YKS Kimya Nasıl Çalışılır ?

YKS Kimya Nasıl Çalışılır ?

KİMYA DERDİ – Nasıl Çalışılır ? – Taktik, Metot, Yöntem

Muhammed Necdet ÖZCAN – Cerrahpaşa Tıp Fakültesi  

İyi günler YKS tayfa,

Bugün dilimiz döndüğünce Kimya derdinize merhem olmaya çalışacağız inşallah. Kimya biraz gıcık bir ders olup genelde seveni azdır. Ancak normal bir çalışma ile YKS de iyi netler çıkarabileceğiniz bir ders. Sorular da aslan payını organik kimya alıyor oradan başlayalım madem. Organik kimyada biraz nankörlük var çalışmayınca unutulabilir, biraz biyoloji vari sık tekrarı hak eden bir konudur. Bunun için küçük özet kitapları alırsanız veya bol zamanınız varsa özet çıkarıp günde yarım saat bakılabilir tabi konuları bitirdikten sonra bu, eğer konuları bitirmedi iseniz 7-10 günde güzel bir çalışma ile halledilir.

Benim genelde ezber taktiğim konuyu hızlıca birkaç kez okumak olmuştur özet çıkarmaktan nefret ediyorum çünkü 😒. Sizde böyle yapıp birkaç kez okuyup sorulara geçebilirsiniz. MEB kitabını okumak ekstra birsey katmaz ama kitap almak istemiyorsanız 12. Sınıf MEB kitabı yeterli olur fena hazırlanmamıştı nasıl olsa sorular oradan çıkacak ☺. Şimdi gelelim fiziğe benzeyen kısımlarına işin matematik kısmı olan denge hız hesaplamalar şunlar bunlar…

Bir kere adamakıllı çalışıp bol soru çözün sonra denemelere geçin çok abartılı sorular hariç normal bir çalışma ile soru yapılabilir konulardır bunlar da. Bu tür konularda önemli olan ilk çalışmayı güzel yapıp mantığa oturtmaktır yarı yarıya sorular çözülebilir. Kimya da bir çok konu yapılabilir dostlarım, gözünüzü korkutmasın hatta YKS de sizi öne atan bir ders haline gelebilir, kimyayı halledip kenara atmanın tam vaktidir bence👍🏻 Eğer zaman az kaldı derseniz az soru çıkan zor olan konuları eleyin 😉 kafanız rahat etsin o soruları da Allaha emanet edersiniz artık ☺ eğer 11. sınıfın yazında neler yapabiliriz derseniz özet çıkarın ki lYKS döneminde yardım etsin.Tüm bunlar sizin elinizden gelendir bundan sonrası dua dua dua… Aman bize de dua etmeyi unutmayın 🙋🏻Şimdiden kolay gelsin arkadaşlar Allah kolaylık versin.

Arkadaşlar haftaya ne yazayım? Siz söyleyin: ÜniversiteGO Anketi 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 24 YORUM
 1. Olcan Aksoy dedi ki:

  Sayın yetkili,
  Ben bir öğrenci velisiyim.Oğlum meslek lisesi 12.sınıfta.Türkçede bir sıkıntısı yok.Ancak 11.ve 12.sınıfta
  fen ve matematik dersleri görmediği için çok zorlanıyor.2017 mart ayından beri her akşam 11.ve 12.sınıf dersleri çalışıyor.Ancak çok fazla bilgi aktarımı olduğundan sıklıkla unutuyor.2017 ekim ayından bu yana
  dershaneye devam ediyor.Özellikle matematik konusunda ne önerirsiniz?Dersin akılda kalıcı olması açısından ne yapmalı?Girdiği deneme sınavlarında hiç boş bırakmamaya gayret ediyor.Bu konu için yorumunuz nedir?
  Çok teşekkür ederim.

  1. Mustafa Akyüz dedi ki:

   Merhabalar
   Matematik dersinde bol soru çözmek ve bilemediği soruları hocalarına sorması o konuda ilerlemesini sağlayacaktır Yani dersin kalıcılığı deyince akla şu gelmemeli konuyu yapabilir hale geldi bir daha unutmaz. O konu ile alakalı ara ara testler çözmeli tabi bu noktada denemeler en iyi tekrar metodu oluyor. Bütün konuları tek seferde görme imkanı sağlıyor.
   Boş bırakmama hususunda bilmediği soruyu sallamak çok mantıklı değil ama konu hakkında fikir yürütebiliyorsa elbette kendisine yakın olan şıkkı işaretleyebilir

 2. D.Demir dedi ki:

  Abi ben 9 ve 10 da askeri lisedeydim kapandı ama askeri lisedeyken yinede iyi sayılırdı derslerim. 11.sınıfta ise 470 460 civarı puanı olan bi anadolu lisesine geçtim ve 11.sınıfta olabildiğince öğretmenlerimi rahat bırakmayarak çalıştım çabaladım. Fakat soru çözüm hızım düşüktü ve 100 soru 150 soru arasındaydı. Şimdi ise 200 230 arasına yükselttim. Sence normal midir? Saygılarımla.

