Ders Dağıtımı Yapmak iOkul Okul Yönetim Sistemi ile Çok Kolay

Ders Dağıtımı Yapmak iOkul Okul Yönetim Sistemi ile Çok Kolay

Ders Dağıtımı Yapmak iOkul Okul Yönetim Sistemi ile Çok Kolay

Okulda ne kadar çok unsur varsa o okulun yönetimi de bir o kadar karmaşıktır. iOkul Okul Yönetim Sistemi bu durumda işlerin daha hızlı, hatasız ve sekteye uğramadan devam etmesini sağlar. Bunu yapmak için de teknolojiden faydalanır.

iOkul sayesinde, ders programı oluşturmak, sınıf – öğretmen – derslik bazında bu programları ayrıntılandırmak mümkündür. Ayrıca, oluşturulan ders programları uygulamadaki mesajlaşma modülü sayesinde öğretmen ve velilere gönderilebilir.

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Ders Dağıtım Programı Nedir? Ders Dağıtım Programı Ne İşe Yarar?

Ders dağıtımı, okulların sene başında derslik, öğretmen ve öğrenci sayısına göre planlama yapmasıdır. Bu planlama, mevzuat esas alınarak yapılır. Ancak planlar, sene içinde değişebilir. Bu değişimin nedenleri, okuldaki öğrenci sayısının artması / azalması, kadronun artması / azalması, yeni dersliklerin açılması ya da var olan dersliklerin kapatılması olabilir. Yani ders dağıtımı ya da ders programı yapma, idarî kadronun üstlendiği ağır bir iştir. İyi bir ders dağıtım programı, idarî kadro üzerindeki bu iş yükünü hafifletmeyi amaçlar.

Ders dağıtım programlarında derslik sayısı, öğrenci- öğretmen sayısı ve mevzuat etkilidir. İdare, tüm bunları göz önüne alarak haftalık, aylık ve yıllık ders programları meydana getirir. Ek olarak ders dağılımına göre öğretmenlerin nöbet listelerinin de yapılması gerekir.

Ders dağıtım programında bulunması gereken işlevler şu şekildedir:

 –Derslik, öğretmen, ders saatleri gibi veriler sisteme kolayca işlenmeli.

 –Kolay, kullanım kılavuzuna gerek duyulmayacak kadar basit bir arayüze sahip olmalı.

 -Öğretmen ders programı, sınıf ders programı ve nöbet programı ayrı ayrı görüntülenmeli.

 –Tek bir kanalda çalışma yapılmamalı. Hem web hem de mobil üzerinden ders dağıtım programı yapılabilmeli.

 –PDF, WORD gibi çeşitli formatlarda çıktı alınabilmeli.

 –Çakışan saatler ve dersler hakkında bir uyarı mekanizması olmalı.

Tüm bunlar, iOkul Ders Dağıtım Programı modülünde bulunmaktadır. Ayrıca iOkul’da oluşturulan ders programı, tek bir tıkla tüm okula bildirilmektedir.

Ders Programlarını Tek Bir Dokunuşla Tüm Okula Gönderebilirsiniz

iOkul’da mesajlaşma modülü bulunur. Burada, iOkul’a kayıt olan herkes özel ya da grup içinde mesajlaşabilir, dosya ya da görsel paylaşımı yapabilir. Mesajlaşma modülünün en önemli özelliği, hiçbir şekilde özel hatların görünmemesidir. Ne grup içinde ne de özelde, mesajlaşan kişiler birbirlerinin özel hattını göremezler.

iOkul’un mesajlaşma uygulaması, pek çok açıdan iktisat sağlar. En önemlisi, ders programı gibi kağıt harcamak gerektiren bir evrak, mesajlaşma modülü ile herkese gönderilebilir. Bu sayede kağıt ve tonerden tasarruf sağlanır. Ayrıca ders programları, tüm öğrenci ve velilere de gönderilir. Binlerce kişi, tek bir tuş ile ders programına ulaşabilir.

Ders programlarının yanında, öğretmen nöbet listesi de ders programı ile paralel olarak oluşturulur. Öğretmen, günlük ders programına hem saat hem de derslik üzerinden bakabilir. Öğretmenin nöbeti varsa, ders programının üzerinde nöbet ve nöbet yeri hatırlatıcısı bulunur. Tüm bunlara ek olarak, idare, öğretmene mesaj modülünü kullanarak ulaşabilir. Nöbet yeri kontrolü de bu şekilde, en az efor ile gerçekleştirilir.

iOkul okul yönetim sistemleri, okul yönetimini teknolojinin de yardımıyla en az iş gücü ve emek ile yapmak amacındadır. Akıllı tahta modülü, ders dağıtım programı, nöbet listesi oluşturma, mesajlaşma uygulamaları, okul içi ve dışında iletişimin sağlanması, kontrolün yapılması içindir. Ayrıca, ders programı gibi direkt okulu ilgilendiren konularda veli ve öğrenci eş zamanlı olarak haberdar edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.