Tercihler Hakkında Her Şey Tercih Rehberi

ÖSYM nin yayınlamış olduğu güncel taban puanlarını içeren tercih robotu için tıklayınız

Bu yazıyı sonuna kadar okumanızı şiddetle tavsiye ederim Aklınızdaki bütün soru işaretlerine cevap bulabileceksiniz 🙂 Tercih Rehberi ‘miz hizmetinizdedir 🙂

tercih tarihi ne zaman
tercih tarihi ne zaman

24 tercih hakkımız vardır.

PEKİ TERCİHLERİ NEREDEN YAPACAĞIZ ?

https://ais.osym.gov.tr/ den yapacaksınız

Şifrenizi unuttuysanız şifremi unuttum diyip kurtarmaya çalışın. O da olmazsa yakınınızda ki liselere danışıp şifre alabilirsiniz.

Sayfanıza girince önünüze Başvuru Sürecinde Olan Tercihler başlığı çıkacak ve altında 2016 Ösys Yerleştirme (2016 – ÖSYS Tercih) yazacak.Sizler oradan yapacaksınız.  Tercih Rehberi

NEYİ TERCİH EDECEKSEK EDELİM SINAVSIZ GEÇİŞTE DE DİĞERLERİNDE DE HERKES ÖSYM HESABINDAN ÖSYM SİFRESİYLE KILAVUZU DA Kİ KODLARI GİRİP TERCİH YAPACAKTIR

TERCİHLERİ İSTEDİGİNİZ ZAMAN YAPABİLİRSİNİZ YANİ İLK GÜN YAPANIN SON GÜN YAPANDAN HİÇBİR AVANTAJI YOKTUR VE DE TERCİHLERİNİZİ SON GÜNE KADAR DEĞİŞTİRME HAKKINIZ VAR NASIL DEĞİŞTİRECEĞİM SİLECEĞİM DERSENİZ BÖLÜMLERİN KODLARINI SİLİN KAYDET DİYİN O YAZDIĞINIZ YERİ SİLMİŞ OLURSUNUZ

HİÇKİMSE TERCİH ÜCRETİ ÖDEMEYECEK

Sınavsız geçiş yapacaklar Ocak ayında geçiş ücretini ödediler . Geciş ücreti ödemeyip YGS ücreti olan 55 TL yi ödeyenlerin de geçiş ücreti ödenmiş kabul ediliyor.Bu yüzden para yatırmadan onlar da bölümleri ÖSYM ‘den tercih edecekler

Ocak ayında geçiş ya da YGS ücretlerinin hiçbirini yatırmayanların GEÇİŞ hakkı yoktur

9 ÖNEMLİ UYARI

1 )Sınav sonucunuzun solundaki puanlar ve sıralamalar ham puanlar ve ham puandaki sıralamalardır.Sağında ki puanlar ve sıralamalar ise okul puanı eklenmiş tam puanlarınız ve tam puan da ki sıralamalarınızdır.Sizler sol taraftakilee göre DEĞİL sağ tarafktaki okul puanı ekli puan ve sıralamalarınıza göre tercih yapacaksınız.Önemli olan onlardır

2 ) İstediğiniz yerden geride olsanız da yine tercih verin.Kazanma ihtimaliniz her zaman vardır.Kazanabiliriz ,kazanırsak zaten amacımıza ulaşmış oluruz.Kazanamazsak da seneye okul puanımız kesilmez.Yani sorun olmaz.

3 )Sınavsız geçiş yapacaklar kazanıp seneye sınava girseler,onların da puanı kesilmez.

4 )Açık öğretimde dahil okumayacağımız bir yer (sınavsız geçiş hariç)kazanırsak eğer seneye sınava girdiğimiz de okul puanımızın yarısı kesilecektir.Hepiniz bunun bilincinde olmalısnız. Yoksa sonradan üzülebilirsiniz.

5 ) Tercih verip kazanmazsak da ek yerleştirme yapabiliriz.

6) Rastgele tercih yapmayın.Yazacağınız yeri araştırın.İstemediğiniz yerse yazmayın.Çünkü seneye sınava tekrar girerseniz okul puanınızın yarısı kesilir(sadece sınavsız geçişte kesilmez) ve çok büyük bir kayıp olur sizin için.Bu yüzden yazacağınız her yeri araştırıp tercih edin.

7 ) Eğer karşınıza VAKIF üniversitesi kelimesi gelirse bu özel üniversite yani PARALI üniversite demektir.Sakın ola yanlışlıkla bu yerleri yazmayın.Kazanıp okuyunca ücret ödemek zorunda kalırız.Ayrıca bu vakıf yani özel üniversitelerin yanında tam burslu % 25 % 50 % 75 burslu yazıları oluyor.Bunlar fiyattan yapılan İNDİRİM demektir.Yani burslu deyince onlar size burs vermiyor.BURSLU demek İNDİRİMLİ demektir .%25 burs demek % 25 indirim demektir.

Mesela üniversitenin ücreti 20 bin TL ise % 25 burslu yazınca 15 Bin TL ye.% 50 burslu yazınca 10 bin TL ye % 75 i burslu diyince 5 Bin TL ye düşer.Tam burslu diyince ücretsiz demektir.Bunun farkında olunuz.Sonradan devlet okulu yerine yanlışlıkla özel yazdım hata yaptım diye üzülmeyiniz.Kazanıp ,bırakıp seneye tekrar sınava katılırsanız eğer okul puanınızın yarısı kesileceğinden hangi okul özel hangisi devletin çok ama çok dikkat ediniz.Okulları arayarak ücretlerini öğrenebilirsiniz

Devlet üniversitelerinde böyle bir ücret söz konusu değildir.Sadece 2. Öğretim okuyanlar harç parası yatırmaktadır.

Hangi üniversitenin devlet hangisinin Vakıf üniversitesi yani özel ve paralı üniversite olduğunu ise bu linki açıp sağ taraftaki yerden istediğiniz ile göre seçerek öğrenebilirsiniz.Önce ili seçin sonra altından devlet üniversiteleri ya da vakıf yani özel üniversite seçimini yapın.Ona göre o ildeki üniversitelerden hangisi devlet hangisi özel üniversite hemen karşınıza çıkacaktır.Vakıf Üniversitesi demek özel üniversite demektir

http://www.yok.gov.tr/web/guest/universitelerimiz

8 ) Tercih Kılavuzu dediğimiz rehber her zaman bir önceki sene yerleşen adayların en düşük puanlarını ve sıralamalarını gösterir. Buradaki puanlar ve sıralamalar 2015 de en son yerleşen adayların puanları ve sıralamalarıdır.

9 )YGS ve LYS ‘ler de barajları geçtiğimiz türlerde YGS bölümlerini de LYS bölümlerini de ,2 senelik bölümleri de 4 senelik bölümleri de Açık ve Uzaktan Öğretim bölümlerini de Örgün Öğretim bölümlerini de aynı listede yazabilirsiniz.Yani dilediğiniz gibi karışık yazabilirsiniz

PEKİ BU KELİMELER NE İFADE EDİYOR ?

Uzaktan Eğitim =Bilgisayar üzerinden alınan eğitim demektir. Youtube ‘ de ders anlatan hocalar gibi düşünün.Canlı canlı ders dinliyoruz ama internetten dinliyoruz.Bunda okul yok ,kampüs yok.

Açık Öğretim =Bildiğimiz kampüsü olmayan üniversite öğretimi demetir.Yani hoca yok ,okul binası yok.Evde çalışıp sınavlara giriyoruz.

Örgün Öğretim =Bildiğimiz kampüsü olan üniversite öğretimi demektir.

Gündüz Öğretim =Genellikle sabah saatlerinde başlayan okul demektir.

İkinci Öğretim = Öğleden -ikindiden sonra başlayan okul demektir.Genelde saat 17:00 ‘ den sonra başlar.Daha erken saatlerde de başlatan yerler olabilmektedir

 

PEKİ 2 VE 4 SENELİK BÖLÜMLERİ VE AÇIK ÖĞRETİM BÖLÜMLERİNİ KİMLER TERCİH YAPMA HAKKINA SAHİPTİR ?

