HEDEF Mİ? YOK ESTAĞFURULLAH!

Şafak Yıldırım

HEDEF Mİ? YOK ESTAĞFURULLAH!

“Doğu.. Batı’nın boşvermişliğine göğüs geren, çokluğu ile zedeleyen, yarım bırakılmış hayatların sürgüne gönderilmiş ender kuşların, akasyalarında dinlendikleri göçlerine misafirperverliğiyle kucak açan, iyinin ve kötünün harmanlı parmaklarının arasındaki kirleri aslında tırmandığı ve yol aldığı iltimaslı dağlardan, zor mücadelelerden geçerken kazandığı sembolik mükafatları olduğunu bilmeyen batılıların savaşı bu.”

Herkesin dinlendiği yollar vardır. Biraz yorulduğumuzda bu Batı’nın boşvermişliğine dalar gideriz. Yorulduğumuzu anladığımızda yolumuzdan çıkıyorsak, evet gerçekten birçok şeyi başarmış, ama gerçekten de sıkılmışızdır. Sıkıntı değil! Eğitim sistemimizin bu derecede sınava bağlanmış olmasından mıdır bilmem?
Herkeste şu kanı düşüncelerin başında geliyor; “Zaten yapamayacağım, bari boşuna uğraşmayayım” veya “Liseyi bitireyim, ehliyetimi alınca salla gitsin” Biraz olayı realizme dayandırırsak üniversite mezununun ve yahut yüksek lisans mezununun bile iş bulması bir hayli zorken bu halet-i ruhiye hiç ele avuca sığmaz.

Bu ilk yazımda sizlere motivasyon vermeye çalışacağım. Lakin inşallah bir göz bebeğinizden girip, diğerinden çıkmaz. Genel olarak ortalıkta gezinen şu sözler beni gerçekten zorluyor. Öğretmenlerimizin “Hedefin nedir?” Sorusuna “Bilmiyorum” veya “Şansa artık” cevapları geneli yansıtıyor gibi. Bu soruların kısa ve net bir cevabı var. Hedefi olmayan bir insan ne çalışsa, ne kadar çalışsa çok zor. Hemen size şunu önerebilirim. En basitinden elimizin ucundaki “Google” dayıya girip, meslek testini araştırıp bunu kendinize uygulayabilirsiniz. Gelecek yazılarımda sizlere IQ’nun ve zekanın gerçek yüzünü göstereceğim. İyi hedefler, iyi testler.

 2018 TERCİH ROBOTU için TIKLAYINIZ

2018 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

HEDEF Mİ? YOK ESTAĞFURULLAH!” için 11 yorum

 • 10 Kasım 2016 tarihinde, saat 16:27
  Permalink

  Merhaba. Ben TM mezunuyum ama sağlıktan bir bölüm istiyorum (Anestezi A.T.T ) bunun için ne yapabilirim, olur mu olmaz mı? Bana yardımcı olabilir misiniz? :((

  Yanıtla
 • 16 Ekim 2016 tarihinde, saat 18:05
  Permalink

  Merhaba ben 12. sınıf öğrencisiyim ygs ve lys’ye hazırlanıyorum hedefim pdr ve gerçekten çok istiyorum ama arkadaşlarım ve öğretmenlerim de dahil olmak üzere pdr bölümünün önünün kapandığını ve başka bir bölüm düşünmemi söylüyorlar sizce doğru mu?

  Yanıtla
  • 17 Ekim 2016 tarihinde, saat 23:32
   Permalink

   Merhaba. Bu konu hakkında ki görüşlerim ve zaten birçok insanın da görüşü şu yönde; “Eğer psikoloji veya PDR mezunu biri iseniz kendinizi geliştirdiğiniz sürece her zaman bu piyasada yer alabilirsiniz” Yüksek Lisans yaparsanız zaten sizden iyisi Şam’da kayısıdır. İyi Çalışmalar.

   Yanıtla
 • 15 Ekim 2016 tarihinde, saat 20:50
  Permalink

  Şuan 11.sınıfım sınavda yüksek alabilmek için ne yapmalıyım.Henuz ygs başlamadım.Bir haftaya başlamayı planlıyoruz,bu konu hakkında da yardımcı olursanız sevinirim.

  Yanıtla
  • 15 Ekim 2016 tarihinde, saat 23:24
   Permalink

   Mf4 dersleri
   1. Türkçe

   2. Temel Matematik

   3. Matematik

   4. Sosyal bilimler

   5. Fen Bilimleri

   6. Geometri

   7. Fizik

   8. Kimya

   9. Biyoloji
   YGS’de iyi bir puan alman gerekiyor. LYS’de ise Matematik ve Fen bilimleri önem arz ediyor. LYS’ye çok daha önem ver. Çünkü seni kurtaracak o.!!!

   Yanıtla
 • 15 Ekim 2016 tarihinde, saat 20:47
  Permalink

  Ben İtu uzay mühendisliği istiyorum sizden bir yorum alabilir miyim? (Bence geleceğin mesleği.)

  Yanıtla
  • 15 Ekim 2016 tarihinde, saat 23:18
   Permalink

   Uzay Mühendisliği gerçekten geleceğin gözdelerinden biri. Ki bu bölümü İTÜ’de okumak daha fiyakalı olacaktır.

   Yanıtla
 • 15 Ekim 2016 tarihinde, saat 14:11
  Permalink

  ben eşit ağırlık bölümündeyim istediğim öblüm sayısaldaydı ben fizik kimya yapamadığım için eşit ağırlığa geçtim eşit ağırlıktanda malesef kendime meslek bulamadım hukuk sevmediğim bir meslek sadece psikoloji var bana göre oda son seçenek olduğu için ne yapmalıyım sizce?

  Yanıtla
  • 15 Ekim 2016 tarihinde, saat 15:31
   Permalink

   Merhaba Furkan. Söylediğin gibi Psikoloji bölümü senin için uygun olabilir. Lakin senin kişilik ve karakteristik özelliklerine uygun olabilecek ve gerçekten o işi yaparken mutlu olabileceğin bir bölüm tercih etmen tavsiyelerim arasında. İstersen “Bilgi ve Belge Yönetimi, Lojistik, veya sana uygun olabilecek PDR bölümünü de seçeneklerin arasına sokman da fayda var. TM bölümü olduğun için LYS-1 VE LYS-3 sınavlarına girerek Psikoloji’ yi kazanma olasılığın var. Ama ilk önce kendine uygun mesleği kafanda belirlemende yarar var. İyi günler.

   Yanıtla
 • 15 Ekim 2016 tarihinde, saat 01:12
  Permalink

  Sorularınız olursa bu platformda yanıtlayabilirim..

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir