Makine mühendisliği Röportaj

1.365
A+
A-
Makine mühendisliği Röportaj
Ahmet Hakan Bozkurt-İstanbul Teknik Üniversitesi 2.Sınıf

Makine mühendisliği, temel fizik prensipleri ve malzeme teknolojileri kullanarak mekanik sistemlerin tasarım, analiz, imalat ve bakımı ile ilgili çalışmalar yapan ve fiziksel olay ve durumları matematiksel olarak modellemek suretiyle problemlere analitik çözümler sunabilen mühendislik disiplinidir.

Otomotivden enerjiye, savunma sanayiden beyaz eşyaya kadar makinanın girdiği her yerde çalışma olanağı bulunulabilir. Çoğu firmada yönetici olarak çalışabilir. Endüstri mühendisliğinden sonra en fazla yönetici yetiştiren mühendislik dalıdır.
Statik, mukavemet ve akışkanlar dersleri temelini oluşturur. 3 ve 4. sınıfta seçmeli derslerle öğrenci uzmanlık alanlarına yönlendirilir.
Kız oranı merak edilen bir soru tabi. Hayatının dönüm noktasını uçkuruna göre ayarlayacak kişilerin özellikle makina mühendisliğine gelmemeleri tavsiye olunur. Çünkü makina mühendisliğini partnerini bulma değil hayallerini gerçekleştirme adımı olarak görenler başarılı olabilir.
Zorluğu açısından diğer mühendislik dallarından zor olduğu bir gerçektir.
Makina mühendisliğini dğer mühendislik dalları gibi iyi bir üniversitede okumak mantıklıdır. Bugün işsiz kalan üni mezunları 200.000lik ünilerden mezun olan insanlardır. 200.000de mühendislik yazmak yerine daha spesifik olarak son yıllarda ortaya çıkan yeni meslek dallarına yönelebilirsiniz. Piyasada çok fazla makina mühensisi var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. misqq dedi ki:

    200binle yazmayın ne demek? Piyasada her iş grubundan insan çok var. Makine mühendisliğinin iş alanı çok geniş ve işsiz kalma gibi bir durum yok. Bunu birçok makine mühendisi tanıdığım olduğu için söylüyorum. Fakat şöyle bir şey var çalışmayı, sayısal dersleri, mühendisliği sevmiyorsanız boşuna gitmeyin. Ben 3. sınıfta makine mühendisliğini bıraktım. Ayrıca en çok bırakılan bölümlerden biri makine mühendisliği. Zor bir bölüm iyi düşünün. İstekliyseniz eğer üniversitenin bir önemi yok. 300 binlede gitseniz mezun olduktan sonra dereceyle giren mühendisten daha iyi yerlere gelebilirsiniz.

    1. batu reyiz dedi ki:

      çok haklısın kardesim ama 100k da ki universiteler adam akıllı egitim veriyor sonra universitelerin seviysi dusuyor tabi 300 binde olsan gene basarırsın ama söyle bir seyde var 300 bindeki adamın mat ve fizik seviyesi çok az türev integral temeli bile yok nasıl herseyi halledip basarcak böyle bir durum var ben ygs de 140 k dayım 100 bine giremezsem tercih yapmıcam