2 SENELİK BÖLÜMLERİN HEPSİ YGS ‘DEN ALIYOR

2 senelik bir bölüm yazmak istiyorsak eğer istediğimiz puan türünde öncelikle ham puan da en az 150 puan almış olmamız gerek

(Yani sınav sonucunuz da ki sol taraftaki puanların en az 150 olması gerek.)

Ham puan da 150 olmayan türlere sağ tarafta okul puanı eklenmez ve bu türden alan bölümlere tercih edemeyiz.Mesela YGS 1-2-3-4-5 ‘ de 160 ham puan geldi ama YGS ‘6 ‘da 145 ham puan geldi diyelim.Bu durumda biz YGS 1-2-3-4-5 ‘den alan 2 yıllık bölümleri yazabiliriz ama YGS 6 ‘dan alan bölümleri yazamayız.

4 SENELİK BÖLÜMLERDE YGS ‘ DEN ALAN DA VAR LYS ‘DEN ALAN DA VAR

4 senelik bir bölüm yazmak istiyorsak eğer istediğimiz puan türünde öncelikle ham puan da en az 180 puan almış olmamız gerek.(Yani sınav sonuçlarında sol taraftaki puanların en az 180 olması gerek.)Ham 180 olmayan türlere okul paunı eklenmez ve bu türden alan bölümlere tercih edemeyiz.Mesela TM 1-2 de 200 ham puan geldi ama TM 3 ‘de 175 ham puan geldi diyelimBiz TM 1-2- ‘ den alan 4 yıllık bölümleri yazabiliriz ama TM 3’ den alan bölümleri yazamayız.

AÇIK ÖĞRETİM BÖLÜMLERİNE TERCİH YAPABİLMEK İÇİN

Yine YGS de ham 150 alan türlerden Açık Öğretim Fakültesi ‘nin hem 2 hem 4 senelik bölümlerini tercih edebiliriz.Ham puan da 150 olmadıysa 2 senelik okullara tercih edemediğimiz gibi Açık Öğretime de tercih edemeyiz.

HANGİ BÖLÜMLERDE SIRALAMA BARAJI VAR ?

Tıp-Hukuk-Mimarlık ve Mühendislik bölümlerin de sıralama barajı vardır.

PEKİ BU BARAJLAR NELERDİR VE BİZLER NEYE DİKKAT ETMELİYİZ

1 ) TIP bölümünü hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde yazabilmek için MF 3 ‘de okul puanı ekli olan puan da ki sıralamamız da ilk 40 bine girmiş olmamız gerekiyor. Diğer MF türlerinde yani MF 1~2~4 de ilk 40 bin içinde olsak dahi eğer MF 3 ‘de ilk 40 bine giremediysek tercih yapamayız .

2 ) HUKUK bölümünü hem devlet üniversitelerin de hem de özel üniversiteler de yazabilmemiz için TM 3 ‘de okul puanı ekli olan puanda ki sıralamanız da ilk 150 bin içinde olmamız gerekiyor. Diğer TM türlerinde yani TM 1~2 de 150 binde olsak dahi TM 3 ‘de okul puanı eklı olan puan da ki sıralamamız da ilk 150 bin içinde değilsek eğer tercih yapamayız .

3 ) MİMARLIK bölümünü hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde yazabilmemiz içinMF-4 türünde okul puanı ekli olan puan da ki sıralamanız da ilk 200 bine girmiş olmamız gerekiyor. Diğer MF türlerinde yani MF 1~2~3 de ilk 200 bin içinde olsak dahi eğer MF 4 ‘de ilk 200 bine giremediysek tercih yapamayız .

4 )MÜHENDİSLİK bölümünü ise (Ziraat, Su ürünleri ve Orman fakülteleri hariç yani bunlarda sınırlama yok) bunlar hariç diğer tüm muhendislikleri :

Hem devlet üniversitelerinde hem de özel üniversitelerde yazabilmek için istediğimiz mühendislik MF ‘nin hangi türünden alıyorsa (ki çoğu MF 4 ‘den alıyor ) o türde okul puanı ekli olan puanda ki sıralama da ilk 240 bin içinde olmamız gerekiyor . Yani istediğimiz mühendislik MF 4 ‘ den alıyorsa biz bu mühendisliği yazabilmek için MF 4’de okul puanı ekli olan puanda ki sıralamamız da ilk 240 bin içinde olmamız gerekiyor.

Bu sıralamalara girmediyseniz bu bölümleri yazmayın.Eğer yazıp gelirse de kayıt yapamazsınız !

BU BARAJLAR YURT DIŞINDA Kİ ÜNİVERSİTELER İÇİNDE GEÇERLİDİR.

BU BARAJLAR M.T.O.K. İÇİNDE GEÇERLİDİR
SADECE BU 4 BÖLÜMDE SINIRLAMA VARDIR.DİĞER BÖLÜMLERDE SINIRLAMA YOKTUR.

YANİ BARAJLARI GEÇTİKTEN SONRA İSTEDİĞİNİZ YERLERİ AÇIKÖĞRETİM BÖLÜMÜ DE YGS BÖLÜMÜ DE LYS BÖLÜMÜ DE SIRALAMANIZ GERİDE DE OLSA 24 TANE DİLEDİĞİNİZ YERİ YAZABİLİRSİNİZ.

 

PEKİ KILAVUZLAR HANGİLERİDİR ?
2 VE 4 SENLİK BÖLÜMLERİ AYRI AYRI LİSTELERDE GÖRMEK İSTEYENLER BU LİNKİ AÇIP SADECE 2 SENELİK BÖLÜMLERE BAKMAK İSTİYORSA TABLO 3 Ü SADECE 4 SENELİK BÖLÜMLERE BAKMAK İSTİYORSA TABLO 4 Ü AÇIP ULAŞABİLİR AYRI AYRI İNDİREBİLİRLER

http://www.osym.gov.tr/…/2016-osys-yuksekogretim-programlar…

2 VE 4 SENELİK BÖLÜMLERİ BERABER GÖRMEK İSTEYENLER İSE BU LİNKTEN ULAŞABİLİRLER

http://dokuman.osym.gov.tr/…/…/OSYSKONTKILAVUZU28072016y.pdf

( BENCE BU 2. KILAVUZA BAKIN ÇÜNKÜ EN GENELİ BU YANİ HER BİLGİ BURADA MEVCUT VE O BİLGİLERE BURADAN ZORLANMADAN RAHATÇA ERİŞEBİLİRİZ )

BU KILAVUZLARDAN TABAN PUANLARI VE SIRALAMALARINI GÖRECEKSİNİZ

İller A ‘ dan Z ‘ye doğru sıralanmıştır.

 

2 VE 4 SENELİK BÖLÜMLERİN BERABER OLDUĞU EN KAPSAMLI KILAVUZUN İÇİNDE HANGİ BİLGİLER VARDIR ???

Kılavuz 657 sayfadır.

Sayfa 19 ‘a kadar genel açıklamalar ,kısaltmaların anlamları,bilmemiz gerkenler

19 ‘dan 167 ‘ye kadar olan TÜRKİYE DE Kİ ÜNİVERSİTELERİN 2 SENELİK BÖLÜMLERİNİN taban puanları ,sıralamaları ,kontenjanları (yani bu sene kaç kişi alacağıı)

167 ‘den 176 ‘ya kadar olan ki kısımdaysa TÜRKİYE DIŞINDA Kİ ÜNİVERSİTELERİN 2 SENELİK BÖLÜMLERİNİN taban puanları ,sıralamaları ,kontenjanları

176 ‘ dan 475 ‘e kadar ise TÜRKİYE DE Kİ ÜNİVERSİTELERİN 4 SENELİK BÖLÜMLERİN taban puanları ,sıralamaları ,kontenjanları

475 ‘den 516 ‘ya kadarsa TÜRKİYE DIŞINDA Kİ ÜNİVERSİTELERİN 4 SENELİK BÖLÜMLERİN taban puanları ,sıralamaları ,kontenjanları )

516 ‘ dan 569 ‘a kadar olan kısım da da bölümlerin yanlarındaki ÖZEL KOŞULLARIN AÇIKLAMALARI VARDIR

(Yani x bölümü istiyoruz yanında Özel Koşul ve Açıklamlar kısmında 46 numara yazıyor diyelim bu sayfalar içinden 46 numaralı maddeye bakıp açıklamasına bakacaksınız.3 tane sayı varsa o sayıda ki açıklamalara bakacaksınız.Eğer Özel Koşul ve Açıklamalr kısmı boşsa bu yere bakmanıza gerek yoktur. )

569 ‘dan 590 ‘ e kadar ise ÖZEL YETENEK SINAVIYLA öğrenci alan bölümler ve kontenjanları

591 ve 592 ‘ de de ÖZEL YETENEK SINAVIYLA öğrenci alan bölümlerin açıklamaları

593 ‘ den 604’e kadar ise EK PUAN alan adayların bu ek puanı hangi bölümü seçerken kullanabilecekleri bilgisi

604 ‘ den 615 ‘ E kadar da MESLEK LİSELİLERİN alanlarıyla aynı dal içinde olan 4 yıllık bölümler VE MESLEK LİSELİLERİN M.T.O.K ile seçebilecekleri bölümler vardır.

615 ‘den 638 ‘ye kadar ise SINAVSIZ GEÇİŞLE kimlerin hangi bölümleri tercih edebileceği bilgisine ulaşabilirsiniz.

638 ‘den 647 ‘ ye kadar Okul Türleri ve Kodları Alan Dal ve Kodları vardır.(Bunlar pek bir işe yaramıyor.İşinize yararsa bakarsınız.)

Son 10 sayfa da yani 647 ‘den 657 ‘ ye kadar sırasıyla :

MEB bursu duyurusu
YÖK duyurusu
AÖF Batı Avrupa Duyurusu
YÖK bursu duyurusu
TÜBİTAK bursu duyurusu
KYK duyurusu
İkinci Öğretimlerin Harç Ücretleri (bu liste değişmiş olabilir )

En son kısımdaysa üniversitelerin resmi internet siteleri ve en sonda da ÖSYM DİLEKÇE ÖRNEĞİ VARDIR.

 

PEKİ KILAVUZDA NEREYE BAKIP TERCİH YAPACAĞIZ ?

Her bölümün sol tarafında kodları var .Tercih yaparken istediğiniz bölümün sol tarafındaki kodu tercih listesine yazacaksınız.Yazdığınız zaman tercih sayfasına orayı tercih ettiğiniz çıkacaktır .Mesela resimde de görüldüğü gibi :

2 senelik olan Çoruh Üniversitesi -Elektrik Bölümünü tercih edecekseniz eğer öncelikle 2 senelik olduğu için BÜYÜK KILAVUZ DA 17-176 sayfalar arasına bakacaksınız.Oradan Çoruh Üniversitesi ‘ ni altından da Elektrik bölümünü bulup resimde gösterildiği gibi solundaki kodu alacaksınız.

Yani 101350215 kodunu alacaksınız.Siz bu kodu tercih listenize yazacaksınız.Yazınca sistem otomatik olarak bunun Çoruh Üniversitesi -Elektirik Bölümü olduğunu anlayacak.Ve de karşınıza çıkartacak.Sizde bunu onaylayacaksınız ve bu görevi tamamlamış olacaksınız

Ya da 4 yıllık olan Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümünü yazacaksak ,4 yıllık olduğu için BÜYÜK KILAVUZDAN sayfa 176 dan sonraya bakacağız ve A dan itibaren gidip M harfiyle başlayan üniversitelerden Marmara Üniversitesini bulup altından da Biyoloji bölümünü bulacağız . Bu bölümün sol tarafında bu resimdekine benzer şekilde 107210253 kodu var.Siz bu kodu listenize yazacaksınız.Yazınca sistem otomatik olarak bunun Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümü olduğunu anlayacak.

Ayrıca ,RESİMDE DE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ 2 SENELİK OKULLAR DA DA 4 SENELİK OKULLARDA DA bölümlerin yanlarında kontenjanları yani alınacak öğrenci sayıları yazmaktadır.

Ve bir Yanında da okul birincisi kontenjanı yazmaktadır.

OKUL BİRİNCİLERİ KONTENJANLARI HAKKINDA AÇIKLAMA

Okul birincileri o kontenjanlardan yer kapmak için yarışacaklar. Her yer okul birinciliği için farklı kontenjan açar.Kimisi 1 kimisi 3 .Bunu kılavuzdan alakalı yerden görebilirsiniz.Okul birincileri buradan yer kapmaya çalışırlar. Okul birincileri aynı yeri yazarsa eğer kendi arasında yarışırlar.Oradan kaç kontenjan varsa o kadar okul birincisi SINAV PUANI ( DİPLOMA PUANI DEĞİL ) en yüksek olandan itibaren kontenjan adedince alınır.Eğer okul birincisi yazadığı yere başka okul birincisi yazmadıysa direk okul birinciliği kontenjanından kazanır.

Ama okul birinciliği kontenjanından giremezlerse sınav sonucuna göre tercih yapan diğer adaylarla yarışırlar.
PEKİ KILAVUZDA KARŞISINDA PUAN VE SIRALAMA YAZMAYAN YERLER NE ANLAMA GELİYOR ?

Kılavuzumuz da puan ya da sıralaması olmayan yerler ise ya puan türü değişen ya da yeni açılan
yerlerdir.

PUAN TÜRÜ DEĞİŞEN BÖLÜMLER İSE BUNLARDIR !

TM 2 DEN TM 3 E GEÇENLER

Kamu Yönetimi
Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler
Siyaset Bilimi
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
Uluslararası İlişkiler
Yerel Yönetimler

TS 1 DEN TS 2 YE GEÇENLER

Canlandırma Filmi Tasarımı ve Yönetimi
Film Tasarım ve Yazarlık
Film Tasarım ve Yönetmenliği
Gastronomi ve Mutfak Sanatları (MTOK)
Görsel İletişim
Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
Haklbilim
Halkla İlişkiler
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Halkla İlişkiler ve Tanıtım
Kurgu Ses ve Görüntü Yönetimi
Medya ve Görsel Sanatlar
Medya ve İletişim
Medya İletişim ve Sistamleri
Radyo ve Televizyon
Radyo, Televizyon ve Sinema
Reklam Tasarımı ve İletişimi
Reklamcılık
Reklamcılık ve Halkla İlişkiler
Sinema ve Dijital Medya
Sinema ve Televizyon
Türk Halkbilimi
Yeni Medya
Yeni Medya ve Gazetecilik

Örneğin Kamu Yönetimi TM2 ‘den alırken TM 3 oldu.Bu yüzden Kamu Yönetimi ‘bölümlerinin yanlarında sıralama yok.Çünkü 2015 de yerleşen adayların sıralamasıdır bu kılavuz.2015 ‘ de bu bölüme yerleşenler TM 2 ile yerleştiler.TM 3 ‘de kimse Kamu Yönetimi ‘ne yerleşmediğinden taban sıralaması yoktur.

Bu bölümler hariç hiçbir puan ve sıralama yazmayan bölümler YENİ AÇILAN YERLERDİR.Ama bu türü değişen bölümlerin arasında da yeni açılan yerler illaki vardır.

AYRICA bu puan ve sıralaması olmayan yerler puansız mı alıyor diye düşünmeyin.Yine oralara da tercihler sonucunda iyi sıralama da olanlardan kontenjan adedince yerleştirme yapılacaktır.

PEKİ PUAN TÜRÜ DEGİŞEN YERLERE NEYE GÖRE TERCİH YAPACAĞIZ ?

Google ‘ya X bölümü 2015 taban sıralaması yazacaksınız.Oradan 2015 ‘de hangi sıralama da kapattıysa ona göre pay biçeceksiniz.

TÜRÜ DEĞİŞMEYEN AMA YENİ AÇILAN YERLERDE NEYE GÖRE TERCİH YAPACAĞIZ ?

Burada bölümün diğer üniversitelerde hangi sıralamaya kapatmış olduğuna bakıp ona göre yorum yapacaksınız. Diyelim ki en düşük yeri 105 binle kapatan Coğrafya bölümü yeni üniversite de açıldıysa eğer bu bölüm 110 115 binlerde kapatabilir diyip yorum yapacaksanız.

 

AYRICA İSMİ DEĞİŞEN 1 BÖLÜM OLDU

YGS 4 ‘DEN ALAN ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ ÖZEL EĞİTİM ÖĞRETMENLİĞİ OLDU BU BÖLÜMÜ TERCİH EDERKEN DE YİNE GOOGLE ZİHİNSEL ENGELLİLER ÖĞRETMENLİĞİ 2015 TABAN SIRALAMASI YAZIP ONA GÖRE YORUM YAPACAKSINIZ .

 

2 SENELİK BÖLÜM TERCİHİ YAPACAK OLANLAR NASIL YAPACAK ?

Önce şunları belirteyim :

2 senelik bölümlerin kontenjanlarının :

% 50 si geçiş yapacaklar için % 50 si diğerleri için ayrıldı . Yani hem geçiş için hem diğer adaylar için ayrı ayrı eşit kontenjanlar oluşturuldu .Yani bir bölüme 60 kişi alınacaksa eğer 30 ‘u geçiş yapacak olanlardan 30 ‘u da YGS sonucuyla tercih yapacaklardan alınacak.

Herkes kendi kontenjanına göre kazanabilecek .Yani geçiş kontenjanı boş kalsa dahi YGS puanıyla kazanmak isteyen hiç kimse bu kontenjandan yerleşemez.

2 senelik bölümlere Büyük kılavuzda 19-176 sayfalar arasında ulaşabilirsiniz.
Resimde de gördüğümüz gibi üstte SGK KONT VE YGSK KONT başlıklı yerler var.

SGK =Sınavsız geçiş kontenjanı
YGSK = YGS puanıyla tercih edeceklerin kontenjanı demektir.

Sınavsız geçiş yapacak adaylar SGK yazan yerdeki kontenjana ;

YGS sonucuyla geçiş yapacaklar da YGSK yazan yerdeki kontenjana bakacaklar.Zaten ikisi de eşit olacak.

SINAVSIZ GEÇİŞ YAPACAK OLANLAR OÖBP ‘ye

YGS SONUCUYLATERCİH YAPACAKLAR İSE YGS BAŞARI SIRALAMASI KISMINA bakacaklar.

 

BU 2 SENELİK BÖLÜM TERCİHLERİ DEDİĞİMİZ GİBİ 2 KISMA AYRILACAK

1)2 SENELİK GEÇİŞ HAKKINI KULLANACAK OLANLAR

2) YGS SONUCU İLE 2 SENELİK TERCİH EDECEK OLANLAR

 

ÖNCE SINAVSIZ GEÇİŞİ ANLATACAĞIM SONRA DA YGS SONUCUYLA 2 SENELİK BÖLÜM TERCİHİNİ ANLATACAĞIM

SINAVSIZ GEÇİŞ YAPACAK OLANLAR

ÖNCELİKLE KILAVUZDAN

Sayfa 615 ‘den 638 ‘ye kadar ise SINAVSIZ GEÇİŞLE kimlerin hangi bölümleri tercih edebileceği bilgisi vardır.Öncelikle buradan sınavsız geçiş hakkımız olan bölümleri bulacağız.

DAHA SONRA KILAVUZ DA YERLEŞTİRME ÖNCELİKLERİ KISMINA BAKACAĞIZ

Bu kısımda İ yazıyorsa METEB İÇİ D yazıyorsa METEB dışı demektir.

D yazan bir yeri tercih edenlerde
öncelik bu şehirde ikamet etmeyenlerindir.
Ve o okulun şehrinde olmayanlar daha avantajlıdır. Çünkü bunun anlamı, bölümün farklı illerden de öğrenci aldığıdır.

Î yazan bir yeri tercih edenlerde
öncelik bu şehirde ikamet edenlerindir.
Ve o okulun şehrinde olanlar daha avantajlıdır. Çünkü bunun anlamı, bölümün kendi iliden öğrenci almak istemesidir.

DAHA SONRA

Kılavuzda EN KÜÇÜK OBP YAZAN YERE BAKIP KIYAS YAPACAKSINIZ

OBP ‘sini bilmeyenler ;diplomasını 5 ile çarpıp OBP puanınızı bulabilir.

GENEL İFADEYLE SINAVSIZ GEÇİŞ YAPACAKLAR BUNLARA DİKKAT EDECEKLER

1-Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
Örneğin; 2016 YGS başvurusunda bulunmuş adaylar içerisinde, mezuniyet tarihi 2016 olan adayların önceliği olacaktır.

2-Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre :

1)Anadolu Teknik Lisesi,
2)Teknik Lise,
3) Anadolu Meslek Lisesi,
4) Meslek Lisesi,
5)Çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.

Örneğin; Kocaeli Üniversitesi Karamürsel MYO, 2 yıllık Mekatronik bölümünü tercih eden adaylar içinde öncelik 2016 mezunlarından
Kocaeli ili içindeki Anadolu Teknik Lise mezunlarının, daha sonra farklı illerden bölümü tercih eden, Anadolu Teknik Lise mezunlarının, sonra Kocaeli ilindeki Teknik Lise mezunlarının, sonra farklı illerden Teknik Lise mezunlarının şeklinde devam edecektir.Yani sıralama yukarıdaki gibidir.

3-Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir. Meslek lisesinden mezun olduğu ilin sınırları içerisinde tercih yapmış olan adayın, diğer illerden aynı bölümü tercih eden adaylara göre önceliği vardır.

4. Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.

5. Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük ay olarak da olsa (yaşı küçük) olana öncelik verilir.

6 )Tüm bunlardan sonra kılavuzda sayfa 516 ‘ dan 569 ‘a kadar olan kısım da da bölümlerin yanlarındaki
(eğer varsa ) ÖZEL KOŞULLARI açıklamaları vardır.Bunlara da bakacağız.

ALTIN UYARI

Hem YGS ‘ye girip 150 barajını geçip hemde sınavsız geçiş yapanların tercihleri değerlendirilirken önce sınavsız geçişle yerleştirme yapılır.Eğer sınavsız geçişle yerleşemezeler bu kez de YGS sonuçlarına bakılır.Sonuç olarak 2 yerden de şansları oluyor.AMA unutmayın bu hem sınava girip barajı geçip hemde sınavsız geçiş yapacaklar için geçerlidir.

Ayrıca sınavsız geçiş haricinde YGS ve LYS ye katılan ve YGS , ya LYS ya da 2 puanı da iyi olan ve bu türden de tercih yapmak isteyen ve geçiş hakkı olan adaylar ,listelerinde hem YGS LYS den alan başka yerleri hem sınavsız geçişle gireceği yeri beraber yazabilirler.Diğer adaylarda öyle.Baraj geçtiğiher türden hem YGS hem LYS hem 2 hem 4 yıllık bölümleri listesinde yazabilirler.

&

SINAVSIZ GEÇİŞ YAPMADAN NORMAL YGS PUANIYLA 2 SENELİK TERCİH EDECEK OLANLARSA

Bölümün karşısında YGS BAŞARI SIRASI yazan yere bakıp tercih yapmalıdır.Çünkü bu bir yarıştır ve de yarışta madalya almak için mühim olan şey yarışı kaç saniyede bitirdiğimiz değil kaçıncı sırada bitirdiğimizdir.

SONRA

ÖZEL KOŞULLAR VE AÇIKLAMALAR kısmına bakacağız .

Burada sayı ya da sayılar varsa

Sayfa 516 ‘ dan 569 ‘a kadar olan kısım da da bölümlerin yanlarındaki ÖZEL KOŞULLARI VE AÇIKLAMALAR kısmından o sayıları bulup acıkla malarına bakacağız .

AMA YERLEŞTİRME ÖNCELİKLERİ KISMINA BİZ BAKMAYACAĞIZ

Yani METEB içi dışı olayına bakmayacağız .Yani doğum tarihi il içi il dışı oluşu YGS puanıyla tercih yapacaklar için önemli değildir .O durum sadece geçiş için geçerlidir.Rahat rahat tercih yapabilirsiniz.

