Mimarlık Hakkında Her Şey

ÖSYM nin yayınlamış olduğu güncel taban puanlarını içeren ÖSYM tercih robotu için tıklayınız

MİMARLIK BÖLÜMÜNÜ VE MESLEĞİNİ 4 ANA BAŞLIKTA ELE ALACAĞIM.

UYKUSUZ GECELER,EGO,JÜRİ VE PARA

DIŞ MİMAR MI? İÇ MİMAR MI? ÖNCELİKLE ŞU KONUDA ANLAŞMALIYIZ “DIŞ MİMARLIK ” DİYE BİR ŞEY YOKTUR.
GELELİM MİMARLIĞA; BİNALARI VE DİĞER FİZİKİ YAPILARI TASARLAMA, KURMA SANATI VE BİÇİMİDİR (VİKİPEDİ) BİZ MİMARLAR OLARAK YAPININ HER ŞEYİNİ TASARLARIZ. KOLTUĞUN YERİNDEN, LAVABONUN ÖLÇÜSÜNE ,FAYANS ADEDİNDEN EBATINA KOLONLARA KADAR HER ŞEY MİMARIN ELİNDEN GEÇER. PEKİ BİR MİMAR BUNLARIN HEPSİNİ KISA BİR ZAMAN DİLİMİNE NASIL SIĞDIRIR ? TABI Kİ UYKUSUZ GECELER, GÜNLERCE SABAHLAMALAR, SONSUZ KAHVELER VE DEĞERLİ ARKADAŞLAR SAYESİNDE… BELKİDE ÇOĞU BÖLÜMDE KAZANILAMAYAN ARKADAŞLIKLARI MİMARLIK BÖLÜMÜ SAYESİNDE ELDE EDERSİNİZ. ÇÜNKÜ “YARDIMLAŞMADAN OLMAZ !” İLKESİ ÜZERİNE İNŞA EDİLİR.

BİR MİMAR İLETİŞİMSİZ DÜŞÜNÜLEMEZ. BU YÜZDEN BİR MİMAR HER ŞEYİ BİLİR (BİLMESE DE ÇAKTIRMAZ) VE HERKESLE (DETAYLI OLMASA DA) ALANI DAHİLİNDE KONUŞABİLİR. HAL BÖYLE İKEN BU KADAR BİLGİ NE DOĞURUR? “EGO” BİR MİMARIN KILIÇ KALKANI,SAVUNMA MEKANİZMASI, GÖRÜNMEZ MAKYAJIDIR;EGO. UYKUSUZLUKTAN MOSMOR OLMUŞ GÖZ TORBALARIMIZI HER ZAMAN EGOLARIMIZLA KAPATIRIZ
BELLİ BAŞLI AKSESUARLARLARIMIZ VARDIR MESELA;BOYUN FULARI,KEMİK GÖZLÜKLER, SİYAH RENK TEMALI KIYAFETLER VE ELBETTE CANIMIZ CİĞERİMİZ OLAN BİLGİSAYARLARIMIZ (ÖNCEDEN T-CETVELİ)

JÜRİLER (!) NE İSTEDİKLERİ HİÇBİR ZAMAN BELLİ OLMAYAN,BİZLERE ECEL TERLERİ DÖKTÜREN,CÜMLELERİ TAM BİR MUAMMALIK ESERİ OLAN,PEK SAYGIDEĞER MESLEKTAŞLARIMIZ. “BU ÇOK FAZLA SİMETRİK VE STATİK,ZEMİNİ ELE GEÇİRMEMİŞ VE TOPOĞRAFYA İLE OYNAMAMIŞSIN,YAPININ DOLULUK VE BOŞLUK ORANLARI YETERLİ DEĞİL, AYOL BEN BURADA ÇİLEK YERKEN AĞZIMDA MUZ TADI BELİRSİN İSTİYORUM….”
AMA KORKMAYIN! JÜRİLER SİZLERİ HER ZAMAN GERÇEK HAYATA HAZIRLAR.

SONUÇ OLARAK MİMARLIĞI ÖNERİR MİYİM? ELBETTE! ÇÜNKÜ SİZİN TASARLADIĞINIZ,SADECE SİZE ÖZGÜ OLAN ELLE TUTULUR,GÖZLE GÖRÜLÜR BİR SEY VAR. SAĞLIKLI BİREYLER,MUTLU TOPLUMLAR OLUŞTURMAK SADECE SİZLERİN ELİNDE. DÜNYAYI DEĞİŞTİRME GÜCÜNE SAHİPSİNİZ.

SON OLARAK DA(BU KONU ÇOK SORULAN BİR SORUDUR EMİNİM) MİMARLIKTA PARA VAR ARKADAŞLAR. İŞ OLANAĞI DA VAR. İNŞAAT SEKTÖRÜ SONUÇTA! HER NE KADAR OKURKEN SIZI MADDİ AÇIDAN SARSSA DA SONUÇ PAHA BİÇİLEMEZ.
(NOT:BU YAZI BÜYÜK HARFLERLE YAZILMIŞTIR . ÇÜNKÜ; MİMARLIKTA KÜÇÜK YAZI YOKTUR.)