  1. Muhammed Necdet dedi ki:

   Soru çözme hızı sürekli artar dert etme. Önemli olan çok soru çözmek . Denemeleri de arttırmak lazım.Denemelerde doğru taktiği ve çözme sıranı da bulman gerekiyor.Haftada 1-2 deneme kesinlikle çözmeye çalış.Sınava yakın ise günde 1 e kadar bile yükselt çok faydası olur hızına.

 3. Mehmet dedi ki:

  Teşekkür ederim hocam

  1. Muhammed Necdet özcan dedi ki:

   Rica ederim kardeşim

 4. gizem dedi ki:

  ya kimya çalışıyorum konuyu anlıyorum soru çözümlerini dinliyorum ama soru çözemiyorum ne yapmalıyım :((

  1. Muhammed Necdet özcan dedi ki:

   Öncelikle konunun temellerine tekrar bak unutmuş olabilirsin, gözünü kapattığında aklında birsey kalıyor mu dene, anlıyor gibi olabilir çünkü. Veya kaynağında gıcık sorular vardır başka sorulara da bak?

 5. payta dedi ki:

  11 im şu an bir sürü kaynak aldım okul kitabına bakmadim bakıcam ona da Teşekkürler Doktor bey 🙂 @[email protected]

 6. payta dedi ki:

  Bende Cerrahpaşa Tıp istiyorum hayirlisiyla şu an şimdiki konular için uğraşıyorum fakat Fizikte biraz sorunum var nasıl halledebilirim 🙂

  1. Muhammed Necdet özcan dedi ki:

   Valla kardeşim bende de aynen fizik sıkıntı idi sonra çok üzerine gittim cidden, yaklaşık bir hafta önce taktık maktik yok adlı yazımda biraz bahsettim ayrıca değinmek gerekirse MEB kitabı faydalı, bol çalış çözümü bu zorla sok beynine ?

 7. Ali dedi ki:

  Hocam noktalamaya biraz daha önem verebilir misiniz? Yazıyı anlamak güçleşiyor aksi takdirde

  1. Muhammed Necdet özcan dedi ki:

   Tamam kardeşim kusura bakmayın dikkat etmemişim ?

  2. Ali dedi ki:

   Estağfurullah anlayışınız için sağolun ☺️

 8. Ali dedi ki:

  Hocam yarı yarıya sorular çözülebilir demişsiniz. Anlamadım

  1. Muhammed Necdet özcan dedi ki:

   Yani böyle bir çalışma ile İnşAllah 30 da 15 yapılabilir üzerine de siz koyarsınız ekstra çalışmalar ile ?

 9. aslı dedi ki:

  11.sınıflar napsın

  1. Muhammed Necdet özcan dedi ki:

   11.sınıflar özellikle olduğu senenin lys kimyasını anlasınlar ki seneye kalmasın bu onlar için daha önemli eğer eksik yok ise geriye dönük çalışınabilir?

 10. Eda dedi ki:

  Ben kimyaya henüz başlamadım. Sizce yetistirebilir miyim? Yazınızda zamanın az kaldığını düşünüyorsanız demişsiniz. Sizce yeterli bi süre değil mi kalan zaman ?

  1. Muhammed Necdet özcan dedi ki:

   Az bir zaman derken eğer daha hiç lys başlamamış iseniz ve kimya çalışacaksanız kalan zaman az bir zamandır ancak konularda belli bir ilerleme kaydetti iseniz makul bir zamana sahipsiniz, istediğinizi neti elde etmek için hala vaktiniz var ?

 11. mustafa24 dedi ki:

  Allah Razı olsun abi sağolasın

  1. Muhammed Necdet özcan dedi ki:

   Senden de kardeşim sağolasın ?

 12. zeliha dedi ki:

  teşekkürler 🙂

  1. Muhammed Necdet özcan dedi ki:

   Rica ederim ?