ÖSYM Başvuru Kılavuzunu Yayınladı! İşte Yapılan Değişiklikler

ÖSYM Başvuru Kılavuzunu Yayınladı! İşte Yapılan Değişiklikler

2017 ÖSYS Kılavuzu an itibari ile ÖSYM’nin sitesinde paylaşıma açıldı. ÖSYM kılavuzun yanı sıra yapılan değişikler içinde bir açıklama metni paylaştı. İşte 2017 yılında yapılacak olan değişiklikler!

 • Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından ön lisans programlarına sınavsız geçişle yerleştirme işlemi kaldırıldığından mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.
 • Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.
 • LYS’lerde kısa cevaplı sorular yer alacaktır.
 • LYS-1’de (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır.
 • Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır.
 • Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmiştir.
 • Öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci alacaktır.
 • YGS ücreti 60 LYS ücreti 40 TL olarak arttırıldı

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. elif çetin dedi ki:

  yazık yaaaaa. biz ana ders mi görüyoruz bu sene kaldırdınızzzzz!

 2. oğuzkaan dedi ki:

  Meslekte okuyanları küçümsüyorlar. Amela muamelesi yapıyorlar. Keske düzgün okula gitseydim. Adana’da en puanı coğu anadolu okullarından yüksek okuduğum okul ama kültür dersi yok. Yetmezmis gibi staj yapıyoruz. ( Bilgisayar okuyorum matematik yok )

 3. Kağan dedi ki:

  Lys 1 Matematik testi yer alıcaktır maddesi ne anlama geliyor ? 30 soru geometrinin kalkıp yerine matematik mi eklenmesi demek yoksa geometri ve matematik katsayıları eşitlendi mi demek oluyor ?

 4. ahmet dedi ki:

  Para mı basıyoruz ya biz parası olan girmesin mi sınava 3 milyon kişi girdi kpssye oraya 55tl yatırdık açtıkları kadro 151 memur alımı 4 kişi sadece bunun içinmi verdik o parayı . Bide buna mı yatıralım zam zam zam yeter ….

 5. ahmet dedi ki:

  Para mı basıyoruz ya biz parası olan girmesin mi sınava 3 milyon kişi girdi kpssye oraya 55tl yatırdık açtıkları kadro 151 memur alımı 4 kişi sadece bunun içinmi verdik o parayı . Bide buna mı yatıralım zam zam zam yeter ….

 6. Hira dedi ki:

  Artırın artırın fiyatları bi kac seneye 100 e cikarirsiniz

 7. anonymous dedi ki:

  Yani sınavsız geçiş kalktı mı tamamen?

 8. Durmuş ali dedi ki:

  Türkiye eğitim başarı sırasında bir numarada bu sistemi yapanı alkışlıyoruz . :o:o😫😫💀😈👿👻👿👻

 9. emine dedi ki:

  yani diyorlar ki okuyup mokumayın evlenin bu nedir ya insanın okuyacagı varsa da okumaz mezuna kaldım bilseydim böyle degişiklik olucagını sınavsız geçişimi kullanırdım kafam rahat olurdu ne halta sebep kaldıysam ztn

 10. aslı dedi ki:

  lys geometri testi kalkınca katsayılar eşit mi olur

  1. aslı dedi ki:

   hocam bu yıl kiygs lys ler de nüfus cüzdanları geçerli olur mu yana cipli nüfüs kartları çıktı da eskiler sıkıntı olmaz yani?

  2. Muhammed dedi ki:

   Olur tabiki de

  3. aslı dedi ki:

   hocam hangi soruya olur dediniz yani cipli kimlik mi lazım çıkartalım mı

  4. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Yok yok gerek yok

 11. Kadir dedi ki:

  Öğrenciyi deney tahtasi ettiniz acik uclu soru ne ya bravo

 12. aynur dedi ki:

  boşuna meslek lisesi okuyoruz hiç bi avantajı kalmadı hem temel dersler görmek yerine alan dersi görelim biz yetmedi herkes ygsye çalışırken son sene stajda gereksiz getir götür işleriyle ugraşalım ve aynı sınava girelim sonra bu meslek liselerinin performansı niye kötü bu sene mezun olacak arkadaşların %90 ından fazlası yerleşemicek. Madem ygs ile yerleşicez o zaman temel dersleri de koyun en son 9 da gördük o da yarım yamalak bu sene de staj nedeniyle 2 gün okuldayız o da yazılıysa geçip gidio.!! bide yetmezmiş gibi ücrette artmış.

  1. anonymous dedi ki:

   sınavsız geçiş kalktı mı?

  2. aynur dedi ki:

   kalktı 2002 den beri kaldırmayı düşünüolardı bizi buldu bu da

  3. Peri dedi ki:

   Bende meslek lisesi öğrencisiyim allah razı olsun ağzına sağlık sana katılıyorum ama biz ne kadar bağırsakta boş sesimizi hiç kimse duymayacak!!!

 13. Nihal dedi ki:

  Ilahiyat okul öncesi neden alacak

 14. Beyza dedi ki:

  Heves zaten azdı sonra ise bu eğitim sistemi bravo. Sonra kimse demesin öğrenciler neden başarısız. Ayakta alkışlıyorum bu eğitim düzeyini duzenleyn kişi.