“UMUDUNUZU ASLA KAYBETMEYİN…”

“UMUDUNUZU ASLA KAYBETMEYİN…”

Bizi hedeflerimize ulaşma yolundan bir çok engelin alıkoyduğu bir gerçek. Ama bazı zamanlarda en yakınlarımızın bizi engellediğini hiç düşündünüz mü? Yakın çevremizde kötü niyetle olmasa bile “potansiyelimizi” ortaya çıkarmamızı engelleyen bir çok insan
bulunabiliyor. Çoğu zaman yanlış yönlendirmelerde bulunarak başarımıza engel olabiliyorlar. Bunun en bilinen örneği ise sağır kurbağa hikayesidir.
Bir kurbağa sürüsü ormanda yürürken, içlerinden ikisi bir çukura düşer. Diğer bütün kurbağalar çukurun etrafında toplanırlar. Çukur bir hayli derindir ve arkadaşlarının zıplayıp dışarı çıkması mümkün görünmemektedir. Yukarıdaki kurbağalar, boşuna uğraşmamalarını söylediler arkadaşlarına :
“Çukur çok derin,dışarı çıkmanız imkansız.”
Ancak, çukura düşen kurbağalar onların söylediklerine aldırmayıp çukurdan çıkmak için mücadeleye devam ederler. Yukarıdakiler ise hala
boşuna çırpınıp durmamalarını, ölümün onlar için kurtuluş olduğunu söylerler. Sonunda kurbağalardan birisi söylenenlerden etkilenir ve mücadeleyi bırakır. Diğeri ise çabalamaya devam eder. Yukarıdakiler de, çırpınıp durarak daha çok acı çektiğini söylemeyi sürdürürler.
Ne var ki, çukurdaki kurbağa son bir hamle daha yapar, bu kez daha yükseğe sıçramayı başarır ve çukurdan çıkar.Çünkü, bu kurbağa sağırdır. O yüzden, arkadaşlarının ümit kırıcı sözlerine kulak asmamıştır.

Bu hikayedeki gibi bazı zamanlarda yakınlarınızın “yapabileceklerinizi” engellemelerine fırsat vermemeli, kendinize güvenerek etrafınızdaki insanları da ikna etmelisiniz. Bazen sağır olmanın faydalı olabileceğini de düşünüp kararlılıkla hedefinize devam etmelisiniz.
O kurbağa ne seyredenleri, ne seyredenlerin negatif konuşmalarını, hayıflanmalarını hiç bir şeyi duymamış. Hiçbir zaman, negatif olmak gibi kötü alışkanlıkları olan insanları dinlemeyin..

Çünkü onlar kalbinizin en iyi isteklerini çalarlar.! Her zaman duyduğumuz ya da okuduğumuz kelimelerin gücünü kendinize hatırlatın. İşte bu yüzden her zaman pozitif düşünmelisiniz.
Olumsuz düşünen insanları duymayın!
Onlar; kalbinizdeki ümitleri çalarlar!
Kimsenin ümitlerinizi çalmasına izin vermeyin!
Sonuç: Her zaman size, hedeflerinize ulaşamayacağınızı ya da hayallerinizi gerçekleştiremeyeceğinizi söyleyen kişilere karşı sağır olun.
Olmasını istediklerinizi belirleyin, buna göre davranın ve hayatınızı değiştirin.
Hasan MENTEŞ
Eğitim Koçu/Yaşam Koçu

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. ben dedi ki:

  Madem umudunuzu yitirmeyin diyorsunuz; neden başkalarının umutlarını çalıyorsunuz! Sözüm ona….

 2. Nisa dedi ki:

  Merhabalar. Mf öğrencisiyim. Bu yıl sınavda 500 bindeyim. Sınavda kaydırma yaptım. Sınava hazırlanmada 2. Yılımdayım yeniden sınava hazırlanma gibi bir şansım da yok. Günlük 400 soruyla sınava hazırlanıyorum. Sizce 50 bine çekebilir miyim? Yapmam gerekenler nelerdir?

  1. Mareşal dedi ki:

   zaten kaydırma yaptıysan senin gerçekte sıralaman 500 bin değildir , elinden geleni yap 50 bin olmasa da yaklaşabilirsin ,