Sadece özel koşul ve açıklama kısmında sayı yazıyorsa kılavuzun en sonlarından onun açıklamasına bakacağız Başka işlme kalmayacak.
PEKİ 4 SENELİK BÖLÜMLERİN TERCİHLERİNİ NASIL YAPACAĞIZ ?

BURADA DA EK PUANLILAR VE EK PUANSIZLAR OLARAK İKİYE AYIRACAĞIZ

PEKİ BUNLAR NEYE BAKIP NEYE GÖRE YAPACAK LAR ????

EK PUANLILAR

Öncelikle büyük kılavuzdan

Sayfa 593 ‘ den 604’e kadar olan kısma bakıp bu ek puanı hangi bölümü seçerken kullanabilecekleri bilgisine ulaşacaklar. Tercih Rehberi

SONRA Tercih Rehberi

EK PUAN HAKKI OLAN BÖLÜMLERİN 4 senelik okullarını seçecekleri zaman 2015 ÖSYS EK PUANLI BAŞARI SIRASI yazan yere bakacaklar ama Tercih Rehberi

DİKKAT EDİN EK PUAN HAKKI OLAN BÖLÜMLERİN DIŞINDA Kİ her bölüme ise ÖSYS EK PUANLI BAŞARI SIRASI yazan yere BAKMAYACAK ve ÖSYS 0.12 BAŞARI SIRASI yazan yerdeki sıralamaya bakıp ona göre yorum yapacaklar.

Yani bir İmamhatip Mezunu İlahiyat seçerken ÖSYS EK PUANLI BAŞARI SIRASI yazan yere bakacak.Ama EK PUAN HAKKI OLMAYAN BÖLÜMLERİ yazarken (Tarih-Coğrafya gibi ) ÖSYS 0.12 BAŞARI SIRASI yazan yere bakacakdı. Tercih Rehberi

Bu kural böyleydi ama bu sene ek puan alan sayısı azaldığı için ÖSYM Ek puan alanların tercihi için bir açıklama yaptı ve bende bu açıklama çoook uzun olduğu için bunu biraz daha kısaltarak özetledim.Buyrun ÖSYM ‘nin ek puan konusu hakkında açıklamasını özetlediğim yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/HamzaPolattt/posts/323609557972636

 

EK PUANLI OLMAYANLAR

Düz lise , Anadolu Lisesi mezunları ise tüm bölümlerde ÖSYS 0.12 BAŞARI SIRASI yazan yerdeki sıralamaya bakacaklar ve ona göre yorum yapacaklar.Yani Ek Puanlı Sıralamaya BAKMAYACAKLAR .

Daha sonra ;

ÖZEL KOŞULLAR VE AÇIKLAMALAR kısmına bakacağız .

Burada sayı ya da sayılar varsa

Sayfa 516 ‘ dan 569 ‘a kadar olan kısım da da bölümlerin yanlarındaki ÖZEL KOŞULLAR AÇIKLAMALARI kısmından o sayıları bulup acıklamalarına bakacağız .Ve işlemler tamamlanacak.

&
AÇIKÖĞRETİM YAZACAK OLANLAR NEYE BAKIP TERCİH YAPACAK ?

2 yıllık bölümlerde de 4 yıllık bölümlerde de

Anadolu ,Atatürk ve İstanbul Üniversitesi

Bu üç üniversitenin altındaki yerlerden sağında (Açıköğretim ) yazan bölümlere bakacaklar.

Bu 3 üniversitenin altında sağında (Açıköğretim ) yazan bölümler Açıköğretimdir.Sizde oralardan istediğiniz bölümleri,puanlarını ve sol tarafta bölümlerinin kodlarını bulabilir ve o kodlarla diğer öğrenciler gibi ÖSYM sayfalarından ÖSYM şifreleriyle tercih listesinde tercih yapabilirsiniz.

SONRA

ÖZEL KOŞULLAR VE AÇIKLAMALAR kısmına bakacağız .

Burada sayı ya da sayılar varsa

Sayfa 516 ‘ dan 569 ‘a kadar olan kısım da da bölümlerin yanlarındaki ÖZEL KOŞULLAR AÇIKLAMALARI kısmından o sayıları bulup acıklamalarına bakacağız .Böylece işlemler bitecek.

 

UZAKTAN ÖĞRETİM TERCİHİ YAPACAKLAR NASIL TERCİH YAPACAKLAR ?

Sağında ( Uzaktan Öğretim ) yazan yerlere bakacaklar.Oradan tercih yapacakar.

&

ÖZEL KOŞULLAR VE AÇIKLAMALAR kısmına bakacağız .

Burada sayı ya da sayılar varsa

Sayfa 516 ‘ dan 569 ‘a kadar olan kısım da da bölümlerin yanlarındaki ÖZEL KOŞULLAR AÇIKLAMALARI kısmından o sayıları bulup acıklamalarına bakacağız .Böylece işlemler bitecek.

M.T.O.K TERCİHİ YAPACAKLAR NASIL YAPACAKLAR ?

Ayrıca M.T.O.K la tercih yapacak adaylar içinde bölümlerin yanında M.T.O.K yazmaktadır. O bölümleri tercih edebilirler.

Kılavuz da sayfa 604 ‘ dan 615 ‘ e kadar ise MESLEK LİSELİLERİN M.T.O.K ile seçebilecekleri bölümler vardır.

SONRA

ÖZEL KOŞULLAR VE AÇIKLAMALAR kısmına bakacağız .

Burada sayı ya da sayılar varsa

Sayfa 516 ‘ dan 569 ‘a kadar olan kısım da da bölümlerin yanlarındaki ÖZEL KOŞULLARI açıklamaları kısmından o sayıları bulup acıkla malarına bakacağız .Böylece işlemler bitecek.

UNUTMAYIN M .T.O.K YAZAN BÖLÜMLERİ SADECE MESLEK LİSESİ MEZUNLARI SEÇEBİLİR ONLAR İÇİNDİR

 

TERCİH İŞLEMİNE GEÇMEDEN ÜSTÜNE BASA BASA DİYORUM 2 SENELİK DE DE 4 SENELİK DE DE SIRALAMALAR PUANDAN DAHA ÖNEMLİDİR

PEKİ NEDEN ?

Öncelikle herkesin madalya almak için koştuğu bir yarışı düşünelim .  Tercih Rehberi

Bu yarışta önemli olan yarışı kaç saniyede kaç puanla tamamladığımızmıdır yoksa kaçıncı sırada tamamladığımız mıdır sizce ?

Farzedelim ki bir ilde her sene 400 metre koşu yarışları olsun ve bu yarışlarda bu seneden önceki yarışta 1. olan atlet bu yarışı 47 saniyede bitirmiş olsun .

Şimdi soruyorum size bu sene de bu yarışı 47 saniye de bitiren mi birinci olur yoksa rakiplerini geçen atlet mi 1. olur ?

Pekiştirmek adına bir örnek daha vermek istiyorum.

Zor sınavda herkes iyi sonuç alamaz ve örneğin TM 3 de 390 395 alan öğrenciler ilk 30-27 bine girer ve devlet okullarında Hukuk ,Pdr gibi bölümlere sıralaması büyük ihtimalle yeter ve bu bölümleri kazanırlar.

Ama kolay sınavda 390 alanlar 390 alacaklar çok kişi olacağı için ancak 60 70 binlerde zor olabilirler.

Zor olan senede 390 puanda önümüzde sadece 30 bin kişi varken kolay sınavda yine aynı puanda 60 70 bin rakibiniz oldu.

Şimdi soruyorum size farzedelim ki 30 binle kapayan bir yere girmek istiyorsak PUANLAR AYNI olmasına rağmen sizce hangisinde şansımız daha çok hangisinde daha az olur ?

Bunu anlarsak eğer bu konuyu da anlamış oluruz.

AMA ASLAA UNUTMAYIN !!

İSTEDİĞİNİZ YERİN TABAN SIRALAMASINDAN GERİDE OLSANIZ DA YAZIN EĞER ÖNÜNÜZDEKİLERDEN YAZAN ÇOK OLMAZSA GERİDE OLMANIZA RAĞMEN KAZANABİLİRSİNİZ MESELA 100 BİNİNCİYSEK 80 90 KAPATAN YERİ ÖNÜNÜZDEKİLERDEN YAZAN AZ OLURSA KAZANABİLİRSİNİZ.

 

PEKİ YERLEŞTİRME İŞLEMLERİ NASIL OLUR VE NEYE GÖRE TERCİH YAPMAMIZ GEREKİR ?

Biz tercihlerimizi veririz ve sonra tercihlerimiz değerlendirmeye alınır.Örneğin 82.100 sıralamayla kapatan ve bu sene 60 kontenjanı olan yani 60 öğrenci alacak olan Balıkesir Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü ‘ nü ele alalım :

Önce burayı tercih edenlere bakılır. 1000 kişi tercih etti diyelim.Tercih edenlerden sıralaması en iyi olandan başlanır ve ondan sonra gelen 59 kişi ile beraber tercih edenler arasından sıralaması en önde olan 60 kişi yerleştirilir.

Yani bizim sıralamamız 85 .000 ve 60 kişi alacak olan bu yere tercih verdik diyelim.Eğer önümüzdeki 84.999 kişiden 60 kişi bu bölümü listesinin başına yazdıysa direk onlar kazanacak ve bize yer kalmıyacak

AMA onlar ortalara ya da sonlara yazarsa onların başta yazdıkları yerleri kazanırlarsa rakibimiz olmayacaklar ve bize şans doğup bizim kazanma ihtimalimiz olacak.

Ya da diğer bir durum da o ilk 85 bindeki kişillerden bu yeri başa ortaya ya da sona her hangi bir yere yazan 60 kişi olmazsa eğer bu yere yerleşiriz.Yani tamamen bizim önümüzdeki kişilerin listesinde yazıp yazmayacağına yazdıysa da listesinde kaçıncı sırada yazdığına bağlıdır.

Örneğin : İstediğimiz bu yeri yazan 120 kişi var ama birçoğu başa değil ortaya yazdılar başlara ise başka bölüm yazdılar diyelim .Ve başa yazdığı yerlere gitme şansları yüksek ve başa yazdıkları yerleri kazandılar diyelim.İşte o zaman bizim yazdığımız yeri yazmış olsalar da bize rakip olmazlar.Çünkü listede birden çok yer geliyorsa eğer en üstte hangisi varsa direk ona yerleştirir ÖSYM.

Yani tamamen bizden önde olanların bizim yazdığımız yerleri yazıp yazmamaları ve yazsalar da üstemi alta mı yazdığı önemlidir bu hususta.

Yani dediğim gibi 60 öğrenci alacak olan bu yeri bizden öndeki 120 kişi yazsa bile bunların 55 ‘i başa yazıp girse diğer 65 kişi başta değilde ortalarda ,sonlarda yazarsa ve ilk sıralara gelmesi muhtemel başka yeri yazsalar ve bu başa yazdıkları yere sıralamları tutup direk oraya yerleşirlerse o zaman bizim önümüz açılır ve bu yeri kazanabiliriz.Kesinlikle bizden öncekilerin tercih edip etmemeleriyle ve nereye yazdığıyla alakalıdır .Bunu çok ama çok iyi öğrenelim.
PEKİ LİSTEMİZİ NASIL OLUŞTURALIM ?

Tercihlerimiz değerlendirilirken önce 1.sırada ki tercihimize bakılır .Oraya giremezsek eğer 2. sırada ki tercihe bakılır ,oraya da giremezsek de 3. tercihe bakılır , oraya da giremezsek de 4. tercihe bakılır derken en baştan en sona doğru gidilir.Yani değerlendirilmeye en baştan 1. sıradan başlanılır ve en sona doğru gidilir.Yani tercih sıralamalarınız çok ama çok önemlidir.

24 YER YAZDIK VE 4 Ü NE SIRALAMAMIZ YETECEK DİYELİM

Bu 4 yerden sıralamada hangisi en üstteyse ona yerleşeceğiz.Yani birini 5. birini 9. birini 8. birini 3. sırada yazdık ve bu 4 yerde yerleşeceğimiz yerlerse en üstte olan yani 3. sırada yazdığımız yere yerleşeceğiz.Öbür yerlerin bir önemi kalmayacak.

Bunu asla unutmayın.Sıralamamızın yeteceği yerlerden hangisi üst sıradaysa oraya yerleşeceğiz.Bunun bilincinde olunuz ve buna göre tercih sıralamanızı oluşturunuz.

BU YÜZDEN SEÇTİĞİMİZ YERLERİN TAMAMANINDA SIRALAMAMIZ ÖNDEYSE EĞER

Bu yerleri kazanma ihtimalimiz yüksek olduğu için :

Tercihlerimizin sıralamasını en çok istediğimiz yerden en az istediğimiz yere doğru sıralamamız gerekiyor .Çünkü dediğim gibi değerlendirilmeye en üstten başlanır.Bu yüzden en çok istediğimiz yerler en başta olmalıdır.

PEKİ SEÇTİĞİMİZ YERLER ARASINDA HEM SIRALAMAMIZIN ÖNDE OLDUĞU YERLER HEM DE DENEMEK İÇİN YAZACAĞINIZ SIRALAMA OLARAK GERİDE OLDUĞUNUZ YERLER VARSA EĞER

Bu kez listemizin en başına bizden önde kapatan yerleri yazacağız onların altına da sıralamamızın yettiği yerleri yazacağız .

PEKİ NEDEN ?

Çünkü başta da belirttiğim üzere tercihler değerlendirilirken başta 1. tercihe bakılır.Ora gelmezse 2.tercihimize bakılır.Bu durum böyle böyle en sona kadar gider. Hangisi gelirse oraya yerleşiriz.Ve ondan sonra yazdığımız yerlere bakılmaz.

Yani değerlendirilmeye en baştan başlanır. Bu yüzden bızden önde kapatan yerleri denemek istiyorsak eğer en başa onları sonra da bizim önde olduğumuz yerleri yazalım.

Çünkü önde olduğumuz yerleri en başa yazıp geride olduğumuz yerleri sona yazarsak eğer en başa gelebilecek yerleri yazdığımız için zaten büyük ihtimalle birisi gelir ve şansımızı denemek için yazdığımız ve geride olduğumuz yerlere sıra gelmeden baştaki yerlerden birine yerleşmiş oluruz.Yani ya gelirse diye yazdığımız yerleri sona yazarsak büyük ihtimalle boşa gider .Bu yüzden başlara deneme istediğimiz yerleri yazacağız.

EEE BEN GELECEK YERLERİ SONA YAZDIM BENDEN GERİDE OLANLAR BU YERLERİ BAŞA YASARSA NE OLCAK DEDİĞİNİZ DUYAR GİBİYİM

Korkmayın.Onlar isterlerse en başa yazsınlar sizde en sona yazmış olun. Siz sıralamada daha önde olduğunuz için yerleştirme yapılırken öncelik her zamana siz de olacak.Önce siz girersiniz sonra yer kalırsa onlar girer.Yani bu konuda hiç kuşkulanmayın.Yani özetle :eğer geride olup da ya gelirse diye denemek istediğimiz yerleri tercihler değerlendirilmeye başlanırken en baştan en sona doğru gidildiği için bu yerleri en başa yazıyoruz. Sıralamamızın önde olduğu yerleri de bunların altına yazıyoruz .
PEKİ BEN SIRALAMAMDAN ÖNDE OLAN YERLERİ DENEMEK İSTİYORUM ACABA SIRALAMAMDAN NE KADAR ÖNDE OLAN YERLERİ YAZIYIM DİYECEK OLURSANIZ

Bu soruya şu kadar önden yazarak başlayın diye söylemem ; sizin istediğiniz yerler bellidir zaten .Direk onları yazacaksınız.

AMA BU KONUDA ŞUNLARI DA İLETMEK İSTERİM

YGS ‘YE KATILAN KİŞİ SAYISI LYS ‘YE KATILANLARIN 2 KATI OLDUĞU İÇİN YGS ‘DEN ALAN BÖLÜMLERDE BÜYÜK OYNAMALARIN OLMA İHTİMALİ LYS ‘YE GÖRE DAHA YÜKSEKTİR.

Mesela LYS ‘de 200 binle kapatan bir yerin 300 binle kapatma ihtimali yani 100 bin oynama ihtimali çok azdır.Her zaman olmaz.
AMA

YGS ‘de 700 binde kapatan yerin 800 binde kapatma ihtimali vardır.100 bin oynama ihtimali LYS ‘ye göre çoktur.

BUNUN NEDENİ İSE

Tercih yapacakların çoğusu YGS ‘ye girmiş olmasına rağmen YGS ‘den değil de LYS ‘den tercih yaparlar ve YGS ‘den tercih yapacak olanlar azalırsa gelme şansı artabilir.

PEKİ HANGİ TÜRLERDE SIRALAMANIN OYNAMA İHTİMALİ DAHA AZ VE DAHA ÇOKTUR DERSEK EĞER

1 ) Sayısal da önümüzde olan sayısal olmayan kişi sayısı diğerlerine göre azdır.Çünkü sayısalcı olmayan kolay kolay sayısal alanda iyi puan alamaz.Özetle sayısal bölümde oynamalar OLMAZ DEMİYORUM .Yeni kontenjanlar açıldıkça illaki olumlu yönde oynama olacaktır.Ama diğer bölümlere nazaran daha az olur.40 binde kapatan bir yerin 50 60 bine kadar gerilemesinin ihtimali çok azdır.Dediğimgibi bu sıralamada ki öğrencilerin çoğu sayısaldır ve sayısaldan tercih yaparlar ve haliyle geride olanlara fazla yer kalmaz.

2) Dil e ve Eşit Ağırlık bölümlerinde oynamalar sayısala göre daha çok olur ama o kadar da büyük oynamalar olmaz.Burada geride olduğumuz yerleri kazanma şansımız Sayısal bölümdekilerden çoktur.Özetle bunu bilelim.

3) En çok oynamalarsa Sözel bölümünde olur.Çünkü :

Sözelden tercih yapmayacak olan ama ilk sınav günü Sosyal Sınavı olduğu için stres atmak amacıyla giren ,ve YGS ‘den aldığı puan katkısı avantajıyla sözelcileri geride bırakan sayısalcılar ,eşit ağırlıkçılar ve dilciler çoktur .

Ve sözelden tercih yapmayıp da sıralamada bizde önde olanların sayısı çok olduğu için , sadece bu sene değil her sene sözelde diğer türlere göre gerilemeler daha çok oluyor .

ŞİMDİ BU DEDİKLERİMİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARSAK EĞER

1)Sayısalda örneğin 30 bindeysek 29 binde kapatan yeri tercih ettiğimizde kazanma şansımız diğer türlere göre azdır.AMA UNUTMAYIN YOK DEĞİLDİR !!!

2)Eşit Ağırlık ‘ da ve Dİl Bölümünde örneğin 30 bindeysek 29 binde kapatan yeri tercih ettiğimizde şansımız Sayısala göre çok Sözele göre azdır.

3)Sözelde ise örneğin 30 binde olup 29 binde kapatan yeri tercih ettiğimizde kazanma şansı diğer türlere göre çoktur.

SİZLERDE BU BİLGİLER DOĞRULTUSUNDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ

 

VE BU KONU HAKKINDA ŞUNLARI DA İLETMEK İSTİYORUM

Bütün türlerde ilk binlerde ki yerler kolay kolay gerilemez.Çünkü ilk binlerde olanlardan ellerine tüm öğrencilerin en çok
istediği bölümleri kazanma şansı geçmişken tercih vermeyen ya da kendinden çok geride kapatan yerleri yazanlar çok azdır.

Bu yüzden bu baştaki yani ilk binler dekiler en çok istenilen ,yerleri tabiri caizse AFFETMEZ ve listesine yazar ve geridekilere şans pek kalmaz.

AMA

Baştan ileri doğru gidildikçe oynama olma ihtimali daha çoktur.Mesela tüm bölümlerde 10 binle kapatan bir yeri 10 bin geride olup 20 binde olan bir öğrencinin kazanma şansı çok çok azdır.Ama 80 binde kapatan bölümü 90 bindeyken kazanma şansımız bundan daha çoktur.200 binde kapatan yeri 210 binle kazanma şansımız diğerlerinden daha çoktur.

Özetle : baştaki yerlerin gerileme ihtimali geride ki yerlere göre azdır.Baştaki yerlerde çok büyük gerilemeler olmaz.Yani siz 80 90 100 binde olup da tutup 10 20 30 40 bin de ki yer yazarsanız gelme ihtimali çok çok düşük olur.

Başta ki yerlerin oynama ihtimali çok az olduğu için bu yerlerden çok gerideysek boşa denemiş oluruz.Çok geride değilsek deneyebiliriz .

Ama baştaki yerler hariç diğer yerlerde oynama ihtimali baştaki yerlere göre daha çok olduğu için onlarları tercih edince kazanma ihtimalimiz biraz daha artabilir .

Bunları belliyelim .Bu konu da sizlere iletebileceklerim bunlardır.Şimdi diğer bir konuya geçelim..

 

PEKİ HANGİ BÖLÜM DAHA İYİ SENİN GÖRÜŞÜN NEDİR DERSENİZ EĞER

Bu sorular benim bakış açıma ters sorulardır.Ben bölümler ve bilimler hakkında yorum yapmayı sevmem.Bu yüzden şu iyi ,bu kötü demeyi sevmediğim için bölümler hakkında detaylıca araştırma yapmadım.

Sonuç olarak hepsi biz insanlığın hayatını kolaylaştırmak için bizler için var olan bilimlerdir.Bu yüzden bu konuya değinmeyi sevmiyorum. Ha siz bölümler ,içerikleri hakkında bilgi almak istiyorsanız da bunu direk okuyana sorun derim .Onlar emin olun ki herkesten daha iyi bilirler.

Örneğin :

Sınıf Öğretmenliği okumak istiyorsanız ,Facebook ‘dan Sınıf Öğretmenliği yazın illaki birçok sayfa ve grup çıkacaktır. Oralardan okuyanlara sorup bilgi alabilirsiniz.Yani en iyisi okuyana sormak.

AYRICA BU KONU HAKKINDA SON OLARAK SİZLERE BİRKAÇ DURUM DAHA İLETMEK İSTİYORUM

Bir bilimi hemen iş bulmak için köprüyü geçmek için değilde bana ve insanlara faydası olacak diye öğrenmek isteyelim .Eğer köprüyü geçmek için öğrenecekseniz ,gönülsüz iş yapmış olursunuz ve muhakkak birçok yerde siz sorun yaşarsınız.Ama bu bilimleri köprüyü geçmek değilde bana ve insanlara ,çevreme faydası olsun düşüncesinde ve niyetinde olursanız emin olunuz ki hem öğrenmeniz kolaylaşacak hem öğrenme iştahınız gelecek hemde öğrendikçe zevk alıp bıkmadan öğrenmeye devam edeceksiniz ve boş durmayıp bilim üretme çabanız dahi olabilecek .Sizler bu bakış açısında olursanız eğer zaten olaylara ,konulara hakim olacaksınız ve sınavlar sizin için bir köprü değil olmayacak kolayca geçebileceksiniz.Hatta bilgiye hakim olan bir insan olunca diğer insanlar siz zahmet etmeden peşinizde koşacaklar . Yani bilgiyi araç edinmekten ziyade bilgiyi amaç edinelim derim.
PEKİ ŞU SIRALAMADAYIM ŞU GELİR Mİ BU GELİR Mİ DİYE SORANLAR OLACAK SİZLERDE BU METNİ OKUYUNUZ

Bunu inanın ne ben ne de hocalarımız bilebiliriz.

Çünkü ,tercih olayı tamamen en baştaki öğrencilerin ve sizin önünüzdeki öğrencilerin nereyi yazacaklarıyla alakalıdır.Yani kimse kesin bir kıyas asla ve asla yapamaz.

Örneğin : Biz 90 bininciyiz ve istediğimiz bölüm de geçen sene 100 binle kapatmış ve bu bölümün de 200 kontenjanı var diyelim.

Buradan bakınca 10 bin öndeyiz ve gelir deriz değil mi ?

Ama biz sıralamada önde olsak bile bizim önümüzdeki 99.999 kişiden 200 + kişi bu yeri ilk sıraya yazarsa eğer direk onlar girer ve bize yer kalmaz.Ve taban sıralamasından 10 bin önde olsak dahi giremeyiz .

AMA

Yine 90 bindeyken 80 binle kapatan ve bu kez 10 bin geride olduğumuz yeri tercih ettik ve bu yerin de kontenjanı 200 diyelim.

Önümüzdekilerden türlü nedenlerden ötürü bu bölümü pek kimse tercih etmez , tercih edenler 200 kişiyi bulmazsa ya da 200 den fazla kişi yazsa bile bu yeri en altlara yazarsa ve listesinin en başlarına da sıralamasının yettiği başka yerleri yazarlarsa ve de yazdıkları yerlere yerleşirlerse eğer bu kişiler bize rakip olmaz ve bu kez taban sıralamasından geride olmamıza rağmen yerleşebiliiriz.

Yani kaderimiz ,TAMAMEN bizden önde olanların elindedir diyebiliriz.

Kaç tanesi tercih yapmayacak ?

Kaç tanesi bizim istediğimiz yeri yazacak ?

Kaç tanesi bizden önde olup bizim istediğimiz yeri yazmış olsa da listesindne bu yerden önce başka yerleri yazıp oraya yerleşecek ve bizim istediğimiz yeri doldurmayacak ?

Kaç tanesi sıralaması iyi yerlere yettiği halde sırf memleketinde okumak için gelecek yerlerden en iyilerini değilde orta seviyedeki memletekinin okulunu seçecek ?

Kaç tanesi sıralamada bizden önde olduğu halde o esnada aksilik ve acil bir olay yaşayıp tercih vermeyecek ?

Kaç tanesi sıralaması iyi yerlere yettiği halde ailesi izin vermediği için il dışını ve tercih vermeyecek ?

Bunları ne ben ne ne de rehberler
bilebilir . Bunları bilmek için önünüzdeki herkesle iletişime geçip tercih listelerini görmelisiniz.Ancak o zaman doğru bir tahmin yapmış olabiliriz.Yani bu yüzden tercih konusunda kesin kıyas yapılamayacağı için bence bu gerçekliğin farkında olarak akışına bırakın ,sakin ve soğuk kanlı olunuz ki mantığınızı iyi kullanabilesiniz , önemli yerleri gözden kaçırmayasınız ,olası bir tercih hatası yapmayasınız derim .
AYRICA ÜMİTSİZLİK YOK !!!

Asla gerideyiz diye istediğimiz yerleri yazmamazlık yapmayalım.İstediğimiz yerleri Listemizin en başlarına yazalım deneyelim .Çünkü özellikle sözel alan olmak üzere tüm alanlar da her her sene yeni kontenjanlar açılıyor .Bu sene de toplamda tam 43.652 kontenjan daha artırıldı.

Kontenjanların çoğalması demek bir bölüme daha çok öğrenci alınması demektir.Daha çok öğrenci alınması demek de bizlerin kazanma şansımızın biraz daha artması demektir.

İstediğimiz bölüm de açılmasa başka bölümde açıksa dahi önümüzdeki rakiplerimiz bizim istediğimiz yeri yazacağına orayı yeni açıldı diye yazarsa yine bizim önümüz açılır.

Ya da bizim önümüzde olanalar bizim yazdığımız bölümü yazsa bile bizim yazdığımız ili değil başka yeri yazarlarsa yine bunlar bizim rakibimiz olmaz . Çünkü önümüzde 100 bin kişi olsa bile hepsi rakibimiz değildir.Sadece istediğimiz yeri yazanlar rakibimizdir.Mesela bu 100 binin 50 bini bizim yazdığımız yeri yazmadıysa bizim rakibimiz olmayacak.Önümüzü açacaklar tabiri caizse.

YANİ ÖNÜNÜZDEKİ HERKES SİZİN RAKİBİNİZ DEĞİLDİR SADECE SİZİN YAZDIĞINIZ YERİ YAZANLAR SİZİN RAKİBİNİZDİR BU ÇOK
ÖNEMLİ BİR AYRINTIDIR !!!!!

Ayrıca bizim önümüzde olup bizim yazdığımız yeri yazan kişilerin çoğu bu yeri üstelere yazmazlar ,altlara ,sonlara yazarlar ve en üste başka yerler yaıp da o bölümlere yerleşirlerse eğer diğer tercihleri değerlendirilmez ve bizim rakibimiz olmazlar.

Ya da bizden önde olmasına rağmen sırf memleketinde okumak için ya da sevgilisi ,arkadaşı ,akrabası var diye bizden gerideki yerleri yazarlarsa eğer bize rakip olmazlar .

Ya da bizden önde olmasına rağmen ,genellikle kızlar da oluyor , oturduğu şehirde ki okula sıralaması yetmeyenler oluyor.Ve bu arkadaşlar tercih kullanmazlarsa yine bizim rakibimiz olmuyor.

Ya da bizden önde olmasına rağmen inat edip daha iyi yeri kazanmak için seneye bırakıp tercih yapmayanlar olursa yine bizim rakibimiz azalır ,önümüz açılır.

Ya da yine bizden önde olmasına rağmen sağlık ,özel durum vs sorunları aksilikleri olup tercih yapmayacaklar olabilir.Yine bu arkadaşlar da bizim rakibimiz olmaz ve önümüz açılır.

Ya da biz TS TM MF 1 de ve ilk 100 bindeyiz diyelim belki önümüzdekilerin çoğu TM TS MF 1 den değilde istediği bölüm TS 2 TM 2-3 MF 2-3-4 den aldığı için TS 2 TM 2-3 MF 2-3-4 den tercih yapacaklar yani bizim önümüzde olmalarına rağmen başka alanlardan tercih yaparsalar ve doğal olarak önümüzde olmalarına rağmen rakibimiz olmayacaklar ve önümüz açılacak.

Ayrıca birçok kişi tercih yapmayacak olmasına rağmen tecrübe olsun diye , yahut stres atmak için , öğretmenler de soruları görmek ve sentezlemek için tercih yapmayacağı alanın sınavına katıldılar ve hem bu hocaların çoğu ve bu arkadaşlar da tercih yapmazlarsa önümüzde olsa bile bizim rakibimiz olmayacaklar.

Yani olumlu ihtimaller her zaman vardır .Bakın bizim yerleşebilmemiz için ne kadar çok ihtimal var .Olumsuz düşünmeyip olumlu düşünelim ,olumlu düşünelim ki en son ve en önemli aşamada rahat olalım ve bir yerleri gözden kaçırmayalım , tercih hatası yapmayalım ve sonradan pişman olmayalım.

Hazırlayan : Hamza POLAT

O kadar uğraş verdik.Umarım sizlere ışık tutup faydasını görürsünüz ve gönlünüz de ki yerlere yerleşebilirsiniz

 

Tercih Robotu
Tercih Robotu

Tercihler Hakkında Her Şey Tercih Rehberi” için 4 yorum

 • 30 Temmuz 2016 tarihinde, saat 14:42
  Permalink

  Peki ben once ygs puanimla bi bolun yazıp daha sonra da sinavsiz gecis hakkmi kullanabilir miyin.yani ikisini aynı anda tercih edebilir miyim

  Yanıtla
 • 2 Ağustos 2016 tarihinde, saat 13:33
  Permalink

  Hocam benim TS -2 de 13430 sıralamam var. Hacettepe Edebiyat bölümünü istiyorum. Geçen yıl 22700 ile kapatmış. Sizce oranın olma olasılığı yüksek mi ya da isteğime göre birkaç üniversite daha yazmam da fayda var mı ? Şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
 • 26 Mayıs 2017 tarihinde, saat 14:51
  Permalink

  mesela benim ham puanım lysde 170 ama yerleştirmeyle 180 oluyor tercih yapabilirmiyim

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir