11. Sınıf Öğrencisi Nasıl Çalışmalı? Başarıya Götüren Tavsiyeler

3.256
A+
A-
11. Sınıf Öğrencisi Nasıl Çalışmalı? Başarıya Götüren Tavsiyeler

“11.sınıfa geçtim, ne yapayım? nasıl çalışayım? 11.sınıf derslerine mi üniversite sınavına mı çalışmalıyım? nereden başlamalıyım?” Aklınızdaki tüm bu soruların yanıtını arıyorsanız, doğru yerdesiniz!

11. Sınıf, lise hayatının en değişik yıllarından birisidir. Çünkü 11. sınıfta, son sınıftaki gibi yüksek sınav stresinde değilizdir ancak önceki yıllar gibi de sınavı düşünmeden rahat bir yıl geçiremeyiz. Bu yüzden 11. Sınıf öğrencilerinin bu senede çok dikkatli olması lazım. Zaten bunu bilen bilinçli öğrenci sayısı hayli fazla durumda. Fakat onların da akıllarında o kadar çok soru var ki akılları karışmış durumda.

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Bu yazımızda akıllardaki sorulara yanıt olmaya çalıştık. 11. Sınıf olup aynı zamanda hedefleri olan bir öğrenci nasıl çalışmalı? nelere çalışmalı? nereden başlamalı? Hepsi yazımızın devamında..

Hayatını Planla

11. sınıfta YKS’nin tüm stresini üzerinde hissetmeden, planlı olarak çalışmalısın. Sosyal hayatına vakit ayırmak, film izlemek ve kitap okumak gibi konulardan geri kalmamalısın. Neye, nasıl çalışacağını çözdükten sonra hem bu sene hem de önümüzdeki sene senin için daha kolay olacak. Ayrıca okuduğun kitaplar ve edindiğin genel kültür, edebiyat ve dil anlatım gibi derslerde de bol bol işine yarayacak. Sınavda cümlede anlam ve paragraf gibi konuların ne kadar çok vakit kaybettirdiğini unutma.

Çalışma Düzeni Oluştur

Öğrenciler için yalnızca üniversite sınavlarına hazırlık değil aynı zamanda okul sınavlarına hazırlık da büyük bir önem taşımaktadır. Bu bakımdan kontrollü şekilde ders çalışmak ve olabildiğince geniş bir yelpazede çalışma şekli oluşturmak önemlidir.

11. sınıfı YKS’ye hazırlık olarak değil 12. sınıfa hazırlık olarak görmek daha sağlıklı olabilir. 12. sınıfta yoğun bir hazırlık dönemi yaşanacağını bilerek, 11. sınıfta bu yoğunluğu azaltacak çalışmalar yapmak öğrencilerin hayatını kolaylaştırır. Bu yüzden, iyi bir çalışma planı ve düzeniyle 11. sınıf derslerinin yanı sıra konu ve soru olarak ağır olan derslerde bol tekrar ve soru çözümü yapmak son senenin yükünü hafifletir.

Hangi Konulara Çalışmalıyım? Öncelik TYT mi AYT mi?

Bu sadece 12. sınıfların değil 11. sınıfların da sık sık üzerine düşündüğü bir problem. Sınava 11. sınıfta çalışmaya başlayanlara önerimiz 11. sınıfın ilk döneminde TYT, sonrasında ise yavaş yavaş AYT çalışılması.

11. sınıf öğrencisinin AYT ve TYT’yi aynı anda çalışması oldukça zorlayıcı olabilir. Bu durum erken bir bıkkınlığa neden olabilir. TYT’de konu tekrarlarını yaptıktan sonra sık sık test çözmek önümüzdeki sene için sağlam bir altyapı sağlar.

Okul Derslerini İhmal Etme!

YKS konularına çalışırken okul derslerini aksatmamak gerekir. Çünkü unutulmamalıdır ki aslında bu sınıfta aldığınız dersler aynı zamanda AYT konularıdır. 11. sınıfın trigonometri gibi sağlam konularına iyi çalışılmalıdır. Özellikle trigonometri konusu çok çabuk unutulabilen ve aslında matematik eğitiminde büyük bir yer kaplayan önemli bir konudur. Daha birçok farklı konu için temel oluşturur. Bu yüzden bu tip konulara yoğunlaşılması çok mantıklı olacaktır. Özellikle AYT konularının tamamına bu esnada girilmesinin çok iyi bir fikir olmadığı aşikar. Çünkü AYT sınavı tamamen bilgi ölçmeyi amaçlayan bir sınav ve dolayısıyla çok çabuk unutulabilen konulardan oluşmakta. Bu yüzden bu konuların temelini ve bağlantı kurulabilecek konularını halledip kalanını son sınıfa bırakmak en iyi tercih olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.