Meslek Liselerinden Sınavsız Geçiş Hakkı Kalkıyor

Meslek Liselerinden Sınavsız Geçiş Hakkı Kalkıyor

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, meslek liselerinden meslek yüksekokullarına sınavsız geçişin kaldırıldığını belirterek, “Öğrenciler emek verecek, sınava girecek ve karşılığını alacak. “ dedi.

“Bu daha adil bir düzenleme”

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Geçen hafta 26 maddede mesleki eğitimi düzenleyen yasa tasarısının kabul edilerek TBMM´den geçtiğini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a sunulduğunu hatırlatan Gülay, şunları kaydetti:

“Meslek lisesini bitirenler, meslek yüksekokullarındaki kendi alanlarındaki 2 yıllık bölümlere sınavsız olarak geçebiliyorlardı. Okul müdürleri, okul terk oranlarının yükseldiğini ve sınavsız bir üst öğrenime yerleşeceklerini bildikleri için öğrencilerin amaçsız olduğunu, derslerinde arzuladığı performansı ve okula devamı sağlayamadıklarını belirtiyorlardı. Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ile yapmış olduğumuz görüşmede, özellikle okul müdürlerinden gelen teklif doğrultusunda sınavsız geçiş kaldırılmıştır. Daha nitelikli iş gücü yetiştirilmesi adına sınavsız geçiş kaldırıldı. İki yıllık meslek yüksekokulunu tercih eden bir öğrencinin sınavda alacağı puana, kendi alanında YÖK´ün belirleyeceği bir katsayı ve ortaöğretim başarı puanının çarpımıyla ortaya çıkan puan eklenecek. Dolayısıyla bu daha adil bir düzenleme diye düşünüyoruz. Orta öğretimde daha çok çalışan bir çocuk, başarısından dolayı meslek yüksekokullara daha kolay yerleşecek. Düzenleme ile hem meslek liselerinde eğitim ve öğrenme kalitesi hem de meslek yüksekokullarından mezun olanların öğretim ve eğitim kalitesi artmış olacak.”

Meslek liseleri ve meslek yüksekokullarında daha nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi ve yetişen iş gücünün kendi alanında çalışmasını hedeflediklerini aktaran Gülay, düzenlemenin gelecek yıldan itibaren geçerli olacağını belirtti.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. hilal dedi ki:

  ben 12. sınıf sağlık meslek lisesi öğrencisiyim bu hak bizden öncekilere verilirken bize verilmemesi adaletsizdir. biz sağlık öğrencileri olarak son asıl sağlıkçı olarak çıkıslı olacak öğrencileriz bu hakkımızı bizden sınava 78 gün almanız yanlıştır.

 2. Deniz dedi ki:

  Iyi gunler ben suan meslek lisesi son sınıfım ve sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum.Yeni düzenleme banada denk geliyor mu yoksa sınavsız gecis yapabiliyor muyum ?

 3. hülya dedi ki:

  Bu sene sonu mezun olacağım bende mi yararlanamıyorum 🙁

 4. BEYZA dedi ki:

  evet hocam ya cok sacma biz meslek lişselerinde ne istiyorlar anlamıyorum robat gibi calışmamızımı

 5. Esma Nur Yavuz dedi ki:

  Kesinlikle yanlış bir uygulama. Meslek liseliyim. Bizim derslerimizde ne yeteri kadar kimya,biyoloji,fizik,matematik var nede bizi önemseyen öğretmenlerimiz. Diğer okullar ile aynı eğitimi almıyoruz. Koymuşlar 2 saat dil anlatım dersini konular yetişmiyor hiçbir şekilde zaten. Bu mu daha adil olan ? Aslında bu hiç adil değil. Bir sürü meslek derslerini geçmek için yırtınıyoruz 4 yıl boyunca ygsde diğer okullardakilerle ayni sınava giriyoruz. Diğerleri 4 sene boyunca matematik fizik kimya görüyor biz 9.sinifta gördüğümüz ile kalıyoruz. Bu sizin için adilse sizede helal olsun..

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   ÜniversiteGO olarak uygulamayı doğru bulmuyoruz ✋
   Eğitimi tam manasıyla vermeyip bu avantajı da kaldırması mantıklı değil ✋