FATMA KILINÇ

YENİ YÜZYIL MİMARLIK 4. SINIF

SORULARINIZI YORUM OLARAK SORABİLİRSİNİZ 🙂

Mimarlık Hakkında Her Şey” için 24 yorum

 • 3 Haziran 2017 tarihinde, saat 15:11
  Permalink

  12 YE GEÇİYORUM YGS KONULARIMI AZALTTIM. YAZ TATİLİ İÇİN DE PROGRAMIM VAR. MİMARLIĞI ÇOK İSTİYORUM VE OKURKEN BİLE MUTLU OLACAĞIMI BİLİYORUM FAKAT ÇEVREMDEN OLUMSUZ YORUMLAR GELİYOR VE MORALİM BOZULUYOR. BU DA SINAVLARA ENDİŞELİ GİRMEME SEBEP OLUYOR. SİZE DE BU TARZ YAKLAŞIMLAR OLDU MU MERAK EDİYORUM?..
  İKİNCİ OLARAK DA UYKUDAN NE KADAR UZAK KALIYORSUNUZ YA DA UYUMAMAK İÇİN NELER YAPIYORSUNUZ? AYDINLATIRSANIZ GERÇEKTEN ÇOK SEVİNİRİM..

  Yanıtla
  • 21 Haziran 2017 tarihinde, saat 00:40
   Permalink

   EĞER Kİ İSTİYORSANIZ SONUNA KADAR MÜCADELE EDİN. BIRAKIN ÇEVREDEKİLER OLUMSUZ YORUMLAR DA BULUNSUNLAR HİÇ TAKMAYIN. ÇÜNKÜ BU HAYAT SİZİN VE BUNU SİZDEN BASKASI YAŞAMAYACAK. İSTEKLERİNİZ DOGRULUSUNDA SONUNA KADAR YÜRÜYÜN. SONUNDA BELKİ PİŞMAN OLACAKSINIZ AMA BU SİZİN PİŞMANLIĞINIZ OLACAK VE O BİLE SİZE ÇOK GÜZEL GELECEK. BAŞKASININ İSTEDİĞİ BİR HAYATI YAŞARSANIZ SONSUZ MUTSUZLUK SİZİ BEKLER. BANA BU MİMARLIK HAKKINDA BÖYLE YAPTIRIMLARDA BULUNMADİLAR FAKAT BENDE BAZI SEYLER İCİN DİRETMEK ZORUNDA KALDIM. VE PİŞMAN DEĞİLİM. YİNE OLSA YİNE YAPARIM. UYKUSUZLUGA GELINCE YANİ O DÖNEMSEL OLARAK UYKUSUZLUK ORANINİZ DEĞİŞİYOR. BAZEN 55 SAAT UYKUSUZ KALMAK ZORUNDA KALIYORSUNUZ. BAZEN SE 3 GÜNDE 2 SAAT UYKUYLA İDARE EDIYORSUNUZ. VEYA DÜZENLİ BİR UYKU ÇEKERSİNİZ. BU SİZİN ÇALIŞMA TEMPONUZA VE KALİTENİZE BAKAN BİR OLAY. AMA HER NE OLURSA OLSUN UYKUSUZLUK MUTLAKA YAŞIYORSUNUZ. BEN UYANIK KALMAK İÇİN SOĞUK KAHVE İÇİYORUM. VEYA ARKADAŞLARIMLA SÜREKLİ İRTİBAT HALİNDE OLARAK BİRBİRİMİZI UYUTMUYORUZ. ASİL MESELE UYKUSUZLUĞU KAFANIZDA ÇÖZMEK TEN GEÇİYOR. BENİM UYUMAMAM GEREKIYORSA EĞER KENDİMİ SARTLIYOR VE UYUMUYORUM.
   ÇALIŞMALARINIZDA KOLAY GELSİN.
   MÜCADELEYİ ELDEN BIRAKMAYIN ?

   Yanıtla
 • 13 Temmuz 2017 tarihinde, saat 19:42
  Permalink

  Öncelikle kolay gelsin:) Bir kaç sorum olacak
  1. Si ben 37 bindeyim ve istanbuldan başka okumak istemiyorum haliyle diş fakültesi gelmedi bu benim 2. Senemdi şimdi mimarlık düşünmeye başladım çizim ve maket yapmam çok iyi değil ama kötü de değil isteyince oluyor ve mesleğe de com sıcak bakıyorum sizce İstanbul da hangi üniversite yi tercih etmeliyim özellerde de tam burslu geliyor
  2.si peki üniversite biti işe başladık hemen öyle çok paralar kazanmayı kimse beklemez tabi ama max neler yapabiliriz ve kazanabiliriz?
  3.sü özellerde tam burslu okumanın avantaj yada dezavantajı olur mu ne gibi yerlerden burs alabiliriz yada iş için nerelere başvurabiliriz yada başvurmalı ve işin ayağına mı gitmeliyiz gidersek ne gibi yerlere gidebiliriz önümüz ne kadar açıktır ?
  Şimdiden teşekkürler işinizde başarılar dilerim:)

  Yanıtla
 • 14 Temmuz 2017 tarihinde, saat 03:15
  Permalink

  Kıbrısta tam burslu olarak mimarlık okumayı dusnuyorum bu benım iş hayatımda bana engel olur mu?
  Kıbrıstaki üniversitelerdeki mimarlık eğitiminden haberiniz var mı nasıl?

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir