Müfredat Değişikliği Nasıl Etkiler? İyi mi? Kötü mü?

Müfredat Değişikliği Nasıl Etkiler? İyi mi? Kötü mü?

Mustafa Fatih DÜNDAR – KTO Karatay Tıp Fakültesi

Mesajlar, yorumlar,twitler herkesin aklında aynı soru Müfredat Değişikliği bizleri nasıl etkileyecek ? Bu yazıyla beraber aklınızdaki soru işaretlerine cevap bulacaksınız

Müfredat değişikliğinin neredeyse tamamı sayısal derslerde yapıldı.Bu da demek oluyor ki YGS LYS’de 2017 den itibaren sayısal sorularda değişecek.Soruların tarzının değişmesi muhtemel çünkü konular değişiyor,konu içerikleri de değişiyor.Şöyle diyebiliriz bir konuda bilgi soruyorlarsa artık o konudan yorum sorabilirler.

Bu değişiklik bazı adaylar için iyi bazı adaylar için kötü oldu aslında Kimi diyor kolay iyi olur,kimi diyor kolay bana iyi gelmiyor.Asıl olan mesele şu kolaysa herkese kolay,zorsa herkese zor.Yıllarca üniversite adaylarına bir çok konu ve bir çok alt konu yüklemesi yapılıyordu.Bir çok konun kaldırılması veya konunun hafifletilmesi yeni adaylara bir kolaylık getiriyor.

Dünyanın büyük ülkelerine baktığımızda lise müfredatları bizim önceki müfredat kadar ağır değil.Yani Avrupa ülkeleri,Amerika ve Kanada eğitimine doğru bir eğilim var diyebiliriz müfredat değişikliğinde.Bu değişiklikler,hafifletmeler sınavları yoruma doğru kaydıracak gibi görünüyor.Çünkü bir çok Avrupa ülkesi müfredatı ve sınavı yoruma yönelik ,biz de ise YGS yorum,LYS bilgi ağırlıklı sınavlardı şimdiye kadar. İleride ki sınavlarda ÖSYM ve MEB’in daha fazla yoruma yönelik sınav hazırlayacağı muhtemel.Ancak şu da unutulmamalı ki Türkiye Eğitim Sistemi şu zamana kadar  bilgiye dayalı olması kolay kolay ve aniden tamamen yoruma yönelik sisteme geçilemeyeceğinin bir belirteci.Bu değişim kademe kademe olacağı için siz çalışırken bilgi odaklı ve yorum beceriniz gelişterecek soru ve denemelerle çalışın.

 2018 TERCİH ROBOTU için TIKLAYINIZ

2019 YKS Konuları için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. esra dedi ki:

  Merhaba hocam çözemedigimiz soruları nereye atalim

 2. Serdar dedi ki:

  Bilgi odaklı ve yorum becerinizi geliştiricek sorular çözün derken hangi yayınlar olabilir ?

  1. Mustafa Fatih Dündar dedi ki:

   çoğu yayın bu konuda hazır,yeni müfredata uygun yasyınları tavsiye ediyorum ben

 3. Enes dedi ki:

  11. Sınıfa gececegim bölumum sayisal bu yaz kisaca yapmam gerekenleri listelermisiniz… çok teşekkürler…

 4. merve dedi ki:

  yani yine seneye ygs test şeklinde olacak degil mi

  1. Mustafa Fatih Dündar dedi ki:

   Evet test olacak

 5. hülya dedi ki:

  müfredat demişken hocam ben 12.sınıfa geçtim meslek öğrencisiyim yatay geçiş kalktımı vede meslek lisesinden mezun olan öğrenciler ek puan veriliyordu kalktı mı ?

  1. Mustafa Fatih Dündar dedi ki:

   Bu konu hakkinda bilgiyi mebi arayip ogrenebilirsiniz meslek liseleri hakkinda tam bi netlik yok

 6. Nalan dedi ki:

  Evet faydalı oldu eyvallah ?????

  1. ceylan dedi ki:

   o zaman bu sene bol bol meb ve eba testleri çözmemiz gerekicek özellikle matematikten ki soru tartzlarını öğrenelim hocam inşallah yapabilirim odtü mimarlık istiyorum

   1. Mustafa Fatih Dündar dedi ki:

    İnşallah kazanirsin mimarliği,evet bol soru çözmek en ideal cozum

  2. Mustafa Fatih Dündar dedi ki:

   Faydalı olduysa ne mutlu bize ??

 7. Dinçer dedi ki:

  Sitenin iletişim kısmı aktif değil. Bu nedenle buraya yazmak zorunda kaldım. 2017 müfredat değişikliğini ilk olarak sizin sitenizde gördüm. Bundan dolayı teşekkür ederim. Ancak şu konu kaldırıldı, şu konu eklendi diyeceğinize, bütün dersler için yeri müfredata göre hem YGS hem de LYS konularını tablo halinde yayınlarsanız biz de kendimizi ona göre ayarlayabiliriz. Şimdiden teşekkürler

  1. Mustafa Fatih Dündar dedi ki:

   İletişim kısmı aktifleşene kadar facebook üzerinden bize ulaşabilirsiniz 🙂
   Biz teşekkür ederiz 🙂
   Facebook sayfamızda liste olarak yayınladık bakabilirsiniz.İyi günler

 8. Çağrı Ulu dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkürler sormak istediğim başka bir soru daha var.
  Eskiden sadece 9.sınıf ortak okutulurdu 10. sınıfta alan seçimi yapılıyordu fakat şimdiki 11. sınıflar 9. ve 10. sınıflar ortak okutuldu daha sonra alan seçimi yapıldı.Bu uygulamaya bakılarak 2017 YGS de öğrenciler 9 ve 10. sınıflardan mı sorumlu tutulacak ? şimdiden ilginiz için teşekkürler.

  1. Mustafa Fatih Dündar dedi ki:

   Eğer tüm lise öğrencileri 10.sınıf müfredatı aynı ise evet YGS de çıkabilir.Ancak bu konu da büyük bir belirsizlik var.Ösym müfredat neyse onu sorarım diyor.