Sınav Dediğin 3 Adım Yalnız -4-

Sınav Dediğin 3 Adım Yalnız -4-

NOT: Bu Yazı Serinin 4.Yazısıdır. İlk Yazıya Gitmek İçin Tıklayın

Taha ÖZULUCAN

Merhabalar herkese. Kusuruma bakmayın bu yazım biraz geç kaldı, yurttu yerleşmeydi okulun başlamasıydı derken ancak fırsat bulabildim. Vatana millete, en önemlisi de siz sınav öğrencilerine hayırlı uğurlu olsun yeni öğretim yılı, başarınıza tanıklık etsin. Şimdi yavaş yavaş durum değerlendirmelerine ve çalışma taktiklerine geçebiliriz.

Bildiğiniz gibi sınavın üç adımdan oluştuğunu düşünüyorum: psikoloji, çalışma ve sınav anı zihniyeti. İlk iki yazımız psikolojimize, moralimize ve yüzleşmemize yönelikti, üçüncü ise çalışma meselesine ufak ufak değiniyordu. Bu yazımda yine çalışmaya odaklanalım, tabii ilk adımı da yer yer hatırlamayı ihmal etmeyelim.

Lys ygs ye nispeten daha önemlidir ve daha baba bir sınavdır demiştik.( Babadan kastım: daha fazla çalışmayı, daha fazla ve net bilgiyi, daha uzun sürede daha sakin kalmanıza izin vererek gerektiren bir sınav anlamında. Tabii her zaman bu kadar sıfatı yazmak zor olduğu için kısaca böyle niteleyelim.)Bu yüzden lys çalışmaya daha erken başlanıp daha geç bitirilmesinin mantıklı olduğunu söylemiştik. Yalnız bir not düşmek istiyorum: Lisans bölümü isteyen arkadaşlarımız için bunlar geçerli. Yüksek okul yani ön lisans isteyen arkadaşlarımız şüphesiz ygs odaklı çalışmalı.
Girizgah kısmı bittiğine göre, ana içeriğe geçebiliriz: Ygs lys derslerine nasıl çalışılırsa daha çok verim elde edilir?(Burada programvari birtakım notlar da düşeceğim, ama daha kapsamlı bir çalışma programı hazırlamayı da düşünüyorum ayrıca.)

Şimdi ygs türkçeyle başlayalım. Mağlumunuz ygs türkçe hiçbir şekilde edebiyat bilgisi içermez, sadece dil bilgisi ve paragraftan oluşur. Dil bilgisi yalnız konuyu bilmekle alakalıdır, konuyu biliyorsanız yaparsınız. Bunun yanında çok fazla konu ve soru çeşidi de içermez. Dolayısıyla bence tüm çalışma grupları, tm mf ts dil meslek lisesi çıkışlılar fark etmeksizin, dil bilgisi konularını hızlıca çalışıp aradan çıkarmalı. Paragrafa gelirsek, maalesef büyük bir belirsizlik söz konusu bence paragrafın soru profilinde. Tabii ki bazı standart soru tipleri var ve bunlara yatkınlaşmak bize kolaylık sağlar, ancak paragrafın uzunluğu konusu yapısı vs. tamamen soruyu yazan abimizin insafına kalmış. Önceki yıllardaki ygs türkçelerde de asıl zorlayıcı unsur paragraftır genelde. Peki o zaman bunca lys çalışmamız da lazımken ygs türkçe adına ne yapmalıyız? Ben açıkçası önceliğin dil bilgisi konularının aradan çıkarılması, bir yandan da süreğen biçimde paragraf çözülmesi olduğunu düşünüyorum. Böyle söyleyince zorlama geldiğinin farkındayım, ama emin olun bu ikisinin halledilmesi size denemelerde çok büyük avantaj sağlar.

Bitirmek niyetiyle başlayıp her gün en azından yarım saat kırk beş dakikanızı dil bilgisine ayırsanız, bu rölanti haliyle bile en fazla bir ayda konularınız bitmiş olur. Yok ben her gün dil bilgisi çalışamam derseniz haftada bir gün örneğin daha yoğun çalışarak bu süreci kısaltabilirsiniz. Paragraf meselesinde ise böyle bir sınırlandırma çok mümkün değil, ne kadar çözseniz o kadar çok pratik kazanır; böylece soru ne tarzda gelirse gelsin altından kalkabilirsiniz. Bu yüzden ben paragrafla ilgili en azından bir soru bankasının erkenden alınıp günde on soru da olsa çözülmesi taraftarıyım. Fakat bu konuda dil bilgisinde olduğu gibi bit oturuşta toplu çalışmak çok faydalı olmaz diye düşünüyorum. Bence en mantıklısı zor da gelse bu şekilde sürece yaymak. Soru bankası olarak bir sınırlandırmamız yok, hangi yayını alsanız gayet faydalı olur. Ben kendim şahsen son 50 yılın çıkmışlarını çözmüştüm, oldukça da pratik kazandırdı. İsterseniz düşünebilirsiniz.

Yalnız bu bahsettiklerimin yanında bir ufak taktik vermek istiyorum: Bana kalırsa paragraf sorularının ne tarzda olursa olsun yapılmasının hilesi şu: Paragrafı gerçekten ilgilenerek okumak. Tabi önce soru kökünü okumalı, ne aradığımızın farkında olmalıyız ancak paragrafın aklımızda kalması ve aradığımızı bize kolayca buldurması için biraz alıcı gözle okumanın hayati olduğunu düşünüyorum. Kulağa saçma geliyor olabilir, ancak emin olun işe yarıyor. Siz beyninize “Şu an okuduğum şey ilgimi çekiyor, dikkatimi cezbediyor” mesajını verdiğinizde, ” Of şunu bir bitirseydim de kurtulsaydım” mesajını verdiğiniz defakinden çok daha verimli bir okuma yapmış oluyorsunuz. Hem bu şekilde sorular gözünüzde büyümüyor, ve ygs denemelerinin kırılma noktası olan süre sıkıntısıyla da daha iyi başa çıkıyorsunuz.

Ygs türkçe hakkında biraz kafa yorduk, ancak tahmin ediyorum kafalarımız biraz karıştı. Ne çalışalım, ne sıklıkta çalışalım, hani lys çalışacaktık vs. gibi. Bunun cevabını programa ertelemek istiyorum. Bu yazımda malesef türkçeyi ancak bitirebildik. Yazılarımı sıklaştırıp diğer derslere de detaylıca değinmeye çalışacağım elimden geldiğince. Programı da birkaç güne hazırlamaya çalışırım.
Unutmayın:Hayalleri için isteklerinden fedakarlık etmeyen, istekleri için hayallerinden fedakarlık eder. Sağlıcakla kalın.

 

NOT: 5.Yazı Yayınlandı. Sınav Dediğin 3 Adım -5

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Kübra dedi ki:

  Devamini da atabilir misiniz lutfen

  1. Mareşal dedi ki:

   yazının sonundaki linkten yazının devamını okuyabilirsiniz

 2. Hasret dedi ki:

  Dil bilgisinde aşırı zorlanıyorum. . Hele ki sözcuk kökleri falan son konular :?:?

 3. Şaşkın dedi ki:

  Merhaba taha ben temeli olan biriyim ama yaşadığım bazı sorunlar yüzüne daha doğru dürüst çalışamadım şu an netlerim 90 civarı ama tıp istiyorum çevremde geç kaldığımı söyleyenler var ya da bir mucize bekle diyenler sence yapabilir miyim ? Ya da hedefimi diş hekimliğine düşürmeli miyim ?

 4. zeliha dedi ki:

  çalışamıyorum 🙁

  1. Taha Özulucan dedi ki:

   Kendine neden calisamiyorum sorusunu sor, eger istersen bu sorunu rahatlikla cozersin.

  2. Şafak dedi ki:

   Zeliha Merhaba Ben UniversiteGo Motivasyon Bölümü yazarı Şafak YILDIRIM. Hemen benim yazıları mı takip et ve ilk yazım olan ” Hedef mi Yok Estağfurullah”ı oku! İnan kendinden bir şeyler bulacaksındır.

 5. naz dedi ki:

  taha bey merhabalar benim yazım belki çok uzun olabilir ama yinede bana yardımcı olmanızı çok istiyorum 2017 ygs sınavına 5 ay kaldı çok şey bilmiyorm aslında ama ygs yi iyi bir puanla kazanmayı çok istiyorum . bir rehber danışmana gittim beni çok iyi motive etti ama nerden nasıl başlıcam bilmiyorum konular yetişir mi sizce iyi hazırlanabilirmiyim ? matematik hiç anlamıyorum nasıl yöntem uygulıcam tam olarak bilemiyorum.. sabah aksam tempolu bir şekilde çalışmam gerekiyor biliyorm . rehber danışmanım kendini kasmana gerek yok genel konular çıkıyor aslında kimse tam konuları bilmiyor ama sürekli çıkan konulara bakarsan yaparsın demişti . bana nasıl yol gösterirsiniz ? gerçekten kazanmayı çok istiyorum.

  1. Taha Özulucan dedi ki:

   Bir defa en onemli olani zaten senin istemen. Istek olduguna gore gerisi cok rahat gelir endiselenme:) Matematik konusunda anlamiyorum lafini telaffuz etmeyi birak, matematik yapamayan insanlar matematik ogretmeni bile oluyorlar, senin sadece sinavda cikacak kadar matematik yapamaman icin hicbir sebep yok, unutma. Yalniz mantigini kavramak cok zor geliyor cok vakit aliyorsa soru tiplerinin cozum yollarini ezberleyerek calismayi da deneyebilirsin, senin tercihin. Konular mevzuunda sunu soyleyebilirim: Butun diger konulardan once sayilar bolme bolunebilme ebob ekok gibi temel konulara odaklanmalisin, daha sonra moduler aritmetik problem benzeri konulari calismalisin. Ama hocan hakli, ygsyi konularla sinirlandirmak cok mumkun degil. Sen elinden geleni yap Allahne verdiyse calis yeterli diye dusunuyorum.

 6. AYŞEGÜL dedi ki:

  Taha merhaba , yoğun derslerinin arasında bizlere geri dönüş yaptığın için çok teşekkür ederiz. TM den sınava girecek olanlar 11. sınıfta matematikten özellikle nasıl çalışmalılar? Konu mu, yoksa soru çözümü mü ?Yardımcı olursan çok seviniriz.

  1. Taha Özulucan dedi ki:

   Ikisi de kararinda olmali

 7. Mehmet Ali dedi ki:

  Fen lisesi öğrencisiyim Taha Bey denemeden 56 net yaptım konu eksiklerim olduğu için düzenli bir çalışmayla tıp olur mu sizce?

  1. Taha Özulucan dedi ki:

   Bi defa taha bey nedir ya taha bey niye diyosunuz:) taha deyin. Olur tabii ki neden olmasin. Yalniz biraz yuksek tempolu calisip konu eksiklerini elinden geldigince hizli kapatmalisin, 56 net buna isaret ediyor.

 8. AYŞEGÜL dedi ki:

  Taha Bey Merhaba,
  Ben de bir anne olarak sizi takip ediyorum.Çünkü 11. sınıfta bir evladım var.Onunla ilgili bir sorum olacak:Kendisi eşit ağırlık (eskiden öyle deniyordu şimdi herhalde TM deniyor) seçti. Matematiği iyi , ancak fizik ve kimya için nasıl ve nereden çalışmalı (YGS için) yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Kendisi de araştırıyor ama ben sizin gibi başarıya imza atmış birinden öğrenmek istedim.Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Taha Özulucan dedi ki:

   Tesekkurler sagolun:) Bence esit agirlik 11.sinif ogrencisinin ygs fizik ve kimya calismasi icin bir aciliyet soz konusu degil, 11. sinif konularini calismasi daha faydali olur.

 9. Nurullah dedi ki:

  Merhaba taha bey . ellerinize sağlık . Size Bir sorum olacak . Türkçe Sorularını ( Paragraf) Okurken aklım başka yere uçuyor . Matematik fizik vb. derslerde çözüyorumda Paragraf ve dil bilgisi için aynı şeyi söyliyemicem . Geçen Ygs Sınavındada Türkçeden Dolayı İstediğim Bölüm Gelmedi . Nasıl Bir Çalışma Yapmalıyım Taktik bilgi Verirmisiniz

  1. Taha Özulucan dedi ki:

   Ygs turkce denemeleri alip sure tutarak cozmeye calisabilirsin. Ilk etapta bir saat falan gibi uzun bir sureyle baslayabilir, daha sonralari kisaltabilirsin. Ancak elinden geldigince bu sureyi asmamaya ve sinav boyunca “Su an bu sorulari cozecegim ve aklim baska yere gitmeyecek” seklinde kendine telkin etmeye calis.

 10. Abdullah dedi ki:

  Ellerine sağlık
  Ben de bi kaç konuda danisicam sana izninle. 12. Sınıfım çalışmaya yeni başladım ama düzenli bir çalışma durumum yok. Yani düzensiz çalışıyorum. Konu olarak ders olarak sence nasıl bi çalışma planı uygulayım ? Türkçede sorunum yok ama ara ara paragraf falan cozerim. Diger dersleri nasıl halletmeliyim sence ? Bir diğer sorum da şu. Şimdi dün mattan bi konuya çalıştım mesela bugün de farklı bi konuya. Dünku konu hakkında bi soru çıksa karşıma kalıyorum yapamiyorum. Ve yine konulara çalışırken karşıma çıkan bi soruda ne yapacağımı hangi yoldan gideceğimi bilmiyorum. Ne yapmalıyım ? Teşekkürler

  1. Taha Ozulucan dedi ki:

   Acikcasi lisans bolumu isteyenler icin lysnin cok buyuk onemi oldugunu hep soyluyorum, sana da tavsiyem bu yonde olacak. Mattan fenden veya ed cografyadan(tmci mi mfci mi oldugunu bilmiyorum) lys konularini temel al ygs yi lys den kalan zamanlarda halletmeye calis bana kalirsa. Calistigin konulari yapamama konusunda da sunu onerebilirim: matematik fizik ve kimya biraz uygulamayla gelisen dersler oldugu icin konuyla yetinmeyip ogretici soru bankalarindan soru cozersen cok faydasini gorursun diye dusunuyorum. Program konusunda sonraki yazilarimda daha cok yardimci olmaya calosacagim.

  2. Abdullah dedi ki:

   Soru bankalarından soru çözmeye çalışıyorum ama soru karşısında ne yapacağımı bilemeyip çaresiz kalıyorum.

  3. Taha Özulucan dedi ki:

   Yayinevlerinin cozumlu soru bankalari ilk adim kitaplari vs. var. Onlari bir inceleyip cozum yollarini ogrenmeye calisman yarayabilir.

 11. Aşegül dedi ki:

  merhaba Taha bey,

  Türkçe için paragraf ve dil bilgisi çalışmak yeterli olur değil mi?

  1. Taha Ozulucan dedi ki:

   Beraberinde deneme de cozulurse yeterli olur diye dusunuyorum