İtalyan Dili ve Edebiyatı 2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İtalyan Dili ve Edebiyatı 2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

İtalyan Dili ve Edebiyatı 2018 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

2018 TYT AYT (YKS) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir

Dipnot:Burada verilen puanlar geçen sene yerleşen adayların puanları olup YKS sisteminde sıralamalarda ve puanlarda değişmeler olabilir.Ayrıca yeni sistemde bütün lisans (4 yıllık) bölümleri AYT (YKS) ile alacaktır.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İtalyan Dili ve Edebiyatı DİL İSTANBUL 389,41382 14,014
ANKARA ÜNİVERSİTESİ İtalyan Dili ve Edebiyatı (İtalyanca) DİL ANKARA 347,68491 24,171

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Doğan ACUN dedi ki:

  Merhaba,
  İtalyan Dili ve Edebiyatı Bölümü nasıl bir bölümdür? Şimdi sil baştan nasıl yeni bir dil öğreneceğim? Zor olur! Yapamam! Hadi yazdım bölümü ya da puanım anca yetti bu bölüme. Nasıl bitireceğim? Mezun oldum diyelim. Ne iş yapacağım? Bir sürü soru var kafalarda.
  Öncelikle gönlünüzden geçen bir bölümü tercih etmeniz ve kazanmanız dileğiyle.
  -Şimdi İtalyanca zor mu? -Hayır. Kolay mı? -Hayır. Derslere düzenli giren, öğrenmek icin çaba gösteren herkes öğrenebilir. Korkmayın.
  -Dersler zor mu? Dersler nasıl olması gerekiyorsa öyle. Memleketimizin en köklü üniversitelerinin en iyi hocalarından ders alacaksınız. Emin ellerde olacaksınız. Güvenin. Siz yapmanız gerekeni yapın yeterli olacaktır Emek verin.
  -Erasmus ile İtalya’da bir veya iki donem eğitim alma/Yabancı Hükümet Bursları.ile İtalya’da 2-3 ay İtalya Dil Bursları gibi İtalya kapısını daha okurken aralayabileceginiz fırsatlar sunulacak sizlere.
  -İtalyanca öğrenirken aynı zamanda İtalyan kültürüne yönelik Sanat,Tarih,Edebiyat, Tiyatro,Müzik, Sinema vb bir çok.alanda etkinliklerin yapıldığı bir ortamda bulacaksınız kendinizi. Bölüm Başkanlığı ve İtalyan Elçiliği sağolsunlar.
  -Mezun olunca ne iş yaparım?
  Geldik o asıl soruya. Ana kriterimiz malum iş garantisi. Tıp, Hukuk alanında değiliz. Ekmek aslanın ağzında. İş bulmak zor. Her alanda zor. Dil bilen insanlarız. Burada asıl soru İtalyancanızı ne kadar geliştirdiniz? Kendinizi üniversite boyunca nasıl geliştirdiniz? Başka bir diliniz daha var mı? Neden sizi işe alsınlar? Kariyer planlamanızı ve hedeflerinizi mezun olmadan önce belirlemenizde fayda var.
  -İtalyan Dili ve Edebiyatı Mezunu İş imkanları Nelerdir?
  Seçenek çok aslında ve tüm seçenekler sizin beklentilerinize, azminize ve vereceğiniz emeklerle orantılı:
  -Eğer dile hakimim ve özel sektor denizinde her türlü zorluğa varım diyorsanız Türk-İtalyan özel firmalarda tercüman, yönetici asistanı, dış ticaret uzmanı (Eğitimi varsa) olarak kariyer yapabilirsiniz.
  -Tercüman-Cevirmen olarak çeviri büroları ile çalışabilirsiniz.
  -Özel kolejlerde İtalyanca Öğretmeni olarak part-time/kadro çalışabilirsiniz.
  -Özel Dil okullarinda İtalyanca Öğretmenlik yapabilirsiniz
  -Turizm bakanlığımızın Rehberlik eğitimini alarak eğitim.sonrası yapılan sınavı geçerek Kokartlı İtalyanca Turist Rehberi olarak kariyer yapabilirsiniz.
  -Havayollari Firmaları ile Host-Hostes veya Ozel şirketlerde veya Bazı Bankalarda İtalyanca müşteri asistanı/temsilcisi olarak çalışabilirsiniz.
  –Mezuniyetten sonra isterseniz üniversitelerde Öğretim Görevlisi olarak Akademik Kariyer yapabilirsiniz. Yüksek Lisans+ ALES Sınavından en az 70 Puan+ YDS İtalyanca Sınavından en az 80 Puan şartları var artık. Meslektaş olmak dilegiyle. Şimdiden hakkınızda hayırlısı olsun.
  Arrivederci!
  Ankara Üniversitesi DTCF İtalyan Dili ve Edebiyatı Mezunu
  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi İtalyanca Öğretim Görevlisi