Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışılır ?

Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışılır ?

Ramazan Ayında Nasıl Ders Çalışmalıyız? 

Ramazan-ı şerif hicretin 2. yılında İslam alemi üzerine farz kılınmıştır. İçerisinde 1000 aydan hayırlı kadir gecesini ve daha birçok manevi kazanç sağlayacak ibadetleri barındıran bu mübarek ayda mü’minler oruç ibadetiyle beraber programlarında yapacakları birkaç düzenlemeyle günlük hayatlarına aynen devam edebilmektedir.

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Bu yazımızda da üniversite sınavına sizler gibi ramazan-ı şerif ayında girmiş biri olarak öğrencilere programlarında nasıl değişikler yaparak bir yandan oruç ibadetini yerine getirirken bir yandan da derslerine eksiksiz devam edebilecekleriyle alakalı tavsiyeler vereceğiz.

Örnek plan 1> sabah erken vakitte eğitim gördüğü kurumda derse girmesi gerekenler için örnek program

Sabah 7-8 gibi kalkıp derse gidecek öğrenciler zaten sahur yapmış olacağı için öğlen vaktine kadar normal günlük performansıyla çalışabilir. İftara 2 saat kala yorgunluk fazla olacağı için öğlen ile bu vakit arasında fazla ezber gerektirmeyen ve tekrara yönelik konuları çalışmak veya sabahtan deneme yapılmışsa denemenin analizini yaparak eksik gördüğü birkaç konuyu tekrar etmek daha isabetli olacaktır. İftara bir buçuk iki saat kalınca da derse devam edebilecek enerjiyi bulabiliyorsanız devam edebilirsiniz ama bizim önerimiz bu vakitlerde biraz ibadet biraz da istirahat edip dinlenmenizdir.

İftarda ise ders çalışmak kadar önemli bir husus olan midenizin sınırlarını zorlayacak kadar yemeden, açlığınızı giderecek kadar yedikten sonra yemeği bırakmanız çook mühim bir meseledir. Bu şekilde yaparsak iftardan sonraki ağırlığı üstümüzden daha hızlı atabiliriz dolayısıyla da hem ders çalışmaya daha erken başlayabiliriz hem de çalıştığımız derslerden daha yüksek verim alırız.

Bir sonraki gün de aynı verimle çalışabilmek için de en  geç saat 12 de yatarak kendimizi yarına hazırlamamız gerekmektedir.

Örnek plan 2> Sabah erken vakitte dersi olmayanlar

Bu program da ise sabah kalkışı biraz daha geciktirip çalışma saatlerimizi imsak vaktine kaydırarak daha rahat ders çalışma imkanı bulabiliriz.

Sabah saat 10 da veya 10 buçukta kalkıp o gün deneme yapacaksak denemeye yapmayacaksak da ders çalışmaya başlayabiliriz. Bu saatlerde deneme yapmışsak denemenin analizi ve fazla ezber gerektirmeyen tekrara yönelik dersler çalışmamız daha isabetli olacaktır.  İftara bir saat kalıncaya kadar           kendimize göre bir programla derse devam edebililiriz. Son 1 saatte de biraz ibadet biraz istirahat ile iftarı beklemeye başlarız.

İftarda da bir önceki programda da belirttiğimiz gibi tıka basa yememeliyiz. Karnımızı doyuracak kadar yemeliyiz ki ders çalışmak için kendimizi hızlı bir şekilde toparlayabilelim. Sonrasında ise sahur vaktine kadar eksiklerinize yönelik bir çalışma programı uygulayabilirsiniz.

Bu yazımızda vermiş olduğumuz tavsiyeler birer taslak niteliğindedir. Sizde bu tavsiyeleri göz önünde bulundurarak kendi programınıza uygun bir ders çalışma planı oluşturarak Hz. Allah’ın rahmetinin ve bereketinin oluk oluk aktığı bu mübarek aydan hem maddi hem de manevi olarak istifade edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Situsu dedi ki:

  Güzel yazı ama paragraf başlarında tab ile boşluk bırakırsanız yazım kurallarına daha bir uymuş olursunuz sanki 🙂

 2. meltem dedi ki:

  Yeni sisteme göre 2. oturumda da 0,5 matematik net zorunluluğu var mı ?

 3. Filiz dedi ki:

  Ramazanda zorlanıcağımı düşündüm ama süper olmuş.Sizin yolunuzdayız

 4. Filiz dedi ki:

  Oruçlu iken zorlanıcağımı düşündüm ama süper olmuş👍👍👍👍

 5. ÖZKAN dedi ki:

  Cok güzel olmus tesekurller yardimci olacak.

 6. Serdar dedi ki:

  Ya bana acil yardım etseniz çok mutlu olacağım. Ben TS öğrencisiyim bu yaz tatilinde hangi derslere ağırlık vermeliyim, nasıl ders çalış malıyım

  1. Mareşal dedi ki:

   Yaz tatili ile ilgili yazımız var okuyabilirsin ?

  2. Murat dedi ki:

   Edebiyat ve türkçe çok getirisi var kardeşim. Sözel derslere olabildiğince ağırlık vermelisin ama.

 7. Bengisu dedi ki:

  İyi günler, 11. sınıflara de yaz tatili için bir tavsiye yazısı yazmayı düşünüyor musunuz? Teşekkürler 🙂

  1. Mareşal dedi ki:

   Yazacağız inşallah ?

 8. Merve Genç dedi ki:

  Ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız . Bu bana çok yardımcı olacak .

  1. Mareşal dedi ki:

   Rica ederiz Merve Hanım

 9. Selçuk Er dedi ki:

  Hocam güzel hoş yazmışsınız ama ben uyku düzenini anlayamadım.

  1. Mareşal dedi ki:

   Sitemizde uyku ile alakalı yazılara bakabilirsin Selçuk

 10. Zehra dedi ki:

  Allah razı olsun yine her zamanki gibi harika tavsiyelerde bulunmuşsunuz. Ancak ben bir şey sormak istiyorum. Mezuna kalacaklar için önerilerinin nelerdir? Çünkü ben bu sene tercih vermeyi düşünmüyorum ve ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim…

  1. Mareşal dedi ki:

   Amin cümlemizden inşallah, mezuna kalmak konulu yazımızı okuyabilirsin.

 11. Şafak dedi ki:

  Takdir ve teşekkür ettim

  1. Mareşal dedi ki:

   Rica ederiz ?