DEĞİŞEN SINAV MUAMMASI

DEĞİŞEN SINAV MUAMMASI

O tarihleri hatırlamıyorum ama ilk sınavın adı ÜSS idi. Üniversite Seçme Sınavı

Sonrasında sistem değişti ÖYS geldi. Öğrenci Yerleştirme Sınavı

Yıllar geçti sistem yine değişti. ÖSS oldu. Öğrenci Seçme Sınavı

O da değişti ÖSS sonrasında ÖSYS oldu. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı

Gele gele günümüze kadarda YGS ve LYS olarak geldi sınav sistemi.

Kısa bir tarihçesini izah ettim üniversite sınavlarının. Ve şimdi İki gündür bir sınav değişikliği gündemde oldukça yer aldı ve iki gündür meslek hayatımın en yoğun temposunu yaşıyorum. Gördüğüm her öğrencimin morali bozulmuş, bir belirsizlik içinde ve kazanamayacağım modunda yaşıyor. Ve tüm işim bu modda ki öğrencilerimi rehabilite edip, çalışmaya tekrar adapte edebilmek.

Sonra düşündüm karamsarlıkta olan başka öğrencilerimin de olabileceğini düşünüp bu yazıyı yazma kararı aldım.

Şuan ki öğrenci pozisyonunda bende oldum bir zamanlar. 2005’te ÖSS’ye 2006’da ÖSYS’ye girdim. Aynı psikolojiyi bende yaşadım. Ne hissettiğinizi çok iyi anlıyorum arkadaşlar. Ancak sizden beni dikkatlice dinlemenizi istiyorum.

Sınavların tarihçesini yazarken fark etmenizi istediğim bir şey var. Değişen sadece sistemin adı, kalıcı olan ise sınavın kendisidir. Her dönem bir sınav olmuştur ve olmaya devam edeceği kanaatindeyim. Eğer üniversite için bir başarı gerekiyorsa, başarıyı belirleyende bir ölçümün olması gerekir. Buda kaçınılmaz SINAV’dır.

Evet bir değişim olacak ama bu sınavın ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor. Kaldı ki yetkililer tarafından da sınavın olacağı ve müfredatın değişmeyeceği açıklandı. Yani çalışmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz arkadaşlar.

Öğrenci olarak hele de üniversiteye hazırlanan bir öğrenci olarak çok hassas bir konumdayız. Bu tür sınav değişikliği haberlerinin bizi olumsuz etkilemesine hele hele de bizi ders çalışmaktan alıkoymasına müsaade etmeyelim. Her değişiklik bir fırsattır. Size tavsiyem bu durumu fırsat bilip ders çalışmaya iyi odaklanmalıyız.

Unutmayın;

SİSTEMİN ADI NE OLURSA OLSUN; ÇALIŞAN KAZANACAKTIR.

 

REHBER ÖĞRETMENİ

MEHMET

 

NOT: Yeni sınav sistemi netleştiğinde, sınav ile ilgili açıklayıcı paylaşımım ve sunumum olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. Mezunn dedi ki:

  Sınav belirsizliğinde her öğrenci yök başkanının yada ösym başkanının iki dudağından çıkacak kelimelere takılıp asıl büyük tabloyu göremiyor .Etrafındakiler çalışmıyor gibi gözükse de hala kıyıda köşede çalışan rakipleri olduğunun farkında olmuyor.Zaman geçiyor sistemi değiştiremediğimiz için ayak uydurup çalışmak gerekiyor çok doğru söylüyorsunuz hocam

  1. Mehmet dedi ki:

   Her sistemin bir birincisi ve kazananı muhakkak olacaktır.

 2. ebru dedi ki:

  Ben yeni sınav sistemi hakkında soru soracaktm . ben ts ögrencisiyim sınavda tm ye yada mf ye giremez miyim sadece tekine mi girebiliyoruz.bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Girebilirsin

 3. melaa dedi ki:

  hocam bu yıl uygulanacağı kesin mi???

  1. Mehmet dedi ki:

   değişikliğin bu yıl uygulanacağı yetkililer tarafından açıklandı.

 4. İsimsiz dedi ki:

  İyi günler yeni sınav sistemi hakkında sorum olacaktı ben tm yim mf sınavına giremeyecekmiyim.

  1. Mehmet dedi ki:

   Daha önceki sistemlerde alan değişikliğinde okul puanında %70 lik bir kırılma oluyordu. ygs ve lys sisteminde ise alan dışı tercih yapabiliyordunuz ve okul puanınız kırılmıyordu. yeni sistemde ise alan dışı tercih olacaktır diye düşünüyorum. ama en net bilgi için kılavuzu beklemek lazım.

 5. Nes dedi ki:

  Ne alaka hocam ben morali bozulan öğrenci olduğunu sanmam çünkü iki defa sınav stresi yasamiyacaz ondan da iyisi sınav tarihi birkaç ay ileri alındı yani bol bol zamanımız var çalışmak için bence iyi oldu bu sistem

 6. bi' öğrenci dedi ki:

  okul puaninin etkisi ne kadar olur cok mwrak ediyorum

  1. Mehmet dedi ki:

   Değişimden önceki sistemde okul puanı en az 30 en fazla 60 olabiliyordu. Daha önceki sistemde ise yani ÖSS sisteminde enfazla 80 olabiliyordu. Yeni gelecek sistemde de bu 60-80 bandından fazla yada az olacağını sanmıyorum.