Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları Nasıl Değerlendirilmeli?

Taban puanları ve başarı sıralamaları, her üniversite hazırlık öğrencisinin hedef belirlemeden önce baktığı ve kendine bir yol haritası çizdiği temel kriterlerden birisidir. Bu derece yüksek bir öneme sahip olduğu için de taban puanlarının ve başarı sıralamalarının ne anlam ifade ettiği doğru şekilde yorumlanmalı ve değerlendirilmelidir.

Taban puanları ve başarı sırlamaları nasıl belirlenir?

Taban puanları, her sene üniversiteye yerleşen öğrencilerden belli bir bölüme yerleşmiş öğrenciler arasında en düşük puan ile yerleşmiş öğrencinin puanına göre belirlenir. Mesela kontenjanı 60 kişi olan bir bölüme 60. olarak giren kişinin puanı taban puanı olarak isimlendirilir ve o kişinin başarı sırası da bölümün ‘’taban’’ başarı sıralamasıdır. Yani bölüme son giren kişi yüz bininci olarak girmiş olabilir, bu bölümün taban puanını belirtir ama bölüme yirmi bininci olarak da girilmiş olabilir, otuz bininci olarak da girilmiş olabilir. Bu şekilde her sene ÖSYM tüm üniversitelerin ve bölümlerin en düşük puanla giren öğrenci puanını açıklar ve bu puanlar o seneye ait taban puanları olarak bir sonraki seneye ışık tutar.

Taban puanları ve başarı sıralamalarına bakarken nelere dikkat edilmeli?

Bu konuda öğrencilerin ve velilerin en çok kafasına takılan soru ‘’Puanlar bu sene düşer mi? Yükselir mi?’’. Bu soruya kesin bir cevap vermek mümkün değil. Taban puanları ve başarı sıralamalarına bakılırken bunların bir sene önceki sıralamalar olduğunu ve bu sene değişmeler olabileceğini bilmelisiniz. Ne kadar değişme olabileceğini bölümün son birkaç yıldaki puanlarını değerlendirerek bir tahmin yapılabilirsin. Genel olarak başarı sıralamalarında aşağı derecelere inildikçe puanlarda önceki yıllara göre oynama daha fazla oluyor. Mesela ilk 50 bindeki bölümlerde +\- 3 bin oynama oluyorsa 500 binlerdeki bölümlerde +\- 10 bin oynama olabiliyor.

Taban puanlarına mı bakmalıyız başarı sıralamalarına mı?

Taban puanını belirleyen ana etken o sene yapılan sınavın kolaylığı veya zorluğudur. Mesela 2015 de sınav zordu 400 puan alan bir öğrenci on beş bininci oluyordu 2016’ da ise 400 puan alan bir öğrenci otuz bininci oluyor. Yani değerlendirme yaparken bakmanız gereken asıl yer başarı sıralamalarıdır.

Bu bilgiler ışığında taban puanları ve başarı sıralamalarını değerlendirirken daha objektif bir yorum yaparak daha sağlam hedefler belirleyebilirsiniz.

ÜNİVERSİTELERİN TABAN PUANLARI VE BAŞARI SIRALAMALARI İÇİN TIKLAYINIZ

 YKS Puan Hesaplama için TIKLAYINIZ

2018 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları Nasıl Değerlendirilmeli?” için 4 yorum

 • 31 Mayıs 2018 tarihinde, saat 00:25
  Permalink

  Menüye “yazarlar” diye de bir sekme koyar mısınız belki sadece bir kişinin yazılarını okumak istiyoruz

  Yanıtla
  • 31 Mayıs 2018 tarihinde, saat 00:59
   Permalink

   Geri Bildiriminizi değerlendirmeye alacağız
   Teşekkür Ederiz

   Yanıtla
 • 2 Nisan 2018 tarihinde, saat 00:22
  Permalink

  Ben başvuru yaptım ama oturum arttırmak istiyorum artırılıyormu lütfen yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
  • 3 Nisan 2018 tarihinde, saat 10:00
   Permalink

   Evet 4 Nisanda AYT için başvuru yapıp ücreti yatırdığınız takdirde oturum sayınızı arttırabilirsiniz

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir