YKS’de Başarılı Olmanın Formülü!

1.972
A+
A-
YKS’de Başarılı Olmanın Formülü!

İŞTE YKS’DE BAŞARI FORMÜLÜ!

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YKS) her bir testin puan türlerine olan etkisi önceki gün açıklandı. Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puan türlerinde testlerin ağırlıkları ve katkısı netlik kazandı. Sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nden (TYT) alınan puanların üniversitelere yerleştirmeye katkısı yüzde 40, ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi’nden (AYT) alınan puanlar ise yüzde 60 olacak. Bu noktada adayların en çok merak ettiği konu hedefledikleri programlar için ne kadar net çıkarmaları gerektiği. YKS bu yıl ilk kez uygulanacağı için adayların geçmişe dönük referans alabileceği bir kaynak yok. Özellikle başarı sıralaması koşulu olan tıp, hukuk, mühendislik ve mimarlık gibi bölümler için adaylar sınavda ne kadar doğru çıkarmaları gerektiğini bilmiyor. Bu konuda ilk çalışmayı Kültür Eğitim Kurumları Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal hazırladı. İşte gözde bölümler için adayların ders ders çıkarması gereken yaklaşık netler:

TIP: 40 bin barajı için TYT’de Türkçe’den en az 30, sosyal bilimlerden 15, temel matematikten 35, fen bilimlerinden 16 net. TYT’de ise matematikten 35, fen bilimlerinden ise 28 net gerekiyor. Vakıf üniversiteleri için bu netlerin sayısı daha az.

HUKUK: TYT’de Türkçe’den 35, temel matematik 20, sosyal bilimlerden 15. AYT’de ise matematikten en az 25 net gerekli. Edebiyat-sosyal bilimler-1 testinden de en az 35 net çıkarmak devlet üniversitelerinde bir hukuk programına yerleşmek için yeterli.

MÜHENDİSLİK: 240 bin barajı uygulanan mühendislik fakülteleri için TYT’de Türkçe’den 15, temel matematikten 20, fen bilimlerinden 15 net. AYT’de ise matematikten 15, fen bilimleri testinden ise 14 net çıkarmak gerekiyor.

MİMARLIK: 200 bin barajı için TYT’de Türkçe’den 15, temel matematikten 20 fen bilimlerinden de 12 net. AYT’de de matematikten 20 fen bilimlerinden ise 15 net çıkarmak yeterli…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Tamer dedi ki:

  Ögretmenlide soylermisin ornek tarih edebiyat vb

 2. Merve dedi ki:

  Din kültürü öğretmeni için kaç net gerekli

 3. Müzeyyen dedi ki:

  Neden diğer bölümler yok?

 4. Büşra dedi ki:

  291 puanlık bi Ilk ve acil yardım icin kaç net yapmak gerekiyor ?

 5. Hüseyin nihal atsız dedi ki:

  Bu netler o bölümün en kötü devlet üniversitesi sıralamasına gmre mi hazırlanmış anlamadım o barj sıralamaları ne anlama geliyor

 6. Gizem dedi ki:

  AYT de Türkçe yok mu? Sadece TYT demi var?

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   AYT de Edebiyat içerisinde paragraf soruları gelir sadece

 7. Batuhan dedi ki:

  Tm-3 alanında ilk 5000 e girmek için ya da genel olarak tm şeklinde sorayım ilk 5000 için gerekli ortalama net sayıları hakkında bilgi verebilir misiniz?