Populasyon Türleşme Karmaşası ve İnkişaf

Mustafa Fatih Dündar – KTO Karatay Tıp Fakültesi

Bir canlı bulunduğu ortama genetik bilgisinin elverdiği kadarıyla uyum sağlamaya çalışır. Canlı eğer bulunduğu ortamın şartlarına uyum sağlayamazsa bu canlı bulunduğu populasyondan elenenir.

Canlının genetik yapısını taşıyan canlılar o populasyon içerisinde azalır ve nesil ilerledikçe o özellik elenme eğilimdedir. Bu canlının özelliğinin alternatif gen kombinasyonlarını içeren ve uyum sağlayan canlılar o populasyonda yaşamını sürdürür. Bu özellik canlının genetik yapısında zaten hali hazırda vardır. Ancak canlının genetik yapısındaki bu çeşitlilik ve uyum sağlayamayanın elenmesi , o canlının türünün değişeceğine asla kanıt olamaz. 

İçinde bulunduğu populasyon içinde geriye kalan canlıların önceki elenen canlılardan tür olarak asla farklı olduğu söylenemez. Bir canlının bu şekilde , ortama el verişlilerinin kalması o tür içerisinde inkişafa uğrama yoludur. Tür , kendi içerisinde tekamül yolunda olabilir.

Genetik çalışmalar ile elde edilen veriler ve bu verilerin gösterdiği türler arasındaki genetik benzerlik , o canlıların ortak kökenden geldiğini kanıtlamaz. Bu genetik , fizyolojik , anatomik ve uyumsal benzerliklerin arasında kurulan her türlü bağlantı asla bilimsel bir olgu oalrak türlerin dönüştüğünü kanıtlamaz.

20.12.2015 – Meram

 

 YKS Puan Hesaplama için TIKLAYINIZ

2018 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir