LYS BİZDEN NE İSTER?

LYS BİZDEN NE İSTER?

Beyza EROĞLU

Odanızda kendinizi derin düşünceler içinde buluyorsanız ve ülke gündeminden de karışmış hedefler gerçekler tablonuz varsa üzülerek söylemeliyim ki, aynı paydadayız. Ailenize gelen her telefonla tekrarlanan kısır bir döngüde hatta sonbaharın hüznünü de almış bir günün içindeyiz. Neyse ki saatler sonra 12 Mart bir efsane olarak geçmişe ait olacak. Tarihe bugünü kısaca not etmek istersem şunu söyleyebilirim: Emeğimiz emanetiniz değil.

Hep öyle değil midir zaten? YGS yoruma dayalı ve bilgiden çok dikkat ölçen bir sistemdir. Bu sebeple bir klişe olarak ÖNEMLİ OLAN LYS demek lazım. Çok sevgili matematik öğretmenimin deyişiyle: “YGS pes ettirme sınavıdır.” Ve sisteme pes etmeyenler, başladığı işinin sonunu getirecekler lazım…

Her şeyi geçelim, yarın yeni bir gün yeni şeyler söylemek lazım.

LYS NEDİR?

‘LYS yani Lisans Yerleştirme Sınavı üniversite hayali için ter döken adayların YGS’de 180 barajını geçmeleri halinde girebilecekleri ve 4 yıllık lisans programlarına yerleşebilecekleri genel sınavın adıdır.’ Fakat LYS yine de nedir?

EMEKTİR.

Bilenle bilmeyenin ayrıldığı yerdir.

Bizim bundan sonra tek muhatabımızdır. YGS’yi bir soykırım olarak değerlendirmeyen kesime de gönül koyuyorum.

Hevesiniz kaçtı, haklılık %99

Moraller ziyan, süre az diyenler de haklı ama nereden, nasıl, ne kadar soru geldiği belli olan bir sınav için çalışmak daha kolay, konular birbirini tamamlar nitelikte ve en önemlisi lise hayatınız boyunca iç içe olduğunuz konular.

Önümüzde en az iki sınav var. İki fırsat. Çoğumuz daha sonuçlanmamış bir maç için umutsuzluğa kapılıyoruz. Soyunma odasından çıkıp oynamanız gereken ikinci yarıyı düşünmemiz gerekiyor. 90’da atılan gol çoktur değil mi? Bugünkü takım sorusundan sonra böyle bir örneği hoş görmezseniz anlarım.

Size müjdeli bir haber daha vereyim: ÖSYM harika bir karar vererek LYS’ye yüklenmiş konuları ayıklayıp YGS’ye atmıştı hatırlarsanız. Bizde kesin bunu sorarlar diye güzel güzel POLİNOM, PARABOL, II. DERECEDEN DENKLEMLER, KARMAŞIK SAYILAR, TRİGONOMETRİ çalışmıştık ya, hiçbirini sormayıp ( polinom sorusu görünümlü fikir karmaşasını saymazsak) yerine bir sürü problem sordu ya, o konuları kısa bir tekrarla halletmiş olacağız. Yani sıfırdan bir LYS sürecimiz olmayacak. NE HOŞ!

Biyoloji zaten YGS LYS ayrımı yapmadığı için yine +1 fizik keza öyle…

 

Uzun lafın kısası: LYS’de bugün her ne olduysa telafi etme şansınız var. Bunun için de yapılacak tek şey var: Çalışmaya başlamak.

Yarın pazartesi, daha iyi bir başlangıç olamazdı. Harika ve tam verimli bir gün geçirip finali İÇERDE izleyerek yapabilirsiniz.

 • Müfredatı önümüze koyalım ve bütün planımızı ayrıntılı bir şekilde yapalım. İyi bildiklerimizi, hallettiğinizi düşündüklerimizi soru çözerek pekiştirelim.
 • Deneme çözmeye en kısa zamanda başlayalım.

 

Not olarak; güçlü bir Türkiye için güçlü bir nesil yetiştirmemiz gerek. Türk olmak sadece korkusuz savaşçı olmak değildir. Kavimler göçüdür, orta çağın kapanmasıdır, İstanbul’un fethidir. Tarihimize nasip olmuş yüzlerce bilim adamı, felsefeci, şair, ressam, müzisyen, bürokrat, mimar, doktor var. Atatürk’ün ‘sahip olduğun asil kan’ dediği kan sende ve yapabileceklerin sadece sistem böyle olsaydı dediğinde olmamalı. Akıntıya inat gideceğin yere gitmek için her gün daha çok çalış. Çünkü Türk olmak çok daha derin bir şey ve emeğimizi emanet ettiğimiz demekten daha doğru olarak gençliğimizi feda ettiğimiz bir düzeni düzene sokmak için hepimizin atması gereken adımlar var.

Sistemden yakınıyoruz, öğretmenlerden, müdürlerimizden, sanatçılarımıza kadar fakat değiştiremiyoruz. Demek ki eksik herkeste.

İlkokul okuma yazma demek ve biraz dört işlem. İşler ortaokulda başlıyor, yani sorumluluk almak ve öğrenmek. Parça parça her şeyden fikir sahibi olmak. Sonra lise, hayat en iyi konuşmasını burada yapıyor kuşkusuz çünkü mahallenizin yakınında olduğu için değil, seçilerek gittiğiniz bir kurumda tanıştığınız ama her gün yeniden tanışmak zorunda olduğunuz insanlarla birlikte sosyal çevrenizi yapıyorsunuz. Sadece bir eğitim olarak kalmadan hayatınız boyunca başınıza gelecek şeylerin ağlarını örüyorsunuz. Her insan yeni bağlantılar ekliyor ve beyniniz tüm bu süreçte her şeyi algılamakla, ayak uydurmakla meşgul. Lise sınav demek, yazılı demek bunların ötesinde. Anlayışı biraz az ve sizi bir üst seviyeye taşımak için emek harcayan mekanizmadaki öğretmenlerle tatlı sert bir yer. 9.sınıf ne demek? Temel kavramlar. 10.sınıf? polinomdur, çarpanlara ayırmadır vs. 11? Karmaşık sayı vs. tabi her sene değişen sıralamalar için üzgünüm, bizim zamanımızda böyleydi 😛 12? 12 kocaman bir kaos.

Bütün liseyi çöpe atmak ve her şeye sıfırdan başlamaktır 12. Zamanında sorumluluk almayıp sınava son gün çalışanlarız hepimiz. Emekler çöpe gidiyor diyoruz ya her sınav günü. Beynimiz birkaç ayda o kadar çok şey için uyarılıyor ki bazen ona haksızlık ettiğimizi düşünüyorum.

Bütün liseyi çalışarak mı geçirmeliydik diyorsanız size şunu söylemeliyim. En azından çalıştığımız kısmında verimli olsaydık, bugün yaptıklarımızın daha sağlam temelleri olurdu. Çünkü beyin hatırlar. Ben bu anı hatırlıyorum dediğimiz zamanlardaki gibi. Yıllardır tarih işliyoruz. Hepimiz, sayısal olsak bile 11’e kadar görmedik mi? Hepimiz yazım yanlışlarının Türkçe’nin mihenk taşı olduğunu biliyoruz ama yine de yapamıyoruz? İngilizce yine aynı şekilde… Sorun hem sistem hem bizde. Biz sorumluluk almıyoruz, zamanı gelince yapmak üzere erteliyoruz. ( Türkçe’deki soruda olduğu gibi) okulda geçirdiğimiz saatler kısalsın istiyorsak, okulda öğrendiklerimizi eve taşımamız gerekiyor. Düşününce sizde hak veriyor musunuz? Çalıştım derken bile aldığımız halde çözmediğimiz onca kitapla göz göze gelmiyor musunuz?

 

Amacım sadece farkındalık yaratmak.

Bunu okuyan bir 9.sınıf öğrencisi telefonunu bırakıp hayatı hakkında biraz düşünsün diye çünkü yolun başı orası.

Bunu okuyan bir 12. Sınıf mezuna bırakmak için acele etmesin diye çünkü burası yol ayrımı.

Artık ertelemeyi bırakalım. Sorumluluk aldıkça bir şeylerin düzelebileceğini göreceğiz.

