Üniversiteye Giriş Sınavı Kalkacak Mı ?

3.899
A+
A-
Üniversiteye Giriş Sınavı Kalkacak Mı ?

Üniversiteye giriş sınavsız mı olacak? Yıllardır konuşulan sınavsız üniversite sistemiyle ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. TEOG’un kaldırılmasıyla liselere sınavsız geçişin başlamasının ardından ‘Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) de kalkıyor mu?’ sorusu gündeme gelmişti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, tarih verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Zonguldak’ta Şehit Prof. Dr. İlhan Varan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin konferans salonunda yenilenen müfredat programıyla ilgili okul müdürlerine yönelik toplantıya katıldı. Yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Durmuş, TEOG hakkında da konuştu. Öğrencilerin sınav odaklı oryantasyonları olduğunu vurgulayan Durmuş, şunları söyledi:

Ortaokulda da bu sene TEOG’da yeni bir sistem uygulayarak sınavı kaldırdıklarını ifade eden Durmuş, “Sınavsız bir şekilde artık liseye aktaracak duruma geldik. Ondan sonra gelecek üniversite sınavına. Nasipse 2-3 yıl içinde üniversite sınavı kalkar diye ümit ediyorum. Çünkü bizim şuan da zaten talepten fazla arzımız var. Yani diyelim biz bu sene 1 milyon 250 bin öğrenci mezun ettiysek o öğrencilerin tamamı bile girse üniversiteye bunu karşılayabilecek. (DHA)

ÜniversiteGO Yorumluyor

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki mevcut düzende sınavsız geçiş imkansız. Liselere getirilen sistem her ne kadar sınavsız şeklinde ifade edilse de hala mevcut bir sınav var Herkesin istediği liseye gitmesi mümkün olamayacağı için getirilen mahalle sistemi Üniversite Sınavında ne kadar uygulanabilir ? Garanti meslek gözüyle bakılan bölümlere hiç alakası olmasa da girmek isteyen binlerce öğrenciden hangi birini o bölüme yerleştirecekler ? Özetle değil 2-3 yıl eğitim sisteminde sağlam bir revize olmadığı sürece 10 yıl içinde bile sınavsız geçiş hayalden ibaret

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Deniz dedi ki:

  Böyle saçmalık olur mu ? Zaten eğitim yerlerde, bari alınan öğrenciler nitelikli olsun. Yazık gençliğimize.

 2. Oğuzhan dedi ki:

  10 yıl üst üste bile girsem şu lanet sınava kalkmamasından yanayım.
  Kolaylaştıra bilirler ama kalkması demek çok saçma düşünsene bi sözelci olarak makine mühendisliğine gidiyorum.

  1. Furkan dedi ki:

   Kardeşim Bide diğer yandan bak sözelcisin ve matematik çözme hükümlülüğün yok veya sayısalcısın edebiyat çözme zorunluluğun yok yeni sisteme göre bence sınavın kalkıp bölümüne göre sınav olmalıdır örneğin ben inşaat mühendisi olmam gerekiyo bu sisteme göre matematik fizik kimya biyoloji ve edebiyatı çözmem zorunlu ama sınav kalkarsa sadece fizik ve matematik sınavına girip kazanabilirim