YGS’NİN ETKİSİ YÜZDE KAÇ?

Her yıl özellikle YGS sonrası, YGS’nin etkisinin yüzde kaç olduğu ile ilgili söylentiler çıkar. Kimi %28 der, kimi %40 der, kimi bu sene değişti der. Bunun sebebini kısaca açıklayalım:

Yerleştirme puanını oluşturan 4 etken vardır diyebiliriz. Sistemin getirdiği 100 puan, YGS katkısı, LYS etkisi, OBP (okul puanı). İşte bahsedilen bu oran farklılıkları, hesaplamalarda bunlardan bazılarını dikkate almamaktan kaynaklanıyor. Bunu bir tablo ile özetleyelim.

Gördüğünüz gibi birinci hesap şeklinde sistemin verdiği puan dikkate alınmazsa, YGS etki oranı %40 oluyor. İkinci hesap şeklinde ise sistemin verdiği 100 puan dikkate alınıyor ve etki %32 oluyor. Üçüncü hesap şeklinde ise devreye OBP de giriyor ve oran %28.5 oluyor.

Tabi bu hesaplamalar bütün YGS-LYS sorularını doğru cevaplandırdığınız takdirde geçerli. Bütün soruları doğru cevaplamak demek, YGS ve LYS’de aynı performansı göstermek anlamına geliyor. Dolayısıyla YGS-LYS performansı aynı veya benzer olan adaylar için YGS katkı oranı %40 oluyor.

Oysa sınavlara giren öğrencilerin YGS-LYS performansları farklılık arz edebiliyor. Kimi öğrencinin YGS performansı yüksekken, kimi LYS performansı yüksek olabiliyor. İşte bu performansa göre YGS-LYS katkı oranları değişebiliyor.

Kaynak: Gelecek Rehberim

 YKS Puan Hesaplama için TIKLAYINIZ

2018 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

YGS’NİN ETKİSİ YÜZDE KAÇ?” için 2 yorum

 • 21 Mart 2017 tarihinde, saat 11:26
  Permalink

  TÜRKÇE 32D 8 Y
  SOSYAL 31 D 5Y
  MAT 19D 1 Y
  İYİ BİR ÇALIŞMA İLE HUKUK GELEBİLİR Mİ ? EN İYİ PUANLI VE EN DÜŞÜK PUANLI HUKUKLAR HANGİSİ OLABİLİR ?
  TEŞEKKÜR EDERİM.

  Yanıtla
  • 21 Mart 2017 tarihinde, saat 20:29
   Permalink

   Lys için çooook iyi çalışmalısın

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir