Üniversite Puanları Neden Yükseldi?

Üniversite Puanları Neden Yükseldi?

ÜNİVERSTE PUANLARI NEDEN YÜSELDİ?

Üniversitelerin puanları her yıl  belli bir bölüme yerleşen öğrencierin puanlarına göre belirleniyor. Yani bir üniversitenin bir bölümüne yerleşen öğrencilerden en yüksek sıralamayla giren kişinin puanı o üniversitedeki o bölümün tavan puanı; en düşük sıralamayla giren kişinin puanı da taban puanı oluyor. Yıllara göre bu puanlardaki farklılığın temel sebebi ise üniversite sınavının her yıl farklı zorluk derecesinde olmasıdır.

Mesela 2017 yerleşme puanlarıyla 2016 yerleşme puanlarını karşılatırırsanız çok büyük bi fark olduğunu görürsünüz. Bunun sebebi 2015’de sınavın 2016’dan çok daha zor olmasıdır. Biraz daha açacak olursak 2015’de sıralaması yirmi bin olan birinin puanı ortalama 430’ken 2016’da yirmi bininci kişinin puanı ortalama 445’di.

Buradan çıkarmamız gereken sonuç, üniversitelerin sıralamalarına bakarken ve kendimize hedef koyarken puan bazında değil de başarı sıralamalarına göre yorum yapmamızdır. Eğer bu şekilde yorumlamazsak şöyle bir hataya düşebiliriz; sınavın zor olduğu sene taban puanı 390 olan bir üniversiteyi hedef koyup 390 puan almak için çabalarsak ve girdiğimiz sınav önceki seneye göre biraz daha kolay olursa 390 puan almamıza rağmen yeterli sıralamayı yapamamış olabiliriz.

Yapacağınız çalışmalarda başarılar dileriz. ÜniversiteGO

 2018 TERCİH ROBOTU için TIKLAYINIZ

2019 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.