O Bölümler Artık LYS den Alacak

ÖSYM nin yayınlamış olduğu güncel taban puanlarını içeren ÖSYM tercih robotu için tıklayınız

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası‘na konuk oldu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunarak editör ve muhabirlerin sorularını yanıtladı.

Eğitim fakülteleriyle ilgili iki önemli karar aldık aslında. Bir başarı sıralaması ama bir başka karar daha aldık. O da şu, eğitim fakültelerine baktığımızda öğretmen yetiştiren bu programlar bir birinci aşamadaki bir de ikinci aşamadaki sınavla öğrenci alıyor. Beden eğitimi, spor öğretmenliği, kimya öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği gibi bütün Avrupa’da öğretimin en iyi olduğu üniversitelerde el üstünde tutulan bir program, özel eğitim öğretmenliği gibi programlar birinci aşamayla öğrenci alıyorlar. Biz önce birinci aşama ile öğrenci alan öğretmenlik programlarını artık ikinci aşamaya nakletme kararı aldık. Bu çok önemli, radikal bir karar. YGS puanları ile öğrenci alan bu programları LYS puanlarına naklederken YGS’deki test içeriklerini dikkate alacağız. Matematik ağırlıklıysa ikinci aşmada matematik ağırlıklıya çevirdik.

Bütün bu LYS’den, ikinci aşamadan öğrenci kabul edecek programlar için de bir başarı sıralaması şartı getirdik. Bu başarı sıralaması şartı da 240 bin. 240 binden aşağısının artık bu programlara girmesi söz konusu olmayacak. “

“LYS’ye nakletmeniz kafi gelmiyor mu” diye sorulabileceğini dile getiren Saraç, Türkçe öğretmenliğinin 506 bininci, sınıf öğretmenliğinin 607 bininci, rehberlik ve psikolojik danışmanlığın ise 627 bininci sıradan öğrenci aldığını, bunun için 240 bin gibi bir sayıyı belirlediklerini bildirdi.

Özetle daha önce YGS den girilebilen özel eğitim, kimya , okul öncesi gibi bölümler artık LYS den tercih edilecek

O Bölümler Artık LYS den Alacak” için 19 yorum

 • 25 Aralık 2016 tarihinde, saat 00:18
  Permalink

  Hocam Merhaba,
  Ben Bilgisayar ve Öğretim Tek. Öğret. istiyorum ve MF-1’e alındı.
  Bu durum 2017 yılı için kesin olarak belli mi.Yoksa 2018 yılı için mi?

  Yanıtla
 • 26 Aralık 2016 tarihinde, saat 17:54
  Permalink

  Hocam merhaba
  ben böteye hazırlandım yazdan berı ygs çalısıorum hedef bogaziçi ıdı artık ygs1 yerıne mf1 denmı alım yapıcak bu durum bu senemı için geçerli yoksa seneyemı

  Yanıtla
 • 27 Aralık 2016 tarihinde, saat 17:14
  Permalink

  Ya bu sistem 2017 üniversite hazırlık öğrencilerini bağlıyormu niye birileri zahmet edip cevap vermiyor acaba?

  Yanıtla
 • 16 Nisan 2017 tarihinde, saat 17:24
  Permalink

  Açıköretim İşletme 4 yılık hangi puan türleri ile alınacak

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir