Sanal Kart Nedir? Sanal Kart hakkında her şey

Sanal Kart Nedir? Sanal Kart hakkında her şey

İnternet üzerinden alış verişlerin artmasıyla birlikte sanal kart uygulamasının kullanımı da artmaya başladı. İnternetten yapacağınız alış verişlerin güvenliği konusunda büyük bir kolaylık sağlayan sana kartlar hakkında bilgi almak için yazının devamını okuyun.

Sanal Kart Nedir?
Sanal kart, kredi kartı bilgilerini karşı tarafla paylaşmadan işlem yapılmasını sağlayan banka uygulamasıdır. Mevcut kredi kartı bakiyenizin sizin belirleyeceğiniz bir bölümü yeni bir kart numarası ile size yeni kart olarak tanımlanır. Bu kartı fiziksel kart kullanım ihtiyacınız olmayan tüm işlemlerde kullanabilirsiniz. Limitin sizin tarafınızdan belirleneceği kart sayesinde işlem yapacağınız tutarda kart oluşturarak kart bilgilerinizin alınarak kartınızdan bilginiz olmadan para çekilmesi engellenmiş olur.

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Özellikle internet üzerinden ve telefondan yapılan kart ödemelerinde gerçek kart bilgilerinin karşı tarafa iletilmemesini sağlayarak daha güvenli alış veriş ortamı sağlar. Kart bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçse dahi sadece belirlediğiniz alt kredi kartı limiti içerisinde işlem yapabilir. Alış veriş için özel limitler belirlediğinizde kartınız başkası tarafından hiçbir şekilde kullanılamayacak hal almış olur.

Sanal Kart Nasıl Oluşturulur?
Sanal kart oluşturmak için kredi kartı kullandığınız bankanın internet bankacılığı şubesine veya mobil şubesine girip mevcut kart limitinizin bir bölümü olacak şekilde kart tanımlayabilirsiniz. Kart limitinden daha fazla limitler tanımlayabilmeniz mümkün değildir. Kart tanımlama işlemi genellikle kartlarım bölümünde yer alan yeni kart kısmından yapılmaktadır.

Ayrıca bankanızın çağrı merkezini arayarak da yeni sanal kart oluşturma konusunda yardım isteyebilir ve yeni kart tanımlama işlemi yapabilirsiniz.

Sanal kart hizmeti bankalar tarafından belirli sayıda ücretsiz olarak sunulmaktadır. Genellikle bu sayı aynı anda oluşturabileceğiniz 10 kart şeklindedir. Bu kartlarınızın limitlerini istediğiniz zaman azaltıp artırabilirsiniz. Özellikle güvenmediğiniz durumlarda siparişiniz tutarında kart tanımlamanız ve sipariş sonrasında limitinizin sıfırlanması internetteki alış verişlerinizi çok daha güvenli hale getirecektir.

Sanal Kart Kimler Kullanabilir?
Sanal kart kullanabilmek için bir adet kredi kartına sahip olmanız gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir ihtiyaç bulunmamaktadır. Mevcut bakiyenizi kredi kartı bakiyenizi kullandığını ve sanal kart için kartınızda limit olması gerektiğini unutmayın. Bank kart (hesap kartı) sahibi olmanız sanal kart tanımlamanız için yeterli değildir, sadece kredi kartının limitini bölmeyi sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.