“Konuları Anlıyorum Ama Testlerde Doğru Çözemiyorum” Diyorsanız

“Konuları Anlıyorum Ama Testlerde Doğru Çözemiyorum” Diyorsanız

Merhaba arkadaşlar birçok öğrenciden duyduğum bir durum, “Hocam ben konuyu anlıyorum ama teste gelince çözemiyorum.”

Öncelikle bu ilk defa çalıştığınız bir konu için çok normal bir durum. Her zaman söylerim, bir konuyu öğrenmek için iki aşama vardır: Birincisi, konuyu çalışmak ve anlamak. İkincisi o konuyla ilgili soru çözmeyi öğrenmek. Soru çözmeyi öğrenmek demek o konudaki soru tiplerini ve sorunun bizden ne istediğini öğrenmek demektir. Örneğin fiiller konusunu bitirdiniz ve çok iyi anladınız. Ama soru çözerken karşınıza şöyle bir soru çıktı: “Aşağıdakilerin hangisinin yükleminde zaman anlamı yoktur?” Bu soru tipi konu içinde çoğu zaman anlatılmaz. Siz de cümlede zaman belirten bir kelime ararsınız. Aslında burada sorulmak istenen çok basittir: Sadece yüklemlere bakıp haber kipi mi yoksa dilek kipi mi olduğunu kontrol etmeniz gerekir. Haber kipi zaman anlamı taşır, dilek kipi ise zaman anlamı taşımaz.

2022 Üniversite Taban Puanları açıklandı. Buraya tıklayarak 2022 Taban Puanlarına ulaşabilirsin

Bir örnek daha vereyim: Diyelim ki sözcükte yapı konusunu bitirdiniz.Soru çözerken “Aşağıdaki altı çizili kelimelerden hangisi yalın bir sözcüktür?” diye sorarsa ilk başta hiç ek almayan sözcük soruluyor, diye düşünebilirsiniz ve sorunun içinden çıkamazsınız. Oysa burada sorulan ek alıp almaması değil sadece “hal eklerinden birini alıp almaması”dır.

Demek istediğim bu ve bunun gibi birçok örnek var. Testlerde moralinizi bozmamanız için konu çalışmayı bu şekilde iki aşamalı olarak düşünün. “Konuyu bitirdim, şimdi soru çözümlerini öğreneceğim.” şeklinde yaklaşın.İlk başlarda yanlışlarınızın çıkması çok normal. Zaten konuyu iyice öğrenmek için soru çözüyorsunuz. Yanlışınız çıkacak ki siz de bir daha o soru tipinde hata yapmayacaksınız.

Bunun için her zaman söylediğim bir şey var: Mutlaka tüm yanlışlarınızı kontrol edip doğrusunu anlayın. “5 yanlışım çıktı.” deyip başka teste geçerseniz, bilmediğinizi hiç öğrenemezsiniz. Aynı hataları sürekli yapmaya devam edersiniz. Ama kontrol edip doğrusunu anlarsanız, bir daha o soru tiplerinde hiç hata yapmazsınız.

Konuyu ilk bitirdiğinizde çözümlü kaynakları çözmenizi ya da yanlışlarınızı öğretmenlerinize sormanızı öneririm. Bu şekilde doğrusunu anlar ve konuyu tamamlamış olursunuz.

Başarılar.

Fulya Hoca

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.