YKS (AYT-TYT) Yaz Rehberi

YKS (AYT-TYT) Yaz Rehberi

YKS’ye Adım Adım-Yaz Tatili

Yazının başlığını da dikkate alarak bu yol göstericimizin adımları 3 tane :

1)Kendini Sına!
2)İzlenecek Yol!
3)İlerle!

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

1)Kendini Sına

kendini-sina

İlk adımımız kendimizi tanımamız olacak.”Kendini bilmeyen,ileriyi göremez.”

Önce gidip popüler bir Deneme Sınavı alıyoruz. YGS LYS Yaz Rehberi

Şimdi sessiz sakin bir ortamda bu denemeyi çözeceğiz.Deneme çözerken dikkat etmemiz gerekenler:

-Unutmayın ki bu sadece bir “deneme” yani kendimizi sınayacağız.
-Dolayısıyla çok da heyecan yapmayın 🙂 Tüm soruları çözmek,doğru yapmak değil;eksiğimizi tespit etmek için yapıyoruz.
-Saati iyi takip edin.Süre tutun yani. İkide bir de saate bakıp zaman kaybetmeyin 🙂
-Sınav esnasında dikkatinizi dağıtacak her şeyi bir kenera bırakın:Akıllı telefon,akılsız telefon,tablet ve son günlerde popi olan smart watch’lar.Ne varsa bi kenara bırakın 🙂
-Sınavı bitirin.
-Tabi ki ÖSYM’nin belirlediği süreyi aşmayın.

2)İzlenecek Yol

İzlenecek yolumuz belli şunları yapacağız:

-Deneme Sınavı DEĞERLENDİRMEMİZİ yapacağız.

-Hayal ve Hedef Belirleyeceğiz

-Yaz tatili için çalışma planı yapacağız

-Okul dönemi için çalışma planı yapacağız. YGS LYS Yaz Rehberi

 

Deneme Değerlendirmesini Nasıl Yapmalıyız ?

Öncelikle yanlış yaptığımız ve bilmeyerek doğru yaptığımız soruları incelemeliyiz. Sallayıp tutturduklarımız da olabilir. Salladığımız ve bilmeyerek yaptığımız soruları deneme sınavı esnasında işaretlemeliyiz.

Sonraki aşama bu sorunun değerlendirilmesi olacak , bakacağız hangi soruyu yanlış yapmışız mesela sözcükte anlam sorusu yanlış , o  zaman diyeceğiz ki ben niye yanlış yaptım ? Bu soruyu bilmediğim için mi? yoksa dikkatsizlikten dolayı mı yanlış yaptım ?

Bilgi eksiğimiz varsa hemen o eksiğimizi kapatmalıyız ve o konuyu çalışmalıyız. Programımız eklemeliyiz.

Boş sorulara gelince eğer boşumuz varsa boş niye bıraktık , yetişmediyse hemen çözüp  değerlendirmeliyiz , eğer konu eksiği varsa kapatma yolunda ilerlemeliyiz.

 

Hayal ve Hedef nedir ?

Hayal bizim ulaşmak istediğimiz zire noktadır , hedef ise ulaşacağımız istek noktasıdır. Yani hayal kurarız ama o hayale ulaşmak zorunda değilizdir ama hedef ulaşılabilir olmalı , hedef net bir şekilde ifade edilebilmeli.

Şu şekilde hedeflerimiz olmalı mesela haftalık hedef, aylık hedef , yaz hedefi gibi.

Yazın TYT bitecek diye bir hedef koyabiliriz. Bu hedef bizim yazlık hedefimizdir. Yıllık hedefimizde istediğimiz bölüm olabilir.

Yazın TYT biter , sonraki aşama AYT çalışılır, Şubatta TYT denemeleri biter , Şubat sonrası YKS çalışmasına devam edilip bitirilir ve AYT denemeleri çözülür.

Çalışma Programı

Hayal nedir ve hedef nedir öğrendik , hedefimiz ve yolumuz belli şimdiki aşamamız çalışma programı anveya ÜniversiteGO  çalışma programlarına ulaşabilirsiniz: YKS( TYT – AYT ) Çalışma Programı

 

3) İlerle !

 

Burada Çalışma Programı’na ve hedefe ilerlemede bahsedeceğiz.

Hedef yolunda ilerlemek için gayret etmeliyiz, planlı ve programlı olmalıyız. Çalışma Programımıza ve kendi günlük planlarımıza uymalıyız.

Çevremizle iyi ilişkiler kurup psikolojik olarak kendimizi motive etmeliyiz. Çevresel etmenleri önce kendi zihnimizde aşmalıyız , sonra onları sınav sürecinde bizi meşgul etmesine izin vermemeliyiz. Akraba ve arkadaş ziyaretleri, gezmeler bizi rahatlatır ilk aşamada , İmkan nispetinde sıla-i rahim yapabiliriz ancak imkan  belli bir süre sonra daralırsa teknolojiden yardım alabiliriz. Teknolojinin ölçüsünü de kaçırmamak gerekir.

 

Yazının sonuna geldik , yazıyı güzel bir ayet ile bitirelim:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. sema dedi ki:

  merhaba hocam.ben seneye biraktim bu sene sayisaldan girdim ygs de ygs 5 6 ygs 1 den yuksek geldi lys de ise esit agirlktan girmedim sayisaldan 468 binden 285 bine cektim sizce esite geciyimmi yoksa sayisaldan mi devam edeyim. tesekkurler.

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   İstediğin bölüm hangisi ? Ona göre hareket et

 2. beyzaaa dedi ki:

  merhaba hocam ben saglık meslek 11.sınıf sbt ogrencisiyim meslek dersleri agırlıkta oldugu icin nasıl calısmalıyım ve pisikoloji istiyorum servis bekledigim icin eve saat18.00 evde oluyorum nasıl calısmalıyım yardımcı olurmusunuz

 3. Tuğçe dedi ki:

  Hocam.merhaba ben 12 sinifa geçtim ve çalışmaya 4 gun once basladim. Tatil yapmiyorum duzenli bi sekilde planimi uyguluyorum. Sizce ben cok mu gec kaldim ? Lütfen cevap verin??

  1. Hilal dedi ki:

   Ben bu sene girdim sınava ve ygsden tercih yapacağım için TSde ciddi anlamda hiç çalışmadan 36bin yaptım. Edebiyat dersini de dinlememiştim yıl boyunca. Geç kalmak tam anlamıyla seninle alakalı. Kimi insan çok şey bilir ama bilgisini yorumlayamadığı için başarılı olamaz. Kimisi de çok az şey bilir ama bilgisini verimli kullanıp büyük işler başarabilir. Bu biraz da şansla ilgili o sene gelecek sorularla ilgili. Çevrende belki de senin hiç önemsemediğin konular hakkında yüzlerce soru çözen arkadaşların olacak. Kendini onlarla kıyaslamamanı tavsiye ediyorum. Kendi yolunu çiz ve kendinden emin olarak ilerle. Emin ol başarı da seninle gelecek.

 4. Göktuğ dedi ki:

  Hocam ben 12’ye yeni geçtim ve 11.sınıfın son iki ayı haricinde başarılı bi öğrenci olduğumu söyleyebilirim.Son iki ay olan konuları çok boş geçtim ama öncesi bir kez tekrar edilince hatırlanacak düzeyde.Çok geç kaldım kaygısıyla 15-30 haziran arası çalışmama rağmen temmuz ayını sadece düşünerek ve üzülerek geçirdim.1 ağustostan itibaren tekrar çalışmaya başladım ve hedefim mf4 8k ygs denemelerinde şu an 75-80 net yapıyorum.Hedefime ulaşmam için ne yapabilirim? Hala geç kalmış sayılır mıyım? Yardımcı olursanız çoook sevinirim.Teşekkürler

  1. Mareşal dedi ki:

   Çalışmaya devam hedefini esnet biraz bence

 5. Abdurrahman Özeskici dedi ki:

  Öncelikle yorucu ve stresli bi süreç geçirdin bu yüzden belli bir süre dinlenmen de fayda var.Ardından da bu sene neler yaptın neleri eksik neleri güzel yaptın bunlara bi şöyle bak ay,ay. Güzel alışkanlıkları devam ettir geri götüren alışkanlıklardan da hemencecik uzaklaş.Çünkü bu sene senin senen.Tatilini bitirdiğin zaman önüne bir ygs bir de lys al ve çöz.Netlerini not al.Konu eksikleri listeni çıkar.Yanlışlara sebep olan şeyleri belirle.Mesela dikkat dağınıklığı,süre yetmemesi,bilgi eksikliği,heyecan vs.Ve bunların üzerine git.
  Sene boyunca da hiç bir kurum kuruluşa gidemeyeceğinden dolayı seni kısıtlayacak hiçbir şey olmayacak bu durumun avantajları da var dezavantajları da.En büyük dezavantajı ise sebep olacağı düzensizlik bundan kurtulmak için kendine rahat çalışabileceğin bir alan ve program belirle.Bundan sonrası süreç içinde şekillenecektir.Kolay gelsin.

 6. Esra dedi ki:

  Ben bu yil kalmayı düşünüyorum sıralamam istediğim gibi gelmedi benim hayalim le siralamam arasında çok fark var 200 binler deyim sınav esnasında panik yaptım durum ve sonuç ta böyle oldu ?benim lys Konularim da baya bi eksiğim var ygs den sonra bi boşluk içerisine girdim ve sonra toparlanamadim ygs de çok eksiğim yok ama napmaliyim bilmiyorum tekrardan mi başlamaliyim yoksa lys den mi şimdi den de başlamak istemiyorum 2. Yıla kalmak ağır geldi biraz onun stresi de var ama kalıp da yapacağıma da inanıyorum sizce ben nasıl başlamaliyim

 7. sinem dedi ki:

  hocam asal çarpanlar ve faktöriyel konuları müfredattan kalktı mı? çalışma programından çıkarmışsınız da

 8. YGS 2017 dedi ki:

  Tekrar yapmazsanız unutabilirsiniz. Bence yazın biraz dinlenin nasıl olsa temeliniz var. Daha sonra konuları hala biliyorum derseniz bol bol soru çözün. Haftada birkaç kere de deneme yapın. ÖSYM artık deneme sorularından da soracak zaten. Böyle faydalı olabilir…

 9. Ayşe dedi ki:

  ben bir yıl daha hazırlanmaya karar verdim konu çalışmaya başlamadan önce deneme çözerek mi başlamalıyım yoksa sıfırdan alıp konu mu çalışmalıyım ama bu sene kendime iyi bir temel attığıma inanıyorum sizce ne yapmalıyım.Geri dönerseniz sevinirim;)

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Hocam bir kaç deneme ile bildiğin ve eksik olduğun konuları tespit et ve eksik konuların üzerine yoğunlaş