YÖK’ten “YKS” açıklaması

YÖK’ten “YKS” açıklaması

Yükseköğretim Kurumları Sınavı‘nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) adaylara yöneltilecek Türkçe ve matematik sorularının sadece adayların bilgilerini değil, sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen yeterlilikleri, bilgi ile ilişkili beceri ve yeterlilikleri de kapsayacağı bildirildi.

Yükseköğretim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, kurulun internet sitesindeki ” Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin sıkça sorulan sorular ve cevaplar” bölümüne yeni maddeler eklendi.

Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) ‘de Türkçe ve temel matematik testlerinde çıkacak soruların, YGS’de çıkan Türkçe ve matematik sorularının benzeri olup olmayacağına ilişkin soruya, “Hayır. TYT, yıllardır eleştirilen ezbere dayalı sınav sisteminden muhakemeye ve bilgiyi kullanmaya dayalı sınav sistemine geçiştir.” yanıtı verildi.
Açıklamada, TYT’nin, Türkçe ve matematik derslerinde sadece adayların bilgilerini değil, sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen yeterlilikleri, yani bilgi ile ilişkili beceri ve yetkinlikleri de kapsayacağına işaret edildi.

Dil ve matematiğin, bütün bilim alanlarının ortak ifade aracı olduğu ifade edilen açıklamada, bundan dolayı bu iki dili kullanarak TYT’de adayların sözel ve sayısal yeterliliklerinin ölçüleceği belirtildi.

TYT sorularına ilişkin açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkçe testinde, sözel alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer sosyal bilimler dersleriyle de ilişkili olarak Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecektir.
Temel matematik testinde, sayısal alanlardaki yeterlilikler esaslı, diğer fen bilimleri dersleriyle de ilişkili olarak temel matematik ve bilim kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecektir.

Özetle, bilgiyi ezberlemeye dayalı bir çerçeveden uzaklaşıp ölçmede muhakeme, anlama ve çıkarımda bulunma evresine geçmek istiyoruz.”

Açıklamada, TYT’ye ilişkin örnek soru ve cevapların, ÖSYM tarafından en yakın zamanda yayınlanacağı da duyuruldu.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. anıl dedi ki:

  merhaba hocam ben sayısal öğrencisiyim 1 sene mezuna kaldım bu sene de yks başvurumu kendim yaptım tyt yi geçtikten sonra yks de sayısal öğrencisi olarak sadece matematik fizik kimya biyoloji testlerini çözeceğim değil mi

 2. deniz dedi ki:

  merhabalar hocam diploma puanım 80 adalet lisesi mezunuyum hukuk fakültesi için hangi sınavlara girmem gerekir …

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   TYT ve YKS matematik edebiyat

 3. AHMet dedi ki:

  HOCAM 170 bin icin netler nasil olmalı mf icin 39 diploma puanim bide siralama hesaplama ne zaman eklenecek? TEŞEKKÜRLER

 4. Elif dedi ki:

  Hocam Pdr sözele mi geçti?

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Şimdilik böyle bir açıklama yok

 5. Ggsgsg dedi ki:

  Mrb ben esit ağırlıktan sınıf ogretmeblağı istiyorum Diploma notumerhaba 45 kaç net yapmalıyım veya kaç bin sıralama

 6. Ebru dedi ki:

  Merhaba.diploma puanımdan 43 puan gelecek.sözelden ilk 1000 için kaç net yapmak gerekiyor.

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Sıralama tahimini imkansız bir şey 🙂
   Fakat sadece TAHMİN den ibaret olduğunu unutmadan size yapmanız gereken puan ve net ortalamasını yazayım
   483,5 ekli puanla ilk bine girersiniz
   71,5 diploma notunuzu varsayarak
   TYT Türkçe 35 Matematik 30,5
   YKS Edebiyat 35 Sosyal-2 35

   Çok yüksek netler ama diploma notundan kaynaklanan düşme çok fazla malesef

 7. Zeynep dedi ki:

  Tyt yks derslerin konularini en güvenilir nerden bulabiliriz??

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Bizim sitemizden 🙂

 8. Gürkan dedi ki:

  Hocam ben sayısalcıyım ama ezberim daha iyi matematiğide yapabiliyorum acaba sizcede eşitden girmem nasıl olur mantıklı olurmu?
  •Bide hocam sayısaldan 15 tane falan yaparım matematiğide allahın izniyle iyice hallettikten sonra mühendisliğede girme şansım var peki hukukmu yoksa elektrik ve elektronik müh. Daha iyi daha avantajlı ikiside çom istedğim şeyler ama hangisi konusunda karar veremedim

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   İki bölüm birbirinden çok uzak
   Eğer sayılarla hemhal olmak hoşuna gidiyorsa mühendislik seç
   Yok ben ezber yaptıkça mutlu oluyorum diyorsan hukuk

 9. Alperen Tıpisteyen dedi ki:

  Hep aynı açıklamalar

 10. Deniz Umut dedi ki:

  Merhaba iyi günler iyi çalışmalar dilerim yeni sınav sistemi (YKS) bir önce ki yıl lisans yerleştirme programına yerleşmiş tekrar tercih hakkında diploma puanı ne kadar etkili teşekkür ederim

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Yarı yarıya düşer