‘Elimizdeki sosyal hayatımız’ bizi gerçek dünyadan çok uzaklaştırıyor, şimdi uzaklaşmamız gereken hayat orası.

12 Mart bir cümle evet ama son söz daha söylenmedi. LYS doğru adım atanlar için, yani sizler, kazançlı bir yatırım.

Harika bir yaz tatili için, LYS için çalışmayı seçin sloganımla yazımı noktalıyorum.

RUN!

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
 1. İsim dedi ki:

  hocam ygs ye o kadar çok çalıştımki çok erkende başladım hiç iyi sonuç alamadım lys ye çalışasım gelmiyor
  hiç çalışmayanlar bile beni geçmiş

 2. Fatma Nur dedi ki:

  belkide ihtiyacımız olan makale bu idi henüz hoc bişe bitmiş sayılmaz saolun bizlere destek oldugunuz için

 3. Nur dedi ki:

  Pes etmiş durumdaydım taki bu yazıyı görene kadar gerçekten muhteşem olmuş

 4. Yaren dedi ki:

  Neredeyse bütün yazılarınızı okudum ve okuduktan sonra başka kimseyi okumak istemedim. Insanlara nasıl ulasacaginizi, tatmin ve motive edeceginizi iyi biliyorsunuz. Ben artık sürekli yazılarınızı bekliyor olacağım. Daha çok fazla görüşmek dileğiyle..
  inançlı ve mutlu kalın

 5. Berk dedi ki:

  Yazdığınız her cümlede kendimi gördüm. Sanki bana beni anlatıyordunuz.
  Duygusal davranıp vazgeçmeye yakınken yazınız bende farkındalık yarattı.
  Sadece gaza getiren boş bir motivasyon yazısından çok daha farklıydı.
  Teşekkür ederim.

 6. Aleyna dedi ki:

  teşekkür ederim bu kadar iyi bir yol gösterici olamazdı sanırım iyiki varsınız

 7. Hüseyin dedi ki:

  Güzel motive ediyor ama okula (dershaneye )
  Gidince cok bilmis arkadaslarimiz bu gazı cok iyi bir sekilde almasini bilir. Ortalikta kac net yaptin diye dolasan kendini begenmislerden bahsediyorum..

 8. Tarık dedi ki:

  Bekle beni beni geliyorummm LYS sanaa

 9. Kader Kurbanı dedi ki:

  Adam haklı beyler

  1. Fatih dedi ki:

   Kadın ??

  2. Furkan Boztay dedi ki:

   Adam sadece erkeğe denmez. 🙂

 10. Senay dedi ki:

  Cok begendim iyiki yazmissiniz

 11. Şeyma dedi ki:

  Gerçekten yazandan Allah razı olsun . Insani gerçekten harekete gecirecek nitelikte bir yazı olmuş . Sağolun . Pazartesi çalışmaya başlıyorum InsaeAllah ??

 12. Murat dedi ki:

  Bu yazdığınız yazı bana yeni bir kapı, yeni bir ışık, yeni bir sayfa, yeni bir başlangıç oldu. Çok teşekkürler. Ygs den saat 12.40 ta çıkmış olabilirim fakat aklım hâla orda. Gelecek düşüncelerim, ailem, sosyal hayatım
  vs……..Saat 23.23 hâla bunları düşünüyordum. Taa ki sizin yazdığınız yazıyı okuyana kadar. Miss gibi bir nefes alıp vererek daha bitmedi diyebildim en azından.
  Bu yazı için tekrar teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalın…

 13. Mervenur dedi ki:

  Yıldırmaya çalışanlara ve bu gerizekalı sşsteme inat çalışmaya devam!!.

 14. Ezgi dedi ki:

  Keşke böyle bir yazıyla bir kaç sene önce karşılaşsaydım .

 15. Mağdur :D dedi ki:

  Eline , diline , gönlüne saglık YAZAR!

  1. Beyza Eroğlu dedi ki:

   teşekkür ederim, hemde çok!

 16. Muhammed dedi ki:

  Harika bir makale olmuş. Pazartesiler hep birer başlangıç olmuştur. Yarından itibaren yüklenin..