YGS Sosyal ve Türkçe Netini Arttır

YGS Sosyal ve Türkçe Neti Nasıl Arttırılır ?

Mustafa Fatih Dündar – KTO Karatay Tıp Fakütesi

Sosyali çalışıyorum.Türkçe’den bitirmediğim konu yok.Notlar alıyorum.Ne var ne yok ezberledim netim artıyor gibi ama artmıyor da gibi.Çalışıyorum ama netlerim azalıyor veya netlerde hiç oynama yok diyorsanız bu yazımı bir okuyun derim.

Bu net arttırma mevzuna pek takılmayın zamanla artar gibi klasik bir başlangıç yapmayacağım.Sosyal ve Türkçe zor derslerdir cümleleri de cabası.Aslında bu derslere çalışmayı tam olarak bilmediğimizden kaynaklanıyor.Bir liste yapıyoruz,programlar hazırlıyoruz  sonra sırayla konuları YGS Konu Anlatım kitaplarında çalışıyoruz ancak bilmemiz gereken ve atladığımız bir nokta var.Bu dersler Fizik,Kimya,Biyoloji değil.Sayısal derslerde konu çalışınca netlerimiz düzenli olarak artıyor:

sayisal-derslerin-grafiği

Ancak sözel dersler de ise mesele çok farklı.Konu çalışma mevzusu Sosyal ve Türkçe’de yeterli değil hatta çok uğraşılmaması gereken bir mevzu.Çünkü bu dersler %75’i soru çözmekten geçer.Soru çözmek değil ancak işe yarar soru çözmek gerekli.Öncelikle önceden çalıştıysanız elinizde konu özetleri notlar falan varsa bir konu tekrarı yapın ancak çok oyalanmayın.Yoksa da sıkıntıya düşmeyin, telaşlanmayın hemen bir konu özetli  veya el kitabı cinsinden bir kitap edinin.Hızlıca konuları bitirdikten veya konu tekrarınızı tamamlayın ama kesinlikle çok oyalanmayın.

Şimdi konular hakkında bir fikrimiz var ve elimizde değerli bir silahımız var yani bilgi tamam.%25’lik kısım bitti.Asıl %75’lik kısıma geliyorum.Şimdi bir soru bankası alın ve baştan sona bitirin demeyeceğim tabi ki de. Bu çok zamanınız varsa ve sayısal dersleri hallettiysek yapılacak bir işlemdir ki yine de baştan sona bir soru bankası bitirmek akıl kârı bir iş değil.Sosyal ve Türkçe soru bankaları genelde kendilerini tekrar ederler ve artık sınavda bile çıkmayacak sorulara yer verirler.Bizim ise yapmamız gereken sınava hazırlanmak. Sosyalin tamamını bilmeye veya Türkçe’yi ezberlemeye lüzum yok.Bir Branş denemesi alıyoruz Sosyal ve Türkçe’den.Sonra her deneme için bir süre belirliyoruz. Sosyal’e 25-30 dakika yeterli.Bu süreyi aşmamaya çalışın. Aşarsanız da sıkıntı yapmayın, branş denemelerinin sonlarına doğru bu süreye inersiniz.Türkçe’ye 40 dakika ayırın diyeceğim ama bence bu biraz zor oluyor.Yapabilirseniz 40 dakikada bitirmeye çalışın ancak bitmezse de 45-50 dakikayı kesinlikle aşmasın.Bu süreyi gerçek sınavda sosyali erken bitirmenizle telafi edeceğinizi düşünüyorum, ben öyle yaptım 🙂

Yapmanız gereken bu branş denemelerini bitirin ve her denemenin sonunda yanlışlarını kontrol edin.Sakın hepsi bitince kontrol ederim demeyin.Kontrol edin ve yanlışınızın sebebine yoğunlaşın.Mesela noktalama işaretlerinde bir bilgi eksiğiniz varsa açın konu anlatımlı kitaptan hızlıca noktalama işaretlerini tekrar edin.Ayrıca paragraf soruları ağırlıklı YGS sınavında pratik yaparak net arttırmak gerekir paragraf çözmede bilgi pek işe yaramaz.Branş denemeleri paragraf pratiği yapmak için en mantıklı seçenek.

Sonuç olarak sınav esnasında; Sosyal ve Türkçe’de başarı, bilgiden çok öncelikle  dikkat ve motivasyondan geçiyor.Psikolojik olarak sınava hazır olmak en önemlisi. Dolayısıyla sadece sözel için değil sayısal içinde geçerli bir kaide var : “Önceden çözülmüş deneme sınavları özgüven sağlar.Gerçek sınava özgüvenle girmek ise psikolojinin sınava hazır olduğunu gösterir.”

Soru ve Görüşleriniz için benimle iletişime geçin.iletişim kısmımdan bize ulaşın veya yorum yazın

Bu yazımızı da okuyun:

meslek-secimi-hayat-secimiMeslek Seçimi, Hayat Seçimi !

 2018 TERCİH ROBOTU için TIKLAYINIZ

2018 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

YGS Sosyal ve Türkçe Netini Arttır” için 21 yorum

 • 1 Şubat 2018 tarihinde, saat 15:54
  Permalink

  merabalar;
  ben türkçe ve sosyal netimi artıramiyorum zamana ise az zaman var bana yardımcı olabilir misiniz? şimdiden teşekkürler.

  Yanıtla
  • 2 Şubat 2018 tarihinde, saat 23:33
   Permalink

   sorunun cevabı yazının içinde 🙂

   Yanıtla
 • 9 Ağustos 2017 tarihinde, saat 17:52
  Permalink

  Hocam ben mezuna kaldım hedefim Türkçede 32 net yapmak paragraf iyi çözüyorum ama gerçek YGS de yapamadım ne önerirsiniz nasıl hizllii cozebilirim

  Yanıtla
 • 1 Mayıs 2017 tarihinde, saat 01:29
  Permalink

  türkçe için basit bir kaynaktan başlamak istiyorum fakat ne alacagımı bilmiyorum kitap önerirseniz sevinirim

  Yanıtla
  • 19 Temmuz 2017 tarihinde, saat 18:11
   Permalink

   Kitap öneri sayfasına baksana

   Yanıtla
 • 6 Mart 2017 tarihinde, saat 00:28
  Permalink

  Konu eksiklerini tamamla , paragraf kitabı çözebilirsin

  Yanıtla
 • 11 Şubat 2017 tarihinde, saat 16:56
  Permalink

  benim hedefim türkçeden 30 net yapmak sosyaldede 25. sosyalden yana sıkıntım yok ama türkçe 22 üstüne çıkamıyorum soru çözmeme rağmen sizce ne yapmalıyım ?

  Yanıtla
 • 26 Ocak 2017 tarihinde, saat 00:03
  Permalink

  Şimdi denemede yanlış çıkan kısımdan tekrarla birlikte 1-2 tane test çözsek daha akılda kalıcı olmaz mı ? Tarih, Felsefe ve Din kültürü için değilde bilgi ağırlıklı olan Dil bilgisi ve Coğrafya’da bunu yapmalı mıyım ?

  Yanıtla
 • 24 Ocak 2017 tarihinde, saat 21:05
  Permalink

  denemelerde turkceden 25 sosyalden 15 net yapıyorum konulara yeni basladım turkce 35 sosyali 25 nete cıkara bilirmiyim yetisir mi

  Yanıtla
 • 19 Ocak 2017 tarihinde, saat 21:44
  Permalink

  Türkcede 25-30 sorudan sonra okumaya kafam almıyor ve yoruluyorum ne yapmaliyim

  Yanıtla
  • 20 Ocak 2017 tarihinde, saat 11:57
   Permalink

   pratik yaparak alışabilirsin eğer yine olmazsa 25 de ara ver başka dersten mesela biyoloji olabilir veya sevdiğin bi ders olabilir 3 soru çöz sonra 25den devam et ara vermek beyni rahatlatır
   veya her 10 soruda Türkçede gözünü kapatıp 15 saniye bekle bu arada dua okuyabilirsin veya derin nefes alabilirsin sana kalmış 🙂

   Yanıtla
 • 9 Ocak 2017 tarihinde, saat 23:37
  Permalink

  Ellerinize sağlık:) Takipteyim 🙂

  Yanıtla
 • 17 Ekim 2016 tarihinde, saat 20:42
  Permalink

  deneme netlerim genelde 100lerde veya 90larda oluyo sayısalcıyım mat fen iyi sosyal 20 nin altına düşmüyorum ama türkçede de 25 27 net oluyo 30 a gelemedim bile nerede yanlışım var nasıl artırmalıyım?

  Yanıtla
  • 18 Ekim 2016 tarihinde, saat 16:07
   Permalink

   Deneme kitabı ve paragraf soru pratiği yapmalısın

   Yanıtla
 • 12 Ekim 2016 tarihinde, saat 12:04
  Permalink

  Kitap Okumak evet çok önemli türkçe ve sosyalde önemli etki yapar yorum sorularını daha çabuk anlamak için kitap okuyun

  Yanıtla
 • 9 Ekim 2016 tarihinde, saat 23:30
  Permalink

  Kitap olarak seviyene göre seçim yapmalısın

  Yanıtla
 • 28 Eylül 2016 tarihinde, saat 16:03
  Permalink

  Sosyal ve türkçe için kaynak kitap önerir misiniz☺

  Yanıtla
 • 27 Eylül 2016 tarihinde, saat 21:12
  Permalink

  Teşekkür ederim net sayısının artışında kitap okumanın yeri ayrı tabi.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir