Eşit Ağırlık (TM) Öğrencilerine Çok Önemli Tavsiyeler

TM’CİLER SINAVA NASIL HAZIRLANMALı ?

Sinem Esra Döngül – TOBB Üniversitesi Psikoloji Bölümü  

Sevgili Gençler,

Geleceğimizi belirlemede büyük payı olan bir sınava hazırlanıyoruz. Bunun için bu süreçte bazı kaygılar yaşıyoruz. Bu kaygılarla başa çıkmak aslında çok zor değil. İhtiyacımız olan tek şey: BİLİNÇ… Alanımız TM. Aslına bakarsanız TM, düzenli çalışıldığında emeğinizin karşılığını daha kolay alabileceğiniz bir alandır. TM 1 TM 2 VE TM 3 de etkileme oranları değişse de Türkçe, Edebiyat ve Matematik üniversite sınavına hazırlanan bir Eşit Ağırlık öğrencisinin temel dersidir ve iyi bir üniversiteye yerleşmesinde etkisi çok büyüktür.Şimdi dilerseniz kafamızdaki “Çalışacağım ama nasıl?” sorusuna cevap vermeye çalışalım.Ben bir farklılık yaratıp öncelikle ne yapmamamız gerektiğinden bahsedeceğim.
Sakın ha “Önümde YGS varken LYS’ye odaklanamıyorum.” diyen öğrenci tiplerinden olmayın!

• Çünkü biz TM’cileri kurtaracak olan sınav LYS’dir. YGS sınavının olduğu zamana kadar YGS+LYS çalışmalısınız. YGS’den sonra ise LYS için gaza basmalısınız. YGS gereksiz bir sınav değil tabiî ki ama ana sınavınız, yani sizi yerleştirecek puanı en çok veren sınav LYS’dir.bunu aklınızdna çıkarmayın ve YGS çalışırken lütfen LYS ihmal etmeyin.

• YGS sonucunun iyi geldiğinde rehavete,kötğ geldiğinde ise ümitsizliğe kapılmayın.
• Çalışmalarınızı asla ve asla “yarın daha çok çalışırım.” diyerek ertelemeyin…
• Denemelerim kötü geliyor diye üzülmeyin.Sizi başarıya götürecek şey zaten yanlışlarınız(gerçek sınav dışında tabiî ki :)) yanlış yapa yapa doğruları öğreneceksiniz ki başarılı olasınız 🙂 Şimdi, bu uyarılardan sonra konumuza geçelim:
YGS dediğimiz sınav öğrencilerin bilgi seviyesinden çok yorum yeteneğini ölçen bir sınavdır. YGS’ye çalışırken kesinlikle uzun uzun,saatlerce konu çalışmaya ihtiyacınız yok. Çünkü YGS pratiklik ister,yorum yapmanızı ve bu yorumu daha hızlı yapmnızı ister.Bunu da ancak bol bol soru çözerek kazanabilirsiniz. LYS ise biraz daha farklı. Konuyu iyi özümsemeniz ve bu bilgiyi iyi kullanabilmeniz istenir. Örneğin formülleri bilmek,doğru formülü doğru soruda uygulayabilmek, yazarları-eserlerini bilmek, yazarların üslubunu, döneminin özelliklerini yorumlayabilmek gibi ayrıntılar önemlidir 🙂

Bu genel bilgiden sonra hangi derse nasıl çalışmalı sorusunun cevabına geçebiliriz.

