Geomatik Mühendisliği 2020 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Geomatik Mühendisliği 2020 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Geomatik Mühendisliği Taban Puanları 2020 ve Geomatik Mühendisliği Başarı Sıralamaları 2020 açıklandı. Sizler için düzenlediğimiz puanlara aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz 2020 TYT AYT (YKS) Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları aşağıdaki gibidir.

Dipnot:Burada verilen puanlar ve sıralamaların tamamı bu sene yerleşen adaylara aittir. Sayfamızdaki verilerin tamamı ÖSYM-YÖK tarafından yayınlanmış olan en son güncel puanlardır.

Sıralama sütununda “dolmadı” yazan bölümlere o bölümün kontenjanından daha az kişi yerleşmiş ve kontenjanının tamamını dolmamıştır. Özetle barajı geçen ve varsa sıralama barajını geçen her aday o bölüme yerleşebilirdi.

Üniversite Adı Bölüm Puan Türü Kont. Taban Puanı Başarı Sırası
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Geomatik Mühendisliği (İngilizce) SAY 60 393,01384 70299
İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Geomatik Mühendisliği SAY 70 367,04258 93311
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Geomatik Mühendisliği (İngilizce) SAY 60 336,19247 128444
İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ Geomatik Mühendisliği (Burslu) SAY 2 297,71113 193919
İSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ Geomatik Mühendisliği (%50 İndirimli) SAY 13 Dolmadı Dolmadı
ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ Geomatik Mühendisliği SAY 40 Dolmadı Dolmadı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Harita Mühendisi dedi ki:

