Sınava ve Sonrasına Bakış

4.663
A+
A-
Sınava ve Sonrasına Bakış

Mercekler, insanların çıplak gözle göremeyecek kadar uzaktaki şeyleri veya küçük boyutlardaki nesneleri görmelerini sağlar. Daha uzakları gören insanlar da yollarında ne olduğunu bilir ve ona göre hareket ederler. Biz de bu yazımızda bir mercek görevi görerek, siz değerli üniversite hazırlık öğrencilerine, önlerindeki sınavı ve sonrasını, aynı yollardan geçmiş bir kişi olarak tarif etmeye çalışacağız.

Sorular

Önünüzde bir sınav var. 4 aylık mesafede. Yıllardır hazırlandığınız, geleceğini bildiğiniz ama çalışmayı hep ertelediğiniz bir sınav. Peki nedir bu sınav? Neyi belirleyecek? Sizin için ne ifade ediyor? Hayatınızın geri kalanını belirleyecek olan bu sınav mı? Yani bu üç, dört saatlik sınav sonucunda başarılı olursanız hayatınızın geri kalanı güzel, başarısız olursa kötü mü olacak? Bu soruyu örneklerine bakarak biraz yorumlayabiliriz. Mesela sınavda görece olarak başarılı sayılan bir kısma bakalım. Önceki yıllarda ilk on bin içerisine girmiş insanların hepsi şu anda mutlu mu? Veya istediği dereceyi elde edemeyenler çok mu mutsuz olarak devam ediyorlar hayatlarına? Birçok soru var şimdi aklımızda. Gelin şimdi bu sorulara bir mercek yardımıyla daha yakından bakalım ve cevaplarını arayalım.

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Cevaplar

Bu sınav hayatımızın geri kalanını belirleyecek mi? Kısmen. Aslında hayattaki her yaşadığımız gün hayatımızın geri kalanını biraz belirler. Bu sınav, hayatımızın geri kalanını diğer günlerden birazcık daha fazla etkileyecek. O kadar. Yani sınavdan sonra hayatınız, sonuca göre mutlu veya mutsuz olarak devam etmeyecek. Bu sınav yerleşeceğiniz bölümü, okuyacağınız şehri ve alacağınız eğitimi belirleyecek. Bunlar belirlendikten sonra mutlu bir hayatınızın olup olmayacağına sizin kararlarınız ve hayata bakış açınız etki edecek. Burada anlatmak istediğimiz sınavın değersizliği ve çalışılmaması gereken bir şey olduğu değil. Anlatmak istediğimiz şey, bu sınavda başarısız olunursa her şeyin sonu olacakmış gibi düşünen öğrencilere durumun böyle olmadığını göstermek. Tabiki bu sınava çalışacaksınız. Kendinize bir hedef belirleyeceksiniz ama çalışırken ki sloganınız ‘hayatımı kurtarmak için çalışıyorum’ olmamalı. Sloganınız ‘hayata hazırlanıyorum.’ olmalı. Üniversiteye hazırlanırken çalıştığınız dersler sizin hayatınızı kurtarmayacak çünkü. Bu dersler sadece sizi üniversitede göreceğiniz lisans veya önlisans programlarını anlayabilmeniz için bir hazırlık. O sebeple zaten adı ‘üniversite hazırlık’. Şimdi gelin beraber geleceğe dair biraz değerlendirme yapalım.

Simülasyon

Çok çalıştınız, gayret ettiniz ve hedeflediğiniz bölümü kazandınız. Bölümü okuyup bitirdiniz ve yüksek maaşlı bir yerde işe de başladınız. Buraya kadar her şey güzel. Fakat sizin üst kademenizdeki müdürleri veya amirlerin çok yoğun baskılarına ve hakaretlerine uğruyorsunuz. Para kazanıyorsunuz ama ailenize ve çocuklarınıza fazla vakit ayıramıyorsunuz. Şu anda bu durumda olan insanlar yok mu? Var. Hem de çok fazla sayıda. Şunu unutmayın ki ailenizin daha fazla paraya değil size ihtiyacı olacak. Görmüş olduğunuz gibi sınavda başarılı olup mutsuz olunabiliyor. Birde öbür tarafa bakalım. Sınava yine çok çalıştınız, gayret etiniz fakat istediğiniz bölümü kazanamadınız. Farklı bir bölüme gittiniz. Çalışmalarınıza aynı gayret ve hevesle devam ettiniz ve sonucunda mesleğinde çok başarılı ve aranan bir kişi oldunuz. Bunun sonucunda da iş arayan değil, iş için aranan biri haline geldiniz.

Sonuç

Evet işte olay bu. Gayret. Her şeyin temelinde yatan ana unsur. Siz ilerlemek adına gayret ettiğiniz sürece hayat sizin karşınıza her zaman bir şans çıkaracaktır. Sizler sadece özünde, sözünde doğru olup, kimsenin işine karışmadan kendi hedeflerinize dosdoğru yürürseniz. Geçte olsa elbette o hedefe ulaşacaksınız.

Çalışmaya, gayret göstermeye devam edin ve sakın ümitsizliğe kapılmayın. ÜniversiteGO çalışmalarınızda başarılar diler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Sümeyye dedi ki:

  Bütün cabalarım hayallerim için. Hayallerim olmasaydı ben bu kadar hevesli ve azimli olmazdım. Olmayacak dediğim yerde bile karşımda önümde hep hayallerim durdu. Hayalden vazgeçmek kolay değil. Bu mücadelem sadece hayallerim için.

 2. Serap dedi ki:

  Merhaba inşallah herkes istediği yere gider

 3. Hilal dedi ki:

  Üniversiteyi kazanacağım hayallerim gerçek olacak…

 4. Hilal dedi ki:

  Ben kazanacağım hayallerim gerçek olacak