Uzay Mühendisliği Röportaj

1.556
A+
A-
Uzay Mühendisliği Röportaj

UZAY MÜHENDİSLİĞİ

Uzay Mühendisliği, dünya çevresindeki hava-uzaydan ekonomik, bilimsel ve teknolojik amaçlı hizmet ve ürün sağlamayı amaçlayan bir mühendislik dalıdır. Uzay mühendisleri sivil ve askeri kuruluşlarda, dünya çevresinde yörüngeye konacak insanlı ve insansız hava-uzay araçlarını ve bunları yörüngeye koyacak roketleri tasarlayan ve inşa eden, görev ve yol planlarını  hesaplayan, sürekli kontrol ederek, görevlerini yerine yetirmelerini sağlayan mühendislerdir. Ayrıca, hava-uzay  araçlarında yapılacak bilimsel ve teknolojik amaçlı deneylerin gerçekleştirilmesinde de görev alırlar.

Bölümün misyonu ulusal ve uluslar arası düzeyde endüstri ve araştırma kurumlarında üretim, uygulama ve Ar-Ge çalışmalarında başarı ile görev alabilecek, yaratıcı düşünce yapısına sahip ve kendini geliştirmeye yönelik öğrenme yetisini kazanmış, sosyal nitelikleri kuvvetli, çevreye duyarlı ve çağdaş mezunlar vermek, ulusal ve uluslararası düzeyde bilgi üretimini sağlayacak bilimsel ve uygulamalı araştırmalar yapmak, bunları yayınlamak ve kullanıma sokmaktır.

Uzay Mühendisliği mezunları ağırlıklı olarak yerli-yabancı hava-uzay konuları ile ilgili tüm firma ve araştırma kurumlarında ve bilişim sektöründe çalışmaktadır. Bunlardan bazıları:

TUBITAK-UZAY, TAI, TEI, THY, TURKSAT, Aselsan, Havelsan, Kale-Altınay, Kaletron, Arçelik, Cadem, Figes, Teknotasarım, KM-TEK, Turbomeca gibi ulusal ve uluslararası, yüksek teknolojili kuruluşlarıdır.

Başlıca Araştırma Alanları
Piko-nano-mikro uydu tasarım, üretim ve testleri,
Döner kanatlı hava uzay araçları tasarımı ve prototip üretimi,
Savunma teknolojileri,
Hesaplamalı akışkanlar mekaniği,
Deneysel akışkanlar mekaniği,
Aerodinamik, Aeroakustik, Plazma fiziği,
Akışkan yapı etkileşimi, aeroelastisite,
Çok disiplinli analiz ve optimizasyon,
İnsansız hava ve uzay araçları,
Hava-uzay elektroniği ve optik sistemler,
Telemanipülatör tasarımı ve kontrolü,
Robot sistemlerinin tasarımı,
Kabarcıklı sıvılarda dalgalar ve kavitasyon,
Biyoakışlar.Kolay gelsin.

Sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz.

Muhammed Yasin Peker- İTÜ Uzay Mühendisliği

[email protected]

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Nisa Nur korkmaz dedi ki:

  Peki mezun olduktan sonra iş olanakları nasıl

 2. AYŞE YILMAZ dedi ki:

  tamam abi teşekkür ederim bilgilendirdiğin için allah kolaylık versin

 3. Yasin PEKER dedi ki:

  Ben bu sene hazırlıktım o yüzden derslerin zorluğu nasıldır bilmiyorum ama illa ki çalışmak lazım

 4. AYŞE YILMAZ dedi ki:

  Peki dersler ağır mı yani çok mu çalışıyorsun

 5. Yasin PEKER dedi ki:

  Yani bizim bölümde aşağı yukarı aynı sayılır bayan erkek okuyan sayısı üstelik bir çok mühendislik dalına göre bayanlar için daha uygun bir mühendislik dalı mesela makina mühendisliğini tercih eden bayan sayısı neredeyse yok denecek kadar az eğer düşünüyorsan uzay mühendisliği rahatlıkla yazabilirsin bence. Zaten çok az kişi tercih ediyor ya da edebiliyor çünkü bölüm sadece birkaç üniversitede var o yüzden ileride çok elemana ihtiyaç duyulacak ülkemizde gelişen uzay teknolojisi sebebiyle.

 6. AYŞE YILMAZ dedi ki:

  Abi uzay mühendisliği okurken veya çalışırken ortamı bayanlar için uygun mu sence sanırım daha çok erkekler tercih ediyor