Meslek Lisesi Öğrencilerine Çok Önemli Tavsiyeler

2.693
A+
A-
Meslek Lisesi Öğrencilerine Çok Önemli Tavsiyeler

Sevgili Meslek Lisesinde Eğitim Gören  Arkadaşlarım;

Biliyorsunuz ki anadolu liseleri gibi birçok ders gören liselere göre konulardan muafız. Meslek Lisesi seni üniversiteye hazırlamaz, kısa yoldan meslek sahibi olmanı amaçlar ve ona göre eğitir. Ama bazılarımız aileden arkadaştan dolayı yanlış seçimlerle, bize yararını zararını düşünmeden meslek lisesine gittik(Herkes değil tabi ki bazılarımız isteyerek gitti). Mesela ben öğretmenimin tavsiyesiyle “Bu lise senin düzeyine daha uygun” demesiyle geldim.

Üniversite seçimlerinizi öncelikle kendiniz için yapın. Aile, akraba, arkadaş kurbanı olmayın. Annenizin babanızın yanında “filancanın kızı hemşirelik okudu şimdi çok rahat işi var, paraya para demiyor” gibi konuşmalar tam da bu zamanda çok konuşulur. Aileniz şunu ol diye tavsiye de bulunabilirler istmediğiniz ne kadar meslek varsa önünüze sunarlar, ailenizi dinleyin ya da uygun bir dille anlatın. Meslek seçiminde kendinize bazı sorular sorun.

 • İleride ne meslek istiyorum?
 • Gelecek yaşamımın nasıl olmasını istiyorum?
 • Görsel mi işitsel mi çalışabiliyorum?
 • Seçtiğim meslek benim bedenimi ve psikolojimi İSTEDİĞİM gibi etkiler mi?
 • Neye yeteneğim var?
 • Nelerden hoşlanıyorum?
 • Nelerden hoşlanmıyorum?

Psikoloji den kastım şudur: mesela bir öğretmenin ile subayın psikolojisi aynı olamaz. Onun için bu soruyu da sorgulayabilmelisiniz.

İstediğiniz mesleği oluşturduktan sonra puanına bakın, istediği ağırlığa bakın (ağırlık: eski sisteme göre MF TM TS). Dershaneye etüde gidemeyen arkadaşlarım için, mümkün olduğunda elinizdeki fırsatları değerlendirin. Okulların ücretsiz veya belli miktarlı kurslarına katılın, halk eğitim merkezlerindeki kurslara katılın. Hiçbir şey oksa bile hemen hemen herkesin elinin altında internet var, videolar izleyin konu anlatımlı kitaplar alın veya büyüklerinizin çözdüğü soru bakası kitaplarından isteyin. Anlamadığınız, size göre basit olan bir konu da olsa mutlaka sorun. Bir konuyu öğrenene kadar çalışın ve üstüne bol soru çözün. Bol kitap okuyun. Staj döneminizdeki boş saatlerinizi en verimli hale getirmeye çalışın.

Çoğu motivasyon makalelerini okudum. “İstediğiniz sürece her şeyi yapabilirsiniz” yazar o makalelerde. Meslek lisesinden bir doktor çıkamaz mı? Çıkabilir. Ama çok çalışmalıdır. Meslek lisesi olduğumuz için birazda düzeyimize, seviyemize göre seçimler yapmalıyız. Aslında başarının arkasında düzenli ve planlı çalışma var. Düzenli demek; belirli saatlerde yapmalıyız. Mesela okulda 40 dk ders 10 dk tenefüs vardır. Siz bunu 30 dk ders 15 dk ara yapabilirsiniz. Ama o 15 dk da elinize telefon tablet vb. almayın. Hava alın, su için… bunu1 günde 4 kere yapsanız yeterli olabilir. Planlı demek; bugün 30 dk matematiğin tam sayılar konusunu çalışayım 10 soru çözeyim sonra türkçe sözcükte anlam çalışayım 10 soru çözeyim. Diğer 30 dk da çözebildiğin kadar matematik, diğer 30 dk da çözebildiğin kadar türkçe sorusu çöz. 10 dk kitap oku, 10 dk da okul derslerinin günlük tekrarını yap ve uyu mesela. Hafta sonu da o hafta çalıştığın tüm konularla ilgili test çöz. Gezmeyin tozmayın demiyorum ama gelecek hayatınızda mutlu ve istediğiniz bir yaşam istiyorsanız, biraz kendinizi sıkmalısınız.

Mezun Arkadaşlarıma;

Az çok sınav düzeyini öğrendiniz, heyecanını yaşadınız, ÖSYM nin sitesinden tekrar çözün ve anlamadığınız konuları pekiştirin. Okul ve staj derdiniz yok, bir önceki seneye göre rahatsınız. Aile tepkilerini az çok tahmin ediyorum. “Bir sene boşa gitti” gibi konuşmalar… yine de hedefini aklına getir, odana kendini motive edecek yazılar yaz, istediğin mesleği resim çiz as, üniversitenin amblemini as, sürekli görebileceğin… artık kitap okuma evresini geçmiş olmanız gerekiyor bu yüzden kitap oku demeyeceğim. Senin en çok yapman gereken temel düzeyden ileri düzeye kadar bol bol test çöz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Esvet dedi ki:

  Bende sağlık meslek mezunuyum aile kurbanı olduk anadolu liselileri geliyor hep bu yıl mezuna kaldım geçen sene baya temel attım istediğim şey gelir inşallah hukuk

 2. Aykut dedi ki:

  meslek lisesini kendi tercihim olarak seçtim . anadolu lisesine puanlarım yetiyordu ama meslekte bilişim teknolojileri veritabanı programlama okudum çünkü isteğim hep bu meslek üzerine devam etmekteydi ve bilişim sektörünün %70 den çoğunluğu bu iş ile alakanıza ve tecrübenize bakıyor . liseyi kendi sınıfımda 1.likle bitirdim ve şuan yıldız teknik üniversitesi bilgisayar mühendisliği okuyorum buraya ulaşmak benim için çok zor olmadı sadece umudunuzu kaybetmeyin. meslek olduğunuz için arkadaşlarınız arasında muhabbetiniz döner makara falan ama iş alımına gelince mevzu değişiyor (bilişim adına)

  1. mustafa dedi ki:

   tyt ve ayt de kaç net yaptın ve neyden girdin çünki bende bilişim mühendisliği okumak istiyorum

 3. Göçebe dedi ki:

  Eline sağlık.Yıllardır meslek lisesi çıkışlı olduğum için hayallerime taş koymaya çalıştılar.Bir Allah’ın kuluda anlamıyordu.Anlasada içimdekini anlatamıyordu.Sağol sen içimdekilerede tercüman oldun.Ve bu arada tüm meslek lisesi çıkışlı kardeşlerimize söylüyorum.Hayallerinize sıkıca sarılın.Bende meslek çıkışlıyım ve 4 yıl sonra tıp için yeniden yola koyuldum.Olmayacak diye birşey yok.Herkesi sessize alın ve kendi yolunuza bakın.Emeğiniz hiçbir şekilde zayi olmayacaktır.?Ve yukarıdaki yazıyı yazan arkadaş umarım sende hayallerini yaşayıp çokça mutlu bir hayata sahip olursum.???

  1. Damla dedi ki:

   İstediğiniz bölümü kazandinizmi

 4. Büşra dedi ki:

  Bu çok muhteşem bir makale. Arayıp da bulamadığım cinsten. Çok teşekkürleeer 🙂

  1. Sinem dedi ki:

   yararlı olabildiysem ne mutlu 😀