Sınav Kaygısına EMDR Çözümü

Sınav Kaygısına EMDR Çözümü

Sınav Kaygısına EMDR Çözümü

 

Yapılan çok yönlü bilimsel araştırmalar göstermektedir ki Sınav Kaygısı , ameliyattan bile daha fazla kaygı ve stres oluşturmaktadır. Türkiye’de öğrenciler sürekli olarak sınav kaygısı yaşamaktadırlar. Çocuklar okula başladıklarından üniversiteyi bitirinceye kadar hatta bitirdikten sonra bile sınavlara girmekte ve sürekli olarak sınav baskısı ile karşı karşıya kalmaktadır.

 

Hayatımızın sınavlarla dolu olduğunu ve bu sınavlarında beraberinde çok yönlü stres faktörlerini ortaya çıkardığı göz önünde bulundurulursa kaygıyı yenmek için destek almak gerekli olabilir. Kaygı aslında bir tedirginliğin göstergesidir. Aslında kaygı kötü bir şey değil insan beyninin savunma mekanizmaları içerisinde yer almaktadır. Kaygıyı yönetebilirsek bize olumlu sonuçlar da getirebilmektedir.

 

Sınav kaygısı kaygıların başında gelmektedir ve önlenebilir kontrol altına alınabilir bir olgudur. EMDR tedavisi ile önlenebilmektedir. EMDR tedavisi olarak adlandırılan ve Dr. Francine Shapiro tarafından 1987 yılında bulunan göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme adı verilen bir yöntemdir. Bilimsel olarak kullanılan bu yöntem Türkiye’de de uygulanabilmekte ve çok sayıda insan tarafından da kullanılmaktadır. Anı ve geçmişe olan psikolojik bağ ve yatkınlıkla alakalı bir probleme dayanabilen sınav kaygısını EMDR isimli yöntemle yenmek mümkündür.

 

Sınav kaygısını ertelemek yerine , çözüm bulmak ve en kısa zamanda çözüme ulaştırmak için gayreti göstermek gerekir . Uzmanından yardım almak tabiki mantıklı bir çözümdür.Uzman Klinik Psikolog & Pedagog Gülşah Öztürk Erten bu alanda konun uzmanıdır ve internet sitesi : www.gulsahozturkerten.com

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.