1.)TÜRKÇE-EDEBİYAT
• YGS’de ve LYS’de soruların bir kısmı anlam sorularından oluşuyor. Son yıllarda ise anlam sorularının ALES sorularının tarzına kaydığı görülüyor. Bu demek oluyor ki en azından haftada en az bir kez Ales çözmenin faydasını görürürüz.Bunun dışında günlük anlam sorusu çözmeliyiz muhakkak. Dil bilgisini iyi halletmeliyiz. Çünkü dil bilgisi hem YGS’de hem de LYS’de gelmekte. Artık sorular karma dil bilgisi şeklinde soruluyor genellikle.Bu sebeple her konuya hakim olmak gerekiyor. Edebiyat ise LYS’de karşımıza çıkıyor. Cumhuriyet Dönemi Edebiyatı en çok soru gelen dönem. Gözünüz korkmasın, edebiyatta pek çok eser ve yazar var ama ÖSYM’ce sorulanların çoğu daha tanıdık yazarlar. Bir bölümü de kıyıda köşede kalmış eserler,onlar da elemek için soruluyor. Edebiyat için bol kitap bitirin, bol deneme çözün.Göreceksiniz ki bir süre sonra eserleri tekrar göre göre zaten öğrenmiş olacaksınız. Sanılanın aksine edebiyat ezber dersi falan değil, okuyup anlama ve uygulama dersidir.
2.) MATEMATİK
• Alanınız, adı üstünde TÜRKÇE MATEMATİK. Bu sebeple bu iki ders binanın temelidir. Genellikle TM öğrencisinin sorunu Matematik oluyor ama düzenli çalışıp Matematik dersinde başarılı olan bir TM’cinin kurtarıcısı da Matematik. Matematikle ilgili üç temel sorun vardır.
1- “Temelim yok!”
Çözüm basit. Antremanlarla Matematik, Karekök Sıfır, Fem ilk adım gibi kitapları alıp bir güzel çözeceksiniz ve bilemediklerinizi mutlaka bir bilene sorup öğreneceksiniz.Sonrası mı? Bol bol pratik.
2- “İşlem yeteneğim zayıf!”
Adı yetenek olsa da bu iş bol pratiğe bakıyor. Siz soru çözdükçe işlem yeteneğiniz gelişecektir.
3- “Bilmemekten değil,dikkatsizlikten gidiyor bu sorular hep!”
Böyle bir sorununuz varsa eğer çözdüğünüz her soruyu tek soruluk bir sınavın sorusuymuş gibi çözün. Mesela YGS 160 değil de 1 sorudan oluşuyor olsaydı o tek soruyu nasıl dikkatle okur çözerdik değil mi? Siz de böyle düşünün ve soruyu dikkatle okuyun,işlemleri sakince ve dikkatle yapın.
3.) GEOMETRİ
Geometri görme işidir. Peki nasıl açılacak bu gözler? Mesela öyle bi hale gelmelisiniz ki, bir üçgende dik açıdan inen bir doğru eğer hipotenüsü iki eşit parçaya bölüyorsa aklınıza hemen muhteşem üçlü gelmeli.
Bu da pratik yapmaktan geçer. Onun dışında analitik geometri bana göre bi tm’cinin daha rahat yapabileceği bir bölüm. Çünkü formülleri ezberleyip soruda uygulayacaksınız. Sıkıntı yok
4.) TARİH
Tarih dersinden sadece YGS’de sorumluyuz. Oturup uzun uzun konu çalışmanın, öztler çıkarmanın mantığı yok bana göre. Çünkü YGS tarihi için yapmnız gereken anahtar kavramları iyi bilmek, soruların özünü kavrayabilmek ve bugünün kafasıyla değil, geçmişin kafasıyla düşünebilmektir.
5.) COĞRAFYA
YGS Coğrafyası da LYS coğrafyası da konuyu iyi kavramanızı ve bol test çözmenizi gerektiriyor. Şunu da belirmek istiyorum ki sadece tanımları bilmek yeterli değil çünkü Coğrafya gününüzün her anında. Hava durumu izlerken yanınızda, yolculuk yaparken dağda,taşta,ağaçlarda. Coğrafya her yerde. Bu sebeple günlük yaşamınızla öğrendiklerinizi bağdaştırırsanız işiniz kolaylaşır. Ayrıca coğrafya çalışırken haritayı kullanın lütfen. Hangi dağ nerede,hangi plato hangi bölgede bilin
Çünkü haritalı sorular da geliyor her iki sınav türünde de
6.) FELSEFE
Felsefe’den sadece YGS de sorumluyuz. Aynı YGS tarihi gibi,sakın ha uzun uzun konu çalışmayın.. Felsefe soruları biraz paragraf soruları gibidir Parçaları anlamanızı ister.Onun dışında temel kavramları da bilmenizde fayda var.
7.) FEN
Ygs’de fen çözebilirsiniz elbette ama etkisi daha az. Netleriniz zaten iyi ise fen çözebilirsiniz ama örneğin matematiğinde eksikleri olan bir öğrencinin fen çalışmasını stratejik açıdan doğru bulmuyorum. Uzun vadede Matematik çalışması hem ygs hem lys açısından daha karlı. Fakat öğrenci en azından 160 da 90-100 neti çoktan aşmışsa, son aylara doğru fen çalışabilir. Özellikle Biyoloji biraz daha sözele yakın olduğu için tercih ediliyor.
YGS’DEN ÖNCEKİ SÜREÇTE (EYLÜL-MART ARASI) NE YAPMALIYIZ?
Bu aylar altın değerinde arkadaşlar… Ne kadar iyi değerlendirirseniz kardır diyorum. Peki neler yapmalıyız ve neler yapmamalıyız?
Diğer değinmek istediğim nokta Türkçe ile ilgili.Bir TM’ci günlük paragraf çözmeyi ihmal etmemeli…Diğer önemli bir husus ise şu, öğrencimiz dil bilgisini iyi halletmelidir.
YGS’DEN SONRAKİ SÜREÇTE NE YAPMLIYIZ? (MART-HAZİRAN)
YGS sonucunuz iyi geldiyse rehavete kapılmayın veya sonucunuz kötü geldiyse asla üzülmeyin. Önünüzde YGS’den daha önemli olan bir sınav var: LYS
Öncelikle konuları haftalara bölerek tekrarlar yapın ve bol bol soru çözün. Denemelerinizi tarayın, bilemediklerinizi mutlaka öğrenin.
Sizler için hazırladığımız çalışma programı için tıklayınız
Bu Yazılarımıza da bakın :
1)

 

 

 

2)

Eşit Ağırlık (TM) Öğrencilerine Çok Önemli Tavsiyeler” için 25 yorum

 • 1 Haziran 2016 tarihinde, saat 21:52
  Permalink

  Yeni müfredata göre çalisma programi yayınlar misiniz 2017 ygs de mufredat konular degisti ve burdakiler eski konular sanrsam yardimci olur musunuz?

  Yanıtla
 • 8 Temmuz 2016 tarihinde, saat 13:04
  Permalink

  Hocam birşey rica edecektim sayısal öğrencisiyim önerdiğiniz aşamaları da yerine getriyorum. Gerçekten faydalı oldu benim için .ayrıca kardeşime de çok yardımcı oldunuz TM grubunda o sizden ricam sayısalcılar içinde küçük tüyolar veren bir makale yazarmısınız.

  Yanıtla
 • 2 Eylül 2016 tarihinde, saat 17:04
  Permalink

  çalışma programı yeni müfredat mı

  Yanıtla
 • 8 Eylül 2016 tarihinde, saat 01:50
  Permalink

  Merhaba hocam yazılarınızı okudum ve çok güzeller teşekürler sizé birsey sormak istiyorum ben sözel öğrencisiyim ve bu sene sinava girdim fakat tercih yapmadim zaten hicte calismadim 1 sene kaybettim ama ben bunu kazanc olarak goruyorum cunku kendime bi yol cizdim bana yardim edermisiniz sayısalım yok 0 diyebilirz suan antremanlarla mat 1 çözuyorum ve iki tane aldım aynı kitaptan ikisinide çözuyorum hedefim pdr koydum ve çok istiyorum sizce olur mu fazlasıyla gayret göstermeye hazırım fakat günde kaç saat ve nasıl çalışmalıyım cevap verirseniz çok ama çok mutlu olurum şimdiden teşekürler

  Yanıtla
  • 7 Şubat 2017 tarihinde, saat 20:55
   Permalink

   Tamamiyla beni anlatmışsınız 1 ay sonra ygs sınavım var fakat sayisalim 0 bende tercih yapmamayi düşünüyorum ve PDR istiyorum fakat pdr icin TM gerektigini biliyorum umarım hersey istedigimiz gibi olur. Başarılar dilerim.

   Yanıtla
 • 18 Eylül 2016 tarihinde, saat 17:54
  Permalink

  Hocam Merhabalar Kolay Gelsin.Hocam bende LYS’ye 2 Yıl sonra girecem inşaAllah ama daha çalışmalara başlamadım.Lise3e geçtim ve yapamam edemem gibi korkularım var.Eşit ağırlık bölümü lise3.sınıftayım.Ben hukuk bölümünü istiyorum.4 yıllık kazanmak istiyorum.Ama içimde özgüven yok o konuda ne yapmalıyım hocam cevaplarsanıza sevinirim hayırlı günler…

  Yanıtla
 • 21 Eylül 2016 tarihinde, saat 00:50
  Permalink

  Yeni mufredat please hocam….

  Yanıtla
 • 24 Eylül 2016 tarihinde, saat 16:14
  Permalink

  Yeni müfredata uygun mudur ?

  Yanıtla
 • 26 Ekim 2016 tarihinde, saat 19:34
  Permalink

  Lise hemşirelik mezunuyum fakat lys dil sinavina gireceğim ygsde sayısaldan girmek zorunda mıyım hemşirelik mezunu olduğum için ? Yoksa sözelden girsem bir şey fark eder mi ?

  Yanıtla
 • 30 Kasım 2016 tarihinde, saat 22:56
  Permalink

  O kadar güzel yazmışsiniz ki Çok teşekkürler .. Benim gibi meslek lisesi mezunlarına eminim çok yararlı olmuştur

  Yanıtla
 • 7 Ocak 2017 tarihinde, saat 19:18
  Permalink

  11.sınıftayım mf bölümündeyim ama tm ye geçmek istiyom

  Yanıtla
  • 23 Mart 2017 tarihinde, saat 21:43
   Permalink

   Sen bu türkçeyle biraz zor tm okursun.

   Yanıtla
 • 27 Ocak 2017 tarihinde, saat 21:50
  Permalink

  ben tm yim ama lys de mf ye girmek istiyorum bu mümkün mü istediğim bölüm mf 4 den alıyor da

  Yanıtla
 • 6 Şubat 2017 tarihinde, saat 16:53
  Permalink

  Ben daha 10.sınıfım az kaldı

  Yanıtla
 • 17 Şubat 2017 tarihinde, saat 09:53
  Permalink

  hocam benımdee sizden rıcam ben bu sene loıse sonum ve ygsye bır ay kakla daha yenı calısıyom ozguvenım hıc yok ygseyı bıle asamıcagımdan kkorkuyorum hedefımde hemsırelık ama sayısalda sıfırım lutfen bana yardımcı olun

  Yanıtla
 • 17 Şubat 2017 tarihinde, saat 09:57
  Permalink

  HOCAM YGSEYE BU SENE GIRICEM SAYISALDAN HIC TEST COZEMIYORUM O KADAR CABALAMAMA RAGMEN BI SONUÇ ALAMIYORUM

  Yanıtla
 • 23 Mart 2017 tarihinde, saat 21:53
  Permalink

  10.sınıfım 450 puanlık bi anadolu lisesinde okuyorum (tm seçtim seneye için).
  4 dönemdir teşekkür dahi alamıyorum. Liseye geçene kadar çok başarılıydım. Lise ben ve ailem için hayal kırıklığı oldu. Ders çalışma isteğim yok, sürekli geçiştiriyorum. Dilim çok iyi ancak mesleklerinin az olmasından dolayı dil seçmedim ancak hala geçebilirim. Sizce dil seçmemekle hayatımın hatasını mı yaptım ?

  Yanıtla
  • 5 Nisan 2017 tarihinde, saat 13:34
   Permalink

   gastronomi bölümünün önü açık ygs ile bile girebilirsin onun dışında sakın iletişim bölümü seçme derim en fazla işsizlik oranı olan fakülteye sahip ,yabancı dilin de gelişti mi otellerde bile çalışabilirsin(Gastronomi 2.senem benim yemek yapmaktan zevk alıyorsan tavsiye ederim)

   Yanıtla
 • 26 Mayıs 2017 tarihinde, saat 19:12
  Permalink

  ŞU ANDA 10. SINIFIM VE BİR TM ÖĞRENCİSİYİM YAZIMI NASIL DEĞERLENDİRMELİYİM DOKUZUNCU SINIF TEMELİM PEK SAĞLAM DEĞİL 10. SINIFIM GÜZEL AMA UNUTMAYA BAŞLIYORUM YAVAŞ YAVAŞ ÇÜNKÜ DÜZENLİ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTMEDİM AMA BU YAZ EN AZINDAN YGS MATEMATİK ÇALIŞIP BİRDE TÜRKÇE VE BOL BOL KİTAP OKUYUP BİRAZ OLSUN FARKI KAPATMAK İSTİYORUM SİZCE NE YAPALIYIM ??

  Yanıtla
 • 29 Haziran 2017 tarihinde, saat 00:09
  Permalink

  Allah razı olsun şu an kafamı toparlamış durumdayım, insan neye çalışması gerektiğini bilmeyince daha çok stres oluyor maalesef. Yazı çok yararlı oldu benim için

  Yanıtla
 • 18 Temmuz 2017 tarihinde, saat 12:55
  Permalink

  Felsefeyi neden ygs de çözeceğiz 9 ve 10. sınıfta felsefe görmedik

  Yanıtla
  • 18 Temmuz 2017 tarihinde, saat 23:53
   Permalink

   ygs de felsefe dersi oluyor , sosyal bilimler içerisinde

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir