Üniversite Sınav Sistemi Değişti

Üniversite Sınav Sistemi Değişti

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yapılan düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulundu. Saraç, “Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz” dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç akademik yıl açılış töreninde konuştu. Saraç üniversiteye girişte yeni sistem hakkında açıklamalarda bulundu.

Saraç’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Akademik yıldaki hedefimiz araştırma üniversiteleri başlığımızdır. Araştırma üniversitelerinde YÖK olarak verimli, gelişmelerimize katkı sağlayacak ortaklıklar olacaktır.

15 Temmuz’dan sonta akademik ortamlarda yabancı öğrenci girişinde sekteye uğrayacağı söylendi. Ancak yabancı öğrenci girişinde artış oldu. Bu ülkemize olan güveni göstermektedir.

Yükseköğretim dünyanın her yerinde dinamiktir. Dolayısıyla bu durum belirli zaman aralıklarınsa değişiklik zorunlu olmaktadır.

Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte sınav stresini azaltacak daha yalın sistemin Türkiye’ye kazandırılmasının kaçınılmaz olduğu bir gerçek. Şu an uygulanan sistem iki aşamalı.

“SINAVI BİR HAFTA SONUNDA BİTİRECEĞİZ”

İlki mart, ikincisi haziran ayında toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız.

Önemli bir değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek. 18 puan türünde de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde önemli bir değişiklik de Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacak.

Sorular eskisi gibi MEB müfredatından sorulacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Aaaaas dedi ki:

  Ya ben bişey anlamadım anlayan varmı

 2. Hikmet dedi ki:

  İnsllah bu yıl uygulananmaz uygulanacaksa Haziran’da bilgilendirme gerekirdi 🙁

 3. Nisa dedi ki:

  oof off ne olacak böyle başlarda rahattım ama şimdi fazlasıyla endişe etmeye başladım…

 4. Enes Ackgz dedi ki:

  Bu sene uygulanacak sistem. Ben geçen sene staj vs. dolayısı ile yeterince hazır olamadım ve istediğim bölüm ve yer tutmadığı için tercih yapmadım burnumuzdan getirecekler sanırım. .)) YGS ve LYS konuları aynı haftada sınava tabii olacak hadi hayırlısı bakalım.

 5. Hakan dedi ki:

  Bunun vebalini nasıl vereceksiniz.Geçen hafta bu yıl uygulanmayacak diyen yök başkanı, şimdi uygulanacak diyor.Ben çocuğumu nasıl motive edeceğim.4 yıldır bu sisteme hazırlanıyor…..

 6. Fatih dedi ki:

  Konular nasıl olacak ygs ve lys enin konuları tek bi sınavamı yüklenecek

 7. Mezun dedi ki:

  Piskolojim yerle bir oldu bu nasıl sistem ya ders bile calisiyomu moralim bozuldu

 8. Gizem dedi ki:

  Bu yıl inşallah uygulanmaz bu sistem.Bence eski sistem daha iyiydi YGS LYS sistemi

 9. Mezun dedi ki:

  1 hafta sınav ne lan ne kadar çok zamanımız vardı

 10. Kahrol ygs dedi ki:

  Ne diyonuz lan

 11. Bilge dedi ki:

  Admin lutfen ccevap bulurmusun bu sene bu sistem faaliyete gececekmi ?

  1. CIVA dedi ki:

   konu hakkında bir açıklama şuan yok

  2. Poyraz dedi ki:

   Geçti bile