LYS’DE SIRALAMAMI NE KADAR ÇEKEBİLİRİM? – KAÇ BİNE ÇEKEBİLİRİM?

LYS’DE SIRALAMAMI NE KADAR ÇEKEBİLİRİM? – KAÇ BİNE ÇEKEBİLİRİM?

LYS’DE SIRALAMAMI NE KADAR ÇEKEBİLİRİM? – KAÇ BİNE ÇEKEBİLİRİM?

(LYS puan türlerinin derslere göre puan ağırlıkları ve önceki yıllarda sıralamasını öne çeken öğrencilerin LYS netleri yazının sonuna eklenmiştir) KAÇ BİNE ÇEKEBİLİRİM?

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Üniversitelere sınavla alınmaya başlandığı 1974 yılından beri pek çok farklı sınav sistemi denendi. 2010 yılından itibaren de 2 aşamalı YGS-LYS sistemi, üniversite hayali kuran gençlerin geçmesi gereken bir sınav süreci olarak uygulanmaya başladı. KAÇ BİNE ÇEKEBİLİRİM?

2 aşamalı sınav sisteminin bir önceki sistem olan tek aşamalı Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) göre daha adil bir sınav olduğu söylenebilir. ÖSS’de 195 dakikalık sınav sonucunda başarı sıralamanız belirleniyordu ve daha iyi bir sıralama yapmak için bir sene fazladan hazırlanmanız zorunlu hale geliyordu. 2 aşamalı sistemde ise YGS sınavından istediği başarıyı elde edemeyen öğrenciler ‘’doğru taktikler’’le çalışırsa LYS sonuçlarına göre başarı sıralamasını yükseltebilir ve istediği bölümü kazanması mümkün olabilir. Peki bu ‘’doğru taktikler’’ nelerdir?

Öncelikle sıralamanız istediğiniz sıralamaya çok uzaksa ‘artık olmaz, o bölümü tutturmam mümkün değil’ gibi olumsuz düşüncelerden sıyrılıp kendinizi psikolojik olarak engellemeyin. Sonuçta bu düşünceler size bir katkı sağlamayacağı gibi aklınızı yoracak ve çalışmalarınızdan aldığınız verimi düşürecektir. Bu nedenle en kısa zamanda olumsuz düşüncelerden sıyrılıp tempolu ve planlı çalışmaya başlayın. Zaten yazımızın sonunda geri sıralardan çok ön sıralara çekmenin mümkün olduğunu size yaşanmış örneklerini tablolar halinde göstereceğiz.

PLANIMIZ NASIL OLMALI?

LYS bir alan sınavıdır. Bu nedenle unutmamalıyız ki YGS’de rakip olduğumuz birçok kişi artık rakibimiz değil. Özellikle TM ve TS bölümleri için ön sıralara çekmek daha da kolay olacaktır. Çünkü sınava girenlerin çoğunluğunu sayısal öğrenciler oluşturuyor.KAÇ BİNE ÇEKEBİLİRİM?

Çalışmaya başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şey tercih etmek istediğimiz bölüm veya bölümleri belirlemektir. Bu bölümleri belirlerken de karakterinize uygun ve çalışırken daha hızlı kavrayabildiğiniz derslerin ağırlıklı olduğu puan türünden tercih edilen bölümler olmasına dikkat etmelisiniz. (karakterinize uygun mesleği seçmenize yardımcı meslek testi için tıklayınız MeslekGO) Bölüm hedefi koyarken de aynı puan türünden alan bölümlere yönelmenizde büyük önem taşıyor. Mesela, MF-3 ile tercih edilen sağlık bölümlerinden birini ve MF-4 ile tercih edilen mühendislik bölümlerinden birini beraber hedeflerseniz belli derslere yoğunlaşmak yerine tüm derslere eşit çalışmanız gerekir. Buda sizin için dezavantaj olacaktır.

Tercih etmek istediğiniz bölüm veya bölümleri belirledikten sonra bu bölümleri tercih edeceğiniz puan türlerinin ağırlıklı olduğu derslere yoğunlaşıp diğer dersleri de ihmal etmeden eksiklerinizi gidermelisiniz.KAÇ BİNE ÇEKEBİLİRİM?

Şimdi aklınıza ‘acaba LYS de hangi dersten kaç net yaparsam sıralamamı nereye çekebilirim?’ gelmiştir. Biz önceki yıllarda sıralamasını öne çekmeyi başaran birkaç örneği sizin için derledik. Sizde yapmış olduğunuz denemelerin sonuçlarını PuanGO’dan hesaplayarak yaptığınız netlerle 2014, 2015 ve 2016 yıllarında kaçıncı sırada olduğunuzu görebilirsiniz. Bu sayede kendi takibinizi en iyi şekilde yapabilirsiniz. ÜniversiteGO tüm öğrencilere başarılar diler.

Hangi bölümün hangi puan türünden tercih edildiğini öğrenmek için tıklayınız.

”Sözelde Kaç Bine Çekebilirim?” örnekler için tıklayınız.

”Eşit ağırlıkta kaç bine çekebilirim?” örnekler için tıklayınız.

”Sayısalda kaç bine çekebilirim?” örnekler için tıklayınız.

LYS PUAN TÜRLERİ VE DERSLERE GÖRE AĞIRLIKLI PUAN YÜZDELERİ

MF alanında sıralamasını öne çekenler

Kaç netle kaç bine çekebilirim video anlatım için tıklayın.

MF ve TM

TM alanında sıralamasını öne çekenler

TS alanında sıralamasını öne çekenler

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 233 YORUM
 1. Emre aktürk dedi ki:

  Hocam Lys tm3 puanımı 88 obp ile 40 binden 25 bine çekebilir miyim ?

 2. Hemşirelikk dedi ki:

  Ygs 2 de 159 bindeyim okuldan 51 puan gelcek sıralamam ilerler mi geriler mi bi de hemşirelik başarı sıralamaları bu yıl düşer artar mı

 3. ALEYNA dedi ki:

  MERHABA HOCAM. YGS 5 SIRALAMAM 239 BİN YGS 6 SIRALAMAM 306 BİN DEVLET ÜNİVERSİTESİNDE PSİKOLOJİ İSTİYORUM. KAÇ BİNE ÇEKEBİLİRM MAX ?

 4. fatmanur dedi ki:

  hocam merhaba ygs-4 te 104 bindeyim TS-2 de ilk 5 bine çekebilmem mümkün müdür ?

 5. B dedi ki:

  Sözelde 340 bindeyim ts2de bunu 30 binlere kadar cekebilir miyim?

 6. Aylin dedi ki:

  Hocam okul puanı puangoya göre 87 ortalamayla 10 bin kadar oynatıyor bu mümkün müdür?

 7. Almila dedi ki:

  Hocam benim ygs1 24k ygs2 27k hedefim tip. Ygs yi cok daha iyi bekliyordum ama hayal kirikligim oldu. Tip olur dimi

  1. Almila dedi ki:

   Hocam bir de obp m 95 ve okul birincisiyim bunlar ilk 10k ya cekmede yardimci olur dimi

 8. aslı dedi ki:

  Hocam YGS 89 bindeyim okul 53 puan ekliyor. LYS de 20 bine çekmek için tahmini kaç net yapmak gerekir ? Teşekkürler .

  1. aslı dedi ki:

   YGS 5 ve Tm3 puan türü için eklemeyi unutmuşum.

 9. seda nur dedi ki:

  ygs-2 188.000 deyim, obp:88 … devlet üni. hemşirelik gelir mi?

 10. seda nur dedi ki:

  ygs-2 188.000 deyim,devlet üni. hemşirelik gelir mi?

  1. bayanmechul dedi ki:

   Gelir bende 160 bindeydim Sakarya da hemşirelik okuyorum 120 bine çektim 200 binde olan arkadaslarimda kazandı

  2. Mustafa dedi ki:

   Ben ygs den yazacam 160 k gelirmi hemsirelik

 11. burhan dedi ki:

  değerli hocam ygs 5 puanım 230 ve sıralama olarak 640 binlerdeyim suanki edebiyat netim 45 cografya 18 net matematik 25 netlere sahibi 150 binin altına cekebilrmiyim cevaplarsanız cok sevinirim

1 6 7 8