HEDEF Mİ? YOK ESTAĞFURULLAH!

HEDEF Mİ? YOK ESTAĞFURULLAH!

Şafak Yıldırım

HEDEF Mİ? YOK ESTAĞFURULLAH!

“Doğu.. Batı’nın boşvermişliğine göğüs geren, çokluğu ile zedeleyen, yarım bırakılmış hayatların sürgüne gönderilmiş ender kuşların, akasyalarında dinlendikleri göçlerine misafirperverliğiyle kucak açan, iyinin ve kötünün harmanlı parmaklarının arasındaki kirleri aslında tırmandığı ve yol aldığı iltimaslı dağlardan, zor mücadelelerden geçerken kazandığı sembolik mükafatları olduğunu bilmeyen batılıların savaşı bu.”

Herkesin dinlendiği yollar vardır. Biraz yorulduğumuzda bu Batı’nın boşvermişliğine dalar gideriz. Yorulduğumuzu anladığımızda yolumuzdan çıkıyorsak, evet gerçekten birçok şeyi başarmış, ama gerçekten de sıkılmışızdır. Sıkıntı değil! Eğitim sistemimizin bu derecede sınava bağlanmış olmasından mıdır bilmem?
Herkeste şu kanı düşüncelerin başında geliyor; “Zaten yapamayacağım, bari boşuna uğraşmayayım” veya “Liseyi bitireyim, ehliyetimi alınca salla gitsin” Biraz olayı realizme dayandırırsak üniversite mezununun ve yahut yüksek lisans mezununun bile iş bulması bir hayli zorken bu halet-i ruhiye hiç ele avuca sığmaz.

Bu ilk yazımda sizlere motivasyon vermeye çalışacağım. Lakin inşallah bir göz bebeğinizden girip, diğerinden çıkmaz. Genel olarak ortalıkta gezinen şu sözler beni gerçekten zorluyor. Öğretmenlerimizin “Hedefin nedir?” Sorusuna “Bilmiyorum” veya “Şansa artık” cevapları geneli yansıtıyor gibi. Bu soruların kısa ve net bir cevabı var. Hedefi olmayan bir insan ne çalışsa, ne kadar çalışsa çok zor. Hemen size şunu önerebilirim. En basitinden elimizin ucundaki “Google” dayıya girip, meslek testini araştırıp bunu kendinize uygulayabilirsiniz. Gelecek yazılarımda sizlere IQ’nun ve zekanın gerçek yüzünü göstereceğim. İyi hedefler, iyi testler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Merve dedi ki:

  Merhaba. Ben 11. Sınıfım eşit ağırlık bölümündeyim ama matematiği yapamadığım için sözelden tercih yapmayı düşünüyorum. Coğrafyam da çok iyi deģil ama seviyorum ve üstüne yoğunlaşmak istiyorum. Coğrafya öğretmenliği düşünüyordum iş imkanı olanaksız bir meslek diyorlar doğru mu ?

 2. Bahar dedi ki:

  Merhaba. Ben TM mezunuyum ama sağlıktan bir bölüm istiyorum (Anestezi A.T.T ) bunun için ne yapabilirim, olur mu olmaz mı? Bana yardımcı olabilir misiniz? :((

 3. Lavinia dedi ki:

  Merhaba ben 12. sınıf öğrencisiyim ygs ve lys’ye hazırlanıyorum hedefim pdr ve gerçekten çok istiyorum ama arkadaşlarım ve öğretmenlerim de dahil olmak üzere pdr bölümünün önünün kapandığını ve başka bir bölüm düşünmemi söylüyorlar sizce doğru mu?

  1. ŞAFAK YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba. Bu konu hakkında ki görüşlerim ve zaten birçok insanın da görüşü şu yönde; “Eğer psikoloji veya PDR mezunu biri iseniz kendinizi geliştirdiğiniz sürece her zaman bu piyasada yer alabilirsiniz” Yüksek Lisans yaparsanız zaten sizden iyisi Şam’da kayısıdır. İyi Çalışmalar.

 4. Ahmet dedi ki:

  Şuan 11.sınıfım sınavda yüksek alabilmek için ne yapmalıyım.Henuz ygs başlamadım.Bir haftaya başlamayı planlıyoruz,bu konu hakkında da yardımcı olursanız sevinirim.

  1. ŞAFAK YILDIRIM dedi ki:

   Mf4 dersleri
   1. Türkçe

   2. Temel Matematik

   3. Matematik

   4. Sosyal bilimler

   5. Fen Bilimleri

   6. Geometri

   7. Fizik

   8. Kimya

   9. Biyoloji
   YGS’de iyi bir puan alman gerekiyor. LYS’de ise Matematik ve Fen bilimleri önem arz ediyor. LYS’ye çok daha önem ver. Çünkü seni kurtaracak o.!!!

  2. Ahmet dedi ki:

   Teşekkürler

 5. Ahmet dedi ki:

  Ben İtu uzay mühendisliği istiyorum sizden bir yorum alabilir miyim? (Bence geleceğin mesleği.)

  1. ŞAFAK YILDIRIM dedi ki:

   Uzay Mühendisliği gerçekten geleceğin gözdelerinden biri. Ki bu bölümü İTÜ’de okumak daha fiyakalı olacaktır.

 6. furkan dedi ki:

  ben eşit ağırlık bölümündeyim istediğim öblüm sayısaldaydı ben fizik kimya yapamadığım için eşit ağırlığa geçtim eşit ağırlıktanda malesef kendime meslek bulamadım hukuk sevmediğim bir meslek sadece psikoloji var bana göre oda son seçenek olduğu için ne yapmalıyım sizce?

  1. ŞAFAK YILDIRIM dedi ki:

   Merhaba Furkan. Söylediğin gibi Psikoloji bölümü senin için uygun olabilir. Lakin senin kişilik ve karakteristik özelliklerine uygun olabilecek ve gerçekten o işi yaparken mutlu olabileceğin bir bölüm tercih etmen tavsiyelerim arasında. İstersen “Bilgi ve Belge Yönetimi, Lojistik, veya sana uygun olabilecek PDR bölümünü de seçeneklerin arasına sokman da fayda var. TM bölümü olduğun için LYS-1 VE LYS-3 sınavlarına girerek Psikoloji’ yi kazanma olasılığın var. Ama ilk önce kendine uygun mesleği kafanda belirlemende yarar var. İyi günler.

 7. Şafak dedi ki:

  Sorularınız olursa bu platformda yanıtlayabilirim..