Sınava Hazırlık Süresince Nasıl Beslenmeliyiz?

Sınava Hazırlık Süresince Nasıl Beslenmeliyiz?

Merhaba sevgili ÜniversiteGO okurları!

Artık sınav maratonumuz ciddi manada başladı. Bunun uzun soluklu bir yarış olduğunu ve bu yarışta belirli sorunların başımıza geleceğinin hepimiz farkında olarak bu yola çıkmalıyız. Yoksa en ufak bir olumsuzluk bünyemizde büyük etkiler yaratarak motivasyonumuzu fazlaca düşürebilir. Bu yarışta kendi üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirdiğimizde hem madden hem de vicdanen rahat oluruz.
Rehberlik programlarında artık çalışma sistemimizin olması gerektiğini ve bu sistemi düzenli olarak ilerletmemiz gerektiğini ifade ediyorlar. Düzenli ve sistematik çalışma bizi başarıya taşıyacak etmenler arasındadır. Benim sizinle konuşmak istediğim konu ise bu düzenin ve sistemin sadece ders çalışmakta değil hayatımızı genel manada düzenleyip bir raya sokmak konusunda olacaktır. Sınavdan sonra yerleştiğimiz üniversitelerde artık çoğu işlerimizi kendimiz yapıyor olacağız. Yardımcı etmenler tabi ki olacak ancak ana karakter artık biziz. Elimizde bir senaryo yok. Senarist de aktör de biz olacağız.

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

   Maratona geri dönelim. Düzenli, sistemli, planlı ders çalışmak üzerine yeterli konuşmayı çokça dinledik zaten. Şimdi bu sistem için hayatımızın diğer bölümlerinde de bir düzenin oturmuş olması gerekli. Yarışta final çizgisine sizi sadece ayaklarınız taşımaz. Yarışa hazırlık döneminizdeki çalışmalar, beslenmeler, motivasyon vb. şeyler yarıştaki durumumuzu belirler.
Beynimiz son bir hafta artık sınava gireceğini iyice kabul eder. Peki vücut buna hazır mı? Yazımızın başından beri bahsettiğimiz bu düzenin artık vücut için de olması gerektiğini bilmemiz ve uygulamamız gerekir. Ek bir bilgi olsun sizlere, son haftalarda biyolojik saatimiz sınav saatine ayarlı olmalı. Biyolojik saatten kastım günün belli dönemlerinde genelde aynı biyolojik aktiviteyi gerçekleştirmek. Bu olay sınavdaki tuvalet korkunuzu yenmenize yardımcı olur.

Sınava Hazırlık Süresince Nasıl Beslenmeliyiz?

Şimdi ders çalışmamız kadar önemli bir noktaya geldik. BESLENME… Sınava hazırlık dönemindeki öğrenciler bu noktaya çok dikkat etmeli. Çünkü hayatımızın normal işleyişin devam edebilmesi için ilk koşul denilebilir. Sadece sınav dönemi için değil hayatımızın bütün zaman dilimlerinde önemlidir. Ancak sınav gibi hassas dönemlerde daha da önem kazanmaktır. Yediğimiz yiyeceklere yaşımıza, boyumuza, cinsiyetimize, genel durumumuza göre farklı miktarlarda ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyacı gerekli miktarda ve sağlıklı olan besinlerden karşılamamız önemlidir. Sınav dönemindeki stres ile beraber yanlış beslenme sonucu vücut yağ depolamaya yatkın bir hal almaktadır. Fiziksel aktivitelerin de önceki senelere nazaran düştüğünü göz önüne alırsak artık kilo almak kaçınılmaz bir son olarak görülmektedir. Yarışa bilinçli hazırlananlar olarak bu gidişata dur diyebiliriz. Düz mantık ile düşündüğümüzde fiziksel aktivitemiz düştüğü için enerji harcamamız da düşecek. Harcanmayan enerji de vücutta depolanmaya başlayacak. Kısaca fiziksel aktivite ile sağlıklı besin alımımız doğru orantılıdır.

Beslenmemizde önceki yanlışları saptamalı ve onları artık kendimizden uzaklaştırmalıyız. Genel sağlığımızın korunması için uygun beslenme düzenimizi daha maratona başlamadan şekillendirmeli ve uygulamalıyız.
Umarım bu yazımda bir şeylerin farkına varmanızı sağlamışımdır. Beslenme düzeninin nasıl olacağı ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatmamı isterseniz yoruma bunu belirtmeniz yeterli. 🙂

Sorularınız ve görüşleriniz için:
İnstagram: diyet.link(genel sağlık tavsiyeleri için takip edebilirsiniz.)
E-mail: [email protected]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ahmet coşar dedi ki:

    Selamlar,hocam sınava hazırlanmak için özel bir beslenme düzeni mi var,yoksa herkes normal zamanlarda alıştığı beslenme düzenine mi devam etmeliler?

    1. Mustafa Akyüz dedi ki:

      Alıştığı beslenme düzenine devam etmeli