LYS’DE SIRALAMAMI NE KADAR ÇEKEBİLİRİM? – KAÇ BİNE ÇEKEBİLİRİM?

176
38135

(LYS puan türlerinin derslere göre puan ağırlıkları ve önceki yıllarda sıralamasını öne çeken öğrencilerin LYS netleri yazının sonuna eklenmiştir)

Üniversitelere sınavla alınmaya başlandığı 1974 yılından beri pek çok farklı sınav sistemi denendi. 2010 yılından itibaren de 2 aşamalı YGS-LYS sistemi, üniversite hayali kuran gençlerin geçmesi gereken bir sınav süreci olarak uygulanmaya başladı.

2 aşamalı sınav sisteminin bir önceki sistem olan tek aşamalı Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) göre daha adil bir sınav olduğu söylenebilir. ÖSS’de 195 dakikalık sınav sonucunda başarı sıralamanız belirleniyordu ve daha iyi bir sıralama yapmak için bir sene fazladan hazırlanmanız zorunlu hale geliyordu. 2 aşamalı sistemde ise YGS sınavından istediği başarıyı elde edemeyen öğrenciler ‘’doğru taktikler’’le çalışırsa LYS sonuçlarına göre başarı sıralamasını yükseltebilir ve istediği bölümü kazanması mümkün olabilir. Peki bu ‘’doğru taktikler’’ nelerdir?

Öncelikle sıralamanız istediğiniz sıralamaya çok uzaksa ‘artık olmaz, o bölümü tutturmam mümkün değil’ gibi olumsuz düşüncelerden sıyrılıp kendinizi psikolojik olarak engellemeyin. Sonuçta bu düşünceler size bir katkı sağlamayacağı gibi aklınızı yoracak ve çalışmalarınızdan aldığınız verimi düşürecektir. Bu nedenle en kısa zamanda olumsuz düşüncelerden sıyrılıp tempolu ve planlı çalışmaya başlayın. Zaten yazımızın sonunda geri sıralardan çok ön sıralara çekmenin mümkün olduğunu size yaşanmış örneklerini tablolar halinde göstereceğiz.

PLANIMIZ NASIL OLMALI?

LYS bir alan sınavıdır. Bu nedenle unutmamalıyız ki YGS’de rakip olduğumuz birçok kişi artık rakibimiz değil. Özellikle TM ve TS bölümleri için ön sıralara çekmek daha da kolay olacaktır. Çünkü sınava girenlerin çoğunluğunu sayısal öğrenciler oluşturuyor.

Çalışmaya başlamadan önce yapmanız gereken en önemli şey tercih etmek istediğimiz bölüm veya bölümleri belirlemektir. Bu bölümleri belirlerken de karakterinize uygun ve çalışırken daha hızlı kavrayabildiğiniz derslerin ağırlıklı olduğu puan türünden tercih edilen bölümler olmasına dikkat etmelisiniz. (karakterinize uygun mesleği seçmenize yardımcı meslek testi için tıklayınız MeslekGO) Bölüm hedefi koyarken de aynı puan türünden alan bölümlere yönelmenizde büyük önem taşıyor. Mesela, MF-3 ile tercih edilen sağlık bölümlerinden birini ve MF-4 ile tercih edilen mühendislik bölümlerinden birini beraber hedeflerseniz belli derslere yoğunlaşmak yerine tüm derslere eşit çalışmanız gerekir. Buda sizin için dezavantaj olacaktır.

Tercih etmek istediğiniz bölüm veya bölümleri belirledikten sonra bu bölümleri tercih edeceğiniz puan türlerinin ağırlıklı olduğu derslere yoğunlaşıp diğer dersleri de ihmal etmeden eksiklerinizi gidermelisiniz.

Şimdi aklınıza ‘acaba LYS de hangi dersten kaç net yaparsam sıralamamı nereye çekebilirim?’ gelmiştir. Biz önceki yıllarda sıralamasını öne çekmeyi başaran birkaç örneği sizin için derledik. Sizde yapmış olduğunuz denemelerin sonuçlarını PuanGO’dan hesaplayarak yaptığınız netlerle 2014, 2015 ve 2016 yıllarında kaçıncı sırada olduğunuzu görebilirsiniz. Bu sayede kendi takibinizi en iyi şekilde yapabilirsiniz. ÜniversiteGO tüm öğrencilere başarılar diler.

Hangi bölümün hangi puan türünden tercih edildiğini öğrenmek için tıklayınız.

”Sözelde Kaç Bine Çekebilirim?” örnekler için tıklayınız.

”Eşit ağırlıkta kaç bine çekebilirim?” örnekler için tıklayınız.

”Sayısalda kaç bine çekebilirim?” örnekler için tıklayınız.

LYS PUAN TÜRLERİ VE DERSLERE GÖRE AĞIRLIKLI PUAN YÜZDELERİ

MF alanında sıralamasını öne çekenler

Kaç netle kaç bine çekebilirim video anlatım için tıklayın.

MF ve TM

TM alanında sıralamasını öne çekenler

TS alanında sıralamasını öne çekenler

 

176 YORUMLAR

  • Tabiki çekilebilir. fen derslerinden 20 veya üstü netler yapıp matematikte sınavın zorluğuna göre 50 veya üstü net yaparsanız istediğiniz sıralamaya ulaşmanız mümkündür.

  • Moralini bozmadan çalışırsan çok rahat çekersin 🙂 zaten çoğu kişi umutsuzluğa kapılıyor ders çalışmayı bırakıyor ama sen bu tuzağa düşme dostum tam gaz çalış zaten artık aradan tm cilerde çıktı sen çalışmaya bak , bol şans …

  • iyi bir matematik ve edebiyat netiyle kazanabileceğinizi düşünüyorum. zaten 324 bin kişinin yaklaşık 200 bini sayısaldır. Motivasyonunuzu kaybetmeden çalışın tedbir kuldan taktir Hz. Allah’tandır. çalışmalarınızda başarılar dileriz

  • Matematik ve fizikten yüksek net yapmanız gerekiyor. kimyayı da biraz iyi yaparsan çekebilirsin ama kolay değil tabiki. Umutsuzluğa düşüp çalışma azmini azaltma. çalışmalarında başarılar dierim.

  • Teorik olarak mümkün ama nerdeyse hepsini fullemen veya bir iki yanlış yapman lazım. Yani gerçekci olmak gerekirse çekmek mucize olur. Ama kendine uygun ve puanı daha düşük başka bir bölüm düşünebilirsin sonuçta herkes yüksek puan yaparak bir yerlere gelmiyor.

 1. Hocam 50 bindeyim ama okul puanın 20 gelecek üniversite sen dolayi örnek olarak mat 40 geo 20 fizik 20 kimya ve biyoloji 15 net yaparsam kac binde olurum

  • Buna kesin bir cevap veremeyiz çünkü 2015 te 40 mat süper bir net iken 2016 da idare eder seviyelerde ama puango.net ten girerek farklı netlerle önceki yıllarda kaçıncı sıralara çekildiğini kendin deneyerek hesaplayabilirsin.

  • Mf 3 için fen derslerinde yüksek başarı göstermen grekiyor en az 22-23 net olmalı hepsi bunların yanında matematiktende 80 de en az 50 yapman lazım puango.net ten kendine uygun netleri hesaplayabilirsin . Tempolu ve planlı çalışırsan çekmen mümkün

   • Hocam mf3 de hemşirelik bölümünü istediğim için biyoloji dersinin kat sayı yüksek benim de o dersim iyi hani onda umarım 25 vs yaparım.
    Ama hedefim ya da potansiyel olarak matematiktten 25
    kimya 18
    biyo 25
    fizik bende hiç yok hocam bu netler ile de heralde 100 küsür sıralama gelmez
    En son hedefim 180 bine girmek

 2. Ben 600k dayım hukuk çok istiyorum normalde seviyem iyi olmasına rağmen net lerim iyi gelmedi ve hiç lys bilgisi olmayanlar benim önümde çalışmayı bırakmadım sizce cekebilirmiyim önündekilerin çoğu sayisal her esitagirlik da iyi lys yapamiyo sozellerde onumde lütfen yardımcı olun

  • 600 binde hukuk gerçekten zor ama imkansız değil matemetikte ve edebiyatta fule yakın yaparsanız ve diğer derslerdende ortalama bir net yaparsanız olabilir. Ama önceki yıllarda hangi netlerle sıralama nereye çekildi bunu görmek için puango.net i ziyaret edip netleri değiştiterek karşılaştırabilirsiniz.

 3. Merhabalar hocam bir cok siralama cekis ornegiyle karsilasiyoruz internette. Oncelikle yukarida paylastiginiz 2016 sonuc ornekleri teorik mi yoksa birebir yapanlardan mi alindi? Meslek etigi acisindan kaynak belirttiyseniz ben goremedim. Ve ben ygs 5 te ne yaziki talihsizlikler sonucu 192 bindeyim. Ornekler arasinda 264 bin den 3802 bine cekis gordum. Bu gercekten mumkun mü? Teorik mi reel sonuc mu? Evet 20 bin hatta 15 binlere dahi cekilebilecegini bikiyorum lakin 3802 cok ciddi bir siralama hemde 264 binden . 🙂 açıkcası şaştım kaldım. Bu netleri yapabilecegimi biliyorum yakin sayilirim. Gercekten boyle bir sonuc alabilir miyim ? Simdiden teşekkürler: )

  • Örneklerimiz yazımızda da belirttiğimiz gibi gerçek sonuçlardır. Ösym sonuç belgesini screenshot olarak bize gönderen veya sosyal medya hesaplarında paylaşan arkadaşlardan alınmıştır. Zaten bahsettiğiniz sonuçtaki kişide 56 da 54 edebiyat yaparak takdire şayan bir başarı elde etmiş matematiğide çok yüksek. Sizinde sonucunuzu 3-4 binlere çekme örneği olarak seneye paylaşmak isteriz.

   • Yanıtladığınız için teşekkürler 🙂 inşallah o günleri görebilirim. Eğer teorik değilse bu sıralamalar 🙂 bende yapınca paylaşabilirim arkadaşlarla. Hem kişi olarak kaynakta belirtmiş olursunuz 🙂 daha realist paylaşımlar olmuş olur. Edebiyatım ortalama 52 su an . Coğrafya 22 23 ortalama. Matematiği 40 +ya tasımaya çalışıyorum. Keşke netlerini de paylaşabilseniz. Gerçi bu sene geometri diye bir gerçek var. Sıralamalarda büyük sapmalar olabilir.

  • Tabiki çekebilirsiniz. Yazıda verdiğimiz örnekler arasında 264 binden 3 bin lere çeken bir öğrencinin örneği var sizde bunu başarabilirsiniz.

  • iyi çalışmayla 200 e gelebilir ama tabiki bu soruyu teorik olarak düşünmek gerekirse birçok sonuç elde edilebilir. yani hangi bölümü hedefliyorsunuz. ders durumunuz nedir bunlar da önemli.

 4. Hocama bunu nasıl söylesem bilmiyorum söylerken bile utanıyorum ygs5 bir milyon ve sınıf öğretmenliği istiyorum lys de kaca çekebilirim sizce hocam yardimci olursaniz sevinirim

  • sınıf öğretmenliği devlet üniversitelerinde 120 bine kadar var. Özelde ise 400-500 bine kadar var. eğer devlet olsun istiyorsan gerçekten çok istikrarlı ve taktiksel çalışma yapman gerekli. Matematiği ve edebiyatı çok iyi yapman gerekiyor ancak bunları çok yüksek yapmakla bir ihtimal olabilir. inşallah kazanabilirsin ülkemizin dürüst öğrenciler yetiştirecek öğretmenlere ihtiyacı var. Çalışmalarında başarılar dileriz.

 5. Hocam iyi günler, bu mesaja cevap vermeniz benim için hayati önem taşıyor. Ygs 5 sıralamam 228 bin. Puangoda aylar önce, bu civarda siralamalarla belli başlı netlerle 20 bine çekiliyorken aynı netlerle aynı ygs sıralamasından 2016da çok çok daha gerilerde kalıyor TM3 sıralaması. Bunun sebebi nedir, net hedefi koyacağım kendime Hukuk için. Ama 2014, 2013, 2015 ayni ygs sıralamasından ayni netlerle 20 bin civarına çekerken 2016 çok gerilerde kalıyor bir net sayisi hedefi koyamıyorum hangi yılı daha çok baz almalıyım. Ve farkettim, 2017 katsayıları falan yazıyor onu da anlamadım ygs her sene katsayı mı değiştiriyor ? Son sorum çok önemli değil gerçi de hocam yani lys de ortalama kaç net yapmalıyım 228 binden 20, 25 bin tm3 için bunun cevabını verebilir veya alabileceğim bir hesaba – uygulamaya yönlendirirseniz su mübarek recep ayı boyunca dua ederim size gerçekten. Yani o kadar muhtacim ki hedef alacağım net bilgisine ve ilk sorumun cevabına gerekirse numaramı vereyim arayın ordan konuşalım mahsuru yoksa yani. Şöyle de bir durum var yökatlasinda , 2016da en geriden alan erzincan hukuğa yerleşenlerin içinde en kötü ygs5e sahip öğrencinin sıralaması 212 bin. Ve ben 228 bin yani bir rekor falan mi kırmam gerekecek durum bu denli zormu bilmiyorum lütfen yardımcı olun hocam lütfen. Edebiyat 50, 51,, coğrafya 19 20 dersek mat geo 80 de ortalama kaç yapmam gerekir 20 25 bin e çekebilmem için hocam mesela . Allaha emanet olasınız..u

  • Merhaba Mehmet, öncelikle sana neden farklı yıllarda aynı netlerin farklı sonuç verdiğini açıklayayım. 2015 de matematik çok zordu ve 40 ve üstü net yapan kişi sayısı azdı. Bu nedenle 40 üstü yapanlar rakiplerinin önüne geçiyordu. 2016 da ise matematik kolaydı ve çoğu kişi yüksek yaptığı için fazla bi avantajın olmuyordu. benim sana tavsiyem kendine ‘net’ hedefini sabit olarak koymaman. yani tabi ki bazı derslerden yüksek yapman gerektiği için daha çok çalışacaksın ama ‘ben matematikten 40 neti geçmeliyim’ dersen ve sınav 2015 teki gibi zor olursa hedefini tutturman sana büyük bir başarı sağlayacakken 2016 daki gibi kolay olursa da seni öne taşıyacak bir net olmayabilir. Bu nedenle sen tüm öz verinle ve programlı olarak çalış inşaAllah istediğin başarıyı elde edersin. sana yol gösterecek netler içinse puango da farklı netleri deneyebiirsin

  • katsayıları 2017 ye göre güncellediğimiz için puanınız 2015 te aldığınız puanla aynı çıkmıyor. 2015 teki puanınızın aynı çıkması için 2015 in katsayıları kullanılmalı. Puango size her zaman en doğru sonuçları göstermeyi amaçlamaktadır. size yardımcı olabiliyorsak ne mutlu bize. çalışmalarınızda başarılar dileriz.

  • Merhaba Mesut, bu elbetteki çok büyük gayret isteyen bir iş. Hem matta hemde fen derslerinde 2 veya 3 er yanlışla bu ancak mümkün olabilir. inşallah başarabilirsin ve bizde seneye senin öne çekme netlerini koyarız.

 6. Hocam merhabalar. Ygs2 sıralamam 84k geldi ve hedefim diş hekimliği.Fen derslerinde kendime çok güveniyorum ama matematik için aynı şeyi söyleyemem.Fkb de 25 net ve üstü yapsam matematiği ortalama kaç net yapmalıyım ki min. 20k ya çekebileyim?

  • geçen sene diş hekimliğini tercih edenler arasında 75 binden 21 bine çeken bir öğrenci var ama sen daha iyisini yapabilirsen inşaAllah çekebilirsin.

 7. Hocam 700 bindeyim hedefim mf 4den 150 bine çekmek sizce çekilebilir mi ve hamhi derslerden ortalama kaç net yapmam lazım teşekkürler.

  • 700 binden 150 bin çok çok zor bir durum her dersten 2-3 yanlış yapman lazım en fazla.Ama istediğin bölüme yakın ve daha düşük puanla alan bölümleri düşünebilirsin

 8. LÜTFEN CEVAP VERİRMİSİNİZ 🙁 puanım beklediğimden kötü geldi sıralamam 298 bin ygs de 50 bine çekmem gerek matematiğim çok çok iyi lys olarak yorum yaparmısınız sizce yapabilirmiyim hangi netlerle yapabilirim veya yapamayacaksam kaç bine kesin girerim 🙁

  • ne yazık ki bu durum mümkün gözükmüyor ama kendinize uygun başka bir bölüm düşünebilirsiniz veya bir defa daha hazırlanmayı düşünebilirsiniz.

  • 1 milyondan 110 binlere çeken öğrenciler mevcut inşallah sende bunu başarabilirsin. bu ve bu tarz öğrencileri en yakın zamanda yayınlayacağız.

  • 🙂 biraz hayal ama size puanı daha düşük olup size de uygun olan bölümleri değerlendirmenizi öneriyorum. sonuçta sadece yüksek puan yapanlar mutlu olmuyo ve yüksek puan yapanlar herzaman çok parada kazanmıyo. çalışmalarında başarılar diliyorum.

  • eğer bunu başarmak istiyorsan ders seçme şansın yok yani tüm dersleri olabildiğince yüksek yapmalısın yani fule yakın yapmalısın.

 9. Merhaba hocam ygsye hic calismadim tip istiyordum ama bunalima girmekten ders calismadim ygs2 de 72000 yaptim ve birakmak da istemiyorum bi listede gordum suan fullersem 3000e cekebiliyorum siz bu konuda ne dusunuyosunuz ve calissaydim suan en kotu 30000 deydim ama yapcak bisey yok normalde basarili bir ogrenciyim ama olan oldu bir yil daha denemek fikri beni delirtiyo neredeyse matematigim ve fenim gayet iyi anlamam kolay ama sizce kaca cekerim verimli ve planli calisirsam lutfen gercekci olun…

  • bununla ilgili net bir şey söylemek için ders durumunuzla ilgili bir çok şeyin bilinmesi gerekiyor. teorik olarak tabiki de mümkün ama ders seçme durumunuz yok her dersten fule yakın yapmalısınız. çalışmalarınızda başarılar dilerim

  • pek mümkün görünmüyor Hasan ama hangi bölümü düşünüyorsan ona benzeyen ve puanı daha düşük olan bölümleri değerlendirebilirsin.

 10. Hocam ben ygs 5te 160bine girdim ygs 3ve4 sıralamam 100binlerde sizce 20bine cekebilir miyim hukuk istiyorum ..cevaplarsanız cok sevinirim simdiden teşekkürler.

 11. Merhaba hocam benim de bir sorum olacaktı ygs-2 82 bin deyim acaba mf3 te 20 bine cekebilir miyim?
  Netlerim nasıl olmalı lys de?
  Teşekkür ederim.

 12. Merhaba hocam ygs 2 de 467 bin deyim normalde seviyem bu kadar kötü değilken böyle geldi ne oldu anlamadım 100-150 bine çekebilir miyim ne kadar net yapmam lazım? MF için

 13. Merhaba hocam normalde Türkiye geneli denemeler de bile 150 binlerdeyken ygs kaydırma yaparak 1 milyon içine girdim ve psikolojik olarak da düşüşlerdeyim sizce ts den 100 bine çeker miyim?

 14. Hocam tm öğrencisiyim ve ygs beklediğimin aksine kötü geldi ve tm de il 170binde olmam gerekiyor ygsde 1100 bin civarındayım sizce mümkünmü

 15. YGS-5 sıralamam 196binlerde bir şey.Gazi Üniversite istiyorum.Çekebilir miyim?Çekebilmem için kaç edebiyat kaç matematik yapmam gerek?Lütfen yardımcı olun.Eğer Gazi gelmeyecek gibi imkansız bir durumsa ben tekrar hazırlanırım.Ama ne olur imkansız demeyin.Gazi Üniversitesi Hukuk F. en büyük hayalim.

 16. hocam 450 bindeyim ygs 2 de ve mf 3 de sıralamamı 150-200 bin arasına çekmek istiyorum puangoya mat dan 20-4 fenden 10-4 ve biyoloji de 15-3 olarak yazdığımda 170 bine çekti beni bu mümkün mü sizce bu netlerle ?

  • hangi yılda çektiğin de önemli. Sınav her sene aynı zorlukta olmuyor ama ortalama bir hesap yapacak olursak yazdığın netlerle neterle 170 bin seviyesine veya +/- 10 bin civarına gelebilirsin. Mf 3 için fen derslerine ağırlık vermeni öneririm.

  • 20 bine çekmen mümkün olmayabilir ama 50-60 bin gibi bir sıralama iyi bir çalışmayla mümkün.Özellikle fen derslerinin yüksek olması gerekiyor mf 3 için

  • çekebilirsin çok uzak değil. yaklaşık ne kadar net yapman gerektiğini puango.net ten hesaplayabilirsin. çalışmalarına başarılar dileriz

 17. Hocam ygs2 211k fizyoterapi istiyorum netlerim nasıl olmalı lys de ve edebiyat ve coğrafyadan da sınava gircem pdr veya psikoloji olur mu 668k ygs3 sıralamam teşekkürler

 18. hocam iyi günler ygs 2 de 640,000 deyim 100 150 en az 200,000 e cekmek için neler yapmalıyim mümkün mu?
  bide önümde yaklasık kac bim tm ts ögrencisi vardır

 19. Hocam bütün yorumları okudum ts cok az benim gibi olan göremedim. Ben ygs 4te 260 bindeyim ve hedefim istanbul üniversitesi üstün zekalilar ogrt. Bunun için tsde ilk 10 binde olmak gerek buna yorumunuz ne sizce cekilebilir mi ?

 20. Okul birincisi yim ygs 2. 172 bindeyim okul birinciligim ile LYS de 50-60 bine çekip beslenme ve diyetetik bölümü okuyabilir miyim ? Ve diş hekimliği için bir umut var mı?

 21. Hocam merhaba, ben ygs de 1 milyondayim ve tm1 den işletme istiyorum 300 binlere çekebilir miyim sizce? Edebiyatım iyi fakat matematiğim malesef onun kadar iyi değil

 22. Hocam ygs1 215 bindeyim mf4 ten tercih yapicam ama fizik kimya biyolojim cok kotu kac tane mat ve geo yapmaliyim ki 100 bine girebileyim mf4 te? Bu arada diploma notum 77 veya 78 gelicek.

 23. Merhabalar ygs 2 sıralama 169.222 tıp istiyorum lys ygs becerime göre daha iyi tıp olsun benim olsun diyorum sizce mümkün mü…

 24. hocam merhabalar benim siralamam 600 binlerde ama aslinda normalde bu kadar kotu yapmazdim ama rehavete mi kapildim nedir.neyse hocam benim yapmam gereken 71 bin sakarya insaat muhendisligini kazanmak istiyorum sizce mattan 25 diger derlserdende 15er yaparak 71 bine cekebilir miyim ?

 25. Ve hocam bir de net hesaplanması yaptığımda 17.000 binlik bir sıralama geliyor ve yerleştirme sıralaması yazıyor bu 2016 sizce 2017 sınavı zor olursa lys daha yukarıda gelir mi rica ederim cevap verin hocam son olarak lys yapmam çok çok yüksek çünkü bilgi kaynaklı bir öğrenciyim

 26. Hocam iyi gunler benim ygs2 deki siralamam 134 bin ben mf3 de 40 50 binlrre cekmek istiyorum sizce mumkun mu hangi dersten ortalama kac net yapmam gerekir

 27. Hocam sınavda kaydırma yapıp 300 bine girdim biyoloji ve kimyam iyi matematikte yaklaşık 20-25 fiziktede 10-15 arası yapabiliyorum hedefim fen bilgisi öğretmenliği MF 2 puanına göre yıldız teknik 127bin Marmara 117 binle alıyor sizce girebilirmiyim

 28. Hocam merhaba,benim ygs2 388k ve beslenme diyetetik istiyorum.bunun için kimya ve biyoloji ağırlıklı çalışıyorum ama tahmini matematik netlerim be bu derslerin netleri ne kadar olmalı?

 29. Hocam iyi günler benim ygs 6 da sıralamam 350 bin bunu tm-1 de 65 bine çekebilirmiyim ? çekebilmem için ortalama matematik ve edebiyattan kaç net yapmalıyım ?

 30. Hocam ygsde herkes benden 20-30k bekliyodu ygs1 95k oldum:( ve hedeflediğim bölüm mf-1’de 15k. matta 70 olsa fizik 25 kimya bio 22 ile ihtimal var mı sizce?

CEVAP VER