuk-Mimarlık-Mühendislik-Diş Hekimliği-Eczacılık ve Öğretmenlik bölümlerin de sıralama barajı vardır.

PEKİ BU BARAJLAR NELERDİR VE BİZLER NEYE DİKKAT ETMELİYİZ

1 ) TIP bölümünü hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde yazabilmek için MF  ‘de okul puanı ekli olan puan da ki sıralamamız da ilk 50 bine girmiş olmamız gerekiyor.

2 ) HUKUK bölümünü hem devlet üniversitelerin de hem de özel üniversiteler de yazabilmemiz için TM ‘de okul puanı ekli olan puanda ki sıralamanız da ilk 125 bin içinde olmamız gerekiyor.

3 ) MİMARLIK bölümünü hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde yazabilmemiz içinMF-4 türünde okul puanı ekli olan puan da ki sıralamanız da ilk 250 bine girmiş olmamız gerekiyor.

4 )MÜHENDİSLİK bölümünü ise (Ziraat, Su ürünleri ve Orman fakülteleri hariç yani bunlarda sınırlama yok) bunlar hariç diğer tüm muhendislikleri :

Hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde yazabilmek için istediğimiz mühendislik yazabilmemiz için MF’de okul puanı ekli olan puanda ki sıralama da ilk 300 bin içinde olmamız gerekiyor . r.

Bu sıralamalara girmediyseniz bu bölümleri yazmayın.

BU BARAJLAR YURT DIŞINDA Kİ ÜNİVERSİTELER İÇİNDE GEÇERLİDİR.

YANİ BARAJLARI GEÇTİKTEN SONRA İSTEDİĞİNİZ YERLERİ AÇIKÖĞRETİM BÖLÜMÜ DE TYT BÖLÜMÜ DE AYT BÖLÜMÜ DE SIRALAMANIZ GERİDE DE OLSA 24 TANE DİLEDİĞİNİZ YERİ YAZABİLİRSİNİZ.

 

PEKİ KILAVUZDA NEREYE BAKIP TERCİH YAPACAĞIZ ?

Her bölümün sol tarafında kodları var .Tercih yaparken istediğiniz bölümün sol tarafındaki kodu tercih listesine yazacaksınız. Yazdığınız zaman tercih sayfasına orayı tercih ettiğiniz çıkacaktır .Mesela resimde de görüldüğü gibi :

2 senelik olan Çoruh Üniversitesi -Elektrik Bölümünü tercih edecekseniz eğer öncelikle 2 senelik olduğu için BÜYÜK KILAVUZ DA 17-176 sayfalar arasına bakacaksınız.Oradan Çoruh Üniversitesi ‘ ni altından da Elektrik bölümünü bulup resimde gösterildiği gibi solundaki kodu alacaksınız.

Yani 101350215 kodunu alacaksınız.Siz bu kodu tercih listenize yazacaksınız.Yazınca sistem otomatik olarak bunun Çoruh Üniversitesi -Elektirik Bölümü olduğunu anlayacak.Ve de karşınıza çıkartacak.Sizde bunu onaylayacaksınız ve bu görevi tamamlamış olacaksınız

Ya da 4 yıllık olan Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümünü yazacaksak ,4 yıllık olduğu için BÜYÜK KILAVUZDAN sayfa 176 dan sonraya bakacağız ve A dan itibaren gidip M harfiyle başlayan üniversitelerden Marmara Üniversitesini bulup altından da Biyoloji bölümünü bulacağız . Bu bölümün sol tarafında bu resimdekine benzer şekilde 107210253 kodu var.Siz bu kodu listenize yazacaksınız.Yazınca sistem otomatik olarak bunun Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümü olduğunu anlayacak.

Ayrıca ,RESİMDE DE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ 2 SENELİK OKULLAR DA DA 4 SENELİK OKULLARDA DA bölümlerin yanlarında kontenjanları yani alınacak öğrenci sayıları yazmaktadır.

Ve bir Yanında da okul birincisi kontenjanı yazmaktadır.

OKUL BİRİNCİLERİ KONTENJANLARI HAKKINDA AÇIKLAMA

Okul birincileri o kontenjanlardan yer kapmak için yarışacaklar. Her yer okul birinciliği için farklı kontenjan açar.Kimisi 1 kimisi 3 .Bunu kılavuzdan alakalı yerden görebilirsiniz.Okul birincileri buradan yer kapmaya çalışırlar. Okul birincileri aynı yeri yazarsa eğer kendi arasında yarışırlar.Oradan kaç kontenjan varsa o kadar okul birincisi SINAV PUANI ( DİPLOMA PUANI DEĞİL ) en yüksek olandan itibaren kontenjan adedince alınır.Eğer okul birincisi yazadığı yere başka okul birincisi yazmadıysa direk okul birinciliği kontenjanından kazanır.

Ama okul birinciliği kontenjanından giremezlerse sınav sonucuna göre tercih yapan diğer adaylarla yarışırlar.

PEKİ KILAVUZDA KARŞISINDA PUAN VE SIRALAMA YAZMAYAN YERLER NE ANLAMA GELİYOR ?

Kılavuzumuz da puan ya da sıralaması olmayan yerler ise yeni açılan yerlerdir.

 

 

YENİ AÇILAN YERLERDE NEYE GÖRE TERCİH YAPACAĞIZ ?

Burada bölümün diğer üniversitelerde hangi sıralamaya kapatmış olduğuna bakıp ona göre yorum yapacaksınız. Diyelim ki en düşük yeri 105 binle kapatan Coğrafya bölümü yeni üniversite de açıldıysa eğer bu bölüm 110 115 binlerde kapatabilir diyip yorum yapacaksanız.

AÇIKÖĞRETİM YAZACAK OLANLAR NEYE BAKIP TERCİH YAPACAK ?

2 yıllık bölümlerde de 4 yıllık bölümlerde de

Anadolu ,Atatürk ve İstanbul Üniversitesi

Bu üç üniversitenin altındaki yerlerden sağında (Açıköğretim ) yazan bölümlere bakacaklar.

Bu 3 üniversitenin altında sağında (Açıköğretim ) yazan bölümler Açıköğretimdir.Sizde oralardan istediğiniz bölümleri,puanlarını ve sol tarafta bölümlerinin kodlarını bulabilir ve o kodlarla diğer öğrenciler gibi ÖSYM sayfalarından ÖSYM şifreleriyle tercih listesinde tercih yapabilirsiniz.

TERCİH İŞLEMİNE GEÇMEDEN ÜSTÜNE BASA BASA DİYORUM 2 SENELİK DE DE 4 SENELİK DE DE SIRALAMALAR PUANDAN DAHA ÖNEMLİDİR

PEKİ NEDEN ?

Öncelikle herkesin madalya almak için koştuğu bir yarışı düşünelim .  Tercih Rehberi

Bu yarışta önemli olan yarışı kaç saniyede kaç puanla tamamladığımız mıdır yoksa kaçıncı sırada tamamladığımız mıdır sizce ?

Farzedelim ki bir ilde her sene 400 metre koşu yarışları olsun ve bu yarışlarda bu seneden önceki yarışta 1. olan atlet bu yarışı 47 saniyede bitirmiş olsun .

Şimdi soruyorum size bu sene de bu yarışı 47 saniye de bitiren mi birinci olur yoksa rakiplerini geçen atlet mi 1. olur ?

Pekiştirmek adına bir örnek daha vermek istiyorum.

Zor sınavda herkes iyi sonuç alamaz ve örneğin TM 3 de 390 395 alan öğrenciler ilk 30-27 bine girer ve devlet okullarında Hukuk ,Pdr gibi bölümlere sıralaması büyük ihtimalle yeter ve bu bölümleri kazanırlar.

Ama kolay sınavda 390 alanlar 390 alacaklar çok kişi olacağı için ancak 60 70 binlerde zor olabilirler.

Zor olan senede 390 puanda önümüzde sadece 30 bin kişi varken kolay sınavda yine aynı puanda 60 70 bin rakibiniz oldu.

Şimdi soruyorum size farzedelim ki 30 binle kapayan bir yere girmek istiyorsak PUANLAR AYNI olmasına rağmen sizce hangisinde şansımız daha çok hangisinde daha az olur ?

Bunu anlarsak eğer bu konuyu da anlamış oluruz.

AMA ASLAA UNUTMAYIN !!

İSTEDİĞİNİZ YERİN TABAN SIRALAMASINDAN GERİDE OLSANIZ DA YAZIN EĞER ÖNÜNÜZDEKİLERDEN YAZAN ÇOK OLMAZSA GERİDE OLMANIZA RAĞMEN KAZANABİLİRSİNİZ MESELA 100 BİNİNCİYSEK 80 90 KAPATAN YERİ ÖNÜNÜZDEKİLERDEN YAZAN AZ OLURSA KAZANABİLİRSİNİZ.

 

PEKİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL OLUR VE NEYE GÖRE TERCİH YAPMAMIZ GEREKİR ?

Biz tercihlerimizi veririz ve sonra tercihlerimiz değerlendirmeye alınır.Örneğin 82.100 sıralamayla kapatan ve bu sene 60 kontenjanı olan yani 60 öğrenci alacak olan Balıkesir Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü ‘ nü ele alalım :

Önce burayı tercih edenlere bakılır. 1000 kişi tercih etti diyelim.Tercih edenlerden sıralaması en iyi olandan başlanır ve ondan sonra gelen 59 kişi ile beraber tercih edenler arasından sıralaması en önde olan 60 kişi yerleştirilir.

Yani bizim sıralamamız 85 .000 ve 60 kişi alacak olan bu yere tercih verdik diyelim.Eğer önümüzdeki 84.999 kişiden 60 kişi bu bölümü listesinin başına yazdıysa direk onlar kazanacak ve bize yer kalmıyacak

AMA onlar ortalara ya da sonlara yazarsa onların başta yazdıkları yerleri kazanırlarsa rakibimiz olmayacaklar ve bize şans doğup bizim kazanma ihtimalimiz olacak.

Ya da diğer bir durum da o ilk 85 bindeki kişillerden bu yeri başa ortaya ya da sona her hangi bir yere yazan 60 kişi olmazsa eğer bu yere yerleşiriz.Yani tamamen bizim önümüzdeki kişilerin listesinde yazıp yazmayacağına yazdıysa da listesinde kaçıncı sırada yazdığına bağlıdır.

Örneğin : İstediğimiz bu yeri yazan 120 kişi var ama birçoğu başa değil ortaya yazdılar başlara ise başka bölüm yazdılar diyelim .Ve başa yazdığı yerlere gitme şansları yüksek ve başa yazdıkları yerleri kazandılar diyelim.İşte o zaman bizim yazdığımız yeri yazmış olsalar da bize rakip olmazlar.Çünkü listede birden çok yer geliyorsa eğer en üstte hangisi varsa direk ona yerleştirir ÖSYM.

Yani tamamen bizden önde olanların bizim yazdığımız yerleri yazıp yazmamaları ve yazsalar da üstemi alta mı yazdığı önemlidir bu hususta.

Yani dediğim gibi 60 öğrenci alacak olan bu yeri bizden öndeki 120 kişi yazsa bile bunların 55 ‘i başa yazıp girse diğer 65 kişi başta değilde ortalarda ,sonlarda yazarsa ve ilk sıralara gelmesi muhtemel başka yeri yazsalar ve bu başa yazdıkları yere sıralamları tutup direk oraya yerleşirlerse o zaman bizim önümüz açılır ve bu yeri kazanabiliriz.Kesinlikle bizden öncekilerin tercih edip etmemeleriyle ve nereye yazdığıyla alakalıdır .Bunu çok ama çok iyi öğrenelim.
PEKİ LİSTEMİZİ NASIL OLUŞTURALIM ?

Tercihlerimiz değerlendirilirken önce 1.sırada ki tercihimize bakılır .Oraya giremezsek eğer 2. sırada ki tercihe bakılır ,oraya da giremezsek de 3. tercihe bakılır , oraya da giremezsek de 4. tercihe bakılır derken en baştan en sona doğru gidilir.Yani değerlendirilmeye en baştan 1. sıradan başlanılır ve en sona doğru gidilir.Yani tercih sıralamalarınız çok ama çok önemlidir.

24 YER YAZDIK VE 4 Ü NE SIRALAMAMIZ YETECEK DİYELİM

Bu 4 yerden sıralamada hangisi en üstteyse ona yerleşeceğiz.Yani birini 5. birini 9. birini 8. birini 3. sırada yazdık ve bu 4 yerde yerleşeceğimiz yerlerse en üstte olan yani 3. sırada yazdığımız yere yerleşeceğiz.Öbür yerlerin bir önemi kalmayacak.

Bunu asla unutmayın.Sıralamamızın yeteceği yerlerden hangisi üst sıradaysa oraya yerleşeceğiz.Bunun bilincinde olunuz ve buna göre tercih sıralamanızı oluşturunuz.

BU YÜZDEN SEÇTİĞİMİZ YERLERİN TAMAMANINDA SIRALAMAMIZ ÖNDEYSE EĞER

Bu yerleri kazanma ihtimalimiz yüksek olduğu için :

Tercihlerimizin sıralamasını en çok istediğimiz yerden en az istediğimiz yere doğru sıralamamız gerekiyor .Çünkü dediğim gibi değerlendirilmeye en üstten başlanır.Bu yüzden en çok istediğimiz yerler en başta olmalıdır.

PEKİ SEÇTİĞİMİZ YERLER ARASINDA HEM SIRALAMAMIZIN ÖNDE OLDUĞU YERLER HEM DE DENEMEK İÇİN YAZACAĞINIZ SIRALAMA OLARAK GERİDE OLDUĞUNUZ YERLER VARSA EĞER

Bu kez listemizin en başına bizden önde kapatan yerleri yazacağız onların altına da sıralamamızın yettiği yerleri yazacağız .

PEKİ NEDEN ?

Çünkü başta da belirttiğim üzere tercihler değerlendirilirken başta 1. tercihe bakılır.Ora gelmezse 2.tercihimize bakılır.Bu durum böyle böyle en sona kadar gider. Hangisi gelirse oraya yerleşiriz.Ve ondan sonra yazdığımız yerlere bakılmaz.

Yani değerlendirilmeye en baştan başlanır. Bu yüzden bızden önde kapatan yerleri denemek istiyorsak eğer en başa onları sonra da bizim önde olduğumuz yerleri yazalım.

Çünkü önde olduğumuz yerleri en başa yazıp geride olduğumuz yerleri sona yazarsak eğer en başa gelebilecek yerleri yazdığımız için zaten büyük ihtimalle birisi gelir ve şansımızı denemek için yazdığımız ve geride olduğumuz yerlere sıra gelmeden baştaki yerlerden birine yerleşmiş oluruz.Yani ya gelirse diye yazdığımız yerleri sona yazarsak büyük ihtimalle boşa gider .Bu yüzden başlara deneme istediğimiz yerleri yazacağız.

EEE BEN GELECEK YERLERİ SONA YAZDIM BENDEN GERİDE OLANLAR BU YERLERİ BAŞA YASARSA NE OLCAK DEDİĞİNİZ DUYAR GİBİYİM

Korkmayın.Onlar isterlerse en başa yazsınlar sizde en sona yazmış olun. Siz sıralamada daha önde olduğunuz için yerleştirme yapılırken öncelik her zamana siz de olacak.Önce siz girersiniz sonra yer kalırsa onlar girer.Yani bu konuda hiç kuşkulanmayın.Yani özetle :eğer geride olup da ya gelirse diye denemek istediğimiz yerleri tercihler değerlendirilmeye başlanırken en baştan en sona doğru gidildiği için bu yerleri en başa yazıyoruz. Sıralamamızın önde olduğu yerleri de bunların altına yazıyoruz .
PEKİ BEN SIRALAMAMDAN ÖNDE OLAN YERLERİ DENEMEK İSTİYORUM ACABA SIRALAMAMDAN NE KADAR ÖNDE OLAN YERLERİ YAZIYIM DİYECEK OLURSANIZ

Bu soruya şu kadar önden yazarak başlayın diye söylemem ; sizin istediğiniz yerler bellidir zaten .Direk onları yazacaksınız.

AMA BU KONUDA ŞUNLARI DA İLETMEK İSTERİM

TYT’YE KATILAN KİŞİ SAYISI AYT’YE KATILANLARIN 2 KATI OLDUĞU İÇİN TYT’DEN ALAN BÖLÜMLERDE BÜYÜK OYNAMALARIN OLMA İHTİMALİ AYT’YE GÖRE DAHA YÜKSEKTİR.

Mesela AYT’de 200 binle kapatan bir yerin 300 binle kapatma ihtimali yani 100 bin oynama ihtimali çok azdır.Her zaman olmaz.
AMA

TYT’de 700 binde kapatan yerin 800 binde kapatma ihtimali vardır.100 bin oynama ihtimali AYT’ye göre çoktur.

BUNUN NEDENİ İSE

Tercih yapacakların çoğunun TYT’ye girmiş olmasına rağmen TYT’den değil de AYT’den tercih yaparlar ve TYT’den tercih yapacak olanlar azalırsa gelme şansı artabilir.

PEKİ HANGİ TÜRLERDE SIRALAMANIN OYNAMA İHTİMALİ DAHA AZ VE DAHA ÇOKTUR DERSEK EĞER

1 ) Sayısal da önümüzde olan sayısal olmayan kişi sayısı diğerlerine göre azdır.Çünkü sayısalcı olmayan kolay kolay sayısal alanda iyi puan alamaz.Özetle sayısal bölümde oynamalar OLMAZ DEMİYORUM .Yeni kontenjanlar açıldıkça illaki olumlu yönde oynama olacaktır.Ama diğer bölümlere nazaran daha az olur.40 binde kapatan bir yerin 50 60 bine kadar gerilemesinin ihtimali çok azdır.Dediğimgibi bu sıralamada ki öğrencilerin çoğu sayısaldır ve sayısaldan tercih yaparlar ve haliyle geride olanlara fazla yer kalmaz.

2) Dil e ve Eşit Ağırlık bölümlerinde oynamalar sayısala göre daha çok olur ama o kadar da büyük oynamalar olmaz.Burada geride olduğumuz yerleri kazanma şansımız Sayısal bölümdekilerden çoktur.Özetle bunu bilelim.

3) En çok oynamalarsa Sözel bölümünde olur.Çünkü :

Sözelden tercih yapmayacak olan ama ilk sınav günü Sosyal Sınavı olduğu için stres atmak amacıyla giren ,ve TYT’den aldığı puan katkısı avantajıyla sözelcileri geride bırakan sayısalcılar ,eşit ağırlıkçılar ve dilciler çoktur .

Ve sözelden tercih yapmayıp da sıralamada bizde önde olanların sayısı çok olduğu için , sadece bu sene değil her sene sözelde diğer türlere göre gerilemeler daha çok oluyor .

ŞİMDİ BU DEDİKLERİMİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARSAK EĞER

1)Sayısalda örneğin 30 bindeysek 29 binde kapatan yeri tercih ettiğimizde kazanma şansımız diğer türlere göre azdır.AMA UNUTMAYIN YOK DEĞİLDİR !!!

2)Eşit Ağırlık ‘ da ve Dİl Bölümünde örneğin 30 bindeysek 29 binde kapatan yeri tercih ettiğimizde şansımız Sayısala göre çok Sözele göre azdır.

3)Sözelde ise örneğin 30 binde olup 29 binde kapatan yeri tercih ettiğimizde kazanma şansı diğer türlere göre çoktur.

SİZLERDE BU BİLGİLER DOĞRULTUSUNDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ

VE BU KONU HAKKINDA ŞUNLARI DA İLETMEK İSTİYORUM

Bütün türlerde ilk binlerde ki yerler kolay kolay gerilemez. Çünkü ilk binlerde olanlardan ellerine tüm öğrencilerin en çok
istediği bölümleri kazanma şansı geçmişken tercih vermeyen ya da kendinden çok geride kapatan yerleri yazanlar çok azdır.

Bu yüzden bu baştaki yani ilk binler dekiler en çok istenilen ,yerleri tabiri caizse AFFETMEZ ve listesine yazar ve geridekilere şans pek kalmaz.

AMA

Baştan ileri doğru gidildikçe oynama olma ihtimali daha çoktur.Mesela tüm bölümlerde 10 binle kapatan bir yeri 10 bin geride olup 20 binde olan bir öğrencinin kazanma şansı çok çok azdır.Ama 80 binde kapatan bölümü 90 bindeyken kazanma şansımız bundan daha çoktur.200 binde kapatan yeri 210 binle kazanma şansımız diğerlerinden daha çoktur.

Özetle : baştaki yerlerin gerileme ihtimali geride ki yerlere göre azdır.Baştaki yerlerde çok büyük gerilemeler olmaz.Yani siz 80 90 100 binde olup da tutup 10 20 30 40 bin de ki yer yazarsanız gelme ihtimali çok çok düşük olur.

Başta ki yerlerin oynama ihtimali çok az olduğu için bu yerlerden çok gerideysek boşa denemiş oluruz.Çok geride değilsek deneyebiliriz .

Ama baştaki yerler hariç diğer yerlerde oynama ihtimali baştaki yerlere göre daha çok olduğu için onlarları tercih edince kazanma ihtimalimiz biraz daha artabilir .

Bunları belliyelim .Bu konu da sizlere iletebileceklerim bunlardır.Şimdi diğer bir konuya geçelim..

 

PEKİ HANGİ BÖLÜM DAHA İYİ SENİN GÖRÜŞÜN NEDİR DERSENİZ EĞER

Bu sorular benim bakış açıma ters sorulardır.Ben bölümler ve bilimler hakkında yorum yapmayı sevmem.Bu yüzden şu iyi ,bu kötü demeyi sevmediğim için bölümler hakkında detaylıca araştırma yapmadım.

Sonuç olarak hepsi biz insanlığın hayatını kolaylaştırmak için bizler için var olan bilimlerdir.Bu yüzden bu konuya değinmeyi sevmiyorum. Ha siz bölümler ,içerikleri hakkında bilgi almak istiyorsanız da bunu direk okuyana sorun derim .Onlar emin olun ki herkesten daha iyi bilirler.

Örneğin :

Sınıf Öğretmenliği okumak istiyorsanız ,Facebook ‘dan Sınıf Öğretmenliği yazın illaki birçok sayfa ve grup çıkacaktır. Oralardan okuyanlara sorup bilgi alabilirsiniz.Yani en iyisi okuyana sormak.

AYRICA BU KONU HAKKINDA SON OLARAK SİZLERE BİRKAÇ DURUM DAHA İLETMEK İSTİYORUM

Bir bilimi hemen iş bulmak için köprüyü geçmek için değilde bana ve insanlara faydası olacak diye öğrenmek isteyelim .Eğer köprüyü geçmek için öğrenecekseniz ,gönülsüz iş yapmış olursunuz ve muhakkak birçok yerde siz sorun yaşarsınız.Ama bu bilimleri köprüyü geçmek değilde bana ve insanlara ,çevreme faydası olsun düşüncesinde ve niyetinde olursanız emin olunuz ki hem öğrenmeniz kolaylaşacak hem öğrenme iştahınız gelecek hemde öğrendikçe zevk alıp bıkmadan öğrenmeye devam edeceksiniz ve boş durmayıp bilim üretme çabanız dahi olabilecek .Sizler bu bakış açısında olursanız eğer zaten olaylara ,konulara hakim olacaksınız ve sınavlar sizin için bir köprü değil olmayacak kolayca geçebileceksiniz.Hatta bilgiye hakim olan bir insan olunca diğer insanlar siz zahmet etmeden peşinizde koşacaklar . Yani bilgiyi araç edinmekten ziyade bilgiyi amaç edinelim derim.

PEKİ ŞU SIRALAMADAYIM ŞU GELİR Mİ BU GELİR Mİ DİYE SORANLAR OLACAK SİZLERDE BU METNİ OKUYUNUZ

Bunu inanın ne ben ne de hocalarımız bilebiliriz.

Çünkü ,tercih olayı tamamen en baştaki öğrencilerin ve sizin önünüzdeki öğrencilerin nereyi yazacaklarıyla alakalıdır.Yani kimse kesin bir kıyas asla ve asla yapamaz.

Örneğin : Biz 90 bininciyiz ve istediğimiz bölüm de geçen sene 100 binle kapatmış ve bu bölümün de 200 kontenjanı var diyelim.

Buradan bakınca 10 bin öndeyiz ve gelir deriz değil mi ?

Ama biz sıralamada önde olsak bile bizim önümüzdeki 99.999 kişiden 200 + kişi bu yeri ilk sıraya yazarsa eğer direk onlar girer ve bize yer kalmaz. Ve taban sıralamasından 10 bin önde olsak dahi giremeyiz .

AMA

Yine 90 bindeyken 80 binle kapatan ve bu kez 10 bin geride olduğumuz yeri tercih ettik ve bu yerin de kontenjanı 200 diyelim.

Önümüzdekilerden türlü nedenlerden ötürü bu bölümü pek kimse tercih etmez , tercih edenler 200 kişiyi bulmazsa ya da 200 den fazla kişi yazsa bile bu yeri en altlara yazarsa ve listesinin en başlarına da sıralamasının yettiği başka yerleri yazarlarsa ve de yazdıkları yerlere yerleşirlerse eğer bu kişiler bize rakip olmaz ve bu kez taban sıralamasından geride olmamıza rağmen yerleşebiliiriz.

Yani kaderimiz ,TAMAMEN bizden önde olanların elindedir diyebiliriz.

Kaç tanesi tercih yapmayacak ?

Kaç tanesi bizim istediğimiz yeri yazacak ?

Kaç tanesi bizden önde olup bizim istediğimiz yeri yazmış olsa da listesindne bu yerden önce başka yerleri yazıp oraya yerleşecek ve bizim istediğimiz yeri doldurmayacak ?

Kaç tanesi sıralaması iyi yerlere yettiği halde sırf memleketinde okumak için gelecek yerlerden en iyilerini değilde orta seviyedeki memletekinin okulunu seçecek ?

Kaç tanesi sıralamada bizden önde olduğu halde o esnada aksilik ve acil bir olay yaşayıp tercih vermeyecek ?

Kaç tanesi sıralaması iyi yerlere yettiği halde ailesi izin vermediği için il dışını ve tercih vermeyecek ?

Bunları ne ben ne ne de rehberler
bilebilir . Bunları bilmek için önünüzdeki herkesle iletişime geçip tercih listelerini görmelisiniz.Ancak o zaman doğru bir tahmin yapmış olabiliriz.Yani bu yüzden tercih konusunda kesin kıyas yapılamayacağı için bence bu gerçekliğin farkında olarak akışına bırakın ,sakin ve soğuk kanlı olunuz ki mantığınızı iyi kullanabilesiniz , önemli yerleri gözden kaçırmayasınız ,olası bir tercih hatası yapmayasınız derim .
AYRICA ÜMİTSİZLİK YOK !!!

Asla gerideyiz diye istediğimiz yerleri yazmamazlık yapmayalım.İstediğimiz yerleri Listemizin en başlarına yazalım deneyelim .Çünkü özellikle sözel alan olmak üzere tüm alanlar da her her sene yeni kontenjanlar açılıyor .Bu sene de toplamda tam 43.652 kontenjan daha artırıldı.

Kontenjanların çoğalması demek bir bölüme daha çok öğrenci alınması demektir.Daha çok öğrenci alınması demek de bizlerin kazanma şansımızın biraz daha artması demektir.

İstediğimiz bölüm de açılmasa başka bölümde açıksa dahi önümüzdeki rakiplerimiz bizim istediğimiz yeri yazacağına orayı yeni açıldı diye yazarsa yine bizim önümüz açılır.

Ya da bizim önümüzde olanalar bizim yazdığımız bölümü yazsa bile bizim yazdığımız ili değil başka yeri yazarlarsa yine bunlar bizim rakibimiz olmaz . Çünkü önümüzde 100 bin kişi olsa bile hepsi rakibimiz değildir.Sadece istediğimiz yeri yazanlar rakibimizdir.Mesela bu 100 binin 50 bini bizim yazdığımız yeri yazmadıysa bizim rakibimiz olmayacak.Önümüzü açacaklar tabiri caizse.

YANİ ÖNÜNÜZDEKİ HERKES SİZİN RAKİBİNİZ DEĞİLDİR SADECE SİZİN YAZDIĞINIZ YERİ YAZANLAR SİZİN RAKİBİNİZDİR BU ÇOK
ÖNEMLİ BİR AYRINTIDIR !!!!!

Ayrıca bizim önümüzde olup bizim yazdığımız yeri yazan kişilerin çoğu bu yeri üstelere yazmazlar ,altlara ,sonlara yazarlar ve en üste başka yerler yaıp da o bölümlere yerleşirlerse eğer diğer tercihleri değerlendirilmez ve bizim rakibimiz olmazlar.

Ya da bizden önde olmasına rağmen sırf memleketinde okumak için ya da sevgilisi ,arkadaşı ,akrabası var diye bizden gerideki yerleri yazarlarsa eğer bize rakip olmazlar .

Ya da bizden önde olmasına rağmen ,genellikle kızlar da oluyor , oturduğu şehirde ki okula sıralaması yetmeyenler oluyor.Ve bu arkadaşlar tercih kullanmazlarsa yine bizim rakibimiz olmuyor.

Ya da bizden önde olmasına rağmen inat edip daha iyi yeri kazanmak için seneye bırakıp tercih yapmayanlar olursa yine bizim rakibimiz azalır ,önümüz açılır.

Ya da yine bizden önde olmasına rağmen sağlık ,özel durum vs sorunları aksilikleri olup tercih yapmayacaklar olabilir.Yine bu arkadaşlar da bizim rakibimiz olmaz ve önümüz açılır.

Ayrıca birçok kişi tercih yapmayacak olmasına rağmen tecrübe olsun diye , yahut stres atmak için , öğretmenler de soruları görmek ve sentezlemek için tercih yapmayacağı alanın sınavına katıldılar ve hem bu hocaların çoğu ve bu arkadaşlar da tercih yapmazlarsa önümüzde olsa bile bizim rakibimiz olmayacaklar.

Yani olumlu ihtimaller her zaman vardır .Bakın bizim yerleşebilmemiz için ne kadar çok ihtimal var .Olumsuz düşünmeyip olumlu düşünelim ,olumlu düşünelim ki en son ve en önemli aşamada rahat olalım ve bir yerleri gözden kaçırmayalım , tercih hatası yapmayalım ve sonradan pişman olmayalım.

Hazırlayan : Hamza POLAT

O kadar uğraş verdik. Umarım sizlere ışık tutup faydasını görürsünüz ve gönlünüz de ki yerlere yerleşebilirsiniz

 

Tercih Robotu

Tercih Robotu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 65 YORUM
 1. pelin dedi ki:

  merhaba ben ea 300 bindeyim. 670binle alan yeri yazıcam ve sadece tek tercih yapıcam yerleştirilebilir miyim acaba

  1. EDİTÖR dedi ki:

   Büyük bir ihtimalle yerleşirsiniz.

 2. Ayşe dedi ki:

  Merhabalar ben 2018’de üniversiteye kayıt oldum. 2020’de tekrar sınava girdim ama istediğim gibi yapamadım ve tercih yapmadım. 2021’de de sınava gireceğim puanımda bir kesilme olur mu acaba?

 3. Kaderayhn dedi ki:

  Merhaba 2. dönem açık öğretime geçmenin avantajı veya dezavantajları nedir teşekkürler

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Biz daha çok ilk dönemden geçmeyi tavsiye ediyoruz
   Okul ve sınavlar olmadığı için bütün vakitler size kalıyor
   Günün tamamında ders çalışabilirsiniz
   AÖL sınavları kolay olduğu için zorlanmazsınız

 4. zeynep şeyma dedi ki:

  Hocam merhaba. Sıralamam 14,300.
  Diploma notum 98,80 ve okul birinciliğim var.
  Beklediğimden çok düşük gelmiş özellikle tyt sosyalde kaydırma yapmışım.
  Hocam öncelikle 19 mayıs tıp(ing) 11,500 ile almış geçen sene. Bu sene ona girme şansım sizce nedir?
  Bir de mezuna bırakmamı tavsiye eder misiniz? Açıkçası öğretmenlerim de dahil olmak üzere çok üzgün ve şaşkınız bu duruma çünkü ilk 5k garanti şeklinde bakıyorduk.