Her Öğrencinin ve Velinin Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Eğitici Film

Her Öğrencinin ve Velinin Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Eğitici Film

 

 

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

1-)  Ölü Ozanlar Derneği

Üniversitenin eşiğinde olan ve hazırlık için kaliteli bir yatılı okula gönderilen bir grup delikanlının hayalleri ve ailelerinin istekleri arasında kalmışlığın zorluğunun gösterildiği bir film. Özellikle onlara diğer hocalarından farklı olarak sadece ders çalışmalarını söylemeyip onları hayallerinin beşinden koşmaya çağıran bir öğretmenin hikayeside çok etkileyici bir şekilde yansıtılmış. Her öğrencinin, öğretmenin ve velinin kesinlikle izlemesi ve kendine pay çıkarması gereken bir baş yapıt.

 

2-)    3 Aptal

Üç arkadaşın üniversite maceralarının anlatıldığı filmde eğitim sistemlerinin eksiklerini, yapılan hataları ve öğrenci yetiştirmekten çok robot yetiştirmeye yönelik eğitim anlayışının hem komik hemde dramatik motiflerle anlatıldığı filmde Amir Khan’nın üst düzey oyunculuğu seyir zevki yüksek bir o kadar da düzeni sorgulatıcı bir film sunuyor. Öğrencilerin daha meraklı, daha girişimci olması vurgusunun yapıldığı içeriğiyle hayatınızda unutamayacağınız izler bırakacak anlamlı ve eğitici bir film.

3-  Sınav

Türk sinemasında bir çok ilke imza atan Sınav, hem çok farklı konusu hem de zengin oyuncu kadrosuyla üniversite hazırlık sürecinin psikolojik etkilerini çok farklı açılardan ekrana yansıtıyor. Öğrencilerin ve velilerin duygusal dünyası ve aslında hep var olan sorunları filmde açıkca gösterilmiş. Herkesin kendinden bir pay bulacağı filmde birde Jean Cloude Van Damme’ın oynaması izleyenlere

 

4-  Yeryüzündeki yıldızlar

Eğitime ilk adımı attığımızdan itibaren fikirlerimizin ve düşünce hayatımızın sürekli olarak bir kalıba sokulmaya çalışıldığını farklı bir üslupla eleştiren film çocukların yapmak istemedikleri şeylere zorlanınca sahip oldukları potansiyellerinin nasılda heba olup gidebileceğini açık bir şekilde ifade ediyor. Eğitim çağının başındaki çocuklara nasıl yaklaşılması gerektiğinin anlatıldığı film her ebeveyn için bir numune oluyor.

5-Koro

Film savaş sonrası Fransa’da 1949 yılında geçer. İşsiz müzik öğretmeni Clement Mathieu (Gérard Jugnot) gelen bir teklif üzerine yatılı erkek öğrencilerden oluşan bir okulda işe başlar. “Suyun Dibi” (Fond de l’Etang) adı verilen okulda tamamen birbirlerinden farklı karakterlerden oluşan ve oldukça asi tavırlar sergileyen genelde kimsesiz fakir öğrenciler bulunmaktadır. Okulun müdürü (François Berléand) ise öğrencilere karşı oldukça sert davranmakta, hücre cezası ve dayak gibi acımasız cezalar vererek disiplini sağlamaya çalışmaktadır. Bu gibi cezalar ile hiçbir sonuca varılamayacağını düşünen Clement, cezaların caydırıcı olmak bir yana öğrencilere ispiyonculuğa özendireceğini ve aralarındaki çatışmanın artacağını düşünür. Aklına gelen en iyi çözüm, en iyi bildiği iş olan müzik sayesinde öğrencilere ulaşarak onlara farklı bir dünyanın kapılarını aralayabilmek olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.