  Harita veya Geomatik Mühendisliği hakkında bilgi verme amaçlı yorumumu ekliyorum.
  Günümüzde Harita Mühendisliği artık eskilerden farklı olarak teknoloji ve yazılımla birebir içiçe bir bölüm haline geldi. Okuduğu 4 sene boyunca kendini yabancı dil, yazılım ve ileri teknolojiler bazında geliştiren her Harita Mühendisi çok iyi yerlere gelebilir. Bu bölümü seçecek arkadaşlara tavsiyem, her şeyi çok ama çok iyi araştırmalarıdır. Çünkü maalesef Harita Mühendisliği hakkında pek bilgi sahibi değiliz. (İlave olarak Harita Mühendisliği ve Geomatik Mühendisliği aynı şeydir. Bu mesleğin Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği, Harita Mühendisliği ve Geomatik Mühendisliği olmak üzere 3 adı vardır.)
  Öncelikle bir Harita Mühendisi pek çok alanda çalışabilir. Harita Mühendisliğinin dalları vardır ve 4 sene boyunca bu alanlara ait dersler görürsünüz:
  JEODEZİ ANABİLİM DALI
  FOTOGRAMETRİ ANABİLİM DALI
  ÖLÇME TEKNİĞİ ANABİLİM DALI
  KARTOGRAFYA ANABİLİM DALI
  KAMU ÖLÇMELERİ ANABİLİM DALI
  Bu alanlar birbiri ile bir yapboz parçası kadar uyumlu, bir yandan da aslında bir o kadar farklı alanlardır. Bundan dolayı Harita Mühendisliği pek çok farklı öğrenci profiline hitap etmektedir. Şöyle ki, yazılıma meraklı iseniz Fotogrametriye; hukuksal şeyleri veya okumayı seviyorsanız Kamu Ölçmelerine; yer bilimleri ile ilgili araştırmaları seviyorsanız Jeodeziye; şantiye ortamında çalışmak isterseniz Ölçmeye odaklanabilirsiniz. Bu ve diğer alanlar ile bilgilere internetten ulaşabilirsiniz. İstihdam konusuna gelecek olursak,
  Şu anda mezun sayısına göre devlette KPSS ile atanması en iyi olan mühendisliklerden biridir Harita Mühendisliği. Atamalarda “Kaç Harita Mühendisi atanmış?” sorusuna cevap verirken “Kaç Harita Mühendisi mezun olmuş?” diye de sormak gerekir. Çünkü sayılardan ziyade mezunların yüzde kaçının iş bulduğunu sormak gerekir. Önemli olan budur.
  Mezun sayımız şimdilik diğer mühendisliklerden az (az diyorum ama az derken yine diğer mühendisliklerle kıyaslıyorum bunu, yoksa ben de her yere Harita Mühendisliği açılması taraftarı değilim.) . Bu da yine bir nebze atanmayı kolaylaştıran bir etken. Sayısal olarak düşünecek olursak da, 2018 KPSS puanıyla bu ay son atamalar gerçekleştirilecek. 2018 KPSS puanıyla şu geçtiğimiz 2 sene içinde yapılan alımlara bakın. Yaklaşık 89 puanla (bu olacak olan alımlar dahil) şu anda devlete atanabiliyorsunuz. Bir de gidip diğer mühendisliklere bakmak lazım. 93 puanla açıkta kaldığından bahseden var. Haa, çok mu iyi Harita’nın durumu, hayır. Ama mühendisliklerin günümüzde geldiği yeri düşünürsek gayet iyi.
  Başka açıdan bakalım,
  Yine akademik kariyer anlamında mezun sayısına kıyasla akademik kariyerinizi de  daha kolay yapabilirsiniz.  Rakibiniz pek olmadığından, diğer mühendislikler gibi araştırma görevlisi olmak için öyle 90 Ales 90 Yabancı Dil puanı gerekmez. Daha düşük puanlarla da ön değerlendirmeyi geçersiniz.
  Kısacası,
  Diğer mühendislik bölümlerinde mezun sayısı çok ama çok fazla. Önceden olan yığılmaları saymıyorum bile. Evet, her yere Harita Mühendisliği açılmasından Harita Mühendisliği de nasibini aldı. Ki dolmayan bölümler var görüyorsunuz. Ama diğer mühendislik bölümlerine kıyasla Harita Mühendisliği hala iyi yerde. Haa, yeter mi? Malesef yetmez. Çünkü bu şekilde devam ederse Harita Mühendisliği de yavaş yavaş diğer mühendislikler gibi olmaya yüz tutacak. Ama şu an mühendislikler içinde bir tercih yapılacaksa, Harita Mühendisliğini asla göz ardı etmeyin derim. Her mühendislik şu an kötü durumda, ama mühendislik yazacak bir öğrenci kötünün iyisinin ne olduğunu bilip ona göre tercih etmelidir. Her meslek dalında, her mühendislikte meslekten yakınan; bu mesleği seçmeyin diyen insanlar vardır, olacaktır da. Ama o insanlara da şunu sormak lazım, “Kendini bu 4 senede ne kadar geliştirdin? Klasik mühendislik kalmadı, yenilik lazım, peki sen kendini bu teknolojilere ne kadar adapte edebildin? 4 senede yazılıma ne kadar ilgi duydun? Mesleğinin gerekliliği olan programlar için 4 senedir ne yaptın? İngilizce öğrenebildin mi? ”
  Mühendislik, sadece vize final geçilen,” Okuyayım da 4 senede mezun olayım.” denilen bir meslek değildir. Hayat boyu öğrenip kendinizi geliştirmeniz beklenir. 4 senede bir tıp fakültesi öğrencisinden de çok çalışmanız gerekir, vizesi finali geçilir. O kolay. Burda “çok çalışmanız gerekir” derken vizeyi finali kastetmiyorum. Siz mühendis olacaksınız. Akşam eve geldiğinizde farklı yazılımlara merak duymanız, mesleki gelişmeleri takip etmeniz gerekir. Tek rakibinizin kendiniz olması gerekir. Lütfen ama lütfen, Harita veya herhangi bir mühendislik okurken, 4 senede sadece vize final çalışmayın. Etraftaki gelişmelerden haberiniz olsun. 4 senede kendini geliştirmeyen, sadece vize finallere çalışanlar olmasın rotanız. Ne mühendisi olursanız olun, çok ama çok çalışın.
  Harita Mühendisliğinin puanları sıralamaları çok düşük. Seneler önce böyle değildi. Çünkü meslek malesef tanınmıyor. Bunun tercih döneminde olan arkadaşlara yararı şu olabilir, kötü bir üniversitede x mühendisliği okuyacağınıza iyi bir üniversitede Harita Mühendisliği okursunuz. Ki mühendislikte hangi okuldan mezun olduğunuz çok önemlidir. Ama şunu vurguluyorum, eğer okuduğunuz bu 4 5 senede kendinizi geliştirmezseniz, bundan 4 5 sene sonra siz de işsizler ordusuna katılırsınız. Bırakın mühendisliği, sağlık alanında bile artık insanlar iş bulamamaya başladı. Kendinizi geliştirmediğiniz her meslekte işsiz kalmanız olası.
  Harita Mühendisliğini iyi düşünün, sıralamalar sizi yanıltmasın. İyi bir üniversitede okumaya gayret gösterin. 4 senenizi sadece vize final çalışarak geçirmeyin. Kendinizi ne mühendisi olursanız olun geliştirin.
  Olabildiğince bu sayfayı ziyaret edecek arkadaşlara bilgi vermeye çalıştım. Sürçi lisan ettiysek affola diyorum. Kısa sürede bilgi vermete çalıştım. Herkesin gönlünce olsun.

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Ziyaretçilerimiz adına teşekkür ederiz 🙂

  2. Harita Mühendisi dedi ki:

   Ne demek, rica ederim. Harita Mühendisliği alanında bilgilerimi aktarmaya çalıştım. Malesef her meslek grubunda mesleği kötüleyen, kendini geliştirmeyen arkadaşlar var. Kendinizi geliştirmediğiniz her meslekte işsiz kalmanız olası. Gün içinde yoğun olduğumdan buraya pek vakit ayıramam belki ama soruları olan arkadaşlar yorumuma cevap olarak sorularını yazarlarsa geri dönüş sağlarım. İyi günler dilerim.