YKS Temel Yeterlilik Testi ne zaman yapılacak?

YKS Temel Yeterlilik Testi ne zaman yapılacak?

SON DAKİKA HABERİ: Yükseköğretim Kurulu tarafından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nin 23 Haziran 2018 Cumartesi sabahı, ikinci oturumun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah ve Dil Sınavı’nın ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılması kararlaştırıldı.

Son dakika haberi! Yükseköğretim Kurulu tarafından, yapılan Genel Kurul toplantısı’nda Yükseköğretim Kurumları Sınavı ile ilgili alınan kararlara ilişkin açıklama yapıldı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil Sınavı’nın ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verildiği kaydedildi. İkinci oturumda ve Dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmediği belirtildi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya) olmak üzere toplam 120 soru yer alacağı kaydedildi. Soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe ve kısıtlamaya gidilmediği belirtilen açıklamada, soru sayısı dikkate alınarak sınav süresinin 135 dakika olarak belirlendiği kaydedildi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. Şirzat dedi ki:

  Çok saçma hayatimiz sadece bu sınava bağlanmış ben bir sayisalci olarak bu sinavda avantajliyim digerlerine yazık

 2. Nur dedi ki:

  Merhaba. Beslenme ve diyetetik bölümü için bu yeni sistemde yabancı dil sınavına girmek zorunlu mu acaba?

 3. gürkan dedi ki:

  merhaba sizide süreekli rahatsız ediyorum ama acaba bu sınav sistemi değişti sizce daha mı iyi oldu ben sayısalcıyım bu arada 2.si program yapmıştınızya mesela ssayısal için onlar değişecekmi son açıklanana göre

 4. Kader Karataş dedi ki:

  Hayatımızı, geleceğimizi ÖSYM’NİN sürekli amaçsızca değiştirdiği sınav üzerine mı kurucaz. Tam sınava adapte oluyorum pat sistem değişiyor. İlk kez kararlı bir şekilde sınava hazırlanıyorum ve bu sefer gerçekten istekliyim başarıcam diyorum ve sonra ne oluyor bizi kaybetmeye itecek bir sistem ortaya çıkıyor ve şaşırıyor muyuz tabiikide “HAYIR”

 5. Neşe dedi ki:

  Bir anne olarak içim acıyor yavrularımıza. Kızımın psikolojisi de motivasyonuda kalmadı. Dereyi geçerken at değiştirmek kimlerin fikri acaba. Bütün maaşımı kızımın eğitimine harcıyorum oysa!!

 6. Sümeyra dedi ki:

  Çocuk oyuncağı gibi sistemini ne yaptiniz ya yeter bir karar verin bitsin!

 7. eda dedi ki:

  ya hocam tam bir sisteme adapte oluyoruz pat değişiyor bu nasıl iştir böyle hedefe yönelik şunu yapacağım diyorum ösym güncelleme yapıyor puango da değişiklik ne zaman olur hocam deneme vs oradan bakıyorduk rahat ediyorduk puango daki puan hesaplama ve sıralama işi düzenlenecekmi acaba

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Elbette en kısa zamanda güncelleme getireceğiz Hem PuanGO ya Hem ÜniversiteGO mobil uygulamasına
   Fakat YÖK daha açıklama yapmadı yüzdeler hakkında
   Açıklamadan sonra güncelleme yapacağız

  2. eda dedi ki:

   çok teşekkürler hocam sizde olmasanız vay bizim halimize birde hocam puanımı hesaplarken net tamam değişecek ama bu verdiğiniz tahmini sıralamalar değişirmi acaba

  3. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Sıralamalar üzerinde ufak revizeler olacak
   Sadece Türkçe ve Matematik çözerken yapılan ortalama ile şimdiki arasında farklar olacaktır

  4. eda dedi ki:

   Bir kez daha teşekkürler hocam güncellemeyi sabırsızlıkla bekliyorum denemelerimden sonra iyi oluyor

 8. Halil dedi ki:

  Bu sistemi bok edeni allah belasini versin
  Meslek liselerini düşünen yok hep anadolu hep fen vicdansız insanlar Allah belanizi versin

 9. fkfkfk dedi ki:

  şimdi yine ygs deki gibi eşit ağırlıkçı olarak fen testinden sorumlu olacak mıyım

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Sorumlu olacaksın

 10. Doğukan dedi ki:

  Sadece alkış ösym ye daha kötü yaptılar tebriks

 11. Sklmş Mezun dedi ki:

  Burdan eğitim sisteminin içine edenlere sesleniyorum hiçbirinizr hakkımı helal etmiyorum kendi çocuklarınız özel üniversiyiteye giderken bizim geleceğimizle oynamanızı iki dünyada da hesabını soracağız. ❌

 12. Enes aktaş dedi ki:

  Tyt de fen konuları ygs gibimi olucak