Ne Demek Çalışamıyorum

Ne Demek Çalışamıyorum

 

    Elif Hacer OKUR- ÜniversiteGO Yazarı

Merhaba Genç !

Nasılsın? Keyfin yerinde mi? Değil mi? Ne, ne demek hala çalışmaya başlamadım? Demek nasıl çalışacağını hala bulamadın, çabuk sıkılıyorsun ve çalışmaya başlayınca esen rüzgar bile dikkatini mi dağıtıyor. Ne yapacaksın peki? Haziran ayı gelince kafanı duvarlara vurma bak sonra. Ne Haziranı sen Nisanda patlayacaksın da haberin yok. Hadi amaaaa… Heeeyyyy, dostum? Kafatasının içinde bir yaşam belirtisi varmı senin? Bu kadar ergen olma nolur hadi topla kendini yepyeni bir sayfa açcaz. 🙂

Şimdi öncelikle artık farkına var lütfen, eğer bu sene bir yerlere gelemezsen her şey çok daha zor olucak biliyomusun? Bunu sana bir mezun olarak söylüyorum. Mezunum ve inan bana mezunlar için hayat çok zor. Düşünsene bi ya o en sevmediğin saçını başını yolmak istediğin kız üniversiteye gidecek tamam belki %50 burslu gidecek belki dandik bi bölüme gidecek belki mezun olunca bi baltaya sap olmayacak ama ne kadar zoruna gidebileceğini düşün. Hadi bunu bırak hayata 1 sene geriden devam edeceksin. “Her şey zamanında güzel” dostum topla kendini ve artık çalışmaya başla.

Önce problemin ne onu saptamaya çalış neden ders çalışamıyorum diye sor kendine? Telefon yüzünden mi? O zaman ver telefonu annene belirli saatlerde al. Müzik dinlediğin için mi? Ama ders çalışırken de müziksiz yapamıyor musun? O zaman 3 – 4 saatlik motivasyon müzikleri var onları aç onları dinle. İçinde ne bir söz var nede senin aklının karışmasına neden olacak bir cümle. Böyle müziklerle çalıştığın zaman gün içinde daha sakin daha atarsız, stressiz olduğunu fark edeceksin. Sonra artık başka problemin yoksa aç YGS-LYS konularını yavaş yavaş çalışmaya başla. Eksik olduğun konular üzerinden binlerce kez geç gerekirse. İyi olduğun konulardan da bir sürü test bitirmen tavsiye ediyorum. Çünkü zaten iyiyim diyip bırakırsan o konuları gittikçe unutursun söyleyeyim bak. Çalışma masanda sadece derslerle alakalı şeyler olsun. Not almak için kullandığın post-itler, kalemlerinin olduğu kutular, günde en az 2.5 litre su içmelisin unutma. Bu yüzden büyük bir şişe suyun ve bir dilim limonlu su bardağında bulunsun ki yanında günlük ihtiyacın olan suyu da karşılayabil. 🙂 ve son olarak o gün çalışacağın kitaplarını göz önüne koy. Bitirdikçe kaldır masandan ki başardığını hisset. Ve günlük olarak bir ajandaya kaydet bu yaptıklarını ki, hafta sonu geldiğinde neler yaptığını gördüğünde gerçektende çalıştığın zaman yapabileceğini görebil.

Dediklerimi alışkanlık haline getirip düzenli olarak yaparsan sende senin için hangisi daha iyi, nasıl daha verimli ders çalışacağını fark edersin. Önemli olan fark etmek kader dostum J ve son olarak havalar artık soğumaya başladı ayağını, belini ve ellerini sıcak tut J sakın üşütme ! hasta olmak için çok yanlış bir sene bu sene 😀 işin özü bu şimdilik. Benimle iletişime geçmek istersen eğer instagram hesabım: motivasyonajandam:) düzenli olarak burada yazmaya devam edicem. Takipte kalın 🙂 🙂 🙂

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. kripton94 dedi ki:

  Ben her gün yazıyorum yaptıklarımı bu daha düzenli olmamı sağlıyor
  Bir soru sormak istiyorum size dersler de tekrar düzeni nasıl olmalı sizce ?

 2. ela dedi ki:

  konuları mp3 şeklinde indirip geceleri dinlesek faydası olur mu ?

  1. osman_altun dedi ki:

   Uyku düzenini bozup sabah derste uyuma ihtimalini unutmayalım. En iyisi beynin tüm fonksiyonlarını kullanarak dinlenikken çalışmak.

 3. gamze dedi ki:

  Sizinle iletişime geçmem mümkün mü ?

  1. Elif hacer okur dedi ki:

   Instagram @motivasyonajandam

 4. Hukuk dedi ki:

  Ben telefonumu anneme haziran ayında almak üzere teslim ettim ama müzik dinlemeyi seviyorum sizce dershaneye gidip gelirken dinlemek için müzik çalar almalı mıyım yoksa bu şekilde devam mı edeyim müziksiz..

  1. Elif hacer okur dedi ki:

   Instagram hesabim @motivasyonajandam

 5. YGS dedi ki:

  Mail adresinizi alabilir miyim?

  1. Elif hacer okur dedi ki:

   Instagram hesabim @motivasyonajandam

 6. Nihan kozcuoğlu dedi ki:

  Çok ama çok teşekkür ederim sizinle nasıl iletişime geçebilirim yardiminiza gerçekten çok ihtiyacım var lütfen !!!

  1. Elif hacer okur dedi ki:

   Instagram hesabim @motivasyonajandam