Uyku Nasıl Açılır ?

 

Uyku Nasıl Açılır? Uyku Açma Yöntemleri

Mustafa AKYÜZ – Meram Tıp Fakültesi

 Çok fazla mı uyuyorsunuz ? Ders çalışırken sürekli uykunuz mu geliyor ? Uykunuzu açmakta zorluk mu çekiyorsunuz ? Gelin o zaman beraber yazımıza bir göz atalım

(Sizden ricam yazının tamamını sonuna kadar okumanız Sadece başlıklara bakmak pek fayda sağlamayabilir. Şu anda uykulu olduğunuzu düşünerek daha fazla vaktinizi almadan yazımıza başlayalım)

TAM BİR UYKU

Aslında çoğu zaman hepimizin düştüğü hata bu oluyor. Geceleri uykumuzdan çalıyoruz ve gün içinde sürekli uyku modunda oluyoruz. İlk yapmamız gereken şey vücudumuzu biyolojik bir programa oturtmak olmalı. Nasıl mı ? Hemen açıklayalım. Her gün aynı saatte uyumaya ve aynı saate uyanmaya kendimizi alıştırırsak; vücudumuz vakti geldiğinde uyuyacak ve doğal olarak vakti geldiğinde uyanacaktır. Gün içerisinde uyuklama gibi bir problem ile karşılaşmayacağız Bunu yaparken üç gün denedikten sonra olmuyor diye bırakmak pek mantıklı bir hareket değil tabi. Vücudumuzun yeni bir alışkanlığı kazanması için azami süre iki hafta olup iki hafta boyunca aynı saatte uyumaya ve uyanmaya dikkat etmeliyiz.

TEMİZ HAVA VE POZİSYON DEĞİŞİKLİĞİ

Ders çalışırken  sürekli aynı ortamda ve aynı şekilde oturmamız uykumuzun gelmesinde diğer etkenlerden bir tanesi.  Ders çalışma sırasında ara ara ayağa kalkıp dikkatimizi dağıtmadan oda içerisinde tur atılabilir. (Oda değiştirmek dikkat dağıtabilir ve ders çalışmaktan tamamen kopmanıza neden olabilir ) Bütün bunlardan daha önemlisi, hemen hemen herkesin gözünden kaçan bir diğer faktör de OKSİJEN’ dir Ders çalışma esnasında aktif olarak kullandığımız beynimiz diğer organların aksine daha çok oksijene ihtiyaç duyar. Aynı ortamda dakikalarca kalınması ortamdaki oksijen miktarını azaltacak beynimizin ve aynı zaman vücut aktivitemizin yavaşlamasına sebep olacaktır. Bu nokta yapılması gereken bulunduğumuz ortamın sürekli havalandırılması olacaktır.

KAFEİNLİ İÇECEKLER

En çok bilinen ve uygulanan yöntem bu olsa gerek. Maalesef kafein ve uyku arasındaki ilişki hakkında bile çok fazla bilgi kirliliği var Gelin beraberce işin aslına bir bakalım. Kafein beynin kimyasal özelliklerini değiştirici etkiye sahiptir. Vücuda alınan kafein beynin uykuyla ilgili kısmını engelleyerek uyanıklık hissinin devamını sağlar.( İşin bilimsel kısmına girersek yazı çok uzayacak merak edenler için daha sonra bir yazımızda bunu açıklayalım  )

Sağlıklı bir insanda ortalama 150-200 mg arasında kafein bu etki için yeterli olacaktır.  Uyanıklık hissinin başlaması yani kafeinin etki süresi yaklaşık olarak 15-20 dakika  kadar zaman alır. Kafeinin bizde oluşturacağı etki ise 3 saate kadar sürer.

Peki hangi içeceklerde ne kadar kafein var hani içecekleri tüketmeliyiz ?

İçecekler* Miligram olarak 240 ml içecekte
Kola 23 mg
Nesacfe (3’ü bir arada) 20-30 mg
Fanta Portakal 0 mg
Kahve, Çekilmiş 65 – 120 mg (85 mg ortalama)
Enerji İçecekleri 70 – 85 mg (markaya göre değişir)
Demleme Çay (ABD) 0 ila 90 mg (40 mg ortalama)

Bu tablodan da anlaşılacağı üzere uykumuz açılsın diye sürekli içtiğimiz 3’ü bir arada kahveler pek de fayda sağlamıyor. Etkili gibi gözükse de enerji içecekleri de sağlık yönünden zararlara sebep olduğu için yine bizim için en etkili içecek Türk kahvesi ya da çay olacaktır (Türk kahvesi sütlü olmasın 🙂 )

Dr. Mark Rosekind’in araştırmasına göre kahve içer içmez 15 dakikalık bir kestirme yapmanızla, uyandığınızda ciddi şekilde uykunuzu almış hissedeceğinizi anlatılıyor. (15 dakika uyuyacağız diye sabahı bulmayın tabi saatimizi kurup kafein etkisi başlar başlamaz uyanalım )

ADRENALİN

Uygulama sahası dar ama çok etkili bir yöntem  Vücudumuza, böbrek üstü bezleri tarafından, bir tehlike, korku, öfke, heyecan durumunda salgılanır. Kan damarlarını genişletir. Acı hissini azaltır. Göz bebeklerinin büyümesiyle göze alınan ışık artar, daha net ve hızlı görüş sağlanır. Tehlikenin ortaya çıkmasıyla aynı anda, vücutta adeta alarm düğmesine basılır. Beynimiz, olanca hızıyla böbrek üstü bezlerine emir verir. Bu bezlerden, derhal vücuda Adrenalin Hormonu salgılanır. Salgılanan adrenalin, beyin, kalp, kaslar gibi yaşamsal organlara giden damarları genişletir, bu organların artan kan ihtiyaçları bu şekilde karşılanır

Korku, heyecan veya öfke ile kanımızdaki adrenalin seviyesini arttırabilirsek uykudan eser kalmayacaktır.

SOĞUK SU

Yüzümüzü, ensemizi, ayaklarımızı soğuk su ile yıkamak vücudumuzdaki kan damarlarının daralmasına sebep olacak ve kan dolaşımımızı hızlandıracaktır. Soğuk su ile duş almak yine etkili bir yöntem fakat vakit aldığı için önermiyorum.Yine soğuk su ile abdest almak uyku açmak için bence en etkili yöntem.

Uyku düzeni ve sağlıklı bir çalışma ortamı uykunuzun düzene girmesi, uykunuzun gelmemesi için etkili yöntemler olup kafeinli içecekler, adrenalin, soğuk su terapisi ise uykunuzu açmak için anlık çözümlerdir

Umarım uyumadan yazımızın tamamını okumuşsunuzdur.  🙂 

Bu yazımızı okudunuz mu ?  

               YKS Dil ve Anlatım 5 Altın Tavsiye

NAPPİNG UYKU UYKU AÇMA UYKU AÇMAK İÇİN UYKU KAÇIRMA UYKU NASIL KAÇAR UYU UYUMAK uyku nasıl açılır kahve uyku açar mı

 2018 TERCİH ROBOTU için TIKLAYINIZ

2018 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

Uyku Nasıl Açılır ?” için 21 yorum

 • 8 Kasım 2017 tarihinde, saat 22:03
  Permalink
 • ulan hiçbiri bi b*** yaramıyo hala çok uykum var birinizde adam gibi bi şey söyleyin burda çan kasamıyoruz.
  rumuz:dertli
 • Yanıtla
 • 22 Ağustos 2017 tarihinde, saat 14:19
  Permalink

  benim de ders çalışırken uykumm geliyodu ama uyku düzeni gerçekten işe yarıyoo bide diğerleri ama en çoook uyku düzenii

  Yanıtla
 • 25 Mayıs 2017 tarihinde, saat 17:27
  Permalink

  Durum benim için biraz psikolojik sanırım ne zaman soru çözmeye başlasam çözebildiğim yere kadar hızlı hızlı devam ediyorum ancak yapamadığım bir soru çıktığında uykum geliyor ve bu duruma herhangi bir çözüm bulamıyorum çoğu zaman çalışma masasında uyuyakalıyorum önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler 🙂

  Yanıtla
 • 20 Şubat 2017 tarihinde, saat 14:54
  Permalink

  Cok güzelel bir yazı

  Yanıtla
 • 15 Şubat 2017 tarihinde, saat 23:16
  Permalink

  Tamamını okumanızı öneririm. Denediğinizde işe yarayacağını temenni ediyorum, özellikle soğuk su başlığı altında yazan metnin. Çok güzel hazırlamışlar ellerine sağlık, allah razı olsun.

  Yanıtla
 • 3 Ekim 2016 tarihinde, saat 20:15
  Permalink

  Daha yeni bu siteyi farkettim cok yararlı bir site allah razı olsun emeği geçenlerden

  Yanıtla
 • 24 Ağustos 2016 tarihinde, saat 12:42
  Permalink

  Çok teşekkür ederım mustafa bey çok yararlı bı yazı oldu benım ıcın kolay gelsın.

  Yanıtla
 • 9 Ağustos 2016 tarihinde, saat 07:37
  Permalink

  faydalı değil bence ben im aklıma yatkın değil

  Yanıtla
 • 17 Haziran 2016 tarihinde, saat 21:15
  Permalink

  emeğinize sağlık gerçekten harika bir site ve faydalı paylaşımlar

  Yanıtla
  • 28 Haziran 2016 tarihinde, saat 08:46
   Permalink

   Biz teşekkür ederiz 🙂

   Yanıtla
 • 20 Nisan 2016 tarihinde, saat 05:07
  Permalink

  Mustafa abi cidden çok faydalı oldu Allah razı olsun. Nescafe içiyorum hiç fayda vermiyordu.Dün gece bayaa çalıştım 🙂

  Yanıtla
  • 23 Nisan 2016 tarihinde, saat 05:46
   Permalink

   Yaa zaten bu israil malı değil mi bi pislik var bu işte. Nescafe içmeyin cafecrown için o türk malı hem

   Yanıtla
   • 23 Nisan 2016 tarihinde, saat 05:56
    Permalink

    Nescafe ve cafecrown,ikisini kafein oranı hemen hemen aynı 🙂

    Yanıtla
 • 19 Nisan 2016 tarihinde, saat 19:55
  Permalink

  çok faydalı..teşekkürler.

  Yanıtla
 • 19 Nisan 2016 tarihinde, saat 09:24
  Permalink

  Allah razı olsun abi. Gercekten guzel bir yazı olmus.

  Yanıtla
 • 19 Nisan 2016 tarihinde, saat 04:42
  Permalink

  Teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir