Yeni Öğretim Yılında Üniversite Taban Puanları Belli Oldu

Yeni Öğretim Yılında Üniversite Taban Puanları Belli Oldu

Üniversiteye hazırlanan adaylar için yeni öğretim yılında bazı değişiklikler yapıldı. Bildiğiniz gibi baz sınavlarda değişiklik oldu ve sistem değiştirildi. Buna dayanarak pek çok farklı okulda da taban puanlarında düşme yaşandı. Bu düşüklüğün sebebi sınav ile alakalı olarak görülürken uzmanlar yeni sistemin getireceklerinin pozitif yönde olacağını düşünüyor. Üniversite adaylarının tercih edebilecekleri okulların taban puanları dikkate almasının yanında sıralamalara da göz atmaları gerekecek.

Üniversite Taban Puanları için TIKLAYINIZ

Üniversite Sıralamalarında da Değişiklik Oldu

Üniversite puanlarında değişiklik gerçekleşirken sıralamalarda da değişiklikler meydana geldi. Öncelikli olarak söylemeliyiz ki puanlar belli ölçüde düştü. Tabii bazılarında ise yükselişe geçti. Örneğin 4 yıllık bölümler bu konuda payını en fazla olanların başında geldi. Mühendislik fakültelerinde hareketlenme en fazla görülenlerden biri olarak ön plana çıktı.

Sıralamaların değişmesi hakkında öğrencilerin farklı avantajları olacak. YKS olarak isim verilen sınav 135 dakika sürerken toplamda 120 soru bulunuyor. Bu durumda puanlama metodu da değişiklik gösteriyor. Puanlama sisteminin değişmesi en çok 4 yıllık okulları etkiledi. Öğrenciler için tek bir sınav oluşturulması ve maratonun hareketli hale getirilmesi rekabeti de üst seviyeye çekti. Tek bir seferde adaylar ellerinden gelenin en iyisini yapmak zorundalar. Peki 4 yıllık bölümlerin taban puanları nasıl bir değişime gitti? Uzmanlar bu konuda biraz farklı düşünüyor.

4 Yıllık Üniversite Bölümleri için TIKLAYINIZ

YKS Tüm Adaylar İçin Önemli Boyuta Taşındı

Daha önceki sınavlara göre çok daha önemli bir boyuta taşınan YKS, 135 dakikada tamamlanan tek bir oturum olarak dikkat çekiyor. Tabii burada dil sınavının farklı oturum olarak yapılacağını da söylemek gerekir. YKS’de ilk sınavda Türkçe, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Matematik, Tarih, Biyoloji, fizik ve kimya olacak. İkinci oturum ise dil sınavı olarak yapılacak. İlk sınav 23 Haziran 2018 günü olurken, ikinci sınav yani dil sınavı ise 24 Haziran 2018 gününde yapılacak. LYS ve YGS gibi çok uzun zaman aralıklarına bölünmüş oturumların kalkması öğrencilerin daha da avantajlı olmasına olanak tanıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.