140 Öğrenciye Tek Öğretmen

140 Öğrenciye Tek Öğretmen

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde, 140 öğrencisi bulunan 2 derslikli Kalfalar İlkokulu’nda sadece Mustafa Demirböken ücretli öğretmenlik yapıyor. 3 kez öğretmen ataması yapılan ve elektrik ile suyu bulunmayan okuldaki fiziki şartlar nedeniyle kimse görev yapmak istemezken, öğrenciler aynı sırada 4 ya da 5 kişi oturarak eğitim alıyor.

 • 1

  İlçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan Kalfalar Mahallesi’ndeki 2 derslikli ilkokula Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 3 kez öğretmen ataması yapıldı. Ancak ataması yapılan öğretmenler, elektrik ve suyu bulunmayan okulun fizik şartları ile ilçe merkezine uzaklığı nedeniyle görev yapmak istemedi.
 • 2

  140 öğrencisi bulunan ancak pamuk hasadı nedeniyle şu anda 70 öğrencinin gittiği okulda sadece Mustafa Demirböken ücretli öğretmenlik yapıyor. Öğretmen Demirböken, bütün sınıflara ayrı ayrı ders verirken, öğrenciler 4 ve 5 kişi aynı sırada oturarak eğitim alıyor.
 • 3

  Okulda sağlıklı eğitim veremediğini söyleyen ücretli öğretmen Mustafa Demirböken, yetkililerin duruma çözüm bulmasını istedi. Demirböken, tek başına görev yaptığı okuldaki tüm sınıf ve branşlarda eğitim verdiğini belirterek, şöyle dedi:
 • 4

  “Şu anda sınıfta 70 öğrencimiz eğitim görüyor, 70 öğrencimiz ise aileleri ile birlikte tarım işçiliğinde çalışıyor. Tek öğretmen olarak eğitim vermeye çalışıyorum. Sınıf çok kalabalık olduğu için doğru düzgün eğitim veremiyorum. Yetkililerden bu sorunun çözülmesi ve okula öğretmen göndermelerini istiyoruz.”
 • 5

  Aynı sırada 4 ya da 5’erli oturan öğrenciler ise sıkıştıkları için ders yapamadıklarını ifade etti.
 • 6

  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de okula 3 kez öğretmen ataması yapıldığını ancak kimsenin okulun uzaklığı ve fiziki durumu nedeniyle çalışmak istemediğini kaydetti.

DHA

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ayşe dedi ki:

  bunları milli eğitim bakanlığının biran önce değrlendirmesi gerek oradaki insanların dada ferah aydınlık gelecekleri için sorunlar giderilmeli her çoçuk iyi bie eğitimi hak eder göruyoruki eğitim sistemimiz her geçen gün kötüleşerek bizi endişelendiriyor..

  1. Gamze peker dedi ki:

   Her yerde böyle değil fiziki nedenler sebebiyle öğretmenler gitmek istemiyo eğitim gün geçtikçe bazı yerlerde ilerlerken bazı yerde geri gidebilir doğuda yaşıyan insanlar eğitimleri geride kaldı Istanbul büyük bi şehir bu yüzden her yerde okul ama bi köy’e bi okul ve bi öğretmen düşüyo gidenler genellikle fedakar olanlar kendi hayatlarını değil başkalarını önemseyen öğretmenler inşallah yetkililer oraya okul daha çok yapar ve su vs gibi sıkıntıları olmaz yapacaklarsa doğru yapsınlar büyük şehre nasıl yapılıyorsa oraya da öyle yapılmalı ismek gibi kurslar oralarda açılmalı ordaki gençler orta yaşlılar yaşlı olanlar kendilerini geliştirmeleri için sadece büyük şehirler değil küçük sehirlerimizede sosyal faaliyetler olmalı bi öğretmen adayı olarak diceklerim bu kadar saygılar.