Matematik Yapmadan TYT Puanı Hesaplanır Mı? 0.5 Net Kuralı Nedir ?

55.015
A+
A-
Matematik Yapmadan TYT Puanı Hesaplanır Mı? 0.5 Net Kuralı Nedir ?

TYT için matematik şart mı ?Matematik yapmadan YKS puanı hesaplanır mı? Matematik yapmadan TYT kazanılır mı ? Matematik yapmayanın TM puanı hesaplanır mı ? Matematik yapmayanın TS puanı hesaplanır mı ?

Aklımızı kurcalayan ve cevap bulamadığımız onlarca sorudan birkaç tanesi. 2018 itibariyle getirilen yeni üniversite sınavı sitemi yani kısaca YKS de bilindiği üzere TYT ve AYT olarak iki bölüm mevcut. TYT içerisinde YGS de olduğu gibi Türkçe,Matematik,Geometri,Tarih,Coğrafya,Felsefe,Din Kültürü,Fizik,Kimya,Biyoloji dersleri mevcut. Bütün adayların girmek zorunda olduğu bu sınavda baraj 150 puan olarak belirtildi.Ayrıca daha önce 40 soru olan Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testleri 20 soruya düşürüldü.

Bunlarla beraber YGS-LYS den TYT-AYT ye geçiş sürecinde sadece soru sayısı azaltılmakla kalmadı. Daha önce 6 puan türü olan YGS de her puan türünde derslerin ağırlıkları farklı iken, TYT ile beraber tek puan türüne düşürüldü ve bütün soruların puanı eşitlendi.

Yayınlanan bu kılavuza göre; TYT içerisinde bulunan TÜRKÇE ve MATEMATİK testlerinden adaylar bu iki dersin birinden en az 0,5 (yarım) net yaptıkları takdirde TYT puanları hesaplanacak. Türkçeden net yaptığınız zaman matematikten 0,5 net yapmanıza gerek kalmayacak .Aynı durum ikinci oturum olan AYT için de geçerli olacak Matematik neti yapmadan Edebiyat testini çözen adayların TM Puanı hsaplanacak

 

 2020 ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI için TIKLAYINIZ

2019 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 140 YORUM
 1. Merve dedi ki:

  Tyt den 235 puan almak için kaç net lazım yardımcı olursanız sevinirim yani sayısal derslerde matematik kötü fizik idare eder kimya eh işte denebilir yani Türkçe biyoloji din kültürü gibi sözel derslerden 235 puan alınır mi bir sorum var var 150 baraji aştık diyelim tercih edililirken tavan mi taban puan mi tercih yapalicak 2020 yks adayım meslek lisesi öğrencisiyim 235 puan ilk yilda alabilir miyim 🤔

 2. Ayca dedi ki:

  Merhabalar liseden mezun oldum sozelciydim lisede hiç mat gormemistim mat sıfır ben ikiyillik bileolsa bir bölüm kazanmak istiyorum bunedenle sadece Türkçe yaparsam kazanabilirmiyim üniversiteyi tyt yi gecmem yeterli olurmu ve Türkçeden kaç net yapmam gerekiyor 10seneoldu mezunolali şuan cokuzagim sistemden yardimciolursaniz sevinirim

 3. hatice dedi ki:

  ben tyt de barajı geçtim ayt de de mat dan 0.5 üstü netim var fizik ve kimya da da öyle ama biyoloji de eksi nete düşmüşüm ayt puanım hesaplanmadı biyoloji yüzünden midir

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Barajı geçemediğiniz için

 4. Zehra dedi ki:

  196 tyt puan aldım Türkçe 20 doğru matematik eksi 2 net AÖF tercih yapabilirmiyim

 5. Ishak dedi ki:

  Tyt matan 0 net yaptim ama puan 220 200 puanlik bi bolum var gidebilirmim mat netim yok

 6. Yusuf dedi ki:

  Mrb ben ösym göre barajı geçmedim ama doğru yanlışlarıma göre barajı geçiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Her sene katsayılar değişiyor malesef
   Yani geçememiş olabilirsin gerçekten

 7. ÖZGÜR GÖKCE dedi ki:

  2019 tyt den benim tyt ve ayt notlarım hesaplanmamış yani tyt matematikten 1 doğru 5 yanlışım çıkmış o yüzden olabilir mi yoksa hiç matematik yapmasaydım tyt den türkçeden zaten 0.50 neti geçiyordu ve bir ayt den matematikten de 1 doğru 8 yanlışım var o da 0.50 net olmamış ve ösym ye puanlara baktığımda ayt kısmında hiç puan veya sıralama vb. yok tyt bolümünde en başta sadece 142 falan yazır yani bu ne demek ne olur açıklayın.

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Barajı geçemediğiniz için puanınız hesaplanmamış

 8. Fatma caymaz dedi ki:

  Mustafa Akyüz nolur bu yorumumu cevaplar misin ya ben tyt 2019 da sadece Türkçe sosyal ve fen yaptım matematikten bir tane yaptım ama oda büyük ihtimal yanlıştır yani puanim hesaplanır mi baraji geçip herhangi iki yıllık bölümlerden birine yerleştirilir miyim acaba ?

 9. Başarısız dedi ki:

  2 senelik önlisans bölümü istiyorum matematikten -0,25 netim var büyük ihtimalle ama Türkçeden 20 net çıkartırım puanım hesaplanır mı ?