ÖĞRENMEYİ ÖĞRENMEK

ÖĞRENMEYİ ÖĞRENMEK

Beyza Uysan

“KazananIar hiç hata yapmayanIar değiI, asIa vazgeçmeyenIerdir.” Hatalar yapsanız bile , engeller boyunuzu aşsa bile vazgeçmeyin, ne demişler; “Dünya, vazgeçenleri değil, azmedenleri hatırlar.” İçinizdeki isteği , umudu , azmi asla kaybetmeyin ve onları canlandırın , ona hayat verin. Hayatınızdan kötü şeyleri, size umutsuzluk veren her şeyi çıkartın. Bunları yaptığınız zaman iyi, güzel şeyler sizi kendine çekecektir 🙂 Unutmayın hiç birşey için geç değildir. “Siz istedikten sonra her fal doğru çıkar.” … Gelelim bunları nasıl yapacağınıza¿

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Kolları sıvarken işe en önemli malzemeyle başlıyoruz “HEDEF.” Hedef koymak; evet, “Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız vardığınız yerin önemi yoktur.” (Peter F. Drucker) daha da önemlisi “Amacı olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez.” (Montaigne).. “Amacım var , isteğim var ama çalışamıyorum, nasıl çalışacağımı bilmiyorum, çalışsam anlamıyorum:(” dediğinizi duyar gibiyim ama asla umutsuzluğa düşmeyin çünkü biz burda bu sorularınıza cevap için varız 🙂 Mesela örnekler üzerinden gidelim, matematik.. Bir çok öğrencinin korkulu rüyası , asla yapılamayan dünyanın en zor dersi? Kime göre?neye göre, nasıl çalıştığına göre? Öncelikle matematikten hangi konudan ne kadar eksiğiniz olduğunu tespit edin, planınızı ona göre yapın çünkü “Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, başlayamazsınız.” (G.S Patton) Kendinize, kendiniz bir plan yapın. Size özgü , saatleri , molaları sizin belirlediğiniz bir plan. Eğer başkası için yapılmış bir planı kendinize uygulamaya çalışırsanız başarı elde etmiş olmazsınız ve asla sizi başarıya götürmez de..

Hedef belirledik , eksiklerimizi tespit ettik , planımızıda yaptık? Peki nasıl çalışacağız.. yada daha uygun cümle “NASIL VERİMLİ ÇALIŞACAĞIZ?” Meşgul olmak kolay , verimli olmak zordur. Eksik olan konuyu hiç bilmiyorsanız bir kaynaktan (video,konu anlatım) konuyu öğrenin ve konuyu tam öğrendiğinizi düşündüğünüzde soru çözümüne geçin. Unutmayın konuyu bilmek işin %30 u soru çözmek ise %70 idir. Tabi konularla ilgili çözdüğünüz ilk sorular kolay kaynaklardan olsun. Zor sorulardan başlayıp çözemeyince motiveniz düşer. Teoriyi bilip, pratiğe dökmek biraz zaman alabilir ve işte tam burda işin içine “SABIR” giriyor. Pratiğe alışmaya başlayınca bunu alışkanlık haline getirin. Zaten göreceksiniz ki soruları çözdükçe kendinize güveniniz artacak ve daha çok çözmek isteyeceksiniz, ve tabiki çözemedikleriniz de olacak ama unutmayın “Eğer yürüdüğünüz yolda hiçbir engel yoksa , o yol sizi hiç bir yere götüremez.” (G. B. Shaw) çözemediklerinizi asla es geçmeyin mutlaka birinin yakasına yapışıp o sorunun çözümünü öğrenin ve olabildiğince çok soru çözüp çok soru tipi görün , bunun faydasını eminim farkedeceksiniz. Bu yöntemi ısıtıp ısıtıp hayatınızın her yerinde kullanabilirsiniz ki faydasını göreceğinizden eminim.

Siz yeter ki isteyin , azmedin unutmayın hiçbir başarıya çiçekli yoldan gidilmez önemli olan öğrenmeyi öğrenmektir…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.