Hosting Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hosting Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hosting Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sınırsız kaynaklar, 7/24 teknik destek, neredeyse % 100 uptime gibi özelliklerle dolu olan ve farklı isimlerle sunulan hosting planlarından hangisinin sizin için uygun olduğunu anlamak ilk bakışta kolay olmayabilir. İhtiyaçlarınızla örtüşen paketi seçmek için dikkat etmeniz gerekenleri; fiyat, performans, teknik destek, donanım, e-posta, kontrol paneli, barındırma türü, ölçeklenebilirlik, yedeklemeler gibi başlıklarda topladık:

 • Fiyat: Fiyat genellikle herkesin bakacağı ilk kriter olsa da çok basit olmayan projeler söz konusuysa hosting kararında belirleyici faktör olmamalıdır. Sıradan bir web sayfası barındırmak istiyorsanız ve çok fazla eşzamanlı trafik beklemiyorsanız; en ucuz seçeneklerle devam etmek mantıklı olacaktır ancak daha karmaşık bir web sitesine ev sahipliği yapmak istiyorsanız, sadece fiyata odaklanmak bilinçli bir karar doğurmayacaktır.
 • Performans ve Güvenlik: Uygulamanızı / web sitenizi barındıracağınız sunucunun güvenilirliği, güvenlik özellikleri ve çalışma süresi (uptime) gibi kriterler performansta söz sahibidir. Sunucunun kapalı kalma süresi, web sitenizin ya da uygulamanızın kullanılamayacağı süreyi ifade eder. Düşük uptime oranı kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler. Web siteleri için arama motorlarında düşük sıralamalara da neden olur. Bu nedenle uptime oranının % 99,5’in üzerinde olması tavsiye edilir. Ayrıca, her türlü ihlal veya veri sızıntısına karşı önlemlere sahip güvenli bir barındırma çözümüne sahip olmanız da aynı derecede önemlidir.
 • Teknik destek: Web sitenizin trafiğin yoğun olduğu saatlerde kapandığını ve sorunun nasıl çözüleceğine dair hiçbir fikrinizin olmadığını hayal edin. Çoğu hosting hizmeti teknik destek hizmeti garanti eder ancak bu hizmetin 7/24 olup olmadığı, e-posta ile mi, telefonla mı verildiği, dönüş hızı gibi kriterler kararınızı şekillendirmelidir. Hosting sağlayıcısının sunduğu teknik destek, kritik durumlardan yara almadan kurtulmanızı sağlayabilir.
 • Donanım: Küçük ve orta ölçekte trafiğe ve öngörülebilir bant genişliğine sahip basit web sayfalarını barındırmak istediğinizde donanımın aşırı güçlü olması çok da umrunuzda olmayabilir. Ancak hosting paketinizin yeteri kadar CPU, RAM gibi kaynaklara sahip olduğundan emin olmak için satış temsilcileri ile ne kadar kaynağa ihtiyaç duyabileceğinizi belirlemeli ve projenizle ilgili büyüme öngörülerinizi paylaşmalısınız.
 • E-posta: Sosyal medyanın e-postanın yerini aldığı düşünülse de e-postanın yarattığı resmiyeti sağlayamadığı bir gerçek. Amacınıza göre barındırma hizmetinize kaç adet e-postanın dahil olduğu, kotaları, e-posta hizmetinin spam kontrolü ve yedekleme özelliklerine sahip olup olmadığı gibi sorulara odaklanmanız önerilir.

 • Kontrol paneli: Kontrol paneli, hosting hesabınızı kontrol etmek / yönetmek için kullandığınız kullanıcı arayüzüdür. Web barındırma sağlayıcınızın sunduğu kontrol paneli kullanıcı dostu değilse küçük bir değişiklik yapmanız gerektiğinde bile hosting şirketini aramanız gerekebilir. cPanel, Plesk, Direct Admin gibi popüler panellerin hizmete dahil olup olmadığı bu açıdan önemlidir. En azından kontrol panelinin çözemeyeceğiniz kadar karmaşık bir şey olmadığından emin olmalısınız.
 • Barındırma Türü: Paylaşımlı, VPS, VDS, bulut, dedicated, bayi (reseller) ve WordPress Hosting gibi terimler farklı web barındırma türlerini ifade eder. Tüm bu barındırma seçenekleri hosting sağlayıcıları arasında farklı isimlendirmeler ve fiyatlarla karşınıza çıkar. Dikkate almanız gereken şey ihtiyaçlarınıza uygun olanı bulmak için her biri hakkında bilgi sahibi olmaktır.

 • Paylaşımlı hosting, bir sitenin bir sunucuyu ve kaynaklarını diğer sitelerle paylaştığı en ucuz hosting çözümüdür ancak web sitenizin boyutunu ve trafik miktarını sınırlar. Fazla trafik beklemiyorsanız ve kısıtlı bir bütçeniz varsa, bu en iyi seçenektir. Ancak, kaynakları, özellikle de depolamayı diğer web siteleriyle paylaştığınızdan, ara sıra yavaşlama veya diğer performans sorunları yaşayabilirsiniz.
 • VPS ve VDS olarak bilinen sanal sunucular, sunucuyu ve kaynaklarını paylaşan çok daha az site olması dışında, paylaşımlı hosting’in güçlendirilmiş bir sürümü gibidir. VDS; VPS’in üst modelidir.
 • Bulut sunucu, geleneksel çözümlerden farklı olarak verilerinizi birden çok sunucudan oluşan bir havuzda tutar ve ölçeklendirme, performans, güvenilirlik gibi kriterlerde üstünlük sağlar.
 • Dedicated sunucu ise sunucunun tamamını kiralayarak tüm gücünden yararlanmanıza olanak tanıyan yüksek performanslı ve en güvenli seçenek olarak bilinir.
 • WordPress hosting, dünyanın en popüler CMS’si olan WordPress’in en iyi şekilde çalışması için tasarlanan bir sunucuda WordPress ile oluşturduğunuz sitenin barındırılmasıdır. Bununla birlikte, bir WordPress sitesinin barındırılması için WordPress Hosting’in tercih edilmesi şart değildir, yukarıda adı geçen türlere dair tüm hosting planları WordPress web sitelerini destekler.
 • Bayi hosting sıfırdan altyapıyı oluşturmadan kendi markanızla girişimci olmanıza ve niş bir pazarda hosting sağlayıcısı olmanıza olanak tanır.
 • Ölçeklenebilirlik: Büyümekte olan bir işletmeye ev sahipliği yapıyor ve web varlığınızın da onunla birlikte büyüyeceğini öngörüyorsanız tercih ettiğiniz hosting hizmetinin hızlı ölçeklenebilirlik sağlaması önemlidir. Aksi taktirde mevcut sisteminiz gelen trafiği / bant genişliğini kaldıramadığında sisteminiz erişilmez olabilir. Büyüme öngörüyorsanız ilerde tek bir barındırma hesabında birkaç web sitesi çalıştırma seçeneğine izin verilip verilmediğine dikkat etmeniz de önerilir.
 • Yedeklemeler: Üst düzey güvenlik önlemlerine rağmen çökme, siber saldırılar gibi olaylar yedeklenmeyen verilerinizi kaybetmenize neden olabilir. Güvenilir bir hosting sağlayıcısı bu tür durumlarda web sitenizin tamamını veya en azından tamamına yakınını minimum kesinti süresiyle geri yükleyebilir.

Sonuç

Doğru web barındırma sağlayıcısını seçmek oldukça stresli ve bunaltıcı olabilir. Bu aşamada yedeklemeden, e-postaya, donanımdan fiyata değerlendirmeniz gereken çok fazla detay söz konusudur.

Hangi hosting türünün ihtiyaçlarınıza uygun olduğunu bulmak da zaman ayırmanız gereken konuların başındadır. Başlangıç aşamasındaki basit web siteleri için maliyet olarak da en uygun olan seçenekler paylaşımlı hosting ve eğer WordPress ile oluşturulmuşsa WordPress Hosting’tir. Bu ikisinin artık ihtiyaçlarını karşılayamadığı siteler VPS’e yönelebilir. Daha fazla performans ve güvenlik için VDS sunucular önerilir. Hızlı büyüyen siteler ve kesintisiz çalışması gereken projelerde bulut sunucular tercih edilmelidir. Büyük web siteleri ve güvenlik odaklı kurumsal ihtiyaçlar için dedicated sunucular uygundur. Ajanslar, web geliştiricileri ve web tasarımcıları için ise bayi hosting makul bir tercih olacaktır.

Hosting planınızla ilgili son kararı vermeden önce hosting sağlayıcıları ile görüşerek emin olmadığınız konuları netleştirmeniz önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.