3 Adımda Matematik Nasıl Çalışılır?

2.486
A+
A-
3 Adımda Matematik Nasıl Çalışılır?

Matematik, ezberlenerek değil; mantık çerçevesinde öğrenilmesi gereken bir derstir. Sadece okuyarak ve ezber yaparak çalışılamaz. Son yıllarda MEB ve ÖSYM’nin benimsemiş olduğu anlayışta da gördüğümüz üzere yapılan sınavlarda ezber bilgi değil, muhakeme etme yeteneği ölçülmektedir. O zaman matematikte başarılı olmak için neler yapmak gerekiyor, matematikte başarının püf noktaları neler birlikte göz atalım.

1- Önyargılarını bırak! Hedefini Belirle.

Matematikten kaçan insanlardan sıkça duyduğumuz sözlerden biridir ”Temelim yok, yapamıyorum”. Oysa ki bir öğrenci dört işlemi biliyorsa, kendinde matematiksel işlemler yapacak azmi görüyorsa matematik temeline sahiptir aslında. Matematikte hata yapmak temelinin olmadığı anlamına gelmez. Asıl mesele hatalardan ders çıkarmak ve pes etmeden devam etmektir. Öğrencinin yılmadan çözmesi, azimle başarması hedeflemesi şarttır. Eğer toplama, çıkarma, çarpma ve bölme biliyorsa bu o öğrencinin matematik için yeterli temele sahip olduğunu gösterir. Gerekli olansa konularla bu temeli geliştirmektir.

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Dersle ilgili bir hedefiniz olmalı. Başarılı olmak için sağlam bir matematik temeliniz olsun mu istiyorsunuz? Yoksa bir sınava hazırlanıyorsunuz ve bu sınavda matematikten iyi bir net mi çıkarmanız gerekiyor?

2- Zaman ayırın ve bol soru çözün.

Temeliniz olsun, olmasın matematikte başarıyı yakalamak istiyorsanız yeterli zaman ayırmalısınız. Sıkılmadan ve yılmadan matematikle uğraşmak sizi hedefe götürecek en önemli adımdır.

Matematik çalışması yaparken konuyu anlatan kişiyi iyi dinlemeli ve anlamadığınız noktaları anında sormalısınız. Elinizde konuyu anlamanızı sağlayacak size uygun bir kaynak bulundurun. Takıldığınız noktalarda bu kaynak size yardımcı olacaktır.

Sonrasında yapacağınız şey bol soru çözmek olmalı. Örnek ve çözümlü soruları atlamayın. Üstünü kaparak o soruları tekrar çözmeye çalışın. Ardından çözümlü bir soru bankasından çalıştığınız konunun tüm testlerini çözün. En son aşamada çözümü bulanmayan, kolaydan zora doğru ilerleyen bir soru bankasından test çözmeye başlayın.

3- Sabırlı olun.

Çözemediğiniz bir soruyla karşılaştığınızda ya da bir soruyu yanlış yaptığınızda doğru çözümünü mutlaka öğrenin. Bu sizin ilerlemenizi sağlayacak en önemli adımdır.  Öğretmenlerinizden ya da konuyu iyi bilen bir arkadaşınızdan yardım alarak sorunun doğru çözümünü öğrenin ve bu sorularla ilgili gerekli notları alın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.