YENİ SINAV SİSTEMİ ( Hakkında Her Şey )

YENİ SINAV SİSTEMİ ( Hakkında Her Şey )

BÜTÜN SINAVLAR TEK HAFTA SONU MU YAPILACAK ?

Anlayacağınız YGS ve LYS deki gibi ayrı zamanlarda sınav olmayacak. YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yapılan düzenlemeler hakkında açıklamalarda bulundu. Saraç, “Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız. 18 puan türünü azaltmaya gidiyoruz” dedi.

Şu an uygulanan sistem iki aşamalı: İlki mart, ikincisi haziran ayında toplam 5 gün sürmektedir. Neredeyse 4 aya yayılan bu durum lise eğitimini olumsuz etkilemektedir. Yeni düzenleme ile sınavı bir hafta sonunda başlayıp bitirmeyi planlamaktayız.

 

SINAVSIZ ÜNİVERSİTE MÜMKÜN DEĞİL ?

YÖK Başkanı Yekta Saraç:”Üniversiteye sınavsız geçiş mümkün olmamakla birlikte sınav stresini azaltacak daha yalın sistemin Türkiye’ye kazandırılmasının kaçınılmaz olduğu bir gerçek. Şu an uygulanan sistem iki aşamalı. ”

 YENİ SİSTEMDE PUAN TÜRLERİ DEĞİŞİYOR MU ?

YÖK Başkanı Yekta Saraç: “Önemli bir değişiklik ise puan türlerinde gerçekleşecek. 18 puan türünde de azaltmaya gidiyoruz. Bunlar çok az sayıda adayın girdiği dil puanı dışında temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri olacak. Fakat her bir puan türünde temel Türkçe ve temel matematiğin katkısı bulunacak. Yeni sistemde önemli bir değişiklik de Türkçe ve matematik bu sınavın merkezinde olacak.”

 

SORULARI KİM HAZIRLAYACAK ? MEB Mİ ? ÖSYM Mİ ? TÜBİTAK MI ?

“Sorular eskisi gibi MEB müfredatından sorulacak.”

 

Saraç, “Üniversiteye girişte sınavsız bir model bugünkü şartlarda söz konusu olamaz. Sosyal adaleti sağlayan merkezi sınav bu yıl yine gerçekleştirilecek YÖK’teki çalışmamız, sınavsız geçişe yönelik değil, mevcut merkezi yerleştirme ve merkezi sınavın aksayan taraflarını gidermeye, iyileştirmeye dönük ama özellikle yalınlaştırma ve bu sınavların yönetimini daha kolaylaştırmaya yönelik.  Öğrencilerimiz ve ailelerimiz kesinlikle tedirgin olmasınlar” dedi.

Saraç, “Bu sistem, bizim planladığımız şekilde gerçekleşirse bu değişiklik mevcut giriş sisteminin daha yalın hale getirilmesi olduğundan dolayı en yakın zamanda da uygulamaya konulabilir. Daha yalın, karmaşık olmayan ve daha kolay yönetilebilir bir model getireceğiz.” Cümleleri ile konuşmasına devam etti.

HÜKÜMET PROGRAMINDA 3’LÜ SINAV VAR

Hükümet programında da yer alan birden fazla sınav uygulamasının ÖSYM tarafından elektronik ortamda 3 eşdeğer sınav olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Öğrenci isterse tek sınavla isterse 3 sınavdan aldığı en yüksek puan ile üniversite yerleştirme başvurusunda bulunabilecek.

YENİ SİSTEM HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ AŞAĞIDAN YORUM KISMINA GİREBİLİRSİNİZ 🙂

 

3’LÜ SINAV, BÜTÜN SINAVLAR TEK HAFTASONU MU YAPILACAK ?, HÜKÜMET PROGRAMINDA 3’LÜ SINAV VAR, SINAVSIZ ÜNİVERSİTE MÜMKÜN DEĞİL ?, SORULARI KİM HAZIRLAYACAK ? MEB Mİ ? ÖSYM Mİ ? TÜBİTAK MI ?, YENİ SINAV SİSTEMİ, YENİ SINAV SİSTEMİ 2018, YENİ SINAV SİSTEMİ 2019, YENİ SINAV SİSTEMİ 2020, Yeni sınav sistemi üniversite, yeni sistem ygs, yeni sistem lys, yeni sistem ygs lys

 2020 ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI için TIKLAYINIZ

2019 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 50 YORUM
 1. Sinan dedi ki:

  Bence sadece süre uzatsınlar yeter

 2. Mağdur dedi ki:

  Sistemi degıstirmeden önce bi bak öğrenciler ne calısıyorlar yaz tahtilınde yapsaydn açıklamayı suan 1 günüm boşa gitti yarında öyle diger günde lütfen değiştirmeyin bu sene yoksa bu sene kimse bi bölüme giremez bide 2 yıllık lara çalışan nasıl olacak örnek. 2 yıllık sağlık bölümler?

  1. Mağdur dedi ki:

   Nasıl tercih verecekler?

 3. N.d dedi ki:

  Ben sayisalim bide cografyayla edebiyatmi calisicam anlamadimki ygs lys konulari vardi simdi hepsi karmami olucak eskiden ygs duzeyinde cografya turkce calisip rahatliyoduk simdi bide onlarin stresini cekicez ne kolayligi bu bizim icin ekstra bi stres ekstra bi kaygi ekstra bi sorunnn!!!???!

 4. Kübra dedi ki:

  Hayır lütfen değiştirmeyin

 5. Esra dedi ki:

  Diploma puanıyla üniversiteye geçiş sistemi gelecek mi

 6. simsime dedi ki:

  Canım ösym canım sistem ne güzelde öğrencileri oyuncak ediyorsun sistemlerinle sana kocaman kırılmış kalp ?

 7. Semanur dedi ki:

  Ne kadar saçma bisey oldu bu sistem şuan sınava girecek biri olarak konuşuyorum ve tedirginim yeni sistem mağduru olmıcağımız ne belli bide sınavın tarihi yok biz neye göre çalışabiliriz bu şekilde
  Sınavın bize gireceği şimdiden belli!!!

 8. özge dedi ki:

  Ben radyolojiye hazirlaniyordum ygs ye gircektim lys girmicektim şimdi birleştiler ben radyoloji için lys de yapmak zorundamiyim ?

  1. Alice dedi ki:

   Bencede yanıtlanması gereken soru bu benim istediğim bölümde ygsden alıyor ne yapacağız o zaman lysyedemi calisacagiz eğer öyleyse saglik meslekliler olarak biz hic lys dersi görmedik nasil 6 ayda halledeceğiz!!

 9. Düşünceli dedi ki:

  Madem daha da kolaylaştırmak istiyorlar sınav süresini de uzatmalılar bence..Bu ne öğrenciyi eksiltecek ne de fazlalaştıracak..Belki heyecandan unuttuğu bir bilgi son anlarda heyecanı bittikten sonra aklına gelecek..Zaten verdikleri 160 dk( vb.nin ) ilk yarım saati heyecanla geçiyor bu öğrencinin zekasını tam olarak ortaya koymasına engel oluyor ve tam heyecanım bitti derken zaman azalıyor..BENCE SINAV SÜRESİ DE UZATILMALI..

  1. Esra dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum. Meb bunun için gerekeni yapmalı .

 10. vedat dedi ki:

  sınavlar birleştirildi ama ygs konuları ve lys konuları birbirinden farklıydı şimdi karmamı olucak

 11. Adem dedi ki:

  Bu sistem benım ıcın cok ıyı oldu mezun oldum ve lys sınavına gırmedım ygs için tum derslere hazırlanmak gerekir ardından lys ıcın hedef derslere calısmak yeterli olurdu. Ama anladıgım kadarıyla yenı sıstemde matematık ve fen garantı ve tum derslere calısma zorunlulugu ortadan kalkması gıbı bır durum gerçekten etkılı olucagını dusunuyorum.

 12. fatih dedi ki:

  ya allah aşkına hangi mantığa hangi akla uygun bu kadar mezun ygs lys ye gireceğini düşünerek kaldı bnim 3. yılım bn ne yapacam şimdi hakkımı yiyorlar resmen bn şimdi hangi sınava çalışayım neye çalışıyım doktor olmak için edebiyatamı çalışayım fenemi türkçe ti temel ders alırlarsa fen çalışmayalım o zman türkçe çalışalım…..
  yardım etsin birileri kafamızdaki bu karmaşıklığı alsınkar açıklama yapsınlar ve bu sene uygulanmasın bn bilseydim bu sene böyle bi değişikllik olacak kesinlikle kalmazdım bn mağdur oluyorum şu anda

 13. BİRİİŞTE dedi ki:

  YANİ BİZ 11.SINIFLAR ŞİMDİ 9 VE 10. SINIF MI ÇALIŞICAZ YOKSA 11 12 Mİ ÇALIŞICAZ?

 14. bi' öğrenci dedi ki:

  okul puaninin etkisi ne olacak acaba?

 15. Gizem dedi ki:

  Benim bu sene 3. yılın ve şuan daha çok tedirgin oldum bu yılda bu yeni sistemle olmazsa diye inş bu yıl uygulanmaz.Ve tek sınav sistemi olursa kafamız daha çok karışacak sınav anında ne yoğunlaşacağı müzik sasiracagiz

 16. Vedat akgül dedi ki:

  Tekli sınav olursa ne zaman yapılacak mart dönemlerinde mi yoksa haziran dönemlerinde mi?

 17. Sevgi dedi ki:

  Sistem sürekli değişiyor.Bizi rahatlatmak için yapıyorlar ama bu sistem değişikliği bizi daha da tedirgin ediyor.

 18. CIVA dedi ki:

  BU KONU HAKKINDA BİR AÇIKLMA MEVCUT DEĞİL OLABİLİR

 19. Ali dedi ki:

  Peki bu sistem bu seneye yansıyacak mı?

 20. Biri dedi ki:

  Bu sistem bu sene uygulanacak mı?
  Ne yani puan türünün azaltılması stresi azalacak mı? Azaltılmasının bize ne gibi bir faydası dokunacak anlamadım doğrusu

  1. CIVA dedi ki:

   BU KONU HAKKINDA BİR AÇIKLMA MEVCUT DEĞİL OLABİLİR

  2. salim dedi ki:

   lys 5 hakkinda bisiler soyleyin artik ben matematik yaomak is tüm